Gönderen Konu: VEBALİ SİZİN BOYNUNUZA BEYLER.......  (Okunma sayısı 5623 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
VEBALİ SİZİN BOYNUNUZA BEYLER.......
« : 21 Ekim 2013, 12:29:37 »
2013/2014 av sezonunda rezalet devam ediyor.
Tüm ülkemizde av fiili olarak belgeli ve belgesiz avcılar tarafından açılmış durumdadır.
Ancak etrafından utanan ya da yakalanmaktan çekinen az sayıdaki avcılarımız tarafından yasaklara riayet edilmektedir.
Haaaaa büyük çoğunluğu da yasaklara uymak lazım, gitmemek lazım diyor, face de, sitemizde paylaşım yapmayıp arşivlerini zenginleştiriyor.

Bu işin tek sorumlusu av sezonu başlangıcını 2 Kasıma erteleyen mübareklerdir.
İnsanları ne hale düşürdüler....
Bu kararı alanlar, aldıranlar ülkemiz gerçeklerinden bu kadar mı uzaklar?

Av yaban hayatı hususunda ülkemiz sahipsizdir.
Devletin herhangi bir bilimsel popülasyon belirleme çalışması ve politikası yoktur.

Üniversiteler de bu konuda yeteri kadar ilgili değil.
Hangi hayvanın ne kadar olduğu ile ilgili bir çalışma yok.
Dolayısı ile alınan mak kararları körü körüne alınıyor ve hiç bir dayanağı olmuyor.
Sezon açılışını bu sene 15 ekim yaptım, gelecek sene 25 ekim yapacağım, hatta 35 EKİM bile yapabilirim keyif benim değil mi ...........
Bu sene limiti 4 yaptım, gelecek sene vaz geçtim 2 yaptım gibi gülünesi kararlar alıyorlar.
Bilimsel hiç veri yok.....

Neden........
Aslında tıp ya da uluslar arası ilişkiler okumayı hayal eden bir vatandaşımızın üniversiteye giriş sınavında düşük puan almasıyla başlıyor maceramız......
Puanı ancak veterinerlik, orman mühendisliği gibi bölümlere yeten talebemiz MECBURİYETTEN bu bölümleri hasbel kader okur.....
Eeeee mezun oldu devlete kapağı atar..... Daha iyi bir yere tayin oluncaya kadar yaban hayatından sorumlu, yetkili kişi olarak görev alır......

Onun için yaban hayatıymış, popülasyonmuş, tavşan artmış, keklik azalmış hiiiiiç önemi yoktur.....
Zaten hayatında yabanla ilişki de yoktur. Dairesinden eve, evden daireye. Haaaa çalışıyormuş gibi görünmek te gerekirse belgeli avcılara bir iki yasak koyarsın olur biter canım. Yeminle söylüyorum Ankaradan denetime gelmiş bir bayan müdire hanım (ne müdürü bilmiyorum ama o zaman ki uşak milli park müdürü yanında hazır olda duruyordu) denetim esnasında bizim vurduğumuz kekliğe bakıp "keklik bu demek" dedi fotoğraf çektirdi.
Karga ile kekliği ayıramayan insanların aldığı kararlarla yönetiliyoruz.....
Haksızlık da etmek istemem nadir de olsa işinin hakkını veren insanlar da var (sn S.Karaman gibi) ama çoğunun bu işle bir gönül bağı yok....
Ayın onbeşi gelsin diye, ekmek parası için bu işi yapıyor,

Sezonmuş, avmış, popülasyonmuş, keklikmiş......  Çok da umurlarında......

Sezonu bu vakte bırakan hazretler, Vebali boynunuza bu sezonun.......
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
Ynt: VEBALİ SİZİN BOYNUNUZA BEYLER.......
« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2013, 12:32:03 »
160 tane tüfek üreticisi olan bir ülkede yaptırım olmadan av ve yaban hayatı düzelmez.

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2013, 13:06:56 »
Gözümüzaydın, Çulluklar da görünmeye başlamış. Demek ki sezonun 2 Kasımda açıldığından haberleri yok. :)))))
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Mustafa ÖZKOL

• Müdavim Üyemiz
  • Mustafa ÖZKOL 07.07.1977 KAYSERİ 532 776 89 56
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2013, 13:10:42 »
Ramazan abi çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık...ama sadece burada bizler tarafından okunan bir yazı olarak kalacak..(okursa Sait KARAMAN bey okur)

onunda elinden birşey gelmez...Sait bey tek başına ne yapsın....
  • Akus 20 ga çifte
  • Beretta 686 silver pigeon 12 ga
  • Benelli s90 12 ga
  • Radentis Queen Setter 6 yaşında

Çevrimdışı Yasin MUTLU

• *
« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2013, 14:15:57 »
Ramazan hocam ağzınıza sağlık.
daha konuşulacak çok derin bir konu fakat konuş konuş insanda istek kalmıyor. memleketimizin başının ayağından haberi yok maalesef.
Bizim burada da durum farksız. ben yörüğüm ve yaylamız var. ve ava neredeyse eline tüfek alan herkes ağustos sonunda başlıyor ve bu insanlarla uğraşmaktan gına geldi. farla avlanan tavşanlardan,ağustosta vurulan palazlardan birşey kalırsa bizde kalanları eskiden ekimde,şimdide kasımda değerli büyüklerimiz lütuf buyururlarsa vuracağız. çünkü bizler belgeli,hakiki avcılarız!!!
diğerleri ise enayi bohçacılar!!!
İNSANIN TAMAMEN DEĞİŞTİREBİLECEĞİ TEK ŞEY
KENDİSİDİR.

Yasin MUTLU 1980
SINIF ÖĞRETMENİ MANAVGAT

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 21 Ekim 2013, 14:16:26 »
 BU KARARLARI DAYATMACAYA BİLİMSEL VERİLER DIŞINDA KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE KEYFİYET İÇERİSİNDE BİZE METAZORİ YOLUYLA KABUL ETTİRENLERİN VEBAL DEN HABERİ YOKTUR ALLAH KORKUSU OLSA AKADEMİK DEĞERLENDİRMELER YAPILIR YERİNDE TEDBİR VE MÜEYYİDELER DÜZENLİ HALE GELİR HUZURLU BİR ORTAM OLUŞURDU, AMA NE GEZER 2016 DA YAPILACAK PROJE BELLİ DUYARLI AV CAMİASI BU OYUNU ZATEN BİLİYOR NEDEN BİZ BELGELİLER İÇİN DÜZELSİNKİ BU KEYFİYET DÜNYASI.. DÜZELSE, BİZDENDE ELEŞTİRİ VE İSYAN SESLERİ ÇIKMAZDI ALLAH AVIMIZI VE AVCIMIZI KORUSUN CEHALETİN ELİNDEN DEMEKTEN BAŞKA SÖZ YOK BANA KALAN SAYGI VE SEVGİYLA KALIN ARKADAŞLAR.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 21 Ekim 2013, 14:25:22 »
çok güzel bir konuya parmak basmışsınız ramazan hocam . ama sadece kendimiz  okuyup kendimiz yazıyoruz  . . . sezonu erken açanlarsa kendileri çalıp kendileri oynuyor . bizim burda yorum yapıp kiçimizi yırtmamızsa bize kalıyor . .
. . . .  gelen haberlere göre  bölgemizde , ördek avını erken açan  50 KAÇAK AVCI yakalanmış  .
GÖZÜNÜ ÖPTÜĞÜMÜN az bu değil 50 kişi . .  bizde saf saf  ::)  bekliyoruz 2 kasımı . .
. . . avrupalıyla aramızda gerçekten uçurumlar var , sözde ab ye  gireceğiz . . yasak koyulduysa herkes uymakla mükelleftir . . ama bizde şu mantık var , yasaklar delinmek için konulmuştur . .  bu mantıkla ve mantaliteyle devam ettiğimiz sürece , daha çookkk av popülasyonu artsın diye yazar çizeriz . . . bulgarda , romanda çuvalla av var , biz av yapabilmek ve vurabilmek için , şeytanın bile aklına gelmeyen taklalar atıyoruz , biliçaltımıza yerleşmiş açlığı giderebilmek ve  , egolarımızı tatmin edebilmek için . .
 . . . . japonya ikinci dünya savaşından çıktığında ,  deyim yerindeyse , taş taş üzerinde kalmamıştı , şimdi dünyanın gelişmiş sayılı ülkelerinden bir kaçı . . sizin demeniz gibi , ayın 15 gelsede maaş hesaba  yatsın zihniyetiyle hareket etmemişler . . herkes üzerine düşen vazifeyi yerine getirmiş .  laubali , lakayıt , ben yaptım oldu , gibi , zihniyetle hareket etmemişler .
 . . . . yazdığınız gibi , sezonu 2 kasıma uzattım , derseniz , sonucu bu olur . ama bir yanlışı bir yanlışla düzeltemeyiz  . .  2 yanlışta 1 doğru etmez . .
 . . . neden bölümünüzde işin aslını açık seçik ortaya koymuş . .
 yazık , vallahi çok yazık , kaçak avlananlarmı istersiniz , sezon açılmadan avlananlarmı istersiniz , gece far avı , teyp kurmalar . yazık vallahi çok yazık . . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2013, 14:53:27 »
160 tane tüfek üreticisi olan bir ülkede yaptırım olmadan av ve yaban hayatı düzelmez.

İhale yolu ile 100 tlye  alınıp 9 lu şarvötinlerle  avcı olmayan halk arasındada maganda diye tabir edilen kendini bilmez,cinnet geçirince,sevinince,düğünde dernekte av tüfeği adı atında eline silah alıp kendini,komşusunu,bakkalı,manavı vuran insanlar oldukça;

Avcıları diğer eli silahlı insanlardan ayırmadıkça;

Avcıyım diyen insanlara gerekli vicdani eğitim verilmedikçe:

Fişek tüfek denetimle satılmadıkça;

Ormancıların denetimcilerin sayısı çoğalmadıkça;

Av ve Yaban hayatına sahip sorumlu birileri olmadıkça;

Maktada gerçek avcılar,üniversiteden uzmanlar bilir kişiler olmadıkça;

Vb...... en önemlisi BİZ AVCILAR BİR ARAYA GELİP AYNI ORTAK DÜŞÜNCE VE DUYGUARLA BİR OLDUĞUMUZU İFADE EDEMEDİKÇE,

koltuk sevdalısı 3 5 şahsın keyfine bu işleri bırakırsak bu işler düzelmez....Yasak av yapanların ekmeğine yağ sürerler...YASAK SANA BANA BELGELİ AVCIYA olur...
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2013, 15:03:08 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Alpay ALTAN

• *
« Yanıtla #8 : 23 Ekim 2013, 21:03:47 »
Eline sağlık Hocam...SELAMLAR...
Alpay ALTAN
1971 Eşme/UŞAK BURSA ikamet

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
  • Epagneul Breton:Minimum ebatta Maksimum Performans
« Yanıtla #9 : 24 Ekim 2013, 09:02:00 »
Hocam harika bir yazı duygularımızın tercümanı oldunuz,altına imzamı atarım sitemlerinizde haklısınız malesef durum bu.
Ülkemizde Yaban hayatı yönetimi akla ve bilime uygun kararlar almıyor,Avcı ve tecrübesi olanların bilgisinden fikrinden yararlanmıyor ,ben yaptım oldu mantıgı var hep.Afrika daki muz cumhuriyetleri sürdürülebilir yaban hayatı ,yaban hayvanı yerleştirme, adaptasyon,üretme vs projelerinde bizden daha iyi .
Demekki biz avcılar alınan yanlı kararlar ,hatalı uygulamalar  için yeterince sesimizi güçlü çıkartamıyoruz.Nasıl çıkacakki şuan ki görüntü ,camia bölük pörçük ,A derneğinin başkanı ,B dernek başkanıyla konuşmaz, C dernek başkanı da öyle ,a kopek üreticisi b kopek üreticisi ,c kopek üreticisi arasında ciddi sıkıntı ve rekabet vardır ,kimi KIF yanlısı AVKIF yanlısı vs. Bölgesel federasyonlar yine hak getire , Hep aramızda  uçurumlar var, iletişim bozuklugu var.Camia olarak Kişisel çıkar ve ufak hedeflerden vazgeçip asri hedeflere yönelmediğimiz sürece başarılı olamayız.Camia olarak  Hepimizin aynı dal üzerinde oldugumuzu  düşünürsek, dal çürüyüp kırılmadan bir araya gelip acilen  önlem almalıyız.
  • Epagneul Breton, Winchester Select Lıght Gold
  • Epagneul Breton, Beretta 391 Light
  • Epagneul Breton, Fabarm L4S
  • Epagneul Breton, Zabala Side Look Çifte
  • Epagneul Breton , Akus Çifte
  • Epagneul Breton Benelli Vinci
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24
Mininum Ebat Maksimum Performans

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #10 : 24 Ekim 2013, 10:30:55 »
Sayın Killi,
Sezon Başlamadan Bitti başlıklı bir yazı yazdım ama yayımlamaktan vazgeçtim..
Çünkü İçimden bir ses bana KİMİN UMURUNDA? KİMİN UMURUNDA? diye fısıldadı durdu...
Kanunlar Artık Korkanı Bile Bağlamıyor Ramazan bey..Korkulacak bir KANUN da yok zaten..
Sadece saygı duyan vicdanına yediremeyen küçücük bir azınlığı bağlıyor..
Bıldırcın göçünde fermadan çıkan üremeyle ilgili hiçbir sorunu kalmamış bir Tavşanı vurmakta içinde kaldığın kafa gibi olmuş -bu enstanteneyi 10-15 yıldır görmüyoruz ya!- çil alayından 1-2 tane vurmakta kişisel olarak ETİK dairesindedir benim için..
Ama Eylül ayının başından beri özel olarak avına gidip el kadar keklikleri vurup kulüp köşelerinde ahkam kesen ustalarımız varya,
Ben bu İNSANLARA HAKKIMI HELAL ETMİYORUM!!!
Bu SEZON BAŞLAMADAN BİTTİ! Ama seneye hepimiz çok ciddi hazırlıklar ,imza kampanyaları faks yada mail gönderimleri ile Kıyı Ve Sıcak Bölgelerde Bıldırcın Üveyik avını Ağustos başına daha iç soğuk ve yüksek bölgelerde Ağustosun 2. haftasının başına Kekliği Ekim İlk Ve Yüksek bölgelerde de 2 . haftasına aldırmamız gerekiyor..
Kimse bu zamanda palaz var demesin palaz herzaman var Ona atmamak kanunla sağlanamaz ve o bizim vicdanımızla ilgili.. ve esas olmuş anaç kuşlar harman giderek erken geldiğinden ve teknoloji yardımıyla çok erken bittiğinden göçüp gidiyor..
Birilerinin sezonu yarılandı bizim gibi dün dahil daha bıldırcın kovalayan insanların yeni sezonu ise RASTGELE!
Rastgelecek bişeyle kaldıysa tabiki!
Selam ve saygılarımla
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2013, 12:07:58 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 24 Ekim 2013, 11:51:39 »

herkes işine bakıyor,, bence de en mantıklısı bu budurumda...

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 24 Ekim 2013, 13:52:18 »
Ağzına sağlık hocam
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Ahmet YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 13 Kasım 2013, 21:23:17 »

Ahmet YILDIZ
1981 KOCAELİ KARTEPE

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #14 : 13 Kasım 2013, 21:45:04 »
Ramazan öğretmen eline sağlık.
çok derin bir konu
Bizim burada da durum farksız. HER Av a  eline tüfek alan herkes ağustos sonunda başlıyor ve vurulan lardan  2 -3 bir şeyler kalırsa bizde kalanları eskiden ekimde, şimdi kasımda seneye ne zaman vurdururlarsa vuracağız. çünkü biz belgeli, avcılarız!!!
2 KASIMDA AV AÇANLARA BEN HAKKIMI HELAL ETMEM.
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 13 Kasım 2013, 22:38:26 »
Duygu vede düşüncelerimize tercüman olmuşsun Ramazan abi

Gözümüzaydın, Çulluklar da görünmeye başlamış. Demek ki sezonun 2 Kasımda açıldığından haberleri yok. :)))))

• Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #16 : 13 Kasım 2013, 23:31:24 »
Bu sene hepten tozuttuk :( toparlayana aşk olsun, 20 yıldır belgeli vergili ve kurallara uyan bir avcıydım ancak artık mantığım hiç birisini kabul etmiyor :(
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 14 Kasım 2013, 08:43:55 »
Sezon açıldı. Normal olarak alaylar avlanmış, kırıntılar kalmış.Demek ki bütün avcılar "ağaların keyfi kararlarını" pek sallamamış.

Normal olmayan ve bana tuhaf gelen durum şu:

Hiç bir federasyon temsilcisi, Konfederasyon sözcüsü ya da MAK BÖLGE TEMSİLCİSİ çıkıp da;

"Sezonun 2 Kasımda açılması yanlış bir karardı. Gelecek yıl böyle bir karar alınmaması için elimizden geleni yapacağız" demedi. Ya da ben duymadım.

"Bir daha yapmazlar her halde" diyor bir yanım; "Çok safsın" diyor öbür yanım  :)
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK)