Gönderen Konu: BİR TÜFEK KEKLİK AVINDA NASIL BU HALE GELİR ????  (Okunma sayısı 48248 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: BİR TÜFEK KEKLİK AVINDA NASIL BU HALE GELİR ????
« Yanıtla #25 : 11 Kasım 2009, 22:54:41 »
Serkan bey,

Silahın mekanizma kilidinde ve namlu kepindeki çentiğinde hasar varmı? Namlu bantı kalkmış diye yazılmış. 34 gram fişekte böyle bir olayın olması çok zor. Fişekte hata yok diyorsunuz ama bariz şekilde yüksek basınç belirtileri var. Kovanın dip tablası parçalanmış...Belki duble barut hakkı olabilir. Yabancı fişeklerde bir iki defa rastladım bu olaya. Normal barut hakkının yarısı kadar fazla dolumlu aynı kutuda üç fişek vardı.

Hele Fişek renkliyse içini göremiyorsunuz. Fenerle kontrol etmek gerekiyor. Fişek olayını göz ardı etmeyin bence.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Ali ÖZ

• *
« Yanıtla #26 : 12 Kasım 2009, 00:04:55 »
Yerli otomatik  av tüfeğini kesinlikle kullanmam .kullanan arkadaslara tavsiyem 32 dan fazla fişek atmamaları.nedenine gelince avrupa bi silahla parcalarını birebir karsılaştırın göreceksiniz.en  son 2003 yılında sıfır Üzümlü  yapısı  Üssan  diye bi silah aldım .Keklik avında beni rezil etti ..1 atar durur.2  atar durur..10-15 tane 36-38 gram fişek attım .silah tutukluk ve parca kırmaya basladı ,o günden itibaren tövbe ettim .yerli tek kırma daği görsem süpheyle bakıyorum .bu benim yaşadığım bi tecrübe.baskasından duyduğum bi şey değil..Verdiğim parayamı yanayım ,yaşadığım rezilliğemi.
 Türk silah sanayisinin gelişmemesinin tek sebebi bence;üretilen silahların malzemeleri standardın en alt limitlerinde imal ediliyor olması .TSE den veya  standartlardan gecsinde nasıl gecerse gecsin,ucuz olsun,herkez alsın diye malzemenin çeliğin kromun en alt limitini kullanıyorlar .bide şunu anlamadım büyük üretçü firmalar neden yurt dışına özel imalat yaparlar onuda anlamış değilim .anlayan arkadasım lütfen bana bi anlatsın ..bunlar türk milletini dağa ne kadar kandıracaklar.? bu nebiçim bi anlayış,
Ali TEKİRDAĞ Şalgamlı (POMAK)
15.01.1978

Çevrimdışı Gürcan AYDINOĞLU

• *
« Yanıtla #27 : 12 Kasım 2009, 00:46:00 »
aynen katılıyorum. buyuk gecmıs olsun aynısı geçen sozon arkadaşımın basına geldı 32 gram fişekle... aynı tüfek markası dahada kotusu ımkansız denılecek bırsey namludaki fişek yataktan tırnak cıkarmadan 2 fısek yataktakı fısegın uzerıne gelıp patlaması...bu nasıl oldu hala cozemedık ve basınçtan el kundağının samunu boslamıs. mekanızma gerıye sıkışmış durumdaydı..sacmalar yüzünede gelebilir körde olabılırdı..allah korudu derlerya aynen öle....
Gürcan AYDINOĞLU
1980 BARTIN

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #28 : 12 Kasım 2009, 08:58:06 »
Barutun biraz fazla olması bu kadar patlamayı gerçekleştirir mi bilmiyorum.
Bir tarihte bir kişinin 222 Robust ile attığı fişeğin barutunu ölçmüştük.
Hassas(kuyumcu) terazide ölçtük 3.35gr geldi. Bu fişek doldurma tekniği 30 senedir devam ediyordu.
Tüfekte biraz sallantı var ama iş görüyordu.
Malzeme sağlamlığı belli oluyor.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı İsa KIRAY

• *
« Yanıtla #29 : 12 Kasım 2009, 12:04:35 »
aynen katılıyorum. buyuk gecmıs olsun aynısı geçen sozon arkadaşımın basına geldı 32 gram fişekle... aynı tüfek markası dahada kotusu ımkansız denılecek bırsey namludaki fişek yataktan tırnak cıkarmadan 2 fısek yataktakı fısegın uzerıne gelıp patlaması...bu nasıl oldu hala cozemedık ve basınçtan el kundağının samunu boslamıs. mekanızma gerıye sıkışmış durumdaydı..sacmalar yüzünede gelebilir körde olabılırdı..allah korudu derlerya aynen öle....

bu tüfek markası hakkında olumlu yorumlar okumuştum baya methetmişlerdi yorumlarda bu konuyu okuyunca fikrim biraz değişti . başka arkadaşların başınada gelmiş böle bişe demekki biyerde hata var firmayla irtibata geçilip neden nasıl olduğu hakkında araştırma yapılmalı bide resimlerden tam olarak ne olabileceği konusunda fikir yürütmek zor
isa KIRAY
1981 KOCAELİ/KARTEPE

Çevrimdışı Bekir TAŞ

• *
« Yanıtla #30 : 12 Kasım 2009, 16:50:02 »
Bende burada ki yorumlara dayanarak ata aldım.Henüz 50 fişek atmadım ama ilk işim sanırım bir şekilde elimden çıkartmak olacak.
Bekir Törehan TAŞ
1981 Manisa- Alaşehir- Giresun

Çevrimdışı Gökmen SİLAY

• *
  • AVCI DOĞA DOSTUDUR..HER SİLAHI OLAN AVCI DEĞİLDİR.
« Yanıtla #31 : 12 Kasım 2009, 16:59:44 »
Açıkcası kullanılan fişeğin markasını duyunca çelişkiye düşmedimde değil yani :) bu hafta domuz avında amca oğlunun elinde yaf tek kurşun vardı. dolaştırıp duruyodu. fabrikada nasıl bir ciddiyet varsa tek kurşunu önce , sonra tapayı koymuş ve öyle kapatmış...Allahtan kovanı beyaz. farkına vardık...
Gökmen SİLAY
1983 ANKARA / Etimesgut
SİLAY Av Balık ve Kamp Malzemeleri

Mehmet KANDAK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 12 Kasım 2009, 17:02:46 »
KEKLİK BU KADAR ÇOK MU YAAA
TÜFEĞİ PATLATICAK KADAR  ;D ;D ;D

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 12 Kasım 2009, 22:54:31 »

Osman bey,

Ben kendi fişeğimi kendim de doldururum. 3,35 gram baruta tüfeğin dayanması olacak iş değil. Hele rubust 222 gibi bir tüfekte. Hepsini geçin bir kenara atan rahatsız olur ve ister istemez barutu azaltır. Uzun vadeli olmaz o olay.

Ancak kullanılan barut kara barutsa evet o zaman belirttiğiniz miktarlar kabul edilebilir.

Ama dumansız da...36 gram için kullanılan barut genelde 1,80 civarı, magnumlarda bile 2,10'u zor geçiyor.   

Bu olayda ise eğer;

Kilit kırılmış olsaydı -ki bu belirtilmemiş- Fişek tablasının o hale getiren basıncın plastikten mamül tetik korkuluğu ve fişek kaldırıcıyı dağıtması lazımdı. Tetik kaidesi metalden yapılan tüfeklerde bile böyle bir olayda ağır hasar meydana gelir.

Fişekten arta kalanın arkasında net olmasa da çıkartıcı ejektörün izi var ve oldukça derin. Bu mekanizmanın normalin çok üzerinde bir hızla geri gittiğini gösteriyor.

Bilemiyordum  belki namluda bir tıkanma olmuştur. Bantın kalkması biraz o yönde şüphe doğuruyor.

Silahın piston ve gaz odasının bulunduğu kısımdaki aşırı yağ bile basınçla yanarak pistonu norma hızından daha yüksek hızda iterek erken açılmaya neden olmuş olabilir. Ama tetik tertibatında deformasyon yok. VE bu fişek borusunun neden kıldığını açıklamıyor. Aslında o borunun nasıl o şekilde kırıldığını açıklayacak tek olay var  o da namluyu kasaya sabitleyen somunun sıkılmamış olması ve hatırı sayılır boşluk vermesi. Ama Ata’nın sökülüp takılmasını göz önüne aldığımızda arkadaşın elininde namlu ve buna bağlı el kundağı ile birlikte ileri fırlaması lazımdı. Yani yaralamadan kurtarması olayı çok zordu.

Neticede  silahın görüntüsü normalin dışında bir olayla karşılaştığı izlenimini veriyor.
Bir silahın hem fişek borusu kökünden kesilmiş gibi kırılacak, hem bantı kalkacak...

Ancak bu olaya bakarak  firmayı ve silahı kötülemek yanlış bence. Çünkü bu silahı sorunsuz kullanan binlerce avcı var.

Ben namlusu balon gibi şişmiş beretta poze de gördüm, Üst namlusu fişek yatağından parçalanmış winchester poze de. Normal şartlarda takır takır çalışan silahların küçücük bir hata nedeniyle namlularının nasıl parçalandığının fotoğrafları internet sitelerinde var.

Yerli firmaları eleştirelim elbette ama haksızlık etmeyelim. Ata’sı sasılmazı, armsan’ı huğlusu bir çok yabancı markaya fason tüfek üretiyor. Ürettikleri markalar öyle kolay mal alacak, markalarını kulandıracak cinsten değiller.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #34 : 12 Kasım 2009, 23:25:54 »
Ya Merdancığım inan ben tabiri caizse işkembeden sallar gibi atmam.
Dediğim tüfek kaç kere kundak çatlattı, zamanla kundak parçaları koptu. İki kere dipçik yapıldı.
Ölçülen 3.35gr barut gramajı kaç kişinin şahitliğinde kuyumcu terazisi tarafından ölçüldü. Bir fişek falanda değil.
Yapılan fişekler iyi patlasın şöyle ses gelsin, kuvvetli olsıun diye yapılmış.
Fişek doldurulurken ölçek artık nasıl yapılmışsa kalibrasyonu, barut konur, üstündeki fazlalık tablaya tıklatmak usulü ile aşağıya iner ve kalan boşluğa ilave yapılır. Tapa da şöyle kuvvetlice iyi bir bastırılır.
Bak bakalım fişek oluyor mu olmuyor mu ?
Zamanında ben de ne 2.10gr fişekler doldurdum.
Şimdiki fişeklerde 2.10gr barut ne arıyor .
Benim kastettiğim hazır fişek değil.
Bu fişekleri yapan zat da kim biliyormusunuz. Babam tarafından doldurulan fişekler.
Hem neden Robust ağır dolu kaldırmaz gibi bir izlenim var. 1200 Bar tüfek o zaman kaç tane tüfek 1200 bar basınca dayanıklı imal edilmiş.
O tüfekle atılan doluları hesap etseniz ne olur bilemem.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2009, 23:26:55 Gönderen: Osman DÖŞLER »
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Hasan FUAT

• *
« Yanıtla #35 : 12 Kasım 2009, 23:43:55 »
:D ata arms ile armsan  khan grup a dahil
şansa bu yıl ördek kaz için 36 federal  42 gr baretta aldım şimdi at atabilirsen :D
ihşalla aynı şirket grubuda olsa cok benzemezler de sajata gelmeyiz
fabridaka ar-ge müdürüydü galiba efe parıldar yanlış 7000 56 gr (yanlış hatırlamıyorsam)  fişek attık i hiç bir sorun olmadı dedi inşallah öyledir :D
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2009, 23:47:20 Gönderen: Hasan FUAT »
Hasan FUAT
1989 TEKİRDAĞ

Çevrimdışı Osman KORKMAZ

• *
« Yanıtla #36 : 13 Kasım 2009, 09:25:42 »
arkadaşlar konunun dışında konuşuluyor. tamam alaşım malzemeyı huğluda kullandı bir modelınde sarsılmazda hala kullanıyor. onlarda neden olmuyor huğlu 401b modelınde hiç dönüş yaşanmadı bulsam alırım. konu şu esasen sarsılmaz ve 401b sılahı sılah tam kilitlenmeden kesınlıkle ateş almaz kırılma bu yüzden yaşandı. kesınlıkle daha üzücü sonuçlar doğurabılırdi
Osman Korkmaz  1974 ANKARA

Çevrimdışı Osman KORKMAZ

• *
« Yanıtla #37 : 13 Kasım 2009, 09:38:42 »
benim teşhisim şu yönde deyıp konuyu kapatmak ısterım tavsıyem şu yönde bıldırcın üveyık avı yapın 30 gramı geçmeyin. hata neden oldu: kılıtlenme kuyruğu daha önce den aşınmadan kaynaklanan deformasyondan sılah tam kilitlenmeden patlamış fişek hatası olamaz.alemınyum parçada yardımcı olmuş. herkese rastgele . kazasız belasız avlar diliyorum
Osman Korkmaz  1974 ANKARA

Çevrimdışı Hakan AKIŞ

• *
« Yanıtla #38 : 14 Kasım 2009, 13:23:45 »
arkadaşlar olay benim başıma geldi nasıl oldu tam anlamadım ama kötü sonuçla karşılaşmadan bitirdik çok şükür 5 senedir kullandığım tüfeğimdi en ufak bi sorun yaşamamıştım bu hariç ama sonrasındada tüfeğimi fabrikasına gönderdiğimde 1 iş gününde bütün her parçasını değiştirip nerdeyse yeni tüfek göndermişler sağolsunlar inşallah bir daha böyle bir olayla kimse karşılaşmaz rasgele hepinize
Hakan AKIŞ
1976 ANKARA 
0533 5479939

Çevrimdışı Ramazan AKNARÇAY

• Gravürcü
  • *
    • www.vurucuav.com
« Yanıtla #39 : 14 Kasım 2009, 21:44:53 »
Hasan  bey  geçmiş  olsun .Tüfeğin  nasıl  bu  hale  gelebildiği niye  kilitlemeden  patladığı  malum  tartısılabilir  .önemli  olan kazada kimseye  birşey  olmamış sevindirici  olan  bu  ve  ülkemizdeki  çoğu  firma  gibi  gerekeni  yapıp  tüfeğinizi  yenileyerek  teslim  etmişler .Dileklerinize  bende  katılıyorum  inş  kimsenin başına  gelmez .tekrar  geçmiş  olsun
Kaybetmeyi öğren, yoksa kazanmayı çok ciddiye alırsın..
Ramazan AKNARÇAY       0 542 337 14 71
1977- Üzümlü/ KONYA
www.vurucuav.com

Çevrimdışı Erhan ACAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 14 Kasım 2009, 23:41:25 »
Arkadaşlar ben yeni aldığım Ata-Arms Neo 12 yi denedim... magnum fişek yatağı, 18,6 (3 ınch) namlu boşluğu ve benelli kurma kolu ile, mükemmel atışlar yaptım.... herkeze tavsiye ederim...
Erhan ACAR
BODRUM MUĞLA/İstikamet Diyarbakır

[url=ht

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #41 : 15 Kasım 2009, 01:19:44 »
geçmiş olsun.ata gibi bir yarı otomatikten açıkcası böyle bi hata beklemezdim.bir anda 34-36 gram fişeklerden korkmaya başladım.bizim torunda elimizde kalmasın? :D
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Arif KAŞLIOĞLU

• *
  • (0532 452 78 44) 0Rh+ ORTAKENT/BODRUM
« Yanıtla #42 : 15 Kasım 2009, 06:23:06 »
usta ATA kullanmıyacamda ne kullanacam....

adı üstünde ATA...

ATAM çıkarsa o tüfektende alırım...(DOĞRU SÖZE NE DENİR ) BODRUM/ORTAKENT

BİR LAFA BAKARIM LAF MI DİYE,BİRDE SÖYLEYENE BAKARIM "ADAM MI DİYE"

Çevrimdışı Yavuz KOÇAK

• *
« Yanıtla #43 : 15 Kasım 2009, 09:25:40 »
babam 11 yıldır ata kullanıyor 10 yılda belkide kullanıcı hatasından bi silah zarar gördü diye atayı kötülemek doğru değil bence aynı sorun 3 katı fiyatına alınan tüfeklerlede gelebilir.
Keserken Elmayı Kızmadım Karşıma Çıkan Elma Kurduna,Çünkü Bıçak Vuran Bendim Onun Yurduna...
Yavuz KOÇAK
1980-Hatay/Yayladağı
5337284118

Çevrimdışı Erhan KURHAN

• *
« Yanıtla #44 : 15 Kasım 2009, 10:42:49 »
babam 11 yıldır ata kullanıyor 10 yılda belkide kullanıcı hatasından bi silah zarar gördü diye atayı kötülemek doğru değil bence aynı sorun 3 katı fiyatına alınan tüfeklerlede gelebilir.
Ben de 10 yıldır ATA kullanıyorum 24-36 gr. arası çok fişek attım.Hiç bir sorun yok.30 gr.üzerine çıkılmaması yanlış bilgi.
32-34 gr.ları çok rahat atıyor.Sadece 36 gr. gibi ağır dolularda hafif olduğundan kullanıcıya rahatsızlık veriyor.Bu da avrupa tüfekler dahil bütün hafif tüfeklerde görülen bir durum.Ata ve Armsan en iyi yerli yarıotolar.
Erhan KURHAN
1966-Denizli

Çevrimdışı Erol BOZKURT

• *
« Yanıtla #45 : 16 Kasım 2009, 15:16:47 »
kıymetli arkadaşlar yukarıdaki tüfeğin parçalanma sebebi büyük ihtimalle fişek hatasıdır fişek biraz şişkin olurda mekanizma tam anlamıyla kilidi kilitlemezse sonuç bu şekilde olur Remington ve diğer çelik kasa tüfekler hariç hepsinde(yerli yabancı farketmez) bu olay olabilir bu olayın tüfeğin markası ile bir alakası yoktur. herkese rastgele...
hunter06
1969-Ankara

Çevrimdışı Şevki YEŞİLPINAR

• *
« Yanıtla #46 : 16 Kasım 2009, 20:52:09 »
ben  ata  yı  10  yıldır   kullanıyorum  hiç  sorun   yaşamadım   desem   yalan   olmaz    fabrikasınada  bi   ortaklıgım  yok  avrupa  silahla  kıyaslamak  istersek  fiyatınıda  kıyaslamamız  lazım    başka  markalar   patlamıyomu  sqarsılmaz  patlamıyomu  daha  bu  gün   namlusu   halka   yapmış  bi   huglu   gördüm   bu  silahları  kötülemek   gibi   bi  maksadım   yok  çük   kü  2  tane  huglum  1  tane  süper   poze   sarsılmazım   var   ama  tercihim   her  zaman   ata
Şevki YEŞİLPINAR
1968-Aydın/Söke
ZORUNLU UYGULAMA İMZA BÖLÜMÜ AVANTAR BOYU 320X240 OLARAK BİR STANDART GETİRİLMİŞTİR , YÖNETİM ONAYI OLMAYAN REKLAM AMAÇLI LİNK RESİM ATILAMAZ...

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• *
    • REMINGTON
« Yanıtla #47 : 16 Kasım 2009, 22:00:41 »
olayı çözemedik şarjöre 2 fişek bastı sonra namluya fişeği verince tüfek kendi patladı...

iğne dışarda kalmış olabilir dedik basit mantıkla ama....öylede olsa tüfek neden parçalansın....

allah korudu....

öNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN....AMA OLAYI ÇÖZMÜŞSÜNÜZ ZATEN YUKARDA ANLATTIKLARINIZLA...
fİKEŞ HAFİF KIRILMIŞ METAL KISMI EZİLMİŞ BÜYÜK OLASILIKLA MEKANİZMA FİŞEĞİ YATAĞA TAM SÜREMEDİ AŞIRI ESNEME İĞNEYİ TETİKLEDİ..YATAĞA DEĞİL FİŞEK YATAK DUVARINA PATLADI..NAMLU AŞIRI KASTI HAZNE BORUSUNU KIRDI...şERİDDE BİR KOPMA OLMADIMI?
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Birol KEÇECİ

• *
« Yanıtla #48 : 20 Kasım 2009, 15:34:22 »
NE 34 GR MI TAMAMEN KULLANICI HATASI BENİM GİBİ 36. 38. 40. 42 GR ATSIN  HİÇ BİR ŞEY OLMAZ. KİM NEDERSE DESİN ATADAN  VAZGEÇMEM.
Birol KEÇECİ
1980 SİNOP

Çevrimdışı Kürşad UYANIK

• *
« Yanıtla #49 : 20 Kasım 2009, 16:12:12 »
sadıcım gaz pistonunu takmassan patlar tabi tüfek ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Kürşat UYANIK
1976 Niksar TOKAT   bundan sonra BOLU

BAYRAĞIMIN DALGALANDIĞI HER YER MEMLEKETİMDİR