Gönderen Konu: MİRAGE fişekleri yerli mi avrupa mı  (Okunma sayısı 58106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gazanfer BAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
MİRAGE fişekleri yerli mi avrupa mı
« : 19 Ağustos 2011, 00:42:18 »
aldığımız 16 kalibre mirage marka fişekler üstünde TSE damgası var bi abimizle iddalaştık siz ne diyorsunuz o sadece B&P avrupa gerisi yerli üretim diyor

Gazanfer BAŞ
1988 ANKARA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: MİRAGE fişekleri yerli mi avrupa mı
« Yanıtla #1 : 19 Ağustos 2011, 01:30:46 »
bende kullanıyorum mirage fişekleri memnunum.üzerindeki tse yazısı fişeğin türk standartları enstütüsüne  uygun olduğu için yazılmıştır.yani bu fişekler yerli değildir.  ayrıca o arkadaşına söyle bp ye çok güvenmesin.bi bayii abimizde bp nin yeni boş kovanlarını görünce çok şaşırdım.bp bile türkiyede yapılıyor olabilir.belkide sadece boş kovanda satıyor olabilirler. ama daha önce hiç bir markanın boş kovanını piyasada satılırken görmedim.selamlar.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Ağustos 2011, 03:09:36 »
"Made in ...."  yazısı yok mu üstünde?
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Abdullah SERİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 19 Ağustos 2011, 04:23:38 »
İtalyan malıdır.  Üzerinde Made in Italy  yazması lazım.
Abdullah SERİN
1956-İstanbul

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 19 Ağustos 2011, 04:49:08 »
kutuda lot numarası varsa avrupadır..artık fişekleri iyi taklitliyorlar..ayırmakta güçleşti..en iyisi mega ve yaf deneyin..randımansızlık varsa avrupa kullanın...yaf(yavaşçalar)ın 28gr 7 nosu şu an üveyikte   çok güzel..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 19 Ağustos 2011, 08:26:26 »
İddia değil şahsi düşüncem yerli olduğudur.en azından 2 senedir bence ülkemize ithal fişek girmiyor malzemesi dışardan bile alınsa burada dolduruluyor tam bir sahte fişek cenneti olduk vallahi.ne çıkarsa bahtına hele bir ımperıal varki 1 koli fişek içinde kutular bile birbirini tutmuyor
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Y.Emre TOK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 19 Ağustos 2011, 09:55:28 »
merhaba arkadaşlar mirage fişeklerini uzun zamandır kullanırım son derece memnunum arkadaşların belirttiği gibi üzerindeki tse yazısı uygunluğu belirtiyor şahsi fikrim olarak pek çok fişekten iyi randıman veriyor 12 ga 30.5 gr mı mutlaka denemenizi öneririm.
gazanfer bey bir 16 ga kullanıcısı olarak aquila fişeklerinden memnunum bir denemenizde fayda var sevgi ve saygılarımla

Çevrimdışı Rıdvan KOCATAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #7 : 19 Ağustos 2011, 10:33:57 »
B&P kadar berbat fişek görmedim. Eğer Avrupaysa vay avrupanın haline...

Rıdvan KOCATAŞ - 0545 464 4805
1980 Antalya - İkamet  ISPARTA

Çevrimdışı Emre AK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 19 Ağustos 2011, 11:01:59 »
ŞU FİŞEKLERİN NERENİN MALI OLDUĞUNU BELİRTEN "MADE İN" İBARELERİ NE KADAR GERÇEKTİR BİLEN YOK MU? KUTU ÜZERİNDEKİ TS,TSE DAMGALRI NEYİN NESİDİR.FİŞEKLER DIŞARDAN KOLİ İLE GELİYORSA  KİM BUNLARI KOLİDEN ÇIKARIP DAMGALAYIP TEKRAR KOLİLİYOR.HEM BUNLAR TÜRK MALI DEĞİL Kİ TÜRK STANDARTLARINA UYSUN.
  • Setter (body,sunny,oskar)
  • franchi vs 610
  • huğlu 901 g
  • genç huğlu çifte

Emre AK
1983-Muş

DOĞA İLE İLGİLİ HERŞEY...

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 19 Ağustos 2011, 12:41:15 »
sahteve gerçek fişegi ayırmanın en kolay yolu eski orjinal bir fişekle yeni fişegi karşılaştırmaktır.....sahte fhocchi ve vinchester görmüştüm orjin fişekle karşılaştırdıgımda yazı karakterlerinden ve fişek taplasından çok kolay ayırtedilebiliyor.....

miragenin tr yapımı oldugunu sanmıyorum yıllardır kalitesinde en küçük düşüş olmamıştır.....
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2011, 15:44:20 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 19 Ağustos 2011, 13:08:10 »
 İthal tüfeklere uygulanan uygunluk ts 870 uygundur ibaresi gibi  ithal fişeklerde     TS 870'e göre imal edilen av tüfeklerinde kullanılan av fişeklerinin uygunluğunu kapsıyor    TS1889    http://www.tse.org.tr/TSEIntWeb/Standard/Standard/Standard.aspx?081118051115108051104119110104055047105102120088111043113104073082117070099100117054109077077057
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Enver TOPÇUOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 19 Ağustos 2011, 14:02:18 »
SELAM  ARKADAŞLAR  TEK GÜVENDİĞİM FİŞEK   BP  DİR BUDA  TÜRKİYEDE ÜRETİLİYORSA NEDEN FİYATI 24 YTL OZAMAN.
TÜRKİYEDE   YABANCI FİŞEKLERİ DOLDURDUKLARINI BİLİYORUM.

IMG]http://i51.tinypic.com/5as3v6.jpg[/IMG]
Enver TOPÇUOĞLU
1974 ADAPAZARI

Çevrimdışı Hayati ÜNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 19 Ağustos 2011, 14:32:48 »
mirageyi uzun yillar kullaniyorum hic yolda birakmadi beni.
Hayati ÜNER
1970 Pamucakkoyu - Kuyucak - Pamukoren AYDIN       Ikamet: Eindhoven HOLLANDA

Çevrimdışı Gazanfer BAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 19 Ağustos 2011, 17:02:56 »
herkese teşekkürler  23 - 24 lira verip de B&P fişek almanın hiç gereği yok bence tabi tercih meselesi
Gazanfer BAŞ
1988 ANKARA

Çevrimdışı Batuhan DENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 19 Ağustos 2011, 23:40:46 »
mirage fişekleri avrupadan geliyor türkiyede üretimi yok imperial fişekleride ispanyol rio ispanyol bornaghi italyan winchester italya ve usa dan geliyor rottweil fişekleri türkiyede dolum oluyor diye biliyorum aquela da aynı türkyede dolumu oluyor diye biliyorum
Batuhan DENİZ
1978 balıkesir

Çevrimdışı Gazanfer BAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 20 Ağustos 2011, 03:06:16 »
tamam iyi hoş ama türkiyeye girerken kolinin içindeki fişeklere tek tek damga mı basıyorlar
Gazanfer BAŞ
1988 ANKARA

Çevrimdışı Batuhan DENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 21 Ağustos 2011, 22:10:13 »
tse ilgili ithalatcı firma tarafından üretici firmaya fişek adedine göre batsırılıyor çünkü kanunen tse olması gerekiyor fişek kutularında içiniz rahat olsun bu konuda ama yinede türkiyede yapılan ithal fişeklerde mevcut tabiki
Batuhan DENİZ
1978 balıkesir

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 21 Ağustos 2011, 23:00:51 »
Türkiye'de yapılan yabancı markalar hangileri acab?Deri toplu bir paylaşım olur...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimiçi Veli ÖZER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 26 Ağustos 2011, 22:53:04 »
Sezon açılışında değişik fişekler aldım Rc 30 gr 8 alıyım dedim 1 tanede kutunun kenarında için bi tarafta ingilizce yazıyodu bir tarafındada türkçe belli bir sıcaklıkda ve nem oranında saklayın diye :D kafam karıştı ama o fişeklerlede güzel av yaptım canlı kuşum düşmedi hepsi bitmedi fişeklerin daha
  • SKB M 3000
  • Benelli m1 süper 90
  • Franchi black mağiç
Veli ÖZER
1992 ANTALYA

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 12 Aralık 2011, 11:34:18 »
Mirage clever fişekleri tamami ile ithal dir. Fişekler gümrüğü geldiğinde bu tse damgası sıkıntısı oluyor.Türkiyede bir fişeğin sayılabilmesi için üzerinde bulunması gereken bir sürü işaret damga olması gerekiyor.Fişeğin sarı metal kısmından kutusuna kadar bunlara olacak.Bu sebeple ithalatçi firmadan getirteceği fişeklere bu damgayı koydurtuyor.bu yeni bir uygulama daha önce gelen fişeklerde tse damgası olmayabiliyor.

yurdumuzda yavaşçalar YAF cheddite markasaının malzemeleri ile fişek doldurmaya başladı.Hem cheddite ithalatçısı hemde aynı firmanın malzemeleri ve lisansı ile fişek dolumu yapıyordu.Şimdilerde benim tahminim maliyeti düşürmek amacı ile başka tapa kapsül barut ta kullanıyorlar bu benim gözlemim.

