Gönderen Konu: Neden Türkiye'de özel yapım şok üretilmiyor?  (Okunma sayısı 32864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
Ynt: Kicks High Flyer Ported Choke arıyorum.
« Yanıtla #25 : 06 Haziran 2014, 19:08:19 »
Bende 870 express var . İlk onda denemeyi yapacam...denemek isterseniz sizede baska
ölçüde yapalım . Ben silindir ve özel full şok düşünüyorum.remington olarak ...
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #26 : 06 Haziran 2014, 20:46:57 »
Ben AKKAR ALTAY kullanıyorum namlu iç çapı 18,45 Remington 1187 grubu şoklar uyumlu 870`inkiler de uyarmı bilmiyorum.30 metre civarında sorun yok zaten kendi şoklarıyla randıman alıyoruz,benim düşündüğüm 45-50 metrelerde güzel grupman yapacak bir şok.Ama hangi ölçülerde olması gerekir o konuda bilgim yok.Tüfeğin kendi 1 nolu şoku17,65, 2 no 17,90,3 no 18,05
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #27 : 06 Haziran 2014, 21:14:30 »
Ben full olarak .690'' düşünüyorum oda yaklaşık 17.5 gibi gelecek uç kısma daralan noktada barut gazının tapaya falso yaptırmaması için açılı 4-6 delik açmayı düşünüyorum..
daha darından ziyade saçmaları tapayla daha ileri mesafelere gönderecek bir şok 45-50 metrelerde daha iyi grupman verebilir. Malum kullanılan tüfek , tüfeğin namlu boyu ,
kullanılan fişek,kullanılan fişeğin içindeki tapa ,barut saçma gr. vs bunların hepsi iyi bir grupman için etken faktörler dolayısıyla iş sadece şok ta bitmiyor. Bunun için kullanıcı tecrübeleri ve görüşleri önemli.Bir ortalama değer bulup buna göre atış adedi cetveli oluşturmak ve bir standart yakalamak lazım .Sonrasında şu fişek şu tapa şu namluyla şu mesafe sorularının cevabını varsayımlardan ziyade direkt olarak verebiliriz.
saygılar 
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Engin MAKAS

• *
« Yanıtla #28 : 06 Haziran 2014, 22:28:54 »
Ben bahsi konu olan şokları inceledim. Şoklar çok kaliteli ve işlenmiş vede kaplaması çok güzeldi. Fakat benim dikkatimi çeken en büyük ayrıntı. Şok ucundaki gaz delikleriydi. Gaz deliklerinin delik yönü namlu içine doğru konikti. Tapayı içinden geçirmek istediğinizde, rende etkisi yapıp tapadan talaş alıyordu. Bence en büyük fark ve ayrıntı burada. Delikler sadece gaz tahliyesi için değil namlu, şok ucunda ikinci bir şok etkisi oluşturuyor. saçmanın etkisini ve darbeyi yükselttiği gibi, saçmanın en az kayıpla tapayı terk etmesini sağlıyordu.
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• *
« Yanıtla #29 : 07 Haziran 2014, 03:18:14 »
Ben bahsi konu olan şokları inceledim. Şoklar çok kaliteli ve işlenmiş vede kaplaması çok güzeldi. Fakat benim dikkatimi çeken en büyük ayrıntı. Şok ucundaki gaz delikleriydi. Gaz deliklerinin delik yönü namlu içine doğru konikti. Tapayı içinden geçirmek istediğinizde, rende etkisi yapıp tapadan talaş alıyordu. Bence en büyük fark ve ayrıntı burada. Delikler sadece gaz tahliyesi için değil namlu, şok ucunda ikinci bir şok etkisi oluşturuyor. saçmanın etkisini ve darbeyi yükselttiği gibi, saçmanın en az kayıpla tapayı terk etmesini sağlıyordu.

Çok doğru bir yaklaşım. Firmanın kendi sitesinde de Gaz deliklerinin tapayı yavaşlatmak için yapıldığı yazıyor.
1990
Elazığ - Sofya

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 07 Haziran 2014, 08:45:23 »

Evet ilaveten tapa namlu ucunda rendeye girince extra basınçta oluşup fırlama oluyor gibi geldi. Yani extra penetrasyon. Ayrıca port deliklerinden geçen tapa komple papatya gibi açılıyor ve rüzgara çarpıp erken düşmeye başlıyo, keramet deliklerin dizaynı ve keskin olmasında gibi geldi banada.. ( dediklerimi kicks de gördük )

Türkiyede konyada mertmak birçok markaya şok yapıyor. Sporting ve klasik şok gördüm yüzey kaliteleri üstündü fakat ported şok görmedim sormak lazım.
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #31 : 07 Haziran 2014, 09:49:47 »
Kıymetli Dostlar,
Trulock, H.S,Undertaker,Truglo,Carlson's,Kicks,Primos,Hevi-Shot,Comp N Choke,Beretta Victory ve Briley şoklarını çok uzun yıllardır kullanıyorum..Şu an dolapta 17 civarı şok mevcut..
Öğrendiklerim acizane şunlar;
1-Üretici Firmalar Ported şokların  Tapayı Tutup Erken ayırarak daha iyi bir Pattern verdiklerini aynı zamanda Namlu Ucu Şahlanması ve geri tepme miktarlarını düşürdüklerini İDDİA ediyorlar..Modern Bilimle İSPATLANABİLMİŞ HİÇBİR GERÇEKLİK YOK! Pekçok balistik ve silah uzmanı Ported şokların sadece DAHA YÜKSEK SES ÇIKARDIĞINI söylüyor..
Benim yaptığım kıyaslamalarda karşılaştığım gerçeklik ise Uzun menzil için tasarlanmış nitelikli tapaları erken ayırmakla Patterne NEGATİF etki,Sıradan fişeklerin özelliksiz tapalarını erken ayırmakla PATTERNE POZİTİF Etki yapıyorlar..
Zaten Federal Firması Flight Wad Control tipteki Uçuş Kontrol ve Ayrılma Zamanlı Özel tip Tapalı Fişeklerini PORTED ŞOKLARLA KULLANMAYINIZ diye belirtiyor..
2-Yüzey Pürüzsüzlüğü ve Uzun Konik Daralma Miktarı Saçma Friksiyon ve Zedelenmesini minimalize eden şey.. buda bir şok için EN ÖNEMLİ ŞEYDİR..Benellinin Crio Plus Şokları gördüğüm en kötü şoklardandır..Işığa tutup yüzeye baktığınızda tezekli tarla görüntüsü beni hep rahatsız etmiştir..
Zaten özel şoklara geçtiğiniz zaman Pattern ve Penetrasyonun ne kadar çok farkettiğini görüyorsunuz..
Benelli gibi Dünya devi ve Herkesin Kabul Ettiği Enfes Namlulara sahip bir firmanın NASIL BU ŞOKLARI KULLANDIĞINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR..!
3-Daha hafif gramaj ve daha ince saçma için tasarlamış SPORTING TİP EXTENTED şoklar Ülkemiz av ve fişek seçeneklerine yakınlığından dolayı ENÇOK RANDIMAN ALDIĞIMIZ şok tipleri olmaktadır..
4-LIGHT FULL YANİ 0.030 inch daralmadan daha dar şok kullanılacaksa Mutlaka NİKEL YADA BAKIR KAPLI,YÜKSEK ANTİMONLU YADA HEVI-SHOT tip fişekler tercih edilmelidir..Çünkü Dar şoklarda hız ve sürtünme arttığından SAÇMALARIN DEFORMASYONU ACAYİP ARTIYOR..Karlı bir sukuşları avında .665 lik Extented Carlson Hindi Şokundan dan çıkan 4 no 50 gram RC Fişeklerinin saçmalarını KARDAN TOPLAMIŞTIM..Özellikle  patternin kenarında ve erken ayrılan saçmaların ezikliği çok fazlaydı..Hemen Light Full şoka dönmüştüm..
5-.685 İnchten daha dar şoklarla ÇOK UZUN SAÇMA HÜZMESİ Elde edildiğinden hemde CENTRAL PATTERNLE yani merkez saçmayla Periferdeki saçma arasında boşluklar şekillendiğinden HIZLI UÇAN kuşlarda vuruş başarısı düşmektedir..Zaten dünyada Extra Fullden daha dar bir şok tüpünü UÇAR AVINDA kullanan biz varız :)
Pattern kağıdı Saçma Hüzmesinin Boyu ile ilgili bir fikir vermez zaten buyüzden EXTRA FULL Şoktan daha dar şoklar SADECE DURAN HİNDİ AVINA ÖNERİLİR!
6-Şok firmaları standart şok GİRİŞ ÇAPINI NAMLULAR STANDART GENİŞLİKTE OLMADIĞINDAN ! Oldukça geniş tutuyorlar..Buda Patterni deprese eden ve AHH ESKİ TÜFEĞİM (FIX ŞOKLU TÜFEKLER) dedirten faktörlerden biridir..
7-Extented yada Ported şoklarda daralmadan sonra Düz olan ve hüzmeyi ayarlayan bir bölüm mevcuttur..
8-Her tüfeğin sevdiği ve de herfişeğin sevdiği şoklar ayrı ayrı oluyor..Çok materyalle denemek bazen can sıkan boyutlara ulaşıyor..Bir dönem sonra bu kombinasyonları yakalıyorsunuz..
9-Pekçoğumuzun atışları 30 metre sınırını aşmamakta burası çok uzak dediğimiz pekçok yerin ALGI HATASI olduğunu görmekteyiz..Gerçekten mesafe tayini GENÇ AVCILARA ilk yardımcı olunması gereken hususlardan biridir..
Ülkemizde Light Modified şok kullanıp memnun olmayan bir avcıya rastlamadım..Çünkü Light Modified (0.015 inch daralmalı) şoklar bizim av tipimize -20-35 metre aralığı- çok uygun şoklardır..Keza Modified (***) şoklarda öyle..
Bu sebeplerle DAR ŞOKLARDAN ZİYADE Orta şoklara yönelmeliyiz diye düşünüyorum..
10-İyi bir hammadde,İyi bir tezgah ve İyi bir Usta ile Ülkemizde yapılamayacak HİÇBİRŞEY YOKTUR! Hatta biz dünya konjonktüründeki şu anki konumumuza göre fazla MÜTEVAZİYİZ diyebilirim..
Araştırmak,Çalışmak,Denemek,Denetmek Ahlaklı İlkeli Davranarak Başarmak!
Zira  '' VE EN LEYSE LİL İNSANİ İLLA MA'SEA'' İNSANOĞLU İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞININ KARŞILIĞI VARDIR! (Necm Suresi 39)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #32 : 07 Haziran 2014, 10:55:21 »
Tuncay bey yine herzamanki gibi gayet ayrıntılı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş ellerinize sağlık teşekkürler,bende itinayla işlenmiş pürüzsüz namlu çapına uygun şok girişi vede biraz daha uzatılmış daralma birleştirme konisiyle pattern ve penetrasyonun epey düzeleceğini düşünüyorum.Selamlar.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 07 Haziran 2014, 15:46:50 »
elimde lıght modıfeld 0.710 inç...(franchi  affnıty uyumlu)  sok var.0720 inç sokla takas olur veya satılıktır(260 tl).05332315690
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2014, 15:07:30 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Gökhan SÖZERİ

• *
« Yanıtla #34 : 08 Haziran 2014, 11:21:29 »
ARKADAŞLAR SLM TALEP DOĞRULTUSUNDA İSTEDİĞİNİZ ŞOKU GETİRME İKANIM MEVCUTTUR 543 448 91 08 NOLU TELEFONDAN İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ KİCKS,CARLSON.BİRİLEY VS SAYGILAR.
GÖKHAN
1974 istanbul

• Expert Üye
« Yanıtla #35 : 08 Haziran 2014, 12:13:23 »
Teşekkür ederin Erol bey iltifatınız için.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Gökhan SÖZERİ

• *
« Yanıtla #36 : 08 Haziran 2014, 15:02:10 »
 ;)
GÖKHAN
1974 istanbul

Çevrimdışı Zafer YÜKSEL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 08 Haziran 2014, 23:19:33 »
serkan bey inşalah şokları yaparsınız bizde deneriz başarılı olmanız temennisiyle ....
1980
ORDU

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #38 : 08 Haziran 2014, 23:41:00 »
serkan bey inşalah şokları yaparsınız bizde deneriz başarılı olmanız temennisiyle ....
şuan yaptım 2 tane skeet 18,4 den başlayıp 18,7 ile bitiyor   huğluya göre yapıldı yeni bir 103 fe aldım   19 ve 22 metre testlerini haftaya burdan yayınlarım hatta poligon atışlarını da yayınlarız...  ısıl işleme oradan da krom kaplamaya gönderilecek belki göndermem beyaz da olabilir.önce benim tatmin olmam gerekiyor yaptığım işten ki eleştirilere hazırlıklı olayım ve başka görüşleri benimseyecek olgunluğa ulaşmam lazım bu şok işinde malum gavur yapınca olur biz yapınca cık görüşü biraz can sıkıcı...öncelikle bu işi para amaçlı değil hobi amaçlıda yaptığımı belirteyim.Belki çok ilerde profosyonelleşiriz.
bu konuya yazan arkadaşlara deneme amaçlı istedikleri ölçüde yapıp göndereceğiz inşallah..
rastgele..
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 09 Haziran 2014, 01:59:29 »
başarılar.serkan by.inşallah emeğin karsılığına alır biz avcı dostları tatmin edersiniz.azimden hiçbirsey kacmaz
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2014, 02:00:47 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı M.Ziya DONMA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 09 Haziran 2014, 19:35:16 »
Semih Bey sağ olsun elindeki şoku bana gönderdi arkadaşlar ben artık şok aramıyorum ancak bu konunun başlığını değiştireceğim. çünkü yararlı paylaşımlar olduğunu ve olacağını düşünüyorum.
1985-Ceyhan

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Neden Türkiye'de özel yapım şok üretilmiyor?
« Yanıtla #41 : 09 Haziran 2014, 19:52:38 »
Serkan bey belki biliyorsunuzdur ama, şokların girişini namlu çıkış çapından en az 0.2mm daha geniş yapıyorlar. delme ve Honlamada eksen kayması olursa çarpıp kopartmasın diye. Aman dikkat edelim, emeğiniz takdire layık merakla izliyorum açıklamalarınızı. Saygılar selamlar...
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #42 : 09 Haziran 2014, 20:43:24 »
Ben 0.1 yaptım 18,3 namlu içi ...
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

• Expert Üye
« Yanıtla #43 : 09 Haziran 2014, 20:49:52 »
Sayın Çimen
Namluların üzerinde yazan çap verilerine güvenmeyiniz..Ben sürekli ölçüyorum 18.3 yazıp 18.25 mm -18.43 mm gelebiliyor..Ya tolerans için giriş çapını daha geniş tutmalı yada seri üretime kadar tek tek ölçmelisiniz..Emeğinize sağlık..
Selam ve saygılarımla
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #44 : 09 Haziran 2014, 20:52:24 »
Abi kendimin ölçülendirdiği bir mastar yaptım onunla ölçüyorum.
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

• Expert Üye
« Yanıtla #45 : 09 Haziran 2014, 21:00:41 »
Serkan bey
O zaman sıkıntı yok..Zaten Fixed şoklardaki verimin 'genel olarak' daha tatmin edici olma sebebinin mobil şoklardaki girişin mecburen çok geniş tutulması olduğunu biliyoruz..
Ben sizin uyguladığınız yöntemle çok daha başarılı olabileceğinize inanıyorum..
Allah kolaylık versin..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #46 : 09 Haziran 2014, 21:36:37 »
Serkan Bey emeğinizi takdir ediyorum. İnşallah başarılı olursunuz. Mahsuru yoksa iki şeyi öğrenmek istiyorum:

