Gönderen Konu: kırma köpek av yaparmı?  (Okunma sayısı 8416 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
kırma köpek av yaparmı?
« : 14 Haziran 2016, 01:32:38 »
Merhaba abiler/kardeşler. Benim sorum tamda başlıkta yazan üzerine.. İLK köpeğim olacal ve bilindik üzere klasik çoğu avcının ilk köpeği kırmadır. Benimde arama Sonucu bulabildiğim köpekte kırma fakat babası secereli ve derecesi olan safkan bir setter anneside epagneul breton. Her ikiside sahibi aktif avcı kişilerden.. Şimdi sorum şu ki bu yavrularda bir sıkıntı olurmu? yani yarı yarıya ikisininde karakteristik özelliklerinimi taşır? yoksa avda sadece yürüyüş mü yaptırır? Özellikle bu konuda tecrübesi olan abilerin görüşlerini MÜMKÜNSE detaylı bir biçimde bekliyorum..
1993 Gümülcine
"Hiçbir taklidin şaheser olma şansı yoktur."

resim yüke

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
Ynt: kırma köpek av yaparmı?
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2016, 01:35:25 »
Merhaba abiler/kardeşler. Benim sorum tamda başlıkta yazan üzerine.. İLK köpeğim olacal ve bilindik üzere klasik çoğu avcının ilk köpeği kırmadır. Benimde arama Sonucu bulabildiğim köpekte kırma fakat babası secereli ve derecesi olan safkan bir setter anneside epagneul breton. Her ikiside sahibi aktif avcı kişilerden.. Şimdi sorum şu ki bu yavrularda bir sıkıntı olurmu? yani yarı yarıya ikisininde karakteristik özelliklerinimi taşır? yoksa avda sadece yürüyüş mü yaptırır? Özellikle bu konuda tecrübesi olan abilerin görüşlerini MÜMKÜNSE detaylı bir biçimde bekliyorum..

Enes bey breton ve setter cinsi köpekler genetik olarak avcıdır zaten sıkıntı olmaz siz sadece eğitimlerini verin kesinlikle iş yapar aklınızda soru işareti kalmasın
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2016, 02:13:08 »
Veteriner olan bir abime de danıştım özellikle genetik bir takım eşleşmeMEzlikten doğabilecek sağlık problemleri olabilirmi diye ve tabi av konusunuda sordum.. Genellikle anne ve babası avcı olduğunda kırmadan ziyade iki cinsin birleşimi ortaya çıktığını ve anneye veya babaya çektiğini söyledi ama yinede bu konuda teoriden öte tecrübe konuşur deyip sizlere danışmak istedim. Cevabın için teşekkürler abi :)
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2016, 02:32:23 »
Veteriner olan bir abime de danıştım özellikle genetik bir takım eşleşmeMEzlikten doğabilecek sağlık problemleri olabilirmi diye ve tabi av konusunuda sordum.. Genellikle anne ve babası avcı olduğunda kırmadan ziyade iki cinsin birleşimi ortaya çıktığını ve anneye veya babaya çektiğini söyledi ama yinede bu konuda teoriden öte tecrübe konuşur deyip sizlere danışmak istedim. Cevabın için teşekkürler abi :)

hiçbir sıkıntı çıkmaz Gönlünüz rahat olsun genetik özelliklerini taşıyacaktır koku ferma vs gibi millet ne kırma köpekler ile av yapıyor sizinki mi yapmıyacak =)
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 14 Haziran 2016, 02:34:22 »
Bunları duymak güzel abim :) tekrardan teşekkür ederim umarım dediğin gibi olur yeterki eğitimini doğru bir şekilde verebileyim..
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2016, 02:38:56 »
Bunları duymak güzel abim :) tekrardan teşekkür ederim umarım dediğin gibi olur yeterki eğitimini doğru bir şekilde verebileyim..

rica ederim ne demek Eğitim şart zaten safkan köpekler bile eğitilmeden iş yapmaz ki zaten öyle düşünün kendi kendine avı öğrenen alıp getiren bir köpek görmedim ben  =)
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

The following users thanked this post: Enes AHMET

Çevrimdışı Bülent ERDEM

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 14 Haziran 2016, 12:47:52 »
kırma bir köpek tercihi yaparak işinizi şansa bırakmışsınız zaten . bizim burdan yazacaklarımız havada kalır .

