Gönderen Konu: Tek kurşun kaç gram olmalı  (Okunma sayısı 24296 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cüneyt ÖZDEMİR 06

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Tek kurşun kaç gram olmalı
« Yanıtla #25 : 13 Ocak 2014, 14:03:46 »
Afyon Sandıklı gibi bir yerde ben denk geldim federale Ankaraya memlekete gidince Ankara da evet federal bulamadım yerine remington aldım. illaki arkasında durana bağlı ama ben hayvana eziyet vermemek adına daha eziyetsiz ölüm yaptığını düşünüyorum denk geldi mi de
  • Breda süper poze
  • Wizard otomatik
  • Deutsch drahthaar Darko
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #26 : 08 Nisan 2014, 01:02:30 »
Bence gramajın pek fazla bir önemi yok. Asıl önemli olan kurşunun hedefe çarptığı ve içinde ilerlediği sürece momentumunun ne kadarını kaybettiği. Ne kadar fazla kaybederse o kadar iyi.

momentum P=kütle (gr) X hız (m/sn) olduğundan  bir domuza çarpan tek kurşunun momentumu çarpma anındaki hızı X kütlesi olur
Şimdi burada kütle yükseldikçe momentumda yükseliyor ancak bu kurşunun momentumudur. (bazı forumlarda kurşunun enerjisini iletmesi şeklinde anlatırlar) Tabi eşdeğer barut miktarında kütle arttıkça hız düşecektir. Domuz bu gücün ne kadarını soğurursa o kadar iyidir. O zaman çarpma anındaki basınç ve basınç kuvveti devreye girer,
basınç basınç noktasının yüzey alanı ile ilişkilidir. Kurşunun enerjini kaybetmesi için baskı yüzeyindeki alanın geniş olması gerekir. Bu seferde yüzey alanı geniş olan kurşuna havada gittiği süre boyunca hava bir sürtünme uygulayacaktır. Özellikle brenneke ve orman tipi kurşunlara hava direnci daha fazladır. Dönme etkiside sağlandığından aynı mesafeden atılan aynı gramajda aynı miktarda barutla atılan bir misket kurşunla orman tipi kurşunun hedefe ulaştığı andaki hızları farklıdır. Ancak şu var ki orman tipi kurşun ezilerek yüzey alanını genişletmeye daha yapısal olarak daha meyilli olduğu için daha fazla enerjiyi hayvanda bırakacaktır.
Bu seferde devreye kurşunun özelliği girer %kaç saf kurşun ve diğer maddeler ihtiva ediyor hada basitçe yumuşak kurşun mu çünkü ne kadar yumuşak ise o kadar ezilip yüzey alanını büyütecektir. Yerli kurşunlar kolay kolay ezilmiyor birde bu var.
E birde barut var sonuçta kurşuna hız veren malzeme.
Yani tabiri caizse bu iş iki ucu ..... değnek. Bu yüzden çeşit çeşit tek kurşun bulunmakta.

Şimdi domuz avının max. 100 metre içinde yapıldığını düşünürsek. İlk atışın 2. ye göre daha uzak mesafeye yapıldığını düşünürsek Yerli fişek kullanıyorsan 1. yi misket 2. orman tipi kullanmak daha mantıklı geliyor. Eğer ithal fişek kullanıyorsan ikisinin de orman tipi olması mantıklı geliyor bana gramı bence hiç önemli değil. Hepsinde zaten domuzun omzundan girip kalçasından çıkacak güç mevcut. Gualandi tipi yada ucu sivri kurşunları ise havadan daha az etkilenip hedefe daha hassas ulaştıkları için grupman ve atış kurşunu olarak kullanmak daha mantıklı gibi.
Tabi bu bence. Önemli olan deneyim daha çok deneyimdir. Teorik olanlar pratikte ne zaman tutmuşki :) O yüzden büyük ustaların yorumlarına bakmak lazım.

1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #27 : 08 Nisan 2014, 01:20:01 »
Tabiki bu yorumun üstüne maliyet, tüfekteki yıpranma ve tüfek temizliği de girince iş dahada çetrefilli hale geliyor. E birde en önemli olan hayvana ezit etmemek var. Sabahın köründe kalkıp saatlerce bek yapan yada sürek yapan yerli fişek kullanan bir avcı için 15-20 dakika tüfek temizliği bence pek önemli değildir. Ancak yerli fişekler bana doğru yerinden vurulmayan hayvana eziyetmiş gibi geliyor. E şimdi bu işe gönül verildiyse birazda kesenin ağzını açmak zaten gerekiyor. Bence gramajın hiçbir önemi yok,  bizim yerli üreticiler belirli kaliteyi yakalayana kadar amerikan malı fişek (italyan bile demiyorum) kullanmak en iyisi.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #28 : 08 Nisan 2014, 01:21:14 »
üst yorumda tuşlar basmamış ezit=eziyet olacak
1978 Bursa

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 08 Nisan 2014, 23:38:39 »
Tunç bey bu kursundan 2 kutu aldım fiyat performans olarak çok memnun kaldım rc ile fiyatı aynı sayılır fakat federalin remeigtonun fiyatları el yakıyor inanırmısınız fedarelin bir tip kursunu var tanesi 11 lira kutusu 5 li  55 lira  federalle remigtonun b&p nin yaptığı işi fiocchi de rc de yapıyor sezonun alçılmasını sabırsızlıkla bekliyorum
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2014, 23:39:51 Gönderen: Caner COŞAN »
1985
BURSA

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #30 : 13 Nisan 2014, 23:10:54 »
Fiyatı uygunsa hemen alır, denerim. Saçmasını severek kullandığımız bir firma. Keçe tapa olmasıda güzel gaz kaçırması olmaz. Gücü iyi iletir. Yeni sezonda deniyecem.
1978 Bursa

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #31 : 13 Nisan 2014, 23:13:27 »
Hangi bayiden aldın hocam markayı vermişsin, :) bayiyide söylemende bence sakınca yok. Site içinde sakınca yoksa.
1978 Bursa

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 13 Nisan 2014, 23:26:34 »
fotorafın üzerinde yazan bayiden aldım yalnız 2 kutu alırsanız kargo ücretsiz yalnız geçen haftada benim yaşadığım ilçeye geldi bu fiocchiin aynısı buradki bayide 15 lira neden bu fark anlıymadım birde keçe tapalı olması tercih sebebiim oldu
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2014, 23:30:01 Gönderen: Caner COŞAN »
1985
BURSA

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #33 : 14 Nisan 2014, 00:10:56 »
Ben birde bu ara kendi mühmatlarımla uğraşıyorum. Yeni sezonda onlarıda deniyecem test atışları şimdilik güzel. Bu fişekler iyi performans çıkarırsa maliyetlerim baya bir aşağı inmiş olacak.

http://imageshack.com/a/img842/1568/un61.jpg
http://imageshack.com/a/img841/4733/80lx.jpg

bunlarda kendi dolularım.

Misketler 26 gr 16 kalibre olan power tapa içine oturacak şekilde
               36 gr 12 kalibre

diğeride değişik gramajlarda dökebiliyorum. Bu 34 gr. Bunun birde aynı şekilde plastik tapa içine giren 16 kalibresi var.
1978 Bursa

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #34 : 14 Nisan 2014, 00:13:50 »
Azıcık bir şüphem olursa avda kullanmam :) ancak hedefe stres atmak için ucuz kurşunlarım olmuş olur :)
1978 Bursa