Gönderen Konu: Glavpatron Av Fişekleri  (Okunma sayısı 26746 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Glavpatron Av Fişekleri
« Yanıtla #25 : 23 Şubat 2016, 11:53:56 »
.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 05:03:23 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 23 Şubat 2016, 11:55:00 »
sevgili suat    yerli üretim fişekler kötü demiyorum ancak çok ta iyi diyemem... nedeni de biliyorsun daha önce yazdık tartıştık  STANDARTLAR...

bir çok av için zaten yeterli ...ancak gerek psikolojik gerek daha önce alınan verim diyelim bazı ithal marka fişekleri tercih ediyoruz..Av da acaba demek istemiyoruz..
tabiki kundak ölçüsünden uygun fişek şok seçimine , önleme atıştan uygun saçma boyu seçimine atış komple bir çalışma dikkat seçim istiyor..

Ben bu yüzden kendi tercihlerimi oluşturdum ve kolay kolay değiştirmiyorum..soranlara da kendi deneyimlerimden bilgi vermeye çalışıyorum..bilmiyorsam değer verdiğim kişilerin yorumlarını örnek göstermeye çalışıyorum.yine de denemeye devam ediyorum.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Hüseyin ÜSTÜN, Emrah AKDENİZ, Şerafettin TURAN

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 23 Şubat 2016, 11:55:19 »
.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 05:03:32 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #28 : 23 Şubat 2016, 12:52:11 »
+1

Emrah bey
zuber 38gr 5no saçma denemesi yapmanızı tavsiye ederim
geçenlerde 40 kadar fişekte pattern denemesi yaptım

sıcaklık 26derece
stoeger         2000               3 şok
akkar           pompalı           3 şok
mertmak mx5                      ported modified şok ile 18,00mm

36,60m denemeleri yaptım
dagılım ve basınç iyi gözüküyor
asıl belirleyici olan av üzerindeki etkisi olacak
bir kaçtane karga vurursak belli olur  ^-^
Sezon açılsın denemeler testler devam edecek, dipsiz kuyuda gidebildiğimiz kadar..  ^-^
Karga benim işim o konuda sıkıntı yok  ;D ;D
Ağır gramajları artık hiç dert etmeden çok daha rahat atıyorum, şimdiki tüfeğimin namlu çapı geniş, saçmalar halay çekerek çıkıyolar dışarıya :D
Tabiki Suat Beye hak vermemek mümkün değil. Ama özellikle geçen yıl tahtalı avlarımda fişeklerin kalite farkını çok net şekilde analiz ettim. Aynı şartlar altında mesafe önleme vs aynı olduğu halde, fişekten biri şapırtı koparıyor tüy döküyor öbürü tahtalıyı cin çarpmışa çeviriyor. yani bizzat yaşadığım şeyler bunlar. tabi yerli fişekleri eleştirirken hepten kötü demek çok yanlış olur. meca yaf ve sterling fişeklerin çok tahtalısını yedim :) anlatmak istediğim olay şartlar değişip zorlaştığında aradaki kalite farkı ortaya çıkıyor..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 23 Şubat 2016, 13:49:05 »
sevgili suat    yerli üretim fişekler kötü demiyorum ancak çok ta iyi diyemem... nedeni de biliyorsun daha önce yazdık tartıştık  STANDARTLAR...

bir çok av için zaten yeterli ...ancak gerek psikolojik gerek daha önce alınan verim diyelim bazı ithal marka fişekleri tercih ediyoruz..Av da acaba demek istemiyoruz..
tabiki kundak ölçüsünden uygun fişek şok seçimine , önleme atıştan uygun saçma boyu seçimine atış komple bir çalışma dikkat seçim istiyor..

Ben bu yüzden kendi tercihlerimi oluşturdum ve kolay kolay değiştirmiyorum..soranlara da kendi deneyimlerimden bilgi vermeye çalışıyorum..bilmiyorsam değer verdiğim kişilerin yorumlarını örnek göstermeye çalışıyorum.yine de denemeye devam ediyorum.
Polat bey bir atıcı için özellikle müsabakalarda fişeğin kalitesi grupmanı ve standartı extra önemlidir.

Bu bağlamda sizin görüş fikir ve tecrübelerinizi tabikide bekliyoruz.

Yerli markalardaki bazı standart harici durumlar malesef oluyor.
Ancak son zamlardan sonra 25 tl nin altında ithal fişek bulunamazken  17 tl civarlarında yerli fişek bulabiliyorsunuz.

Yani %40 fazla para vererek aldığımız bu fişekler bize % 40 extra  bir menzil yada vuruş  sağlamıyor.
Hatta gupmanda  sağlamıyodur eminim.
Bu gün yeni mühimmatlar kullanılan tapa barut ve şok seçeneğiyle  50 60 mt mesafelerde  iyi grupman yapmak ve av vurma olasılığı yüksek.

Özellikle MECA  markası fişeklerde edindiğim izlenim bu yönde.

Ve bence ülkemizin en  standart ürününü yapan firmaların başında geliyor bu marka....

Kısacası standart işinide halledersek  ortada pek sorun kalmıyor.Kaldıki hepsi ithal malzeme kullanıyor.

Ben mümkün mertebe üveyik  bıldırcın çulluk gibi avlarda yerli fişek kullanıyorum.

Sabah ördek bekinde yada zor şartlar altında av yapıyorsam o zaman ithal marka  fişek kullanıyorum.

Yinede herkesin tercihine saygı duymak lazım.

Sevgi ve selamlarımla.....

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 23 Şubat 2016, 18:28:35 »
trap fişeği konusunda belki haklı olabilirsin.. yerli ürünler iş yapıyor ..ancak gerçekten kaliteli bir fişek ile vuruş insana güven ve ekstra konsantrasyon sağlıyor..ve daha güvenli bir atış ile atış temposu yakalıyor..

ben yerli trap fişeklerinde ki tapalardan ve saçma kalitesinden bazen ödün verildiğini gözlemledim.

panayır atışları  değilde genel bölgesel ve ulusal yarışmalarda bir iki plağın çok önemli olduğunu benim gibi sende tespit edebilirsin.
ben özellikle hiç düşünmeden tüfeğimi kapattığım grupmanını tepmesini kırıcılığını bildiğim fişeği kullanırım..tek sorun olacaksa ben olayım diye..

av da aslında bir parça öyle..hadi bıldırcın ve üveyiki geçtim ama özelikle zor et veren avlarda çok hayalkırıklığı yaşadım...maalesef eksi derecelerde yüksek rakımda fırtınada karda buzda yerli fişeklerden gerçekten hiç mi hiç verim alamadım..bir kaç atıştan sonra morali bozuk nasıl olsa bu da vurulmaz diye gelişi güzel atışlar yaptık.

piyasada yerli de olsun ithalde olsun...biz gerekli değerlendirmeyi yapıp hakedeni alıyoruz..kötü feişek zaten piyasada yaygın satış yapamaz.

• Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 23 Şubat 2016, 23:37:15 »
            Yerli fişeklerden her avda memnunum.Tüfeğinin  havaya göre hangi doluyu sevdiğini  bulmaktır bütün mesele.Bulunca aynı parti fişekten  bolca alınca sorun bitmiş olur.Benim soğuk havalardaki fişeğim sterling 34,36 gr.Sıcak ve ılık havalarda veya yakın atışlarda pek fark etmiyor ama,  cesa ve hatsan sterling, sarsılmaz ise yaf fişekleriyle  daha uyumlu .Zuberi de beğenirim.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN

Çevrimdışı Celal KALABALIK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 24 Şubat 2016, 21:13:42 »
İnanınki arkadaşlar ithal fişekleri gözümüzde çok abartıyoruz.hem kendi bütçemize hemde ülkemizin para birimi ve ekonomisine zarardır.Bugünkü fişek ve tüfek sanayimiz muazzam bir gelişme içerisindedir.Devamını istiyorsak yerli malına yönelelim.Glavpatron çok soğuk iklimler için üretilmiş.benim kanaatim yerliler içerisinde zuber serttir.alternatif olabilir.yine yaf,sterling,meca,jet.tüfeğinize hangisi uyum sağlamışsa onu kullanın.En önemlisi hangi fişeği hangi avda kullanacağımız çok önemlidir.örneğin;arkadaşlarımızdan biri yerli markadan bior tapalı fişeği,ithal fişeklerden pover tapa kullanmış.pover tapa daha toplu atacağından dolayı doğal olarak hedefe daha çok saçma isabet  eder bu demek değildirki ithal daha iyidir.benimde avrupa fişeğe ilgim çoktu ama aynı işi yerli ile  görebiliyorum.ülkemin insanı kazansın.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2016, 22:08:07 Gönderen: Celal KALABALIK »
  • Akkar Altay silver 12ga 71cm
  • Stoeger m2000 deluxe 66 cm
  • Robust çiftkırma 16 ga 71 cm
1979 BİNGÖL

The following users thanked this post: Ahmet ÖZTÜRK, Hüseyin ÜSTÜN, Ali ARI, Selim UYGUN

Çevrimdışı Müjdat KARAMAN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 16 Mayıs 2016, 00:34:26 »
Arkadaşlar konu oldukça dağılmış,açılan başlık dışına çıkıldıkça konunun bir faydası da olmuyor bence.10 no 32 gr glavpatron fişeği hangi avlarda kullanabilirim.
Müjdat KARAMAN
1974 İSTANBUL/EDİRNE/KEŞAN

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 16 Mayıs 2016, 01:56:15 »
Arkadaşlar konu oldukça dağılmış,açılan başlık dışına çıkıldıkça konunun bir faydası da olmuyor bence.10 no 32 gr glavpatron fişeği hangi avlarda kullanabilirim.
bıldırcın .yakın kalkan çulluk.(keklik azami 20 m kadar) da kullanabilirsin
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 16 Mayıs 2016, 23:07:08 »
bıldırcın .yakın kalkan çulluk.(keklik azami 20 m kadar) da kullanabilirsin
Veli abi ayrıca yakın mesafelerde küçük ördek içinde olabilir diye düşünüyorum.Kullanan arkadaşlar yorum yapsa daha iyi olacak aslında.Bir arkadaş oldukça hızlı ve etkili bir fişek olduğunu söyledi...
Müjdat KARAMAN

The following users thanked this post: Veli TOKCAN

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 17 Mayıs 2016, 20:32:53 »
Veli abi ayrıca yakın mesafelerde küçük ördek içinde olabilir diye düşünüyorum.Kullanan arkadaşlar yorum yapsa daha iyi olacak aslında.Bir arkadaş oldukça hızlı ve etkili bir fişek olduğunu söyledi...
  ördek de olur 10 m  15m mesafe tavsanda olur
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 17 Mayıs 2016, 23:37:26 »
arkadaşlar  uyar avdaki butun glavpatronları ben aldım ellerinde kalmadı diye biliyorum . zuberle glavpatronun alakası bile yok yalnız b&p ile bir bağı var .müjdat abi konuyu sen mi açtın bilmiyorum o pazar gunu olan buzda remington ile 32 gr 8 no fişek kullandım kırıyor resmen .elinde bu fişekten olupta beğenmeyen var ise burdan haber versin hepsini alırım 10no 32 gr en fazla son zaman uveyikte belki kullanırsın bana sorarsan tahtalıda kullan derim öyle bıldırcına üveyiğe atılacak fişekler değil çünki bizim yerlilerde 40gr ayarında bir fişek top gibi patlıyor .
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
  • remington 11-87 premier
  • toztula 16 ussr vursan a92
  • franchi 48 al ,franchi prestij ,beretta 303
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #38 : 17 Mayıs 2016, 23:41:49 »
arkadaşlar  uyar avdaki butun glavpatronları ben aldım ellerinde kalmadı diye biliyorum . zuberle glavpatronun alakası bile yok yalnız b&p ile bir bağı var .müjdat abi konuyu sen mi açtın bilmiyorum o pazar gunu olan buzda remington ile 32 gr 8 no fişek kullandım kırıyor resmen .elinde bu fişekten olupta beğenmeyen var ise burdan haber versin hepsini alırım 10no 32 gr en fazla son zaman uveyikte belki kullanırsın bana sorarsan tahtalıda kullan derim öyle bıldırcına üveyiğe atılacak fişekler değil çünki bizim yerlilerde 40gr ayarında bir fişek top gibi patlıyor .

Elimde 10 no 32 gr fişek mevcut  Kalın fişeğin varsa 0-1-2-3-4-5  Takas edebilirim seninle seve seve =)
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 18 Mayıs 2016, 00:39:12 »
tmm da benim aldığım fiyatlar çok yuksek 10 ile denk gelmezki
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 18 Mayıs 2016, 00:39:20 »
Elimde 10 no 32 gr fişek mevcut  Kalın fişeğin varsa 0-1-2-3-4-5  Takas edebilirim seninle seve seve =)
Samet kardeşim bu fişekleri bulmak oldukça zor,o yüzden Mustafa takas değilde elindeki fişekleri almayı düşünebilir eğer verirsen...Hele ki dediği gibi iş yapıyorsa....
Müjdat KARAMAN

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #41 : 18 Mayıs 2016, 01:08:21 »
Samet kardeşim bu fişekleri bulmak oldukça zor,o yüzden Mustafa takas değilde elindeki fişekleri almayı düşünebilir eğer verirsen...Hele ki dediği gibi iş yapıyorsa....

Ben Takas derken aynı marka fişek ile takas edelim dememiştim =) Bu fişek BP nin rus versiyonu gibi bişey barut ve kapsül tipi farklı ama çok çok benziyor biraz inceledim kaliteli malzemeler kullanılmış açıkçası
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 18 Mayıs 2016, 01:19:59 »
tmm takas yapalım uygun bir fişek var ise ne istiyorsunuz yada sizdeki fişeklerin kutu fiyatı nedir ona göre birşeyler yapalım .ama onu al bunu gönder sıkıntılı olucak siz söyleyin ücretini ben göndereyim siz istediğinizi alırsınız daha uygun gibi
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 18 Mayıs 2016, 01:22:06 »
bendekiler federal ,glavpatron ve hubertus bu fişekleri zaten bulamıyoruz takasa girmek olmaz yerliyide sadece bıldırcında kullanıyorum ondanda daha almadım
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

Çevrimdışı Onurhan KULA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 18 Mayıs 2016, 13:26:32 »
Benim elimde de 1 koli 9no 32 gr var satabilirim isteyen olursa yeterince stok yaptım onlardan çünkü 😊
1995 - İstanbul-Silivri
Setter
Fişek Koleksiyoneri..

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #45 : 19 Mayıs 2016, 00:23:53 »
Benim elimde de 1 koli 9no 32 gr var satabilirim isteyen olursa yeterince stok yaptım onlardan çünkü 😊
Fiyat yazarsan belki ilgilenen olur,bende de 10 no 32 gr fazla var 1 koli takas düşünürsen bakalım bir çaresine...
Müjdat KARAMAN

Çevrimdışı Onurhan KULA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 19 Mayıs 2016, 01:56:29 »
Kolisi 35 tl ye gelmişti düşünen olursa özelden msj atabilir.
1995 - İstanbul-Silivri
Setter
Fişek Koleksiyoneri..

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 22 Mayıs 2016, 01:33:10 »
Kolisi 35 tl ye gelmişti düşünen olursa özelden msj atabilir.
Marka bilinebilirliği açısından pek üst sıralarda yer almayan bir fişek için pahalı denebilecek bir fiyat,lakin piyasa gerçeği de bu.Benimde elimde 1 koli fazla 10 no 32 gr var arzu edersen takas edebiliriz...
Müjdat KARAMAN

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 22 Mayıs 2016, 14:47:52 »
Glavpatron tümüyle pellagri malzemesi ile dolum yapan bir firma.. barut hakları ve barut tercihleri bizim iklimimizde biraz güçlü yapıyor fişeği...lütfen bunu göz önünde bulundurun.. 

glavpatron 32 de kullanılan barut normal pellagri de 34 gramda kullanılıyor. glavpatron 34 de olan barutu pellagrinin av fişeklerinde göremedim.ancak yabancı sitelerde okuduğum kadarı ile magnum fişek ve ağır yivli mermilerde kullanılan barut olduğu yazılıydı.ne kadar doğru bilemem.ancak sıcak havada kullanmayın..laçka olmuş eski tüfekler ve hafif tüfekler ile atmayın..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN, Gürkan ONAT

Çevrimdışı Onurhan KULA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #49 : 22 Mayıs 2016, 20:49:26 »
Marka bilinebilirliği açısından pek üst sıralarda yer almayan bir fişek için pahalı denebilecek bir fiyat,lakin piyasa gerçeği de bu.Benimde elimde 1 koli fazla 10 no 32 gr var arzu edersen takas edebiliriz...
Müjdat Bey ben onları çulluk için almıştım 2 koli ama 1 kolisini satabilirim diye düşündüm çünkü elimde fiocchi nova flada var o yüzden 10 numaraya şuan ihtiyacım yok teşekkür ederim yinede.
1995 - İstanbul-Silivri
Setter
Fişek Koleksiyoneri..