siz seçiminizi yapmışsınız ve bundan sonrasını konuşmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum .ben tercihinize saygı duyuyorum , o yüzden burada yapıla bilecek olumsuz yorumlar moralinizi bozmasın hevesinizi kaçırmasın . sevgi ve kuracağınız sıkı bir bağ ile gayet keyifli avlar yapma şansınız vardır . benim'de ilk köpeğim kırmaydı , yeri , yaşattıkları,dostluğu hep özeldir benim için , çok'ta zevkli avlarımız olmuştu . dilerim sizde memnun kalır güzel avlar yaparsınız köpeğiniz ile .
Bülent ERDEM
1977 Alanya

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 15 Haziran 2016, 12:48:29 »
Yorumun için teşekkürler abi :) Moralim bozulmaz aslında tam olarak aradığım şeyde bu. Yani dediğim gibi köpek kırma fakat annesi ve babası faal olarak avlanan Epagneul breton/ English setter. Birçok kişiye sorduğum da av yaparsın sıkıntı olmaz dedi annesi ve babası avcı olduğundan. Aslında hani bi tarafı çoban köpeği bi tarafı avcıda değil ikiside avcı. Asıl merak ettiğim konuda buydu yani  iki tarafıda sağlam olmasına rağmen melez bi köpek yine o anne babasına yetişirmi asıl mesele bu :)
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Bülent ERDEM

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 15 Haziran 2016, 13:55:29 »
güzel kardeşim profilindeki tespit gözüme takıldı !

:)

diyeliim'ki şaheser olmadı-eser oldu oda olumlu !
Bülent ERDEM
1977 Alanya

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 15 Haziran 2016, 15:55:03 »
Hemde catır catır av yapar enes yeterki icinde olsun köpeğin ve tabii eğitim ilgi alaka şart :) Benimde ilk köpeğim kurhzaar-pointer kırmasıydı bayağı uğraştırdı ilk zamanlar ama sonra bana gayet güzel av yaptırdı hele tavşan 2 sacma alsın hayatta barındırmazdı onu :) ben ne secereli kupalı diye methedilen köpekler gördüm kırma bir av köpeğinin yanında nal topladılar.
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 15 Haziran 2016, 17:04:45 »
Enes kardeş önemli olan köpekle senin arandaki bağ. Ne kadar sabırlı olursan o kadar güzel olur. Av yapar yapmaz diyemem. Çünkü orası kesin surette senin ona verebildiğin av eğitimi ile alakalı. Anne baba avcı olduğundan köpek av geni taşıyacaktır diye düşünüyorum. Yavru dan köpek yetiştirmek meşekkatli iştir. Hele ilk köpeği olacak acemi avcı için daha meşekkatli dir. O yüzden benden sana tavsiye sadece sabır sabır sabır... Umarım herşey gönlünce olur.
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı İsmail ZİRVE

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 15 Haziran 2016, 17:12:10 »
bir hayvanı eğitmen önce bir eğiticinin kendini eğitmesi lazım,hepsinden önce sabır,sabır ve sabir,sonra sevgi,kesinlikle dövmeyin,bağırın arada bir ama kesinlikle dövmeyin,ben kurt köpeğimle bile ava çıkmış biriyim,köpeğinizle sürekli konuşun,anlamayacağını bilsenizde konuşun ilerde sizi anladınığını hissedeceksiniz,bu arada tabiki safkan olması daha avantajlı,eğittğim köpekler arasında kurzhar ve pointer de zorlanmadım,ama dediğim gibi eğitim ırkta daha şart.. 8)
1981 HATAY

Çevrimdışı M.Ali ESMER

• *
« Yanıtla #12 : 15 Haziran 2016, 23:23:57 »
çatır çatır av yapar.sana avcılığı öğretir..rahat ol..bendede var..6 yaşında erkek 5 aylıkken ava başladı...
M.Ali ESMER
1975 İzmir

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 16 Haziran 2016, 04:02:05 »
Abiler hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim :) Sonuçta safkan daha avantajlıdır doğru da, bugün ki safkanların evvelki zamanlarda bir diğer ırktan devşirme melez olup damızlık olarak yetiştirildiklerini yeni öğrendim aslında bir nevi içim rahatladı diyebilirim  ;D Köpek eğitimi konusunda biraz tecrübem var diyebilirim fakat av köpeği tamamen farklı bir dünya.. İnşallah dediğiniz gibi olur daha yavru 12 günlük, 50-60 günlük olana dek annesinin yanında ama daha şimdiden şu malum av köpeği eğitimi vs. ne doküman bulursam araştırıyorum :)
1993 Gümülcine

resim yüke