Gönderen Konu: beretta s55-s56 lar niye bu kadar çok tutuluyor?  (Okunma sayısı 139015 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
Ynt: beretta s55-s56 lar niye bu kadar çok tutuluyor?
« Yanıtla #100 : 14 Şubat 2014, 00:28:58 »
adı çıkmış 9 za inmez 8 ze

yıllarca s 55 şini kullandım aynı zamanda vursan cy 89 tek tetik pozem vardı ,,bana göre vursan s 55 den üstündü ,,s 55 çok fişek seçiyordu ,kendim sıkıladım gene olmadı ,,ikisini aynı anda poyraz havasında göl başlarını beklerdim kara tavuk beklerdim ,ikisinide yanımda götürdüm ,aynı sıkıları aynı mesafeden konara karatavuklara sıkardım s 55 le attığım çoğu avlar yaralı düşerdi kesmek zorunda kalırdım ,,vursan aynı mesafeden çaput ederdi,,keklik avındada çoğu zaman aynıydı ,eylül ekim aylarında çaput ederdi,,ama kasım aralık aylarında benim tepemi attırırırdı ,,dayanamayıp sattım

abi bu vursanın pozelerine hep öyle diyorlar ya..satan bin pişman..bende geçen bi abimden duydum vursan pozeyle yaptığı ördek avlarını anlatıyordu..ilk o gün duydum vursanın pozesi olduğunu..merak ettiğim bir silah...piyasada neden yaygın değil onuda anlamış değilim..yada vursan neden sınırlı sayıda üretti ve üretimini durdurdu.

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #101 : 14 Şubat 2014, 00:29:06 »
ben 40 metreden s 55 ıle cansız ordek alıyorum.
ikimizde yalan söylemiyeceğimize göre bu işte başka bir iş var.

bendeki çakması idi herhalde ,,,sizi inandırmak için yeminmi etmem lazım,,ben 2 yıl kullandım azbir süre değil herhalde
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #102 : 14 Şubat 2014, 00:30:23 »
bendeki çakması idi herhalde ,,,sizi inandırmak için yeminmi etmem lazım,,ben 2 yıl kullandım azbir süre değil herhalde

Çin malıdır o Ramazan abi.. :D

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #103 : 14 Şubat 2014, 00:33:13 »
abi bu vursanın pozelerine hep öyle diyorlar ya..satan bin pişman..bende geçen bi abimden duydum vursan pozeyle yaptığı ördek avlarını anlatıyordu..ilk o gün duydum vursanın pozesi olduğunu..merak ettiğim bir silah...piyasada neden yaygın değil onuda anlamış değilim..yada vursan neden sınırlı sayıda üretti ve üretimini durdurdu.

evet şahin bey tek satan bin pişman ,bende sattım bende pişmanım ,tek tetiklerin dışarıya gittiğini biliyorum yanılmıyorsam iç piyasada çok az,,çivt tetikler biraz daha fazla iç piyasada ,,

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #104 : 14 Şubat 2014, 00:35:45 »
ne bu asabiyet hali sizdeki anlamadım.
ben sizdeki çakmadır demedımkı.
ben yaşadığımı soyluyorum size.
şeritli sauer s-55 çift tetık.
son 3 avdır ınanılmaz mesajelerden verim alıyorum dıyorum.
uygun fişeğimi bulana kadar evet sizin dediğiniz gibi satmayı cok dusundum.
ama su an memnunum.
söylenenler bu kadar tezatlık içerince benımde kafamda soru işareti oluşuyor.
elimdeki tufek gerçekten kotumu diye.
zaman armutları olgunlaştırır insanları değil bu arada.
yaş ilerledikçe herkes herşeyi net bilecek onun dediği olacak diye bir kaidede yok.
dostlar abiler kardeşler hanesi burası.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #105 : 14 Şubat 2014, 00:36:57 »
alper bey seninkide doğrudur ama bende s56 nın en fazla 20 mt keklikten tüy çıkarıp düşeremediğini ve aynı mesfelere yakın dağda çelgin keklik bıraktığınada şahidim

