Gönderen Konu: ÇİFT BAZLI BARUT İLE TEK BAZLI BARUTUN FARKLARI NELERDİR ?  (Okunma sayısı 2717 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
Merhaba, sevgili arkadaşlarım, abilerim.

Bu çift bazlı  tekna, s4, sipe gibi barutların saklama ömürleri, yazın kışın performansları, ve tek bazlı a1, d20 206v gibi barutlardan ayrılan diğer özellikleri nelerdir ?

Yabancı bir internet sitesinde (yanlış anlamadıysam) tek bazlı barutların dolum zamanları dikkat edilmezse bir kaç sene sonra aynı performansı vermediği gibi bir takım yorumlara rastladım. Eğer böyle birşey var ise stok yapacağımız fişekleri çift bazlı barutlardan mı seçmeliyiz. Bu konularda da bizleri aydınlatmak amacıyla değerli bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Allah'a emanet olun.

Rastgele.

1984 ORDU

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: ÇİFT BAZLI BARUT İLE TEK BAZLI BARUTUN FARKLARI NELERDİR ?
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2013, 20:58:54 »
stok yapabilirsiniz..ancak saklama koşullarını oluşturmanız gerekir...fişeklerin dolum zamanı bile önemlidir.bildiğim kadarı ile lambro bazı fişekleri sadece yazın kuru havalarda yapıyor.sebebi çift tabanlı barutlarda nitrogliserin maddesi ihtiva etmesi ve bu maddeyi ihtiva eden barutun nemden çabuk etkilenir olması..her barut kapsül  rutubetten etkilenir.avda hafif ıslanalım yada neme maruz kalalım üzerimizdeki fişekler bir dahaki sezona gücünden kayıp ile devreder..bende çok uzun yıllardır biriktirdiğim ancak performansından hiç bir şey kaybetmeyen fişekler var..kesinlikle korumak öncelik..birde ava götürüp sık geri getirdiğim fişekleri uzun zaman tutmam atarım keserim birine veririm..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2013, 22:02:32 »
Bilgilendirmeniz için teşekkürler Polat Bey.

Sizce bir fişeğin evin en kuru ve nemsiz yerinde saklama ömrü ortalama kaç yıldır?

Allah'a emanet olun.

Rastgele.
1984 ORDU

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2013, 14:36:47 »
Bende 20-25 hatta 30 yıllık fişekler var..sorunsuz kullanıyorum...ancak bol miktarda olmadıklarından koleksiyon gibi koruduğumdan bir sıkıntı yok...elimde stok olarak korunan 5-6 yıllık fişekler var.ben 10 - 15 yıl rahatlıkla muhafaza edilir diye düşünüyorum belki daha fazla..ancak normalde bir avcı en fazla 5 yıl saklamalıdır.tüfek değişikliği gibi sonuçlarda farklı fişekler kullanmaya sebeb oluyor.her fişeği stok yapmaya gerek yok..rc nin armusanın mirage nin stoğunu yapmam..ancak az gelen remington winchester gibi yada çok memnun kaldığım ve her zaman bulamayacağımı bildiğim fişekleri stoklarım.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama