Gönderen Konu: Yivli Tüfek Seçimi  (Okunma sayısı 9527 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
Yivli Tüfek Seçimi
« : 12 Mart 2015, 14:39:54 »
Merhabalar
Arkadaşlar bir süredir yivli almayı hedefliyorum ve şu anda da araştırmaya devam ediyorum. Malum ülkemizde raftan gidip satın alacak bir yer olmadığından araştıra araştıra bulacaksın. Bende geçmişten gelen bilgilerimle birkaç markayı hedef koydum kendime (malum 900-1800$ ile atış için bir SSG 04 300 win mag veya 3500-4000$ ile bir 338 LM McMillan Tac-30 üstüne av için 4000$ bi Blaser R8 Atache alamayacağımız ve böyle bir zevkin bu  şekilde maliyetinin 40 bin €'ya mal olacağından!) kısaca:
Blaser bulamadım
Mauser bir tane var düz bir 300 win mag; omzumu çok seviyorum!
Steyr bütçe yetmiyor
Kaldı Sauer ve Heym; ki her birinden düşündüğüm kalibrelerden(.30-06 SPR, 7mm Rem Mag, mecbur kalırsam .308 win) birer ikişer buldum.

Değerli arkadaşlardan bu iki markanın arasında hangisini tercih ederdiniz? (Heym SR-30 düşünmüyorum. onun kilit sistemine bir türlü güvenemedim SR-21 veya belki SR-20. Sauer de keşke 404 olsa ama yapacak birşey yok 202S (muhakkak S yani smooth istiyorum) terchen elegant modeli olmazsa 200 de olabilir)

onun dışında belirttiğim markalardan satmak isteyen bir arkadaş var mıdır acaba?

Teşekkürler
1983 izmir

Çevrimdışı Enes Sadık BALI

• AvlakForum Üye
  • *
  • yaradılanı hoşgör Yaradandan ötürü
Ynt: Yivli Tüfek Seçimi
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2015, 15:37:28 »
Cz leri seçenekler arasına almamanızın sebebi ne Alp bey   Öğrenmek için soruyorum yanlış anlaşılmasın da
En büyük kavga , insanların haketmediği saygıyı istemesinden çıkar.

1993 Orhaneli / BURSA

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 12 Mart 2015, 16:07:04 »
Cz leri seçenekler arasına almamanızın sebebi ne Alp bey   Öğrenmek için soruyorum yanlış anlaşılmasın da
CZ'ler aslında (tabiki türkiye şartlarında; ABD'de adamlar 500$'a satamıyorlar!) iyi tüfekler ama bir şarta:
yılda bir kez keçi avına gideceksin sonra yağlayıp eve koyacaksın rutubetli biryerde yaşıyorsan 6 ay sonra bidaha yağlayacaksın tüfeği:)
CZ'leri kullanan çok türkiyede. Ancak CZ'lerin yiv-setlerinin çekilme esasına dayalı isabetlilik sorunları var. Yani bir tüfek 1.5 MOA iken aynı kalibreden diğeri 1MOA başkası 4 MOA olabilir.
Ancak 2-4 MOA bir tüfek sadece av için kullanılacaksa (etik avcılıktır kastım) kötü bir tüfek değil. Ancak en büyük sıkıntıları namlu alaşımları. Her sene 3 kez domuz avına gidip bi de denk gelip de ardışık birkaç atış yaparsanız mesela şarjörü birkaç sn içinde boşaltırsanız tüfeğin nalusunun çok çabul bozulduğunu anlatıyoar hep bir ağızdan. Tabi bu olay biraz da namlu yüklenmesi (over bore) ile ilgilidir. muhakkak ki .308 win, 7.92x58mm JS kalibrede az, 270 win, 7mm rem mag'de çok fazla olacaktır.

o yüzden hiç düşünmüyorum CZ almayı :)
« Son Düzenleme: 12 Mart 2015, 16:10:20 Gönderen: Alp TEKİN »
1983 izmir

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Mart 2015, 16:08:20 »
eğer sizin de bir tecrübeniz varsa aktarırsanız memnun olurum :)
« Son Düzenleme: 12 Mart 2015, 16:09:55 Gönderen: Alp TEKİN »
1983 izmir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 12 Mart 2015, 16:20:43 »
O zaman ben de vazgeçtim czden :) 3500 civarı sadece harç ödeyeceğiz , olmuşken iyisi olsun

1993 Orhaneli / BURSA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 12 Mart 2015, 16:24:09 »
eğer sizin de bir tecrübeniz varsa aktarırsanız memnun olurum :)

