Gönderen Konu: YİVLİ TÜFEK FİŞEKLERİ HAKKINDA BİLGİ EDİNME  (Okunma sayısı 3720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat ÖZBAYRAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
YİVLİ TÜFEK FİŞEKLERİ HAKKINDA BİLGİ EDİNME
« : 25 Eylül 2015, 16:46:11 »
Arkadaşlar, benim merak ettiğim bazı konuları sizle paylaşmak istiyorum,konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

ben 308 winn kullanıyorum,(rws 150 grein)bu fişekle diğer fişekler arasında ne gibi farklılıklar var,mesela  308 win ile.7.62x51 nato arasındaki fark nedir, örnek olarak,basınç nekadardır,isabet nasıldır,iki fişeğin artıları ve eksileri nelerdir? ülkemiz dişindaki bazı ülkelerde satışı var gözukuyor,örnek .abd de, tercil edilme sebebi nedir?

av tüfeklerinde kullanımı neden zararlıdır( ülkemizde satışı yasak ,yurt dişi için soruyorum).

1974 ARTVİN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: YİVLİ TÜFEK FİŞEKLERİ HAKKINDA BİLGİ EDİNME
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2015, 17:47:43 »
.308 Win fişeği, 7.62x51mm Nato fişeği için üretilmiş bir tüfekte kullanamazsınız. (Kullanmamalısınız!)

Ama 7.62x51mm Nato fişeğini, .308 Win bir tüfekte kullanabilirsiniz.

Bu hem basınç değerlerinin farklılığından dolayı, hem de fişek yatağı ölçülerinden dolayıdır...

Hiç bir .308Win fişek, hiç bir askeri tüfekte atılmaz diye bir kaide yok , düşük basınçlı patlayanlar ve fişek yatağı "uygun" üretilmiş olanlar atılabilir. Ