Gönderen Konu: 100-150 METREYE İSABETLİ ATIŞ YAPAN OTOMATİK TAVSİYENİZ VAR MIDIR?  (Okunma sayısı 17415 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan TOYGAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
İyi ki bu foruma yazmışım çok yardım gördüm üyelerden  :D
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2015, 18:01:51 Gönderen: Okan TOYGAR »
1988 ADANA

Çevrimdışı Okan TOYGAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
vala bu konuda net bişey söyleyemem elbet bizden iyi bilenleri vardır ama gerçek silahlara bakarsak kıyaslama yaparsak büyük mermilerin daha uzağa gittiği gerçeğini görürüz örneğin 50.cal gibi buna kıyasla ufak mermilerin menzili daha kısadır barut oranıda bunu değiştirir ama benim tercihim 12 cal olurdu şöyle büyük okkalı bi delik için eski bir piknik tüpüne yaptığım bu atışı örnek olarak göstermek istedim karar sizin saygılar :)

Fotoğraflar ve atış çok iyi olmuş emeğinize sağlık. Uzak noktaya odaklanmış fotoğraflardan pek mesafe tahmini doğru yapılamaz ama atış yaptığınz tahmini uzaklık 40-50 metre cıvarında sanırım. 12 cal. etkisi bu mesafeler çok etkili tabiki. Bu etki 100 metre üzerindeyken de aynı kalıyormu acaba? Allah-u Teale kısmet ederse çok fazla atış yapmayı düşünüyoruz arkadaşla beraber, eğer 20 cal. ile aynı etki olacaksa, 12 cal. geri tepmesini boşuna yemek istemediğim için öğrenmek istiyorum  :) Saygılar.
1988 ADANA

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
arkadaş sana savunma için en iyi 20 no hatsan raider taktik dipçik şarjörlü hem sağlam hem ergonomik heleki savaş durumunda 12 no ile hiç olmaz 30 atıştan sonra dersinki beni öldürselerde kurtulsam  ;D
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

The following users thanked this post: Okan TOYGAR

Çevrimdışı Okan TOYGAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
arkadaş sana savunma için en iyi 20 no hatsan raider taktik dipçik şarjörlü hem sağlam hem ergonomik heleki savaş durumunda 12 no ile hiç olmaz 30 atıştan sonra dersinki beni öldürselerde kurtulsam  ;D

Eğer 100 metre civarında 12 cal. ile aynı delicilik etkisini yapıyorsa dediğiniz gibi 20 cal. almak daha mantıklı tabi ki üstadım.
Fazla atış yapacağımız için omzumuzu çürütmesini istemiyoruz  :)
1988 ADANA

Çevrimdışı Okan TOYGAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Armsan 612 slug namlu kullanıyorum  meca veya  yaf  kurşunla 100 m  2lt  kola şişesini vurabiliyorsun.

Bilgi için teşekkür ederim üstadım.
1988 ADANA

Çevrimdışı Hasan BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
20 - 12 ile farkını biliyorsun zaten.Gün gelir tek kurşun atış turnuvası olur 20 ile katılamazsın..20 nin istetiğin tipte ve markada kurşununu hemen bulamazsın..Tepme ve ses bakımından fark çok değil..vs

Turnuvalarda derece alan ustalara bak..Büyük çoğunluk armsan,ata,hatsan slug kullanıyor.

Şarjör borusunu uzatırsan 10 fişeğe kadar çıkarsın.Sportif olur...Diğer şarjörlü taktiklerle, av ne derece olur tartışılır.
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2015, 00:12:10 Gönderen: Hasan BOZKURT »
1982 Konya

Çevrimdışı Okan TOYGAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
20 - 12 ile farkını biliyorsun zaten.Gün gelir tek kurşun atış turnuvası olur 20 ile katılamazsın..20 nin istetiğin tipte ve markada kurşununu hemen bulamazsın..Tepme ve ses bakımından fark çok değil..vs

Turnuvalarda derece alan ustalara bak..Büyük çoğunluk armsan,ata,hatsan slug kullanıyor.

Şarjör borusunu uzatırsan 10 fişeğe kadar çıkarsın.Sportif olur...Diğer şarjörlü taktiklerle, av ne derece olur tartışılır.

Üstadım av için kullanmicam. İlk mesajda yazdığım gibi, ağaç bile olsa canlı bir varlığa mecbur kalmadığım sürece atış yapamam. Avcılık çok başka birşey ve bende yok galiba  :)

Fişek sıkıntısı çekeceksem 20 cal. almak çok mantıksız olur sizin de söylediğiniz gibi. Fakat geri tepme ve çıkan ses konusunda 12 ile 20 cal. arasında hissedilir bir fark olduğunu sanıyordum, sizin verdiğiniz bilgilere göre yanılmış oluyorum. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
1988 ADANA

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• *
Tüfek önerisi değildir yanlış anlamayın.Armsan phenoma 66 namlu ile 150 metrede fıocchı slug 31'e 8-10 cm civarı grupman yaptırabiliyorum tabi ortalama 50-80 cm arası düşme yapıyor ki arazideki eğim bunu doğrudan etkiliyor.Düşme payını ayarlayabilirseniz istikrarlı bir kurşunda rahat 150 metreye nokta atışı yapabilirsiniz.özellikle uzak mesafelere atış yapmak için optik bile düşünebilirsiniz.Ancak saç delme konusunda hiçbir bilgim yok fıocchıleri 10-15 cm civarı topraktan çıkardım 150 metrede.Çap olayına gelince 20'den aşağıya düşmeyin derim ben.20 olabilir ama fişek seçiminiz çok kısıtlı olacaktır.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Okan TOYGAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Berhan PINAROĞLU,
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.
1988 ADANA

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
100 metre üzeri atışlarda tesir ve isabet beklemek için yabancı fişek kullanmak daha uygun olur. Evet 70 80 belki 100 metreye kadar yerliler iş görüyor ama daha sonrasında iş kaliteye kalıyor. Remington High Velocity Magnum Slug fişeği 140 150 metrelere kadar tesirini koruyor. Ben 150 metreye kadar 2mm sacı deleceğini düşünüyorum 3mm i denemek lazım. Ki delemese o mesafede domuzada tesir edemez ama bu mesafelerde domuz vuran sayısız avcı var. Yukarıda fişek büyüdükçe mesafe artar gibi bir söz edilmiş bu tamamen barut hacmi ile alakalı. 50 cal silahların attığı fişeklerdeki barut miktarı müthiş bir miktar. O barutu bizim tüfeklere koysak namlu 10 parça olur.
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

Çevrimdışı Şahin GENÇOĞLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yıldız SARI, Selim ARSLANOĞLU, Şahin GENÇOĞLU,
Üstadlarım birbirinden değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Sizlerinde dediği gibi yazdığım mesafelere nokta atışı yapacak yerli yivsiz bir tüfek bulabileceğimi sanmıyorum ama en azından istediğim noktaya oldukça yakın gurupmanlara sahip bir tüfek arıyorum. Keşke mali açıdan sıkıntı olmasa da yivli alabilsem  :)

Ayrıca sadece işin tüfekle bitmediğini ve kullanılan fişeğin de çok önemli olduğunu biliyordum ama tekrar uyardığınız için çok teşekkür ederim.

100 metre ayakta desteksiz atış. Daha küçük hedefleride vurduk. Yerli Armsan Phenoma 61cm slug
! No longer available
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2015, 23:37:26 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
100 Metre ayaktan desteksiz atış. Bu sefer hedefi küçülttük. Hedef 2 tane mermi kutusu. Her biri 5 litrelik yağ tenekesinden küçük.
! No longer available

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
     Hocam 100-150m mesafelere atış için tüfek arıyorsanız, KESİNLİKLE SLUG NAMLULU bir tüfek alın. Şeritli tüfekle olacak iş değil o mesafeler. Delme konusunda birşey diyemeyeceğim. Şeritli namlularda devamlı bir üst tutma durumunuz olacaktır. Fakat gezli bir namluyu ile isteğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Müsabaka ya da spor amaçlı tek kurşun atmak istiyorsanız Muhakkak gezli bir tüfek alın.

Ayrıca kesinlikle arpacağında fosfor olmasın. Sade (fosforsuz) bir gez olsun. Uzak mesafelerde arpacağın silme tepesi çok önemli oluyor. 2 tane örnek fotoğraf koydum alttaki gibi fosforlu almayın. Çok küçük hedeflerde sorun yaşarsınız.
   0-50m gibi mesafelerde arpacıktaki forforu nereye oturtursanız orasını vurursunuz ama daha ilerideki mesafelerde fosfor hedeften büyük olacağı için hedefin alt kenar orta noktasına nişan almak isteyeceksiniz. Düzgün  bir hizalama ile hep aynı noktaya nişan alarak atış yapmak için kenarları düz bir gez isteyeceksiniz. Bunun için düz bir gez almanızda fayda var.

Örnek.

• Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA

36 KALİBRE

« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2015, 10:54:09 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
12 KALİBRE AĞIRLIK FARKLI ÇEKİRDEKLER

1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
20 KALİBRE

1978 Bursa

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
kalibre değiştikçe hız farketmez.

delicilik belki çok az.

enerji Çok farkeder.

12 kalibreden gerisi senin bileceğin iş.
1978 Bursa

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
12 Kalibrenin 150 metre atış isabet videosunu çektim. Düzenleyebilirsem onu da paylaşabilirim.
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2015, 11:44:35 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

Çevrimdışı Ergin KORKUT

• *
  • VATAN SEVDALISI
Slug namlı tavsiyemdir ; kinetik sisteme sahip tüfekle ve normal çifte ve süperpoze tüfeklerinde bu mesafeleri zorlarsınız ama şunu söyliyim 100 150 metre vuran tüfek değil 100 150 metre vuran atıcı bulursanız bize lazım 40 metreden kaçırdığımız oluyor rastgele
1953 Kırklareli Lüleburgaz

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ergin bey benim kullandığım tüfek gazlı. Dün 100 metre atışlarından sonra 125 metre düşünürken 150 metre mesafede deneme yapmak istedim. Kurşun Meca Rifled Slug'idi.

Atış için sadece bunu kullanıyorum. Bundan sonra av için de kullanacağım.
Videoyu Meca Rifled Slug için açtığım başlıkta yayınlayacağım ve burda da yayınlayabilirim.
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2015, 20:03:52 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

Çevrimdışı Talat YILMAZ 46

• *
  • çifte hastası
  yanan  tv  mehmet şahmaranın  kaliprelerin  penetrasyon  denemelerini  izlemiştim   12 kalipre en iyi patlatma özelliğine sahip  fakat uzaklık ve delicilik bakımından 20 en iyisi  . çifte ve pozelerin menzili daha yüksek otomatik tüfekler göre  .foruma üyü olan tevfik gün 
arkadaşımızın   16 kalipre poze ilen 245 metreye yaptığı başarılı tek kurşun atışı video'su  var izleye bilirsin   . ama nekadar kulağa hoş gelsede her attığını vuramazsın  birde tüfeğin namlusuda önemli  sadece ben tek kurşun ataçagım ava gitmeyeceğim diyorsanız özel üretim 81 cm namlu yapıyorlar  ve mağnum tek kurşunlar var  diğerlerine göre  menzili daha uzun  .
  • Huğlu 202B 12 cal 71&76 1-3 fix
Talat YILMAZ 
 K.maraş   1991

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Hedef yaklaşık 35cmx40cm ebatında mutfak tezgahı parçası.
Yaklaşık 4 cm kalınlığında + Önü pvc kaplı ve arkasında 1mm den ince sac levha var.

Daha kaliteli görüntü için Hd izleyebilirsiniz...
! No longer available
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2015, 21:33:05 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
şunu söyleyeyim hatası yoksa namlu yamukluğu filan 100 150 metre her tüfek rahat vurur ama 3mm sacı delermi orası malum çünkü kurşun yumuşak o yüzden uzak mesafelerde deliciliği fazla olmaz belki ortasında bakır olan kurşunlar delebilir züber palla extra gibi
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul