Gönderen Konu: Tek kurşun kaç gram olmalı  (Okunma sayısı 24285 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Birkan ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tek kurşun kaç gram olmalı
« : 02 Ocak 2014, 03:05:23 »
Merhaba,   1 hafta önce ata neo 12 kinetik sistem yarı otomatik av tüfeği aldım. genelde kışın çulluk ve domuz için kullanırım.  Bilmediğim ve öğrenmek istediğim bir konu var. Tek kurşun kullanımında gramajlar kaç olmalı   ???  Örnek : B&P thrill shock 32 Gr  ve    B&P thrill shock 29 Gr arasındaki fark nedir. 34 Gr 36 Gr vs..  Uzak mesafelere isabet, ve ava etkisi nedir.  Yardımcı olursanız sevinirim..
Birkan ÇAKIR 1987 / ORDU

"Olması gereken şeylerin adını, iyilik yapmak koymuşlar.. "

Çevrimdışı Emrah DOĞAN

• *
Ynt: Tek kurşun kaç gram olmalı
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2014, 11:41:40 »
Birkan kardeş merhaba bende bir ata neo 12 kullanıcısı olarak sana tavsiyem forumda  Abdullah ORUÇ diye bir arkadaş var.Kendisi kurşun döküyor yuvarlak kurşun al at mükemmel derecede isabet oranı var canlı hayvanda düşünemiyorum.hedefte kağıt gibi olmuş sanırsam saf 34 gr kurşun
  • Baikal mp 155 max5
  • Albatros alr 19
  • İmpala Plus max 5
  • Ata Neo 12 Ekstra Combo
  • Franchi First Class
Emrah DOGAN
1983 MANİSA/SOMA

Çevrimdışı Birkan ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2014, 01:10:16 »
Merhaba emrah, yuvarlak kurşun denemelerim oldu kötü değiller, kullanılabilir yani. şu an tüfeğime en uygun tek kurşun B&P thrill shock 32 Gr.  Tabiki daha iyisi neden olmasın. denemeler devam ediyor  :D
Birkan ÇAKIR 1987 / ORDU

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2014, 21:11:31 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 19:00:10 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2014, 21:51:53 »
 Bende aynen remington diyorum. Patlama sesi bile çok farklı gavurun  ;D Ben 28gr remington kullanıyorum henüz 32gr a gerek duymadım.
http://www.armer.com.tr/asp/product/1356/REMINGTON-SP12RS-NEW-TEK-KURSUN
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2014, 21:55:05 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2014, 21:54:38 »
Birkan bey bügüne kadar oldukça tek kursun attım izlenimim şöyle  misket kursun ve yabancı kaliteli kursunlar  hariç 30 gr üstü diğer kurşunların sapma yaptığı yapmasada hedefte düşüş yaptığını belirtmek isterim bana en verimli atışları 25 gr ile 31 gr arasındaki tek kursunlar verdi 34 gr misket kursunda attım av üzerinde tahribatı muazzam  herhangi bir sapma yada düşüş olayı yok sadece toprak kaya su farkmez hemen sekebiliyor fazla açık alan yoksa  insanlar ve köpekler için tehlikeli olabilir rastgele
1985
BURSA

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #6 : 08 Ocak 2014, 21:58:47 »
kesinlikle ithal fişek kullanmak gerek. Niye bu kadar tesirliler bilmiyorum ama Türk yapımı tek kurşun kullandığım günlerde tavşan kaç tazı kovala oyunu çok oynadım, tavşan da hep ben oldum.
Bulabilirsen FEDERAL yoksa REMİNGTON...
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 08 Ocak 2014, 22:18:15 »
 Benim bikeresinde kargodan elime yeni tüfek gelmişti hadi deniyecem diye iki kutu fişek yakarım şimdi dedim ucuza kaçıp yavaşçalar aldım attığım yer dışında heryeri vurdum  ;D namlu çekiyo yada yamuk diyecem diyemiyorum çünkü bir alt atıyo bir üst bir sağa çekiyo bir sola yani belli bir tarafa doğru kayma yok. zaten tüfeği temizliyene kadarda kas yaptım sonradan sıvanma yüzünden  ;D Sonraki gün ithal tek kurşunla deneme yaptımda kendime olan güvenim geriye geldi  ;D ;D
 Herzaman dediğim gibi yerli firmaların çoğu yıllarca akü asidi içinde yatmış özelliğini kaybetmiş hurda kurşunları ve alaşımların içerisine daha ucuz maliyetli meteryaller (demir tozu, galveniz, aliminyum) katıyolar. Buda namluya kaynak gibi sıvanıyo sonra çıkarana bravo. Ben avrupa kurşun atıyorum 15-20 tane sonra namlu içine balata temizleyici yada pas sökücü sıkıp yumuşatıyorum sonra harbileyince 2-3 dakkada ayna gibi yapıyorum fabrikadan yeni çıkmış yeni krom atılmış namlu gibi oluyo içi. Fakat yerli kurşun 2-3 tane atsam o sıvanmayı 20 dakkada anca söküyorum.
  Sonra içerisine saçma sapan metaller katılmış yerli kurşunlar mantarlaşma yapmıyo avada etkisi olmuyo.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2014, 22:19:19 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 08 Ocak 2014, 22:30:08 »
 Bide son zamanlarda bu kurşunları kullanıyorum fiocchi tiro a palla. Kurşunun özelliği hem 28gr olduğundan isabetli hemde aynı saçma gibi tapa içine koymuşlar kurşunu yani 16 kalibre çapında kurşun gibi düşünün ama saçma gibi tapa içerisinde sabot gibi. Kurşun namlu boyunca namluyla hiç temasetmediği için sıvanma olmuyo bide kurşun çapı ufak olduğundan çok isabetli yolalıyo. Av üzerinde hiç denemdim ama klasik kurşun kadar etkili olucağını sanmam ama atıcılık için çok isabetli.

« Son Düzenleme: 08 Ocak 2014, 22:37:55 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 08 Ocak 2014, 23:14:04 »
remington 28 gr kursunlar gerçekten 32 34 gramı arattırmıyo isabetide cok iyi ama ben breneke ve palla tarzı fişeklerin hastası oldum nedense rc palla-lambro palla-fiocchi breneke rio breneke lagia breneke isabetleri cok iyi.bide el dolusu misket kursun.
https://www.kafkasav.com/default.asp?git=9&urun=584  bu kursundan alamadım gitti 740 bar 480 m\sn çıkış hızı rc palla 500 m\sn hızları remington federal kadar.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Birkan ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 09 Ocak 2014, 02:30:30 »
Arkadaşlar merhaba, tavsiyeleriniz için teşekkürler. umarım av üzerinde deneme şansım olur :)
Birkan ÇAKIR 1987 / ORDU

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 09 Ocak 2014, 20:51:44 »
fiocchi 30-31 gr breneke yada palla  kursunuda denemeni tavsiye ederim piman olmazsınız
1985
BURSA

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 09 Ocak 2014, 22:54:39 »
         İdeal kurşun 28-30 veya 32 gram olmalıdır.Gramı düşük olanlar sanırım biraz daha hızlıdır.Ben yaf spedy slug 28 gr, zuber 29 gr ve özkursan 30 gr kurşunlardan memnun kadım.Ava atmadan önce 1-2 tane hedefe attıktan sonra en iyi isabet sağlayan kurşunu kullanabilirsiniz.İllaki pahalı yabancı markalar tüfeğinize iyi uyum sağlayacak diye bir şey yok.Dostlarımız 1 liraya satılan yerli kurşunlarla takır takır domuz avlıyor.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 09 Ocak 2014, 23:01:48 »
evet yerli kurşunlarla domuz avlıyoruz fakat yerli kurşunların namluda sıvazlanması çok fazla oluyor temizlerken bayabir uğraştıyor en iyi yerli kursun yaf speedy slug 29 ve meca 30  gr  tek kursun derim
1985
BURSA

Çevrimdışı Birkan ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 10 Ocak 2014, 00:51:36 »
Evet caner arkadaşın dediği gibi YAF ın sıvazlanması çok oluyor, Rc kullanıyorum şu an gayet isabetli ve etkili.  B&P thrill shock ta çok hoşuma gitti.  tepme olayı rc ile aynı fakat patlama anındakı ses etkileyici  ;D
Birkan ÇAKIR 1987 / ORDU

Çevrimdışı Cüneyt ÖZDEMİR 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 10 Ocak 2014, 09:02:26 »
https://www.kafkasav.com/default.asp?git=9&urun=584 tavsiye edilen domuz kurşunu domuz üzerinde kullandık kurşunu yemesi ile yere vurması bir oldu 160 kg kadardı domuz domuz avında bence remington, federal kullanın eziyet etmeyin hayvana bp rc fiocci seviyesinin de aşağısına inmeyin derim
  • Breda süper poze
  • Wizard otomatik
  • Deutsch drahthaar Darko
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 10 Ocak 2014, 09:14:58 »
domuzu vuran arkadaşa da dedim gidelim şuna bir tane daha sıkalım, öldü diye beni ikna etti o ara diğer domuzların peşine düştük geri döndük derken domuzu yerde beli kırık şekilde bulduk arkasından zuber marka yaf marka dokuzluyu kulak diğerini de boynuna attı arkadaşlar domuz istifini bile bozmadı daha sonra ben de 2m den yakın mesafeden saçma tesir eder diye çifteyle saçma attım tam 5 inci atışımda öldürebildik hepsinide kulak altına attım hayvan o mesefeden bile saçmayı yiyor istifini dahi bozmadı ondan sonra kesin karar aldım fedaral yada remington dan aşağı kullanıp yaralı da olsa eziyet etmiyecem
  • Breda süper poze
  • Wizard otomatik
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 10 Ocak 2014, 09:34:14 »
birkan kardeşim ,sana özelden mesaj atmıştım galiba,  benim düşüncelerim ve tavsiyem aynıdır ,selam
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 11 Ocak 2014, 20:30:35 »
https://www.kafkasav.com/default.asp?git=9&urun=584 tavsiye edilen domuz kurşunu domuz üzerinde kullandık kurşunu yemesi ile yere vurması bir oldu 160 kg kadardı domuz domuz avında bence remington, federal kullanın eziyet etmeyin hayvana bp rc fiocci seviyesinin de aşağısına inmeyin derim
selamınalayküm.üstte verdiğiniz linkteki kursun gerçekten hız olarakta baya hızlı federalin 28 gr kursunu 490 m\sn bu b&p 480 pek bi fark yok dediğiniz olayı bende federalde gördüm ozaman federalden korktum(iyi anlamda)orta boy bi domuzdu koştum yetiştim 60 metre civarı attım dereden çıkarken aldığı nefesi bırakamadı belkide hayvan.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Birkan ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 12 Ocak 2014, 19:41:30 »
Merhaba, Evet ramazan bey tavsiye ettiğiniz kurşunlardan aldım  test amaçlı,    rc ve fiochi den memnun kaldım,  fakat beni şaşırtan fişek 32 Gr B&P thrill shock oldu, eve dönerken birden bire karşımıza domuz çıktı ve ormanın tepe doğru çıkmaya başladı hızlıca, hızlı giderken atmadım mesafe uzak diye, tepe 5-6 saniye durunca atmaya karar verdim ve mesafe 120-130 metre civarı hedef çok açık ve 15-20 derecelik bir açıyla benden daha yüksekte. tek atışta  40-50 metrelik yokuştan aşağı yola düştü, ve ben çok şaşırdım. biçok fişek test ettim av üzerinde ama hepsi 40-50-60 metrelerde gayet iyiydi. benim için 130 metre civarı ilk oldu.tabiki federal,remington,rc,fiochi,rottweill,gb,rio gibi fişeklerde etkili olabilir, ama o an armadan ilk aldığım B&P thrill shock oldu ve gayet başarılıydı.
Birkan ÇAKIR 1987 / ORDU

The following users thanked this post: Mustafa ASLANKÖY

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 13 Ocak 2014, 09:28:33 »
selamınalayküm.üstte verdiğiniz linkteki kursun gerçekten hız olarakta baya hızlı federalin 28 gr kursunu 490 m\sn bu b&p 480 pek bi fark yok dediğiniz olayı bende federalde gördüm ozaman federalden korktum(iyi anlamda)orta boy bi domuzdu koştum yetiştim 60 metre civarı attım dereden çıkarken aldığı nefesi bırakamadı belkide hayvan.
evet federal remington yıkıcılıkta gayet iyi remington birde kulak altına denk gelmişti bi avda vuran abi kımıldayamadı bile dedi başka kurşun olsa genede debelenirdi kulaktan yemesine rağmen derdi.
  • Breda süper poze
  • Wizard otomatik
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA

The following users thanked this post: Mustafa ASLANKÖY

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 13 Ocak 2014, 09:33:25 »
Merhaba, Evet ramazan bey tavsiye ettiğiniz kurşunlardan aldım  test amaçlı,    rc ve fiochi den memnun kaldım,  fakat beni şaşırtan fişek 32 Gr B&P thrill shock oldu, eve dönerken birden bire karşımıza domuz çıktı ve ormanın tepe doğru çıkmaya başladı hızlıca, hızlı giderken atmadım mesafe uzak diye, tepe 5-6 saniye durunca atmaya karar verdim ve mesafe 120-130 metre civarı hedef çok açık ve 15-20 derecelik bir açıyla benden daha yüksekte. tek atışta  40-50 metrelik yokuştan aşağı yola düştü, ve ben çok şaşırdım. biçok fişek test ettim av üzerinde ama hepsi 40-50-60 metrelerde gayet iyiydi. benim için 130 metre civarı ilk oldu.tabiki federal,remington,rc,fiochi,rottweill,gb,rio gibi fişeklerde etkili olabilir, ama o an armadan ilk aldığım B&P thrill shock oldu ve gayet başarılıydı.
Cumartesi domuz avında bende o mesafeden attım domuza remington magnum ama ne yazık ki tutturamadım koca azılıyı kızdım kendime ama yapacak bir şey yok :) aynı şey ertesi günde başıma geldi sürek avında gene aynı mesafelerde sürüye attım gene karavana :) ama abilerden yedik fırçayı ben o domuzları kaçıyor sanmıştım meğerse haykırımcılardan geri dönecekmiş kızdım kendime dert oldu ama yapacak bir şey yok belkide domuzların hayatını kurtardım :)
  • Breda süper poze
  • Wizard otomatik
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 13 Ocak 2014, 09:36:06 »
ama bu evlilik işlerim olmasa ne yapar ne eder bi mavzer alırdım o derece hırs yaptım yani vuramayınca :)
  • Breda süper poze
  • Wizard otomatik
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 13 Ocak 2014, 09:37:24 »
Evet dünyanın kabul gördüğü en iyi iki marka remington ve federal ama hem çok pahalı hemde bulması zor ben artık gerekte duymuyorum 4 adet remingtonum kaldı ikisi magnum 28 gr ikisi high velecty 24 gr.yafın tüm serileri meca rc palla ve lambro palla işimi fazlasıyla görüyo ama bence fazla takılmamak lazım biraz tüfeğin arkasındakiylede alakalı bizim burda bir çoban arkadaşım var bu sene 20 tane domuz vurmuştur simson langur lungur arpacığı bile olmayan tüfekle el dolusu ve zaten bulunmadığı için yaf zuber 16 cal ile.bence bol bol antrenman yapmalı ben refleksle gözümü kırpmamak için belkide 200 tane kursun attım hem tüfeğe alışmak için.saygıyla.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Birkan ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 13 Ocak 2014, 13:36:26 »
Federal zaten bulunmuyor,remingtonda atış yaparken 2 defa düşünür insan   ;D   belkide pahalı olması daha dikkatli atışlar yapmamızı sağlar :))
Birkan ÇAKIR 1987 / ORDU