1. Numunenin ölçülerini optik tarayıcıyla mı alıyorsunuz, dokundurma yöntemiyle mi?

2. Ölçülerini almayı denediğiniz şokların iç geometrileri neye benziyor? Yani uzunluk, milimetre olarak değil de, sözgelimi girişten sonra hemen mi daralmaya başlıyor, daralma şok çıkışına kadar sürüyor mu, yoksa paralel bir bölüme geçiyor mu, daralıp sonra genişleme gibi bölümler oluyor mu gibi şeyler. Örneğin Fabarm şokları eğrisel bir daralmaya haiz sanıyorum. Hiperbolik falan dendiğine göre, öyle olabilir diye düşünüyorum.

Selamlar
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #47 : 10 Haziran 2014, 11:47:39 »
Hep düşündüğüm bir şeyi paylaşmak istiyorum,sitemizde kimin yazdığını hatırlıyamadığım bir yazı vardı,hollan@holland dın bir çalışanı şoktan maksimum verim almak için daralmaının en az 11(12 de olabilr) cm de olması lazım demiş diye yazmıştı.Yanlış hatırlıyorsam düzeltin. Bunun 5 cm si içeri girerse 6 cm si dışarıda kalır,onun içinde 66cm namlu lazım,onu buluruz. Kafama takılan daralma dışta kalan kısımdada olacağı için bir sıkıntı olurmu. Serkan bey böyle bir şok yaparsanızda alırım.Selamlar.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 10 Haziran 2014, 13:03:36 »
Durmak yok çalışmaya devam.Hayatta üretici olmak lazım.Bu tip insanları hep takdir etmişimdir.Üret Teknoloji,hizmet,agaç,ulaşım,bilim kurgu,fikir ne üretirsen üret.Eleştiriler sizi durdurmasın,en kötü eleştirilerin bile size   faydası vardır.Eleştiriler hataları azaltır. Durmak yok yola(Çalışmaya)devam.Arkadaşlarda zaten olumlu yaklaşıyor.
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2014, 19:10:00 Gönderen: Muzaffer KUZU »
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

Çevrimdışı Zafer YÜKSEL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #49 : 10 Haziran 2014, 18:18:44 »
şuan yaptım 2 tane skeet 18,4 den başlayıp 18,7 ile bitiyor   huğluya göre yapıldı yeni bir 103 fe aldım   19 ve 22 metre testlerini haftaya burdan yayınlarım hatta poligon atışlarını da yayınlarız...  ısıl işleme oradan da krom kaplamaya gönderilecek belki göndermem beyaz da olabilir.önce benim tatmin olmam gerekiyor yaptığım işten ki eleştirilere hazırlıklı olayım ve başka görüşleri benimseyecek olgunluğa ulaşmam lazım bu şok işinde malum gavur yapınca olur biz yapınca cık görüşü biraz can sıkıcı...öncelikle bu işi para amaçlı değil hobi amaçlıda yaptığımı belirteyim.Belki çok ilerde profosyonelleşiriz.
bu konuya yazan arkadaşlara deneme amaçlı istedikleri ölçüde yapıp göndereceğiz inşallah..
rastgele..

Serkan bey gerçekten çok memun olurum ama yaptığınız şokları öncelikle Tuncay Karaman bey ve Volkan Köydemir beye gönderip denetmeniz daha uygun olur çünki bu abilerimiz gerek bilgi gerekse tecrübe bakımından yeterli donanıma sahipler .en güzel geri bildirim yapabilecek işinin erbabı kişiler sordukları sorular ve açıklamlarından belli, sayelerinde epeyce bilgi sahibi oluyoruz
  şok üretimi hele tüfeğe göre şok yapımı mükemmel olur saygılarımla....
1980
ORDU