Gönderen Konu: stoeger m3000 yeni  (Okunma sayısı 39912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alipoyraz

• Ziyaretçi
stoeger m3000 yeni
« : 31 Mart 2012, 00:04:39 »
dostlar stoeger m3000 çıkmış yeni.. Bugün gördüm yabancı sitelerinde. Bu da çok güzel bi tüfek. Özellikle realtree apg olanı,,
Daha yepyeni bi çiftem var aslında garantisi bile bitik değil ama bi stoegerim olsa diye,, heyecanlanıp duruyorum...
Bakalım fuarda görürüz elbet,,

alipoyraz

• Ziyaretçi
stoeger m3000 (yeni)
« Yanıtla #1 : 31 Mart 2012, 15:42:50 »
Standard Features

Choke tubes: IC, M, XFT, and wrench

Finish: Realtree® APG™, Realtree® Max-4™, or black synthetic

Sights: Red-bar front sight

Shim Kit

Drilled and Tapped

OPTIONAL FEATURES

Accessories: Recoil Reducer

Stocks: SteadyGrip™ and standard field stock.
« Son Düzenleme: 31 Mart 2012, 15:43:58 Gönderen: Ali POYRAZ »

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
Ynt: stoeger m3000 yeni
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2012, 21:25:13 »
resimleri yokmuydu.....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

alipoyraz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 31 Mart 2012, 23:11:19 »
var da bi türlü yükleyendim:(

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2012, 18:08:11 »
Görsel olarak M2000 ve M3500 den bir farkı yok hepsi aynı kalıp.Eski TOFAŞ arabalar gibi bir ayna değiştir al sana bir üst model.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2012, 22:29:41 »
Görsel olarak M2000 ve M3500 den bir farkı yok hepsi aynı kalıp.Eski TOFAŞ arabalar gibi bir ayna değiştir al sana bir üst model.
Aynen. Görünüşe göre yalnız kasası M3500 den kısa.

Dürbün takmak için vida delikleri açmışlar. Dürbünü yivsiz tüfeğe yakıştırmadığım için fuzuli delinmişler derim. Bari vida delikleri içi siyah olsa veya delikleri örtecek ufak vidalar taksalarmış keşke.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• *
« Yanıtla #6 : 03 Nisan 2012, 00:11:53 »
  ayrıca namlu kepinide uzatmışlar tıpkı benelli gibi ...
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

alipoyraz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 04 Nisan 2012, 11:35:03 »
stoeger'in sitesi yenileniyor. Büyük ihtimalle m3000'i de eklerler,, inşaallah

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 04 Nisan 2012, 11:56:50 »
  ayrıca namlu kepinide uzatmışlar tıpkı benelli gibi ...
Evet. Ki bana göre güzel gelişme :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2012, 13:23:49 »
M3000 resmi M3500 le farkı fişek yatağı 76

bu tüfeği bekleyenlerden birisi olarak M3500 alayım dedim hayal kırıklığına uğradım
çünkü alanların %90 ı memnun değiller ve hatta geri iadeler olmuş
yurt dışı yorumlarına aldırmayın çünkü aynı tüfek gitmiyor
gidiyor deselerde neden inanasım gelmiyor?
ya onlardan dönen arızalılar bize geliyor yada bir fark var neden orda yorumlar farklı burda farklı
extra uzatma şoku yurt dışına veriyor bize vermiyor
dürbün takma yeri ve aparatı yurt dışına verdiği tüfekte var bize verdiğinde yok belki dürbün kullanmayacağım ama neden yok?
namlu üzerindeki yazılara dikkat ettinizmi, aynımı?
fuara gidecek olan istanbullu arkadaşlarımıza özellikle tembih ettim iyice bakın inceleyin dedim
bu kadar sorunlu bir tüfeği gönül rahatlığıyla nasıl alırım
1981 / Samsun / Malatya

alipoyraz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 04 Nisan 2012, 22:19:14 »
demek öyleymiş ha.tüh.ben de satın alma belgesini cumaya alacaktım emniyetten.fuarda iyice inceler. incelediğim tüfeği de hoşuma giderse alırım.diyordum...

fuara ben de gitmeyi düşünüyorum..
gelince sizlere her şeyi yazarım inşaallah.resim çekersem onları da yüklerim..

bakmamı istediğiniz bir yeri olursa bu stoegerlerin.hemen yazıverin bana..

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2012, 09:17:02 »
ali kardeş bakmanı istediğim yerleri varda fuarda bakacağın tüfeklerde bi eksik gedik bulamazsın
standa koydukları tüfekler en gözdeleri
mesela fabrikaya sordum dışarıya verdiğiniz tüfeklerle iç piyasaya verdiğiniz
tüfekler farklımı?
neden bizimkilerde dürbün montaj yeri ve aparatı yok
neden bize extra uzatma şok verilmiyor
neden bizde alınanlar hep sorunlu bu güne kadar 10 kişden 9 u pişman dedim
cevap:
bize hiç iade tüfek gelmedi, sorunlu tüfek olmuşsada sorunu giderilerek gönderilmiştir
türkiyeye ve yurt dışına aynı tüfeği veriyoruz, ve biz bu tüfeği amerika için ürettik, türkiye şartları ve ihtiyacına göre tam olarak tasarlamadan yurt içine vermiş bulunduk amerikaya göre tasarlandığı için fiyat ve extra aksesuarlarda ona göre ayarlandı, onun için iç piyasaya verdiğimiz malda sadece aksesuar revizyonuna gidildi, fiyatı türk avcısına göre kaliteli ve ucuz yapmak için dürbünü çıkardık uzatma şoku çikardık, ve zaten kayış takma aparatıda türkiyeye göre hazır değil dedi.
ayrıca durum böyle olunca türk avcısına m3000 modelini hazırlayacaklarmış, yoğun talep olursa özellikle komando avdan istek olursa m3000 6. aydan sonra piyasaya girebilir,
almak isteyenlere tavsiyem;
ben derimki acele etmeyin m3000'i bekleyin birde onu görelim
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2012, 09:26:49 »
özellikle amerikada yılın tüfeği seçilmiş diyorlar bununla ilgili görsel bir belge göremedik,
hiçbirşey bilmiyorsan insan web sitesine koyarda bomba gibi reklamnı yapar değilmi?
hem p3500 pompalı yılın tüfeği seçilmiş.
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 05 Nisan 2012, 11:47:13 »
ayrıca yazmayı unutmuşum, stoeger fuara katılmıyormuş :)
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Ayhan TAŞDEMİR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #14 : 05 Nisan 2012, 11:59:57 »
.
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2013, 22:10:31 Gönderen: Ayhan TAŞDEMİR »
  • remington 1187 premier lc
  • remington 870
  • labrador
Ayhan TAŞDEMİR
1966-Samsun

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 05 Nisan 2012, 12:37:49 »
estağfurullah ayhan abi yanlış anlama olmaz anlaşırız :)
mustafa tüfek arayışı içinde olduğu dönemde MP153'ü tavsiye edip yönlendirmiştim
aldı kullanıyor hala memnun iyiki almışım dediği olur.
yanlız benim gazlıyla aram yok abi kinetikçiyim, temizlik olsun parça kalabalığı olsun benim için birçok sebebi var kinetik taraftarıyım
onun için bekliyorum araştırmaya devam ve kendime uygun tüfeği seçmeye çalışıyorum, rus pozeyi satıyorum acelemde yok elimdeki hızar makinası 92a yetiyor.
saygılar selamlar

1981 / Samsun / Malatya

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #16 : 05 Nisan 2012, 13:05:14 »
Yılın tüfeği seçilme işinde fiyata göre yaptığı iş, servis, müşteri memnuniyeti de değerlendiriliyor. Orada geçekten yılın silahı seçilmiş olabilir ama ülkemize sorsak ben oy vermem. İthal silahlardan uzak durmamın bir sebebi de servis konusunda yerlilere göre sıkıntılı olmaları. Şu 3500 ve p350 konusunda şimdiye kadar öğrendiklerimizi düşününce ithal seçmek bu markadan daha mantıklı. Bir değil iki değil bir bayiden veya şehirden(Samsun) bu kadar iade olması hoş değil. Sonrasında şu bir arkadaşın P350 ile herhalde hala sürüncemede kalmış sorunu. Eğer bu buz dağının su üstündeki kısmıysa, iyi görünmüyor. Şansımıza iyisi ratlarsa ne ala, değilse uğraş dur. Benim tahminim ülkemizde ne satmaya ne uğraşmaya meyilleri yok. Yıllar önce Remington aldığımda ülkemizde servisi falan yoktu. Sırf canım istiyor diye, ne olursa olsun dedim aldıydım. Ülkemizde üretilen bir tüfek için bu şekilde almak mantıklı mı?

Arkadaşlar, bana kalırsa bu firma ülkemizdeki müşterileri memnun etmekten uzak görünüyorlar. Alırsanız bunu dikkate alarak alın bence. Ama şu da var ki, ülkemizdeki müşteriye Amerika'dakiler kadar özen beklemeyin. Orada tüketici çok sert yasalarla ve çok duyarlı sivil toplum örgütlerince korunuyor. Pazar büyük ve sürüm çok olduğu için de onları memnun etmek için fedakarlıktan kaçmıyorlar. Ne ülkemizde ne başka ülkede bu baskıyı kurmak mümkün değil.

Yineliyeyim, 3500 kötü değildir. 2000 kötü değildi. 3000'i bilmiyoruz. Sorun servis ve müşteri ilişkilerinde. Eğer müşteri sıkıntılarını vaktinde çözerlerse, alıp almamak zevkimize kalmış.
1968

alipoyraz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 05 Nisan 2012, 17:06:14 »
sevgiler,,
Saygılar,,

The following users thanked this post: Engin TARHAN

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 06 Nisan 2012, 16:57:37 »
nette bulduğum bir yorumu paylaşmak istedim
buyrun

12.2008 'de yazılmış

STurhan Yazdı:
Öncelikle selamlar arkadaşlar...

Kendimi kısaca tanıtmak ve yazacaklarımın sebebini açıklamak istedim.

Adım Serhat Turhan. 1981 doğumluyum ve bu foruma üye olmamın sebebi bir kısım yanlış anlamaları dilim döndüğünce cevaplamak için.

Forumu siteler arasında gezerken farkettım ve ilgi alanıma doğru biraz araştırma yaptığımda bir kısım eksik bir kısım yanlış bir kısımda kulaktan dolma bilgilere rastladım. Epey bir süre o firmada başarı için ter doktüğümden olsa gerek ki , elimden gelirse de bunlar hakkında biraz açıklama yapmak istedim.

Ben kimim ile başlamak istiyorum. 2004 / 2006 yılları arasında Stoeger Silah San. firmasında ARGE ve Mühendislik departmanında calışmış olan, şu an başka bir sektörde calışmama rağmen bu camiaya halen ilgi duymakta olan bir makina konstrüktörüyüm. Designer da diyebilirsiniz.

Geceli gündüzlü çalışarak ortaya çıkartmaya çalıştığımız ürün hakkında yazılanları görünce içim cız etti , dayanamadım üye olup yazmak istedim.

Vereceğim bilgiler 2006 Nisan ayına kadar ki bilgilerdir. O tarihten sonra profesyonellik açısından sektör degiştirmek zorunda kaldım. Stoeger fırması 500 yıllık Beretta Holding'in sürekli ve hızla büyüyen , aynı hızla da kalitesini arttırmaya çalışan bir firmasıdır. Sektörde çok fazla Türk fırması bulunsa da kalite ve devamlılık çok fazla değil tahmin edersiniz ki. Bu sektörde çok fazla yetişmeyecek türden bir kalite ve mühendislik ekibine sahiptir. Hatta Beretta tarafından satın alındığından itibaren çok az firmada bulunan imkanlara ulaşmış, dolayısı ile epey yol kat etmiştir.

Karşılaştırılan bir çok firmada halen çayları güvenlik görevlisi servis ederken, Stoeger çok büyük miktarlarda yatırımlar yapmıştır. Mühendislik ofisinden, tabanca üretim hattına, güvenlik sistemlerinden, tasarım ve uygulama programlarına, ölçüm cihazlarına kadar.

Forumlarda bahsi geçen Beretta markalarına olan hayranlığı kabul edebiliyorum. Ama acımasızca eleştiren arkadaşlara bu bahsettiğiniz Beretta Holding firmalarına bu ürünleri sağlayan yerin burada Dudullu/Türkiye'de olduğunu hatırlatmak isterim. O bol sıfırlı faturalara sahip markaların bir çok parçası Türkiye'de yapılmakta, hatta bir çoğunda SP 312, Model 2000 ve P350 parçaları kullanılmakta. Buna Benelli, Franchi, Beretta dahildir. Kaldı ki o yüzyıllık fırmalar bu üretimlerde Stoeger'den tasarım ve dizayn konusunda da destek isteyebilmektedirler.

İsim vermeden geceli gündüzlü çalışılan ve çok da şık bır pompalı tüfek olan P-350'nin Amerika'da yılın av tüfeği olduğunu, başarısının da Avrupa'da epeyce ses getirdiğini eklemek isterim. Yine bir başka başarıdır ki, Franchi'nin Inertia Modellerini bir inceleyin isterim. O şıklıgın, o güzelliğin altındaki imzada Stoeger payı çok ama çok fazla.

Çalıştığım süre içinde ağırlıklı olarak P-350 pompalı tüfek ve Cougar 8000 savunma silahı üzerinde yoğunlaşmış olsam dahi, Model 2000 tüfeği de epey vaktimizi almıştır. Model 2000 sizin tabirinizle kinetik enerji ile çalışan döner kafa grubu mekanizmaya sahip yarı otomatik av tüfeğidir. Ve 24 gram atmıyor diyen arkadaşların sorunu kendi omuzlarında yada tüfek tutuşlarında aramaları gerektiğini söylemek isterim. Bunlar için de ek çözümler üretilip dipçik içine yerleştirilebilen Shock Absorber gibi bir ürün de kullanılmaya başlanılmış olmalı şu dönemde. Ben ayrılırken hazırlıkları vardı. Çünkü en basitçe anlatmak gerekirse, tüfek gazlı tüfeklere oranla avcıya daha yatkın bir tüfek. Tepkiyi sizden alıyor. Eğer doğru kavrama ile atışınızı yaptıysanız 24 gram yada 63 gram magnum çok farketmeyecetir bu ürünlerde. Çünkü testlerde 24 gramdan 63 super magnuma kadar epey geniş bir fişek gramajı ve marka çeşitliliği kullanılmakta. Onaylanmayan bir ürünün de satılması mümkün değil. Şöyle düşünün, başarısız olan bir tüfeği sizce Amerıka'ya ve Orta Avrupa'ya bu denli uzun süredir bu denli yüklü miktarlarda satmak mümkün olur mu hiç?

Mekanizmasından şikayet eden arkdaşlara da diyebileceğim yada yapabileceğim 1 kaç öneri var. Sahip olduğunuz tüfek ciddi bir teknoloji ile üretilmekte. Milimetrenin yüzde 1'i hassasiyetinde üretilen bir mekanizmanın çalışmasında, temizlenmemiş bir fışek yatağının yada mekanizma çatalındaki barut tozunun etkisini sizlerde tahmin edebilirsiniz. Bakımlarını ve temizliklerini zevk alarak yapacağınızı umuyorum. Özellıkle mekanizma çatalı ve döner kafa grubunu temiz tutmalısınız. İyi bakılan bir M2000 tüfeğin ne zamana ne de doğaya yenilmeyeceğini göreceksiniz.

Tüfeğin üstten vurması ile ilgili birkaç şikayet okudum. M2000 serisi zaman içerisinde geliştirme çalışmaları sayesinde bu problemi ortadan kaldırmıştır. Eski modellerde buna yakın şikayetler alınmaktaydı ben çalışırken. Daha sonra şerit üzerinde yaptığımız AR-GE sonrası bu problem kaldırıldı. Bu konuda garanti verebilirim sanırım. Direk konu ile ilgilenmiş ve hatta bir gecede 500 fışek atmak durumunda kalmıştık hedef tahtasına.

Bir başka şikayet de şokun saçmaları toplamaması yani dağılım problemi. Bu ben calışırken de aralıklarla aldığımız şikayetlerdendi. Fakat tüfeğimizde öyle bir probleme rastlayamıyorduk. Sanırım bunun atılan fişek ile alakası olabilir. Stoeger'de AR-GE tüfek üzerinde bir geliştirme yapmışsa eğer, mutlak ve mutlak tüfek ile atışı yapar. Hatta namlu testlerinde rastgele seçilen 10 tüfek ile 1 gecede ( gece kısmına dikkat çekerim ) 7000 fişek atıldı. 1 hafta ekipteki arkdaşlar ile omuzlarımızın ağrısı geçmemişti. Winchester ve Federal marka fisekleri önerebilirim nacizane olarak bu dağılım problemi yaşayan arkdaşlara. Çünkü cidden sebebi çok araştırılmasına rağmen, bizim tüfeğimizde bahsedilen toplama ve dağılma problemi görülememişti.

Ayrıca en önemlisi, karşınızda her zaman bir muhattabınız vardır Stoeger'de. Satış departmanındaki arkadaşlar mutlak ki sorununuzu ilettiğinizde bir şekilde çare bulacaklardır. Hatta gelen şikayetlerin tamamı ARGE ofisine satış üzerinden rapor edilmekte ve belki de ürün üzerinde geliştirme çalışmaları yapılmakta. Tavsiyem sorununuz olduğu takdirde mutlaka firma ile irtibata geçin. Anlatın, çare isteyin. Emin olun bulacaklardır.

Bunları yazmamın sebebi, bu ülkede iyi hatta çok iyi birşeylerde yapılabildiğini, burda yazdığınız yorumların yada eleştirilerin birileri tarafından okunduğunu, dikkate alındığını ve çözümlenmeye uğraşıldığın bilerek yorumlarda bulunulmasını istemem. Elinizdeki tüfekle geçirdiğiniz her başarılı av da sizin avcılığınızla biz o ürüne saatlerini günlerini aylarını harcayan insanlar olarak sizler kadar gurur duyuyoruz. Sizin aldığınız keyfe bizde ortak oluyoruz.

2005 yılında Stoeger'in de sponsor olduğu Yakacık Atıcılar Derneği'nin düzenlemiş olduğu av sezonu açılışında aldığımız olumlu ve olumsuz tepkiler bizi yeni tüfek tasarımında yeni şeyler keşfetmemize neden olmuştu. Demek istediğim eleştirmek tabiki güzel ama eleştiri adresine ulaşmadıkça havada kalıyor.

Şuan Stoeger Silah San. ile alakam olmamakla beraber, çok sevdiğim ve halen görüştüğüm abilerim, arkadaşlarımdan bu yazıyı okuyan olursa, affını rica ediyorum. Şuan bir Stoeger çalışanı olmasamda, dayanamadım yazmak istedim.

Stratejik olarak değerlendirilebilecek bilgileri ve isimleri vermek istemedim. Uzun bır yazı oldu, okuyan herkese teşekkür ederim. Vaktinizi aldım.

Hayırlı günler, başarılı avlar dilerim.

--------------------------------------------------------------------------------
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2012, 17:01:52 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

The following users thanked this post: Anıl DOĞANEL, Onur ORAL

alipoyraz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 25 Nisan 2012, 10:18:56 »
arkadaşlar bu stoeger tüfekleri çok methediyorlar,, ben de cifteyi satıp sarsılmaz almayı düşünüyordum.sanırım stoeger'a doğru kayıyorum...
Fabrikayı arıyorum cevap veren yok. Acaba bu 3000'in satışı var mi? Ya da ne zaman başlayacak

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 25 Nisan 2012, 11:03:43 »
Ali bey stoegerde ümit bey var dahilisi 117 'dir, bütün sorularına sorunlarına cevap veriyor, ben birçok kez görüştüm kendisiyle, yanlız ona ulaşmak biraz sorun, bazen birkerede buluyorsun bazende adamı alçıya alıyor :)
M3000 modelini ümit beye sormuştum yukardada yazdım okuduysan, haziran ayından sonra iç piyasaya vermeyi düşünüyorlarmış, özellikle komando avdan gelecek talebe göre olacakmış, öyle söylendi. belki haziranda bursa fuarında görebiliriz.
1981 / Samsun / Malatya

alipoyraz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 25 Nisan 2012, 18:04:47 »
Bursa'daki fuara da gitmeyi düşünüyorum ama orda stoeger yok diye biliyorum.. Galiba yine sarsılmaz'a dönüş olacak bende,, sıkıntı yaşamak istemiyorum.tlf'a bile bakan yok nerdeyse stoeger'da.koskoca beretta holdingin bünyesindeyiz demesini iyi biliyorlar.bi tlf'a bakacak kişi yok!

alipoyraz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 25 Nisan 2012, 18:09:21 »
zaten onca aramaya rağmen tlf'a bakmıyor ve geri dönüş de yapmıyorlarsa; bize ihtiyaçları yok demektir.
koskoca beretta holdingin kendisi kadar da büyük bir ayıbıdır bu aynı zamanda. bence öyle,,

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 25 Nisan 2012, 18:16:24 »
karar sizin ali bey muhatap bulmak zor en azından yerli firma bir şekilde ilgiliyle görüşebiliyorsun, ithal tüfeklerde oda yok.
1981 / Samsun / Malatya

alipoyraz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 30 Nisan 2012, 17:14:22 »
bazen sinirlensem de,, yine stoeger olacak galiba tercihim.
Forumdaki bazı arkadaşların dediği gibi sarsılmazda eskisi gibi değil.
Kuzenimde yaklaşık 10senelik bi concorde l var şimdiki sa w 700 modeline taş çıkarır. Geçen gün bayide inceledim sarsılmazı.namlunun ucundan baktığımda süt gibi beyaz renkli ve mat bir krom gördüğümde çok şaşırdım.benim bildiğim krom parlak metalik renkte olur.neden öyleydi bilmiyorum..