Yivli konusunda usta birinden cznin fiyat-fayda endeksine göre en iyi yivli olduğunu duymuştum. O yüzden irdeledim czyi

1993 Orhaneli / BURSA

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Mart 2015, 16:25:11 »
Ne zaman almayı düşünüyorsunuz ve hangi kalibre?
1983 izmir

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 12 Mart 2015, 16:26:40 »
Dediğim gibi türkiyede alınacak marka ama ben almam. kendim de yıllarca almayı düşündüm ama :)
1983 izmir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Mart 2015, 16:31:19 »
Ne zaman almayı düşünüyorsunuz ve hangi kalibre?
askerlik bitince. Ben sadece domuz avı için düşündüğümden kalibre konusunda kafam karışık. .308 yeterli diyen var 30 06 en ideal diyen var , en az bi 7mm rem mag olmalı diye düşünüyorum. Sizce ideal domuz avı kalibresi hangisi

1993 Orhaneli / BURSA

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #9 : 12 Mart 2015, 16:34:41 »
CZ'ler aslında (tabiki türkiye şartlarında; ABD'de adamlar 500$'a satamıyorlar!) iyi tüfekler ama bir şarta:
yılda bir kez keçi avına gideceksin sonra yağlayıp eve koyacaksın rutubetli biryerde yaşıyorsan 6 ay sonra bidaha yağlayacaksın tüfeği:)
CZ'leri kullanan çok türkiyede. Ancak CZ'lerin yiv-setlerinin çekilme esasına dayalı isabetlilik sorunları var. Yani bir tüfek 1.5 MOA iken aynı kalibreden diğeri 1MOA başkası 4 MOA olabilir.
Ancak 2-4 MOA bir tüfek sadece av için kullanılacaksa (etik avcılıktır kastım) kötü bir tüfek değil. Ancak en büyük sıkıntıları namlu alaşımları. Her sene 3 kez domuz avına gidip bi de denk gelip de ardışık birkaç atış yaparsanız mesela şarjörü birkaç sn içinde boşaltırsanız tüfeğin nalusunun çok çabul bozulduğunu anlatıyoar hep bir ağızdan. Tabi bu olay biraz da namlu yüklenmesi (over bore) ile ilgilidir. muhakkak ki .308 win, 7.92x58mm JS kalibrede az, 270 win, 7mm rem mag'de çok fazla olacaktır.

o yüzden hiç düşünmüyorum CZ almayı :)

Çevremde birçok arkadaşında Cz 550 var ve hiç şikayetlerini duymadım.Ceska Zbrojovka illaki bir heym,sauer veya blaser olamaz ama Ceska Firması fiyat kalite bağlamında çok uygun ürünler piyasaya Süren firmadır.Sizin Bahsettiğiniz birkaç saniye içinde şarjör boşaltma olayını,yani ard arda atışları bırakın cz ile atmayı Isterseniz yukarıda Bahsettiğim markalarda dahi atsanız Eğer kalibreleri magnumsa ''7mm rem Mag,300 win Mag gibi" namlu hassasiyeti bu markalardada kaybolacaktır.Zaten Magnum çapların en büyük handikapı ortalama 1000 atımda namlu hassasiyetinin kaybolmasıdır.
Eğer 308 win,30.06,8x57 ıj gibi kalibrelerden bahsedersek bu kalibreler Silahta aşırı basınç yapmadığından namlu ömürleri ve hassasiyetleri Magnum çaplara nazaran daha uzun ömürlüdür.
Kullanım amacınız profosyönel hedef atıcılığı ise üst düzey yivli tüfeklere bakmanızda yarar var illaki ama avcılık için düşünüyorsanız Cz size yeterli olabilecektir...
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 12 Mart 2015, 17:00:21 »
askerlik bitince. Ben sadece domuz avı için düşündüğümden kalibre konusunda kafam karışık. .308 yeterli diyen var 30 06 en ideal diyen var , en az bi 7mm rem mag olmalı diye düşünüyorum. Sizce ideal domuz avı kalibresi hangisi
Bence domuzların %99u için .308 win yeterli... 30-06 Spr daha iyi bir performans 7mm rem mag güzel bir alternatif olurdu. Ancak over bore olayı 7mm rem mag için atagan beyin de dediği gibi kritik derecede...
Ben magnum kalibreyi çok iyi olmadıkça almam ya da ikimci tüfek alırım.. ancak Atagan beyin 1000 atış konusuna katılmıyorum.. CZlerde kesin winchester m70de belki olabilir ama diğerlerinde hayır..
Browning en az 5000 heym 10bin steyr 20bin atım veri veriyor...
Diğerlerinde bilgim yok
Mauser fabrikaya götürme koşuluyla namlu değişiyormuş
Türkiyede yedek namlu sıkıntı ama rem 700un namlular 200-1500$ arası
kaldı ki sırf onu düşüneceksek alacaımız iki kalibre kalır:308 ve 8x57 30-06 namlu yüklenmesi De iyi değil
benim düşündüklerim
1- Blaser (vaz geçilmez bir zarafet ve kalite örneğidir bence) ayrıca r8 en güvenilir direct pull sistemidir
2- Mauser (tartıimaya gerek yok )
3- steyr (namluları hepsinden kaliteli ve sağlam)
4- sauer
5- Heym

4 Ve 5 hangisi daha iyi bilemedim... :)
1983 izmir

Çevrimdışı Eşref OSMANOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 16 Mart 2015, 19:36:59 »
Türkiyede mermi atmayla kimse namlu bitiremez.Eğer namlu bakımı yapılmassa ozaman kaybedersiniz.Bunlara kafanızı takmayın...
Eşref OSMANOĞLU
1977-Ordu

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 16 Mart 2015, 20:52:59 »
Bence domuzların %99u için .308 win yeterli... 30-06 Spr daha iyi bir performans 7mm rem mag güzel bir alternatif olurdu. Ancak over bore olayı 7mm rem mag için atagan beyin de dediği gibi kritik derecede...
Ben magnum kalibreyi çok iyi olmadıkça almam ya da ikimci tüfek alırım.. ancak Atagan beyin 1000 atış konusuna katılmıyorum.. CZlerde kesin winchester m70de belki olabilir ama diğerlerinde hayır..
Browning en az 5000 heym 10bin steyr 20bin atım veri veriyor...
Diğerlerinde bilgim yok
Mauser fabrikaya götürme koşuluyla namlu değişiyormuş
Türkiyede yedek namlu sıkıntı ama rem 700un namlular 200-1500$ arası
kaldı ki sırf onu düşüneceksek alacaımız iki kalibre kalır:308 ve 8x57 30-06 namlu yüklenmesi De iyi değil
benim düşündüklerim
1- Blaser (vaz geçilmez bir zarafet ve kalite örneğidir bence) ayrıca r8 en güvenilir direct pull sistemidir
2- Mauser (tartıimaya gerek yok )
3- steyr (namluları hepsinden kaliteli ve sağlam)
4- sauer
5- Heym

4 Ve 5 hangisi daha iyi bilemedim... :)

Sauer 303 olsa keşke (30.06) tam bir domuz tüfeği . üstüne de aimpoint h 34 mmmh

1993 Orhaneli / BURSA

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 16 Mart 2015, 20:54:34 »
Türkiyede mermi atmayla kimse namlu bitiremez.Eğer namlu bakımı yapılmassa ozaman kaybedersiniz.Bunlara kafanızı takmayın...
Diğer konuda yazdığım gibi bu konuda benim kafamı karıştıran birtek 7mm Rem Mag... Bilemiyorum yanılıyor da olabilirim... CZ'ler için pek hayırlı konuşmuyorlar bu konuda onun dışında kimse birşey demiyor...
1983 izmir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 16 Mart 2015, 21:09:26 »
7 mm Ne konuda karıştırıyor?
Eşref OSMANOĞLU
1977-Ordu

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 16 Mart 2015, 22:40:48 »
over bore; Namlu yüklenmesi. büyük listelerde .50 BMG'den biraz daha iyi görünüyor. Önceden hazırlanmıl tablolardan biri:
http://bulletin.accurateshooter.com/2014/03/overbore-cartridges-a-working-definition/
Konuyla ilgili yazıların %99'u ABD kaynaklı olduğundan ve adamların hiçbir şekilde böyle şeylere kafayı takmadıklarından (konuyu internette tartışan kişilerin büyük bölümü custom'cı zaten yeter ki ellerinde bi mekanizma olsun ya savage 101 ya da Rem 700'dür o da büyük ihtimalle. Hemen namlu değişir (Krieger gibi markaları kullanıyorlar genelde 0.5 MOA!), bir de kundak ekliyorlar custom tamam tüfekleri hazır. dolayısıyla adamların umrunda değil ki yazsınlar çizsinler. soru sorunca da adamlar anlamıyor ki derdimizi baştan anlatman lazım. Bizde 3500TL verirsin tüfek başına 5 yıl taşı diye. 200 de fişek veriler 1$lık fişeği 5$a namlu yasak yedek yok olsa da takamazsın...
Dolayısıyla yerli üsttlardan konuyu araştırm zorunluluğum var...
1983 izmir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 17 Mart 2015, 06:28:14 »
Sen abd lileri baz alma onlara silah almak ekmek almak kadar kolay,mermi almak leblebi almak gibi.Senin tek düşüneceğin şey tüfek alırsam hangi mermiye daha çok ulaşırım.Malum ülkemizde yıllık 200 fişekle sınırlısın...
Eşref OSMANOĞLU
1977-Ordu

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 17 Mart 2015, 15:32:04 »
elbette çok önemli faktör. 30-06 SPR .308 win 8x57 IS ve .300 win mag türkiyede sırasıyla en çok bulunan kalibreler. .308 win ve 30-06 SPR yer değişirse sırasıyla en çok bulunan mermiler denebilir ancak bu .308 win için sağlıklı olmaz.
Benim gözümde alınacak silahın bir taraftan da ömrünün olması lazım. atıyorum 500$'lık silaha 3000$ verip üstüne 3500TL har(A)ç verip bisüre sonra çöp bulundurmak istemem onu başkasına kakalamayı hiç istemem elimdüstüne 10.000TL'lik şeyi de çöpe atmak istemem!
Dolayısıyla ince eleyip sık dokuyorum. 7mm Rem Mag için namlu ömrü sıkıntılı olmsa iki tane çok güzel tüfek var. onları şimdiye aldıydım. Neyse araştırmaya devam ancak cumartesi belki bi tüfek için anlaşmaya vara bilirim. Sanırım Heym alacağım artık Mauser bulunamadı...
1983 izmir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 17 Mart 2015, 15:53:26 »
Bence namlusu konusunda boşuna endişe ediyorsun.Temiz kullanırsan senin ömrün yetmez o namluyu bitirmeye.Ben 8 sene kullandım 7 mm şimdi tüfek alıcak olsam önüme iyi bir tüfek gelse hiç düşünmeden alırım...
Eşref OSMANOĞLU
1977-Ordu

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 17 Mart 2015, 16:19:11 »
sizin tüfek 7mm Rem Mag miydi? hangi marka diye sorsam? ve kaç atış yaptığınızı?
1983 izmir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 17 Mart 2015, 18:39:45 »
Ben 700 800 atış yapmışımdır.Antonio zoli 7 mm rem mag.Ozamanlar pmc 175 grainler vardı 1,08 dolardı federal 1,64 dolardı.7mm çok idealdi bu yüzden ama şimdide diğerlerine bakınca uygun geliyor en azından 175 grain mermisi var...
« Son Düzenleme: 17 Mart 2015, 18:46:13 Gönderen: Eşref OSMANOĞLU »
Eşref OSMANOĞLU
1977-Ordu

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 17 Mart 2015, 19:17:21 »
Hmm ayakta atışlarda zorlanıyor muydunuz? geri tepmesi falan nasıl? sarsdığını söyleyen de var yok bişey yapmıyor diyen de; bence cüsse ile ilgili farklı yorumlar ancak az da olsa .30-06dan fazla geri tepiyor(kağıt üstünde) ...
Artık ians hangisi olursa...
1983 izmir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 17 Mart 2015, 19:46:47 »
30,06 remington 700 bdl daha fazla tepiyordu.Biz domuz avcısı olduğumuz için atışlarımız genelde ayakta oluyor,hiçte zorlanmadım.Bunları tüfeğim var diye söylemiyorum tüfeği satalı 2 sene oldu...
Eşref OSMANOĞLU
1977-Ordu

Çevrimdışı Alp TEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 17 Mart 2015, 20:44:19 »
hmm amladım teşekkür ederim bilgiler için; 7mm korkumu aştım :) artık denk gelme sistemine göre: keşke bi Mauser/Blaser çıksa müşteriyim :) yok çımmazsa
Heym SR-21 30-06
remington 700 BDL 7mm
Sauer 202: 30-06 /7mm
Heym sr-20 30-06
Beş seçeneğim var...
1983 izmir

Çevrimdışı Birol CİVAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 29 Ocak 2016, 14:21:45 »
Arkadaşlar heym sr-30 neden korkutuyor sızı çokmu dandık? tanıdık marka öyle rasgele şey yapacağını sanmıyorum sıkıntı çıkaran oldumu türkiye de kimseye.Yoksa tahminen mi söylüyoruz acaba.Satılan olsa ben bile düşünüyorum almayı
  • Winc mod 1300 ranger 12gue
  • huğlu 201-A kuşlu
  • Pse nova exrem yay 55 /75 lb
Birol CİVAN
1967 ARTVİN