Gönderen Konu: Gravürler nasıl yapılıyor  (Okunma sayısı 4329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Gravürler nasıl yapılıyor
« : 10 Ekim 2010, 21:05:39 »
Bakıyorsunuz bir pozeye(mesela beretta s55,56,...) bunlar seri imalat olduğu halde herbirinde tıpatıp aynı gravür var. Bunu nasıl başarıyorlar? Yerli tüfeklerde de oluyor ama beretta örneği verdim. Matbaa merdanesi gibi bir şey kullanıldığını görmüştüm ama misal s55 gibi pozelerdeki öyle yapılmıyordur herhalde.

Şunun için soruyorum; bizim fabrikalardan birine s55 gravürünün tıpatıp aynısını yaptırabilirmiyiz?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Orhan BİLGİN

• *
Ynt: Gravürler nasıl yapılıyor
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2010, 21:03:32 »
gravürler, dremel v.b gravür cihazları yardımıyla kolaylıkla yapılıyor. ama fabrika ortamında ortamında sanırım bilgisayar destekli yapılıyor bu işler yani tamamen otomatik. başka türlü tek tek yetiştirebilirler mi bilmem
Orhan BİLGİN
1988 Mersin

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2010, 23:57:06 »
seri üretimlerdeki aynı gravürler büyük ihtimal baskı teknigi ile yapılıyordur...
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Hakan BİLGİ

• *
« Yanıtla #3 : 13 Ekim 2010, 13:09:35 »
 Benim tahminimce asitle aşındırılarak yapılıyor gibi.Yoksa o kadar teferruatın tüm tüfeklerde aynı olması çok çok zor.
Hakan BİLGİ
1977-Adana
İki kişinin bildiği sır ,,,,,,,, sır değildir ..

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 13 Ekim 2010, 16:02:58 »
Sağda solda elinde keski gibi biz gibi bir aletle uğraşan usta fotoları var ama el bu. Her biri tıpatıp nasıl olacak. Baskı yapan bir alet de görmüştüm fakat ordan çıkan gravürlerin çizgileri ince olmuyor. Asit de s55 deki gibi çizgi yapamaz bana kalırsa. Yok sadece elde yapılıyorsa breh breh.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 13 Ekim 2010, 20:53:53 »
Hatırladığım kadarıyla Üzümlü Koop tüfekleri merdane gibi bir şeyle sıkıştırılarak yapılanlardandı. Patates baskı emsali.
1968

Çevrimdışı Mehmet TATLI

• Free Üye
  • *
    • www.tatligravur.net.tc
« Yanıtla #6 : 21 Kasım 2010, 00:08:59 »
Benim tahminimce asitle aşındırılarak yapılıyor gibi.Yoksa o kadar teferruatın tüm tüfeklerde aynı olması çok çok zor.

Evet Hakan bey asitle aşındırılarak yapılıyor.Önceden filmlenip  özel yöntemlerle aşındırılyor ve işlenmiş oluyor.Ama dünya genelinde el ile yapılan gravürlü tüfekler  daha değerlidir...
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2010, 00:11:34 Gönderen: Mehmet TATLI »
Mehmet TATLI / TÜFEK USTASI
1970-KONYA-HUĞLU
[email protected] / 05363392715
www.tatligravur.net.tc

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2010, 14:49:38 »
Mehmet ustam, arzu etsek Browning veya Beretta pozelerdeki poze gravürlerinin aynından aşındırma yöntemiyle yaptırabilir miyiz? Misal s55 gravürünün aynından yapılır mı?
1968

Çevrimdışı Mehmet TATLI

• Free Üye
  • *
    • www.tatligravur.net.tc
« Yanıtla #8 : 08 Ağustos 2011, 01:58:14 »
Volkan bey birebir aynı filmi çizilip asit ile  aşındırarak yapılabilir.Ama bunlar tescilli ürün olduğu için sakıncası olabileceğini düşünüyorum...
Mehmet TATLI / TÜFEK USTASI
1970-KONYA-HUĞLU
[email protected] / 05363392715
www.tatligravur.net.tc