STERLING fişekleri ise turaç firmasının markası yerli bir marka genelde nobel sport ve maxam malzemesi kullanıyor.

MECA fişekleri en eski yerli üretimimizdir.Eski Milli atıcılardan Engin HIDIR  abimizin seneler önce başladı bir aradan sonra şimdi komanda Av eşliğinde üretimini yapıyor.plastik tapayı kendi üretiyor Maxam malzeme kullanıyor diye biliyorum.

JEt ve APOLLO marka fişekler adana İDEAL AV ın markası..

JK6RC fişekler izmir firması tarafından yapılıyor.

ROTTWEIL'in isim hakkı bir firmada idi.Bir kısım yunanistan yada bulgaristan da doldurulan fason dolularda olduğu gibi orjinal denen JAGD seriside şu an satışta..

ZUBER- VEGAS- FORZA- ÖZKURSAN- MİLANO- YFS- MKE - ilk aklıma gelen yerli firmalar.hepsini incelemedim ama genelde ispanyol maxam  ve italyan nobel firmalarının barutlarını boş kovanlarını kapsüllerini ve tapalarını kullandıklarını tahmin ediyorum.

Yurdumuza korsan fişek girmişmidir evet girmiştir ama Tüm Türkiyeye yayılmamıştır.kutulardaki lot numarası ve kovanlardaki farklılıklar bu ayırımda çok önemli..

WINCHESTER in iki ülkede üretimi var.Bize gelenler italyadaki  fabrikasının üretimi.Amerikan üretimler gelmiyor.Bir gelseydi..

piyasadaki bir çok ispanyol marka MAXAM firmasının üretimi pek kalite farkı yok bildiğim kadarı ile..
Rio-Saga-Eley-maxam fişeklerin  ve bir çok malzemenin üreticisi..

Fiocchi fişekleri pek takip edemedim.RC ile ile beraber en çok korsanı olduğu öne sürülen fişekler..

B&P  RC  Fiocchi fişekler ithal fişekler olup kalitelerini ispatlamış durumdalar pek fazla söze gerek yok.

şimdilerde LAMBRO firmasının fişekleri gelmeye başladı.LAMBRO sadece NOBeL SPORT'un martignoni kapsülü ve boş kovanı  ile doldurulmuş Sıpe S4 a1 vectan gibi barutları gualandi tapalarını kullanan bir firma....Her ava uygun fişek bulunabiliyor.

« Son Düzenleme: 14 Aralık 2011, 20:15:50 Gönderen: Polat OLUR »
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

The following users thanked this post: Fatih YAZICI, Selim UYGUN

Mustafa Kabadayı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : 15 Aralık 2011, 09:47:00 »
Polat abi bunlar çok güzel bilgiler.bunun için teşekkürler.valla daha önce hiç kullanmadığım yaf fişeklerinden bende 2 kutu aldım.32gr 10 numara.avda denemedim ama zuber ve yaf ın kovanlarının gayet iyi olduğunu söyleyebilirim..bozukluk yok.ayrıca basınç sorunuda fazla yok.her otomatik çıkartır sanırım.mirage ı yıllardır kullanırım.sıkıntım olmadı fazla.b&p aldım.henüz tahtalıda denemedim.33gr 6no aldım.bu fişekler sanırım uyar tahtalıya.eğer uymazsa 3no 34gr mirage kullanıcam.winchester ve fiocchi ise galiba sahtesi en yaygın fişekler.rc ise muamma ama avcıların favorisi olmaya devam ediyor.bunlarda benim düşüncelerim.herkese saygılarımla rasgele...........

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 15 Aralık 2011, 09:59:11 »
fiocchilerin rottweil ler gibi fason dolumlarında olduğunu söyleyenler var.ancak fiocchi kullanmadığımdan pek bir fikrim yok.Tahtalıda yaf açık yeşil 34 gram 5-6 fişekler var bu fişeklerde cheddite drago tapa ve drago barutu var çok güzel bir fişek..karda kışta tahtalıda mirage 36 gram H.V fişekleri gayet başarılı..remington 32 gram hevy dove fişekler her zaman bu avda favorim..winchester 36 gram super speed 3-4 no .ok kullandım winchester pigeon 36 gram 6 no da iyi randıman aldım.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Gürkan GÜRSÜL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK TEDAVİSİ OLMAYAN BİR HASTALIKTIR...
« Yanıtla #22 : 15 Aralık 2011, 10:02:56 »
Mirage fişekleri önceki yıllarda çok güzeldi şuan o kadar Randumanlı değil çok Sahte fişek var piyasada , Size şu fişeği Öneririm ; Mirage Jk6 34 gram 5-6 no ben Keklik Avında Huğlu 205 A ÇİFTE Tüfeğimle 2. patlayan gözde kullanıyorum  loppp indiriyor :) Tavsiye ederim uzun ve orta mesafeli atışlarda iyi iş yapıyor yakması ve Hızı çok güzel onun Dısında Mirage kullanılacak fişek değil Özellikle 28 ve 30 gram fişekleri Bıldırcın için olanlar Berbat fişekler büyük bir çoğunluğu sahte ....... ( 1 No 34 gram Mirage jk6 Tavşanda'da çok iyi )

Her fişeğin sahtesi yapılıyor hemen hemen artık günümüzde o yüzden pek güven olmuyor... Özellikle Rotweil ve Fiochhi , B&P bu fişeklerin sahtelerini Türkiyede doldurduklarını öğrendim. B&P Fişekleri bir çok kişi beğeniyor ama ben hiç iyi bulmuyorum.
Ben Genel olarak Bornahgi Marka 6 no 33 gram Keçe tapa Keklikde kullanıyorum çok güzel kaliteli bir fişek ve RC Sipe 7-8 no 32 gram Mükemmel , RC S4  7 No 33 gram ve yine RC JK6 35 gram 5-6 no uzun ve orta mesafeli soğuk havalarda çok  iyi bir fişek ,  bu fişekleri kullandığım için denediğim için Tavsiye ederim :)
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2011, 13:53:35 Gönderen: Gürkan GÜRSÜL »
Gürkan GÜRSÜL
1986 Kastamonu/Merkez
5447803700

....BENEK....                        O GERÇEK BİR FENOMEN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #23 : 15 Aralık 2011, 12:30:04 »
Fişeklerin sahtesi olduğu, olabileceğini düşünenimiz çok. Kimilerinin ülkemizde üretildiği de söyleniyor. Belki bazıları doğru. Fakat bu konularda fikrimizi yazarken "böyle duydum", "sanıyorum", "şahsi kanaatim", "şu söyledi", "fabrika böyle dedi" gibi yazarsak sanki daha net olur. Bu markaları satan, imal eden, bundan ekmek yiyenler var. Memnuniyetsizliğimizi belirtirken sebebini de yazarsak daha doğru yönlendirme yapmış oluruz. Sözgelimi; bazen fişeklerin içindeki barutu veya başka bileşeni müşteriye bilgi verilmeksizin değiştirilebiliyorlar. Geçici de olabiliyor, kalıcı da, sebebi her neyse. Bu iki farklı dolu aynı tadı, randımanı veremeyebilir. Bu onun orjinal olmadığı anlamına gelmez.

Daha uzatmıyayım; demek istediğim, fişekle tüfekle ilgili memnuniyetsizliğimizi yazarken sebebini, kaynağını açıkca yazmaya çalışalım. Dayanağı olsun. Öyle ki, nereden bildin, nasıl anladın diyene ikinci bir açıklamaya gerek olmasın. Mümkünse tabi :) Buraya yazdım ama buradaki yorumlar için değil geneldir. Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 15 Aralık 2011, 12:34:18 »
Mirage fişekleri kesinlikle Türkiye de üretilmiyor .İthalatçısı Balıkesir Rasgele av Mehmet AKif- Müşteba Yavaşça Kardeşler..
ithal edilen Partiler arası büyük ihtimalle bazı modellerde barut farkı olabilir.Bir çok fişeği kesip bakarım 28 gr T2 mirage lacivert fişeklerde ilk aldıklarımda 1,25 gram Jk6 barutu çıktı.(Jkl olduğunu Mirage Jk6 fişek kestiğimde aynı barut çıktığından biliyorum)Daha sonraki modellerde tahminim Nobel Sport un imali yeşil bir barut çıktı..Benzeri bir olayı Me-ca trap fişeklerinde de yaşadık sorduğumuzda tepme oranını düşürmek için firma olarak böyle bir değişikliğe gittiklerini hız ve etki olarak fişekte bir değişikliğin olmadığını söylediler..Sıpe - S4 -Jk6   barutu ile dolan tüm fişekler kalite olarak birbirlerinden pek farklı olmuyorlar.Ancak fiyat olarak daha düşük segmentte satılan fişeklerde imalatçılar ya maliyet nedeni ile ya da ar-ge çalışmaları sonucu barutu değiştiriyorlar.Bu da daha öne kullandığımız bir fişekten aynı performansı alamamamız gibi bir sonuç doğurur.
En güzeli bir fişekten eğer performans aldıysak aynı lottan koli bazında almak gerekir.devamı gelemeyebilir çünkü..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

The following users thanked this post: Selim UYGUN