sizin dedıgınızde dogrudur.
s-56 kullanmadım hiç o yuzden yorum yapamam.
ama sunu anladımkı fişek seçimi çok önemli.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #106 : 14 Şubat 2014, 00:45:09 »
ne bu asabiyet hali sizdeki anlamadım.
ben sizdeki çakmadır demedımkı.
ben yaşadığımı soyluyorum size.
şeritli sauer s-55 çift tetık.
son 3 avdır ınanılmaz mesajelerden verim alıyorum dıyorum.
uygun fişeğimi bulana kadar evet sizin dediğiniz gibi satmayı cok dusundum.
ama su an memnunum.
söylenenler bu kadar tezatlık içerince benımde kafamda soru işareti oluşuyor.
elimdeki tufek gerçekten kotumu diye.
zaman armutları olgunlaştırır insanları değil bu arada.
yaş ilerledikçe herkes herşeyi net bilecek onun dediği olacak diye bir kaidede yok.
dostlar abiler kardeşler hanesi burası.

alper kardeşim ben s 55 kötümü dedim iyi tüfek değil imasındamı bulundum,, sen 40 metreden ördeği çaput etmişşin ama ben burada 30 metrelerde sorun yaşadım,,ve dikkat edersen eylül ekim aylarında çaput ediyor dedim,,burada kış aylarında sıkı seçti dedim ,,belkide hava şartlarındandır ,,çoğu kişiden sıkı tavsiyesi aldım gene olmadı ,,dediler ,30 ,32,gr 1.80 ,1 70 ,barut koy kendin sıkıla gene olmadı,,2 yıl kullandım bende kötü izlenim bıraktı alışamadım sattım,,

ben sadece düşüncemi paylaştım ,

bu arada bendeki ,p beratta 67 cm namlu 4.1 şokluydu
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2014, 00:46:33 Gönderen: Ramazan HAK »

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #107 : 14 Şubat 2014, 00:46:21 »
alper kardeşim ben s 55 kötümü dedim iyi tüfek değil imasındamı bulundum,, sen 40 metreden ördeği çaput etmişşin ama ben burada 30 metrelerde sorun yaşadım,,ve dikkat edersen eylül ekim aylarında çaput ediyor dedim,,burada kış aylarında sıkı seçti dedim ,,belkide hava şartlarındandır ,,çoğu kişiden sıkı tavsiyesi aldım gene olmadı ,,dediler ,30 ,32,gr 1.80 ,1 70 ,barut koy kendin sıkıla gene olmadı,,2 yıl kullandım bende kötü izlenim bıraktı alışamadım sattım,,

ben sadece düşüncemi paylaştım ,

iyi ettiniz.
saygılar sevgiler.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Fatih TAHIL

• *
« Yanıtla #108 : 14 Şubat 2014, 00:59:52 »
Niye kendinizi üzersiniz,kimi anasını sever kimi kızını ;)
Fatih TAHIL  1970-KONYA

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #109 : 14 Şubat 2014, 01:10:12 »
arşivden eski ruhsatın fotokopisini buldum iyiki

« Son Düzenleme: 14 Şubat 2014, 01:18:42 Gönderen: Ramazan HAK »

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #110 : 14 Şubat 2014, 02:11:40 »
alper bey seninkide doğrudur ama bende s56 nın en fazla 20 mt keklikten tüy çıkarıp düşeremediğini ve aynı mesfelere yakın dağda çelgin keklik bıraktığınada şahidim

Özgür senin şahit olduğum dediğin olayda eğer en fazla 20 mt mesafeyse hangi tüfekle atarsan at kuşa değilde tüfeğin ucuna baktıktan sonra sıkının içinde ayıt tohumu olsa düşer.  :D
Tapa bile 20 metrede denk gelse kekliği düşürür  :)
20 metreden 10 numara bile tavşan ve kekliği düşürür.
O atışı yapan acemi berbermiş herhalde   ;D   iyi traş çekmiş   :)

Özgür bu sezon gitti gider.
Çok uzak değiliz ister sen gel istersen ben geleyim.
Beraber çok değil 1-2 av yapalım gör bakalım S56 ile ne işler yapılıyor.
Burdan ne kadar yazsam anlamazsın yaşayıp görmen lazım.
Sana defalarca anlattım ucuz pahalı yerli avrupa fişek değil silahına uygun fişek şart diye.
S56 yı bana satan kişi randıman alamamış kendisine dua ediyorum.
İstersen yeni sezonu beklemeyelim 32 gr. 6 no ile grupman delicilik mesafe ne canın çekerse yapalım.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2014, 03:43:27 Gönderen: Ziya ÇOBANOĞULLARI »
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #111 : 14 Şubat 2014, 02:39:31 »
sizin dedıgınızde dogrudur.
s-56 kullanmadım hiç o yuzden yorum yapamam.
ama sunu anladımkı fişek seçimi çok önemli.

Alper sen memnun musun? Memnunsan avına bak  :)
Tüfeğinin keyfini çıkar.  :)
Özgür'ün dediği olay en adi tüfek için bile normal şartlarda olası değil.
Ya atanda iş yok,ya ayağı kaydı,ya da o an için iyi atamadı.
Veyahutta fişek sakattı.
Başka izahı yok..
  • Pietro Beretta S56E
02.06.1972 Bergama/İZMİR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #112 : 14 Şubat 2014, 03:41:44 »
Değişik yeri olmayan tamir vs. görmemiş bir S56 temizliğine göre 2000 TL ve 3000 TL arasıdır.
3000-5000 TL yapmaz 3000 ve üzeri rakamlar kamera şakası olmalı.
Benim S56 tüfeğim işlem görmemiş temizdir kesinlikle satılık değildir.

Şahin'cim Canım Kardeşim ;
Önce bi halta yaramaz diyorsun sonra da kötü tüfek demedim vurmaz demedim fiyatı çok dedim diyorsun.
Hadi senin dediğin olsun :)

Arkadaşlar fiyat konusu ayrı kalite randıman ayrı şeyler.
Her malın bir ederi vardır.

Denk sıkısını bulamayız , ucuna değil ava bakarız , atarız vuramayız gibi bir sürü  mazeret.
Ondan sonra da falanca tüfek filanca fişek şöyle  böyle.
Birol Demirtaş Abinin dediği gibi hepimiz Sniper keskin nişancı avcıyız.
Klavye başında çok iyi atarız  :D
Hepinizi Allah (c.c) için seviyorum Hayırlı Cumalar  O0
  • Pietro Beretta S56E
02.06.1972 Bergama/İZMİR

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #113 : 14 Şubat 2014, 10:38:58 »

Özgür senin şahit olduğum dediğin olayda eğer en fazla 20 mt mesafeyse hangi tüfekle atarsan at kuşa değilde tüfeğin ucuna baktıktan sonra sıkının içinde ayıt tohumu olsa düşer.  :D
Tapa bile 20 metrede denk gelse kekliği düşürür  :)
20 metreden 10 numara bile tavşan ve kekliği düşürür.
O atışı yapan acemi berbermiş herhalde   ;D   iyi traş çekmiş   :)

Özgür bu sezon gitti gider.
Çok uzak değiliz ister sen gel istersen ben geleyim.
Beraber çok değil 1-2 av yapalım gör bakalım S56 ile ne işler yapılıyor.
Burdan ne kadar yazsam anlamazsın yaşayıp görmen lazım.
Sana defalarca anlattım ucuz pahalı yerli avrupa fişek değil silahına uygun fişek şart diye.
S56 yı bana satan kişi randıman alamamış kendisine dua ediyorum.
İstersen yeni sezonu beklemeyelim 32 gr. 6 no ile grupman delicilik mesafe ne canın çekerse yapalım.

bergama 65 km bana haber yollaman yeterli :) 10-yada 9 no fişekti galiba kullandığı  atıcılık konusunda bişey diyemem ama bende olsa ne karavanalar atardım bir bilsen :) 1-3 71 namlu cesa ile keklikleri ne karavana atışları yapıyordum yauv  :D sık ve pınarlık bizim burası keklik ayağının dibinde n kalkıyor çoğu zaman salmaya kalsan pınarların arkasından kayboluyor yakın atıncada benim karavanaların haddi hesapı olmuyor :) mesela bu sene aynı avda 12 tane fişek attım 10-15 mt mesafelerde hepsi karavana :) enson dönerken 30 mt yakın mesafeden attığım keklik torbaya girdi :)
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2014, 11:22:08 Gönderen: Özgür TAŞ 45 »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #114 : 14 Şubat 2014, 12:21:11 »
Veyahutta fişek sakattı.
Başka izahı yok..

walla ziya abi fişeğimi buldum.
çok memnunum tüfeğimdende allaha sukur.
40 metre ve uzerınden ordek düşürüyorum ben dahil yanımdakı herkesın agzı açık kalıyor.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #115 : 14 Şubat 2014, 19:20:28 »
aloooooooooooo  simdi hepinize   kisacagim,    bir  kizi bin kisi ister bir kisi alir,   c.c herkeze akil fikir góz beyin vermis górsún okusun baksin anlasin diye,

malin  fiyatina satici belirlemez pazar  belirler,   

su túfek  bu parayi  yaparmi yapmazmi    benim gózúmde  túfek para yapar   hangi  túfek para yapar biliyormusunuz,

túfeyi  ava gótúrsún avlanirsin túfek senin istedigin gibi av yapiyorsa benim gózúmde para hic ónemli deyildir,

túfek iyi av yapmiyorsa benim gózúmde su borusu kadar deyeri yoktur túfeyin,  para verecegin túfek  avciya memnun etmeli, 

eyer avcisan túfekten anliyorsan túfeklerin av yapma ózeliklerine biliyorsan  túfeklerdeki kilavuz sacmasina biliyorsan túfekte bu sacma varmi yokmu bunlari biliyorsan

HELE  BENÍM TÚFEK AVA  YARALI  BIRAKACAK  BEN ELÍMDE TÚFEK VAR BÍLE DEMEN,   PARA EDECEK TÚFEK iYi AV YAPACAK ÓNCE

TÚFEYÍN ADI SANI HÍC ÓNEMLi DEYÍLDÍR, 10, TANE  HOLLAND&HOLLAND TÚFEYÍ GETÍR  HEPSÍ iLE AVLAN HÍC BÍRÍNÍN AVI BÍR BÍRÍNE TUTMAZ KÍM NE DERSE DESÍN,

PARA VERÍLECEK  TÚFEK AVDA TEST EDÍLDÍKTEN SONRA TÚFEK DEYERÍNE BULUR, AVDA DENENMEMÍS BÍR  TÚFEK TAM TÚFEK DENMEZ,

BU DURUMU COK ÍYÍ BÍLEN ÍNGÍLiZ AVCILARI   BÍR  KAFES  DOLUSU GÚVERCÍN GETÍRÍP BU GÚVERCÍNLERÍ ATES EDEREK TÚFEYÍN AV KALÍTESÍNE ÓLCERLER ONDAN SONRA TÚFEYÍ  TÚFEK DERSE DER...

ESKÍ TÚRK AVCILARI  BAZI  TÚGÚ SERT  ETÍ SERT VE GÚCLÚ OLAN KUSLARI ATES EDEREK TÚFEYÍN SACMA VE AV GÚCÚNE ÓLCEREK TÚFEYÍ DEYER BÍCERLER... 

DENENMEMÍS  AVI  BÍLÍNMÍYEN BÍR TÚFEYÍ PARA VERÍLMEZ, TÚFEKTE TÚFEK DENMEZ............... ÓNCE  TÚFEK AVDA DENENECEK TÚFEYÍN YAPTIGI AV KALÍTESÍ GÓRÚLECEK ONDAN SONRA TÚFEKSE TÚFEK PARA VERÍLECEK........  TÚFEYÍ TÚFEK DENÍLECEK..............

TÚFEYÍN BÍRÍ  AKIL ALMAZ AV YAPARKEN AYNI MARKA OLDUGU HALDE DÍYER TÚFEYÍN AVI BOZUK CIKABÍLÍYOR...

CÚNKÚ  TÚFEKLERÍ  YAPARKEN HATA OLUSMASI  GAYET NORMALDIR,,,  OLABÍLÍR   USTA VAR CIRAK VAR  USTANIN USTASI VAR DEYÍLMÍ,

AYNI CELÍKTEN BALTA YAPAR  BAZI DEMÍRCÍLER  BALTASI ÍS YARAMAZ, BASKA BÍR DEMÍRCÍ AYNI  CELÍKTEN BALTA YAPAR AKIL ALMAZ KESER  BALTA,

BU TAMAMEN  ESYAYI YAPAN USTALARIN MARÍFETÍDÍNE BAGLIDIR...............
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2014, 02:13:15 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı M.Çağrı YILMAZ

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #116 : 15 Şubat 2014, 13:51:54 »
Silahı açıp kapamadaki kilit sesi bile ben kaliteyim diyor.Bence boş muhabbet ediyoruz.Biz ne dersek diyelim S serisi kalitedir. Evet son yıllarda fiyatları ikiye katladı oda sıfırının pahalı olmasından geliyor.Adam sıfır 687silver piegon 5 alıyor sezon sonunda satacak adam aramaya başlıyor.30 senedir  S57 kullanan adama silahı bana sat diye nerdeyse elini öpmediğim kalıyor.Adam satmayı aklına bile getirmiyor.
 Fiyat arz telep meselesi işgörme diyosan 150 TL lik tek kırmaylada keklik vurursun ozaman yerlilerede 1000-2000 TL arası para  vermeyelim.
M.Çağrı YILMAZ
1978 Gaziantep

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #117 : 15 Şubat 2014, 14:26:32 »

Arkadaşlar,

Her olgunun mertebeleri olduğu gibi avcılığında basamakları var;

1- Öğrenme basamağı
2- Sınırlara ulaşım basamağı
3- Trofe basamağı
4- Metot basamağı
5- Sportmenlik basamağı

Şayet siz öğrenme basamağındaysanız sizin elinizdeki tüfek kendi kapasitenizi bilemediğiniz için ne olursa olsun kuş vurabiliyorsanız en iyi vuramayıp kaçırıyorsanız bu tüfek kötü en iyisini almalıyımla şeklinde ikilemler içerisinde geçer durur. Bu öğrenme döneminden sonra anlarsınız ki dağda iyi gezen kekliği bulup dağıtan ve köpeğide az buçuk iş yapan arkadaşımın elindeki tüfek mobil şoklu ve 5 numara şok ile kekliklerde limtleri aşıyor ise ondan iyi avcı yoktur taaaki öbür basamağa çıkana kadar.....

Artık zevk vermiyordur keklik vurmak ona eskisi kadar daha dar namlu belki 20 kalibre ile yada dar iç çaplı ithal pozeler ile avlanmak sınırlara ulaşım basamağı için bir sıçrama tahtası gerekiyordur ona

İŞTE O S55 yada S56 71 Namlu 1-3 ŞOK  ;

S seri 12 calibre bir Baretta artık kuşu arpacığıa oturtup süzüp süüüüzüüp tetiğe basmak ama her seferinde daha da sınırları zorlayarak uzak daha da uzak  bir mesafede kekliği vurmak......

20 Kalibre 60 Namlu bir poze alıp bıldırcın ve çulluk avlamak hatta bıldırcın fişeğini kendin doldurarak gramajı 21-22 gramlara düşürmek 11 numara saçma sıkmak gibi... 

Uzun lafın kısası ;

SINIRLARI ZORLAMA BASAMAĞINA ÇIKIŞ BİLETİDİR BERATTA S55 ve S56 TÜFEKLER........

Buradaki arkadaşlarımın hepsinin avcılığın tüm basamaklarını yaşama zevkini tadmalarını temenni eder, avcılığın bir zevk olduğunu ve herkesin zevkinin ayrı ancak atlayacağı basamakların aynı olduğunu bir kere daha hatırlatmak isterim....

Saygılarımla Kayseri' den Selmalar....

Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #118 : 15 Şubat 2014, 16:05:48 »
Arkadaşlar merhaba

Kullanılan tüfeklerde namlu iç çapı ve malzeme kalitesi çok önemlidir. Mesela bende 1988 model çiftsan 555 var ben ona pi sayısı derim, çünkü

onun yanında çok tüfek değiştirdim. 100 mikron kromlu mke namlu nasıl bir icatsa bu silahın mükemmel av yapmasını sağlıyor. 1995 lerden

sonra tüfeklerde ne doğru düzgün gravür kaldı nede işçilik. Av performansı desen tombala oldu. Şuan 18:52 özel olarak iç çap yaptırdığım 76

namlu sarsılmaz concorde ile av yapmaktayım ama çiftsan hep garanti :))) Şoklar ve namlu iç çapları bazı dönemlerde çok mükemmel yapılıyor.

Mesela beretta silve piegon lardan kimse bahsetmiyor ama s 55-56 lar dilden düşmüyor. Yani silah işi şans işi biraz teknik ölçü ve detaydan

haberiniz varsa av yapan tüfek alma şansınız artıyor. Mesela tüfek alırken size 18:40 iç çap derler ama ölçmek için 18:40 lık bir tapa salıp

harbi ile kontrol etmek kaçımızın aklına gelir ? Ben aldıktan sonra 18:10 bulduğum oldu mesela. üreticiler 18:40 +/_0.2 diyorlar bazıları

18:50 +/_ 0.3 diyorlar. Sizce aynı tüfek 18:10 olsa nasıl olur 18:80 olsa nasıl ?

Tekniğimizi nekadar artırır isek şansımızda okadar artar. Kundak dipçikten bahsetmiyorum bile :))) uzar gider yazım... 
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #119 : 15 Şubat 2014, 16:27:55 »
Arkadaşlar,

1- Öğrenme basamağı
3- Trofe basamağı
4- Metot basamağı
5- Sportmenlik basamağı

Şayet siz öğrenme basamağındaysanız sizin elinizdeki tüfek kendi kapasitenizi bilemediğiniz için ne olursa olsun kuş vurabiliyorsanız en iyi vuramayıp kaçırıyorsanız bu tüfek kötü en iyisini almalıyımla şeklinde ikilemler içerisinde geçer durur. Bu öğrenme döneminden sonra anlarsınız ki dağda iyi gezen kekliği bulup dağıtan ve köpeğide az buçuk iş yapan arkadaşımın elindeki tüfek mobil şoklu ve 5 numara şok ile kekliklerde limtleri aşıyor ise ondan iyi avcı yoktur taaaki öbür basamağa çıkana kadar.....

Artık zevk vermiyordur keklik vurmak ona eskisi kadar daha dar namlu belki 20 kalibre ile yada dar iç çaplı ithal pozeler ile avlanmak sınırlara ulaşım basamağı için bir sıçrama tahtası gerekiyordur ona

S seri 12 calibre bir Baretta artık kuşu arpacığıa oturtup süzüp süüüüzüüp tetiğe basmak ama her seferinde daha da sınırları zorlayarak uzak daha da uzak  bir mesafede kekliği vurmak......

20 Kalibre 60 Namlu bir poze alıp bıldırcın ve çulluk avlamak hatta bıldırcın fişeğini kendin doldurarak gramajı 21-22 gramlara düşürmek 11 numara saçma sıkmak gibi... 

Uzun lafın kısası ;

SINIRLARI ZORLAMA BASAMAĞINA ÇIKIŞ BİLETİDİR BERATTA S55 ve S56 TÜFEKLER........

Buradaki arkadaşlarımın hepsinin avcılığın tüm basamaklarını yaşama zevkini tadmalarını temenni eder, avcılığın bir zevk olduğunu ve herkesin zevkinin ayrı ancak atlayacağı basamakların aynı olduğunu bir kere daha hatırlatmak isterim....

sn.TAŞKIN BEY
BENCE AVCILIK BİR ZEVK DEĞİL TUTKUDUR...
O TUTKUYU YAŞAMASINI BİLMEK LAZIM......
tüfek ,,fişek,,köpek muhabbeti hiç bitmez bu camiada
s55-56-57-58 berettalar,,robustlar,,simsonlar,,darneler,,piperler tamam kaliteli tüfeklerdir ancak başta s serisi berattalar olmak üzere ederinin çok çok üzerinde fiyatlara pazara çıkarılırlar,, kimi zaman satılır kimi zaman satılmazlar ,,bence bu silahların değeri ve ederi 1000-2000 tl arası rakamlardır onun üstü fiyatlar absürt katagorisindedir...60-70-80 li yılların teknolojisi ve kriterleri ile üretilmiş dar namlu iç çaplı hemen hemen her marka ve model tüfek fişek şeçer,, fişeğini bulduktan sonra ortalama mesafelerin 10-15mt ötesinde yani maxsimum 50mt civarında av vurulması yadırganacak bir şey değil ancak yapılan atışlardaki bu atışların vuruş % si kaçtır diye sorgulamak lazım ..
tüm bunlarla birlikte uygun fişek ve uygun şartları bir raya getirerek BROWNİNG A5,e direksiyon milinden işlenmiş bir 66cm namlu takılarak bıldırcından keklik,,tavşan,,ördeğine kadar her türlü avın yapılabileceği gerçeğinide yıllarca kendi gözlerim ile görüp kanaat getirmişliğim vardır..
<<TÜFEĞİN VURMAYANI----- ..........IN VERMEYENİ OLMAZMIŞ >> ATMASINI VE İSTEMESİNİ BİLMEK LAZIM....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #120 : 15 Şubat 2014, 22:01:49 »
Arkadaşlar,

1- Öğrenme basamağı
3- Trofe basamağı
4- Metot basamağı
5- Sportmenlik basamağı

Uzun lafın kısası ;

çok prof. bir açıklama.
saygılar sevgiler.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #121 : 16 Şubat 2014, 02:21:52 »
DOGRU  AVCILIK BÍR  MERDÍVEN GÍBÍDÍR,  BASAMAK BASAMAK  CILIR ÓGRENÍLÍR.....TÚFEK,FÍSEK,KÓPEK,AV,AVLANMAK.............SIRALAMA BÓGLEDÍR.........
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #122 : 16 Şubat 2014, 18:15:54 »
Arkadaşlar,

1- Öğrenme basamağı
3- Trofe basamağı
4- Metot basamağı
5- Sportmenlik basamağı

Uzun lafın kısası ;

katılıyorum belli bir süre sonra avcı vurmaktan çok kaliteye stile estetiğe önem veriyor  stilli estetik ferması olan yakışıklı bir köpek
kıyma makinesi otomatik tüfek yerine  estetik s serisi beretta yada robust merkel simson belçika ispanyol bir tüfek çok vurmaktan ziyade köpeğin fermasında kuşu salarak yapacağı güzel bir atış ve kusursuz bir aport.  bu nedenle
bu tür tüfeklerin modası hiç bir zaman geçmez değerleri piyasada normal internette yüksektir. bence her avcıda bulunması gerekir sıkısı bulunmaz diye bir şeyde yoktur günümüzde her türlü fişek seçeneği vardır. ve bütün avlar rahatlıkla yapılabilir.
benim bu tüfeklerde hoşuma giden sahip oldukları inanılmaz dengedir. namlularıda saçmanın hedefe seyrek değilde daha yoğun bir şekilde giderek yaralı yada çelgin bırakmadan ele geçirilmesi üzerine tasarlanmıştır. yerde kar buz gibi havada bile bu tüfekler 8 n0 saçma ile 35 metreden kekliği haşad eder.
kalite ve güven verir avcıya
selamlar.
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Sezer İNAN

• *
« Yanıtla #123 : 17 Şubat 2014, 00:03:07 »
Veyahutta fişek sakattı.
Başka izahı yok..

Merhaba Ziya bey,
siz armusa 32gr. 6 numarayla iyi randıman almışınız.Bu fişekten bende alacağım ancak ben de size bir öneride bulunayım( Belki kullanmışsınızdır.) benim 56 ile bu yıl rc 30 gr.7 numara ile çok güzel işler çıkardım...
Sezer İNAN
1975-Kayseri

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #124 : 17 Şubat 2014, 00:25:49 »

Merhaba Ziya bey,
siz armusa 32gr. 6 numarayla iyi randıman almışınız.Bu fişekten bende alacağım ancak ben de size bir öneride bulunayım( Belki kullanmışsınızdır.) benim 56 ile bu yıl rc 30 gr.7 numara ile çok güzel işler çıkardım...

hangı avda oldugunuda yazarsanız ıyı olur.
şayet ben genelde ördek avına gıdıyorum.
tahtalı uveyık bıldırcın tavsan harıc baska ava gıtmıyorum.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA