Gönderen Konu: BENELLİ, STOEGER, CESA, ARTHEMİS DELİCİLİK TESTİ  (Okunma sayısı 27444 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz

resim gönder
BENELLİ

resim upload servisleri
STOEGER

resim
CESA

gif upload
ARTHEMİS,

Silahlar benelli vinci 66 namlu, stoeger m2000 66namlu, cesa y.oto 66 namlu, arthemis trap 76 namlu hepsinde 2 no şok var. cesa 1.3.5 şokları var onun için 1 nolu şoku taktım yani biraz torpil geçtim :)
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

The following users thanked this post: Gürkan ONAT, Davut ATACA

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: BENELLİ, STOEGER, CESA, ARTHEMİS DELİCİLİK TESTİ
« Yanıtla #1 : 27 Temmuz 2013, 13:21:46 »
Fişek ise 32 gr rc 5 no fişek tercih ettim, mesafe 30 metre. Daha önceleri açıkcası böyle testler yapmazdım pek foruma üye olunca burda fazla üzerine düşülen bi konu olduğunu gördüm ve merak ettim atış yaptım çokta detaylı görüntülerde veremedim kusura bakmayın öğlesine oldu biraz. Sonuç şaşırttı beni benellinin daha fazla öne geçeceğini düşünmüştüm ama stoeger daha fazla deldi hatta stoegerin ve diğerlerinin fotosunu daha yakından çekmişim etrafta daha delik var. Benellinin daha uzak çekmişim görünmeyen 1 delik vardı sanırım, stoegerin 4 -5 delik daha vardı. Yani toplamda benelli 11-12 delik, stoeger 19-20 delik vardı. Benellinin gurupmanı güzeldi daha fazla saçma tutmuş.Arthemis pozede şaşırtıcı biraz sıfır gaz kaçağı 76 namlu olmasına rağmen verimsiz yani otomatiklere göre demekki iş namluyla alakalı gaz kaybı olsada . Böğle yani, siz sevgili forum üyeleriyle bunu paylaşmak istedim
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

The following users thanked this post: Adem KARACAN

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #2 : 27 Temmuz 2013, 13:29:48 »
paylaşım için teşekkürler
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 27 Temmuz 2013, 13:34:08 »
Ben teşekkür ederim kemal abi, foruma renk katabildiysek güzel bişeyler gösterebildiysek ne mutlu
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 27 Temmuz 2013, 13:54:20 »
Estağfurullah Tuncay abi sen çok daha iyi bilirsin ve haklısın. dediğim gibi ben böğle testleri pek yapan ve üzerine düşen biri değilim bizimkisi kara düzen oldu biraz.
şokmu şok, namlumu namlu o ince detayları çözebilecek bilgiye sahip değilim, yani durumu eşitlemek için hangi şoklar takılmalı silahlara bilmiyorum. benellinin 18.4 yanlız bakmıştım onuda paylaşim, stoegerinde tam bilmiyorum ama oda 18.4 galiba
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2013, 13:55:02 »
 O0 öncelikle emek ve  paylaşım için teşekkürler özgür bey .
stoegerin diğerlerine göre üstünlüğünü görüyoruz .  artemis 76 namlu içinse diyecek birşey diyemiyorum .  otomatik tüfeklerde  atışlardan kaynaklı bir miktar  güç kaybı olduğu düşüncesindeydim ama , bende  bu atışların 25 ve  36 metrelerini yaptıktan sonra , bu düşüncem değişti . . teneke üzerinde bu delicilik atışlarını , canlı avlarla kıyaslamak ne kadar doğrudur bilemiyorum ama , tüfeklerin ve fişeklerin deliciliği konusunda bir fikir verebiliyor .
şöylede bir durum var :
hem fişekler , hem tüfekler , hem grupmanları hem delicilikleri , birbirlerini  her zaman   tutmuyor .
aralarında bariz farklar olabiliyor bazen .
her tüfek ve fişek sürekli aynı performansı sergileyecek diye bir olayda söz konusu kesinlikle değil . . 
ama sizin paylaşımınızda görülen stoegerin , rakibi benellide olsa ezici bir üstünlüğüdür .

« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2013, 14:04:25 Gönderen: Yusuf SAĞLAM »
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 27 Temmuz 2013, 13:59:48 »
Estağfurullah Tuncay abi sen çok daha iyi bilirsin ve haklısın. dediğim gibi ben böğle testleri pek yapan ve üzerine düşen biri değilim bizimkisi kara düzen oldu biraz.
şokmu şok, namlumu namlu o ince detayları çözebilecek bilgiye sahip değilim, yani durumu eşitlemek için hangi şoklar takılmalı silahlara bilmiyorum. benellinin 18.4 yanlız bakmıştım onuda paylaşim, stoegerinde tam bilmiyorum ama oda 18.4 galiba
dünyada ve türkiyede kabul edilen  ve tüfeklerde kullanılan namlu iç çapı 18,40 tır . backbore namlular ise 18,80 dir . çookk eskiden üretilen yabancı menşeyli tüfeklerin namlu iç çapları daha dar olabilir . onlarda yazmışlardır zaten namlu iç çaplarını namlulara . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 27 Temmuz 2013, 14:21:05 »
Ben teşekkür ederim Yusuf abi. Dediğinde haklısın delmekle avı kıyaslamak ne kadar doğru ? Ben şunu anladım kullandığım için söğlüyorum bu güne kadar soğuk havalarda ve büyük avlarda (ördek, tavşan, tahtalı )en verim aldığım tüfek stoeger. Ama genel olarak orta yakın mesafeli avlarda ve tam sezon kullanım için gördüğün gibi tenekeyi hiç delemeyen cesa ve benzeri tüfekler daha güzel geliyor çünkü fişekte gramaj ve marka ayırmıyorlar buda fazla gaz kaybı olduğunun düşüncesindeyim.
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2013, 14:30:41 »
özgür bey yaptığınız çalışma için teşekkürler,bugünlerde stoeger almak üzereyim,sadece 71 mi olsun 66 mı diye takıldım,sizin deneyden sonra 66 alayım diyorum,sizce 71 ile 66 arasında bariz fark olur mu acaba,

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 27 Temmuz 2013, 15:08:44 »
Selçuk kardeşim ben 66 taraftarıyım yaptığın avlara ve yaptığın av merasına göre sen daha iyi karar verebilirsin. otomatikte 71 bana uzun geliyor malum otomatiğin 12-13 cm varan gövdesinin üstüne 71 cm namlu koydunmu uzun gibi geliyor bu bana göre yani salpı oluyor sanki tüfek 66 daha pratik geliyor
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Aşkın ÖZBAY

• *
« Yanıtla #10 : 27 Temmuz 2013, 17:48:23 »
Benelli'nin grupmanı çok güzel.diğlerinin grupmanı benmeli kadar değil. Onun için ben buradaki tabloya göre benelliyi tek geçerim.
Aşkın ÖZBAY
1963-Ankara

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 27 Temmuz 2013, 18:28:10 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 15:53:25 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #12 : 27 Temmuz 2013, 18:36:19 »
Yahu birde şu yorumları silmesenizde bizde neyin ne olduğunu daha iyi anlayabilsek diyorum,neden yazıyorsunuz neden siliyorsunuz bir anlayabilsem.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 27 Temmuz 2013, 18:40:39 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 15:53:05 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı İlhan BULUT

• *
« Yanıtla #14 : 27 Temmuz 2013, 19:00:10 »
Özgür hocam eline emeğine sağlık. Fiyat olarak Benelli = 6 Stoeger :) ama yaptığın çalışma eşitliğe yansımıyor.
Hüseyin Üstün hocama katılıyorum.

Bu arada Stoeger M2000 alacak arkadaş, eğer başka silahın varsa Ekime kadar sabret istersen. Geçen hafta Stoeger ile görüştüm. Kesin olmamakla birlikte M3000 ekim - kasım gibi iç piyasaya verilecekmiş. (M3000 uzun namlu kepli.)
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

The following users thanked this post: Gürkan ONAT

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 27 Temmuz 2013, 21:30:30 »
Özgür hocam eline emeğine sağlık. Fiyat olarak Benelli = 6 Stoeger :) ama yaptığın çalışma eşitliğe yansımıyor.
Hüseyin Üstün hocama katılıyorum.

Bu arada Stoeger M2000 alacak arkadaş, eğer başka silahın varsa Ekime kadar sabret istersen. Geçen hafta Stoeger ile görüştüm. Kesin olmamakla birlikte M3000 ekim - kasım gibi iç piyasaya verilecekmiş. (M3000 uzun namlu kepli.)

ilhan bey tavsiyeniz için teşekkürler,ama mod 2000 sentetik 950 tl büyük ihtimal sizin dediğiniz silak 1300 den aşağı olmaz,

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 27 Temmuz 2013, 22:37:39 »
tüfek grupmanları 3 aşağı 5 yukarı aynı .
aynı mesafeden grupman atışlarıda yapılmış olsa , grupmanlar hemen hemen birb irine yakın çıkar . hüseyin üstün kardeşimizin demesi gibi :
         .................       ortaya bir av hayvanı resmi koyun bakalım .  grupman oldukça yeterli .
                grupmanlarda sorun yok . . asıl  sorun  delicilik . . .
yine belirteyim . bu atışlar bir kaç kez tekrarlansa , değişik sonuçlar elde edilir . . her tüfek her fişek aynı performansı sergilemiyor .
huğlu 202 be çiftemle 36 metreden birçok grupman denemesi yaptım . bir atışta 13 cm merkez daireye 13 saçma isabet ederken , diğer atışta 2 saçma geldi . çok büyük farklar oluyordu bazen atışlarda .
ortalaması 10 11 gibi . .

Yahu birde şu yorumları silmesenizde bizde neyin ne olduğunu daha iyi anlayabilsek diyorum,neden yazıyorsunuz neden siliyorsunuz bir anlayabilsem.
aynen katılıyorum . .
O0

yusuf saglam beyin yaptıgı testten sonra....... bende hatsan aim guard pompalı 71cm namlu 3no şok ile 32gr 4no saçma power tapa el dolumu fişek denemesi yaptım ve daha yeni test yapmadan geldim.... 35m mesafede 6 adet delinmemiş ama çok ezilmiş saçma izi 24 adet delik... tenekeyi delen saçmalar tenekenin karşı yamacına da kendini belli edecek kadar ezilmeler yapmış kısmet olursa bunu video olarak ta burada paylaşacagım  ve degişik marka fişeklerlede test edecegim.....   NOT   teneke ÇOTANAK degil motor yagı tenekesi idi  ^-^ saygı ile allaha emanetolun
bekliyoruz hüseyin bey . hangi motor yağıydı bu ?  :)

• SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter

resim gönder

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 27 Temmuz 2013, 23:03:49 »
ÇOTANAK ;D Tenekenin adı çıkacağına... :D

Özgür Bey paylaştığınız ve emeğiniz için teşekkürler. Arkadaşların yazdıklarına ben de katılıyorum. Atıştan atışa, fişekten fişeğe; hatta tüfekten tüfeğe beklenmedik farklar olabiliyor. Bu deneme de dahil, evvelkileri de dikkate alırsak tüfek bu, fişek şu, denemeden şampiyonu da şudur demek anlamsız. Önce de yazdığım gibi, ortalama bile olsa doğruya yakın olması için aynı şartlarla tekrarlar olmalı.

Bu tip testler tekrarlandıkça daha güzel sonuçlar için kendimize daha farklı sorular soracağız, daha da araştıracağız ve bilgimiz artacak. Bunun da sonu yok :) Bazıları neleri ölçüp biçiyor aklım almıyor. Söz meclisten dışarı çünkü hepimiz yolun başındayız.

Saçma numaraları derken aklıma geldi de, arkadaşlar 1 numara iri saçmanın enerjisini saçmaları yanyana koyunca anlayamayız. Fark önemlidir. Bazen kutusunda 8 yazar, 9 veya 7 iriliğindedir. Kah isabet artar, kah nüfuz kabiliyeti.. Bence kıyası yaparken saçma çapını da ölçmek gerekir. Hatta hız ölçer kronograf da gerekebilir. Gerçi kaliteli fişeklerde aynı kutudaki fişekler arasında büyük sayılacak farklar olmaz ama şüphe varsa sürati de yoklamak gerekir.

Bir zamanlar bir reklam vardı: kaptan bu bizim yağımız dimi.. öyle muavin, bizim yağımız... vs vs şel rotella 20 50  hey hey ;D
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2013, 23:07:51 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 28 Temmuz 2013, 13:13:27 »
 Herkes haklı herkesin değerli yorumları için teşekkürler bende aynı silahlarla mümkün olduğunca tekrarlar yapacağım hatta birbirlerine farklı şokta takıp deneme yapacağım bakalım ne kadar fark olacak farklı durumları paylaşacağım inşallah. Volkan abi bizimkiler peynir tenekesi :) EZİNE'liyiz dünyaca ünlü Ezine peynirini bilmeyen yoktur, evimizin hemen arkası mandıra kamyonla teneke :) del delebildiğin kadar  ;D ;D
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #19 : 28 Temmuz 2013, 21:55:45 »
İyi. Allah göstermesin ya, av çok azalırsa hedef belli :D Önce de bahsetmiştim, bir hikaye var; Taraskonlu Tartaren. Taraskon avcısı bol mu bol bir yer. Lakin av yok. Avcılar "yanlış olmasın ama" senede bir gün bir karnaval düzenlermiş. Kasketlerini havaya fırlatıp vurmaya çalışırlarmış. Avcı olmayan çok komik gelebilir ama bana biraz komik geliyor. Her avcıya ömrü billah bol bol av görebilmesini dilerim.

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 29 Temmuz 2013, 11:59:46 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 15:52:47 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 29 Temmuz 2013, 12:02:49 »
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 15:52:30 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #22 : 29 Temmuz 2013, 17:13:59 »
Aleyküm selam,

:) Öbür taraftan çıkabiliyor ;D

Bu arada daha küçüğüz, avdan dönüyoruz. Eller boş. Arkadaşıma şapkamı havaya atsam vurabilir misin dedim. At vururum dedi. Ben fırlattım o attı, daan.. daan.. havayla civa. Bir daha.. bu sefer havada bir kez attı, ikinciyi yere düşünce.. kalbura döndü şapkam. Nasılsa vuramaz diye attıydım, kalleşlik etti pis herif. Gittiydi caanım şapka :D Şapka deyince aklıma geldi.
1968

Çevrimdışı İlhan BULUT

• *
« Yanıtla #23 : 29 Temmuz 2013, 21:53:48 »
ilhan bey tavsiyeniz için teşekkürler,ama mod 2000 sentetik 950 tl büyük ihtimal sizin dediğiniz silak 1300 den aşağı olmaz,
Selçuk hocam haklısın. Mutlaka yeni model diye fiyat yüksek olacaktır. Umarım 1300 tl olmaz. Bu Stoeger için stratejik hata olur bence. Çünkü en büyük rakibi Ata Neo nun fiyat olarak üzerine çıkmak satış için bence iyi olmaz. Bekleyip göreceğiz.
Saygılar,
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 02 Aralık 2013, 17:32:54 »
güzel bir video olmuş.elinize sağlık..
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE