Gönderen Konu: mp bore,türkiyenin ilk 18,80 geniş namlusu.  (Okunma sayısı 7990 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
mp bore,türkiyenin ilk 18,80 geniş namlusu.
« : 20 Mayıs 2010, 18:57:51 »
selamlar.bugün ata neo12 mp bore modelinin ne amlama geldiğini öğrenmek için,firmayı aradım.bana namlunun sevk hunisinin.uzatılıp yumuşak bir geçiş sağlandığı.ayrıca namlu çapının daha geniş olduğu ve şoklarının da farklı olduğu söylendi.bu bana back bore sistemini hatırlattı.sanıyoru benzer bir teknoloji.anlaşılan ataarms namlu teknolojisinde de bir atılım yapıyor.
ben 55cm slug namlu yaptırmak istiyordum ancak,61cm yapabildiklerini söylediler.benim şeritli namlum zaten 61cm uzunluğunda.bu nedenle bu sevdadan vaz geçtim.ancak bu namlu seçeneğini duyunca bu sefer de bu sistemde karar kıldım.firma benim tüfeğime bu namludan yapılacağını söyledi.fiyatı bayağı tuzlu.slug namlu ile aynı.
şu halde pazartesi tüfeğimi firmaya göndereceğim .hem kundak yapılacak hem de mp bore namlu. ben 66cm düşünüyorum.sizlerin önerisi ne olur.bildirirseniz sevinirim.iyi günler...
« Son Düzenleme: 21 Mayıs 2010, 20:18:58 Gönderen: Mehmet OVALI »
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: mp bore,türkiyenin ilk geniş namlusu.
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2010, 21:52:18 »
mehmet bey neden slug namluya geniş namlu istiyorsunuz? Bu namlunun genelde çelik saçma(iri saçma) atacak tüfekler için daha isabetli olduğu söylenmiyor mu? Tek kurşunda bu namluyla nasıl bir fark bekliyorsunuz? Bu teknolojinin tek kurşunda daha iyi olduğuna dair bilgi var mı?

Özel fişekler mi kullancaksınız? Tek kurşun işinden pek anlamam da ondan soruyorum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2010, 22:03:50 »
Volkan bey sanırım yanlış anlaşıldım.bu namlu şerit bantlı ve mobil şoklu.browning,fabarm ve benellide olduğu gibi.yani tercihim slug namludan bu yöne kaydı.zira bu tür namlularda grupmanın çok daha homojen olduğu söyleniyor.slug namludan vazgeçtim zira 61cm yapıyorlar.hali hazırda bendeki şeritli namlu da 61cm.bu nedenle vazgeçtim.browning ve benelli crio daki bu teknolojiye olan hayranlığım nedeniyle bu namluyu düşünüyorum.sizin bu konudaki fikrinizide almak isterim.acaba bu markalara biraz da olsa yakın performans sergilermi?farklı yani daha uzun mobil şoklarıyla birlikte ben oldukça umutluyum.
birde namlu boyu olarak ne tavsiye edersiniz?
selamlar...
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2010, 22:32:05 »
bu konuda sanırım cemal bey ve ansam bey oldukça tecrübeli.kendilerinin yorumları aydınlatıcı loabilir.umarım yorum yazarlar.saygılar...selamlar...
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2010, 22:41:09 Gönderen: Mehmet OVALI »
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 21 Mayıs 2010, 14:28:58 »
atanın o namlusunun gurupmanını merak ettim doğrusu,resim falan varmıki.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 21 Mayıs 2010, 15:06:55 »
En doğrusunu kullananlar bilir. Geniş namludan ziyade uzatılmış birleşim konisi daha hoşuma gitti. Şoklarda da aynı şekildedir herhalde. Bunların faydası biliniyor. Tepmeyi azalttığı belli.

Geniş namlu aslında yeni bir şey de değil. Çok eskiden beri kabul edilebilir namlu genişlikleri arasında bulunuyorlar. Kendim denemediğimden fazla bir şey diyemeyeceğim ama özellikle Amerikan forumlarında bu namlular çokca tartışılıyor. Onlardan bahsedebilirim.

Teorik açıdan yazılanlara bakınca doğru görünüyorlar. Gerçek hayatta ise bu namluları kullanan atıcılar öyle belirgin farklar da bulamıyorlar. Beğenen de oluyor, beğenmeyen de, fark bulamayan da... Bu dağılım ve hız konusu çok bilinmeyenli bir denklem. Sadece tüfeğe bağlı olsa biraz daha kolay olurdu. Dağılımın iyi olduğu kompozisyonu bulmak da yine elinde tüfeği olanın kendi testleriyle bilinebileceğine inanıyorum. Bu yönden diğer namlularla fark yok. Belli bir şey ki, her tüfek her fişekle aynı randımanı vermez. Her tür namluyla, şokla, mesafesinde iyi netice veren fişekleri araştırmak lazım.

Yine de, geniş namluların tartışmasız üstün olduğu bir konu var; ağır olmaları. Bu namluların içi geniş ama et kalınlıkları diğerlerinden az değil. Aynı kalınlıkta daha geniş bir çember daha ağır olmaz mı! İşte bu fazla ağırlık geçit türü avlarda avantaj sağlar. Namlu öne doğru ağırlaştıkça süpürme hareketi daha kararlı ve dengeli olur. Namlunun aynı uzunlukta daha ağır olacağını düşünürsek, uzun namlu kullanmadan da güzel bir süpürme(swing) yapılabilir diyebiliriz.

Kısacası bu konu iki kelimeyle hallolacak gibi değil. Anam babam usulü konuşursam, ben bu namluda her zaman daha iyi dağılım beklemem. Daha az tepecektir ama hissedermiyim bilmem. Namlu ağırlaşacağına göre, dar namludan biraz daha kısasını seçerdim. Birleşim yerlerindeki geçişlerin uzatılmasının iyi bir şey olduğunu düşünüyorum.

Öyle ya da böyle, şimdilerde moda bu. Bu tip namlu üretmeyen dünya markası yok gibi. Herkes gibi biz de deneyeceğiz. Kimimiz hayran olacak, kimimiz nerde o robust, kırıkkale bilmem ne diyeceğiz. Herkes beğenmeyecek ama bazılarımızın epey hoşuna gidecek :) Şarkıdaki gibi: "Yine dünya eski hamam, eski tas"
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 21 Mayıs 2010, 16:20:23 »
benim psikolojikman hoşuma gidiyor ve mantıklı geliyor:) neden derseniz saçmanın fişek yatağından fazla şıkışmadan çıkması,ve namlu ucunda uzun şok sebebiyle saçmaların şoke olmamaları güzelce şoklanmalrı,ama kafama takılan geniş çap nedenizyle basınç kaybı olurmu,olursada nekadar olur.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #7 : 21 Mayıs 2010, 18:17:36 »
evet benimde bunlar ilgimi çekiyor.bu arada bugün yanlış anlama olmasın diye tekrar aradım ve namlu iç çapının 18,80 olduğunu teyit ettim.sevk hunisi yumuşak geçişli ve şoklar standart modellerden daha uzun.fakat arkadaşlarımız bu namluların ancak 7,5ten daha kalın saçmalarda başarılı olduğunu söylüyorlar.yani anladığım kadarıyla kaz ördek avlarında daha başarılı.bu nedenle şimdilik bu alımı askıya alıyorum.biraz daha izleyip araştırmaya karar verdim.herkese selamlar...
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Erol GÜNER

• *
Ynt: mp bore,türkiyenin ilk 18,80 geniş namlusu.
« Yanıtla #8 : 14 Haziran 2012, 23:07:39 »
arkadaşlar abilerim aynı şekil de benim s.poze atam var tavsidiye ederim her iki namludan da tüfeğim den de mem nunum..DEVREK den SLM..
Erol GÜNER
19.04.1974 DEVREK / ZONGULDAK
TL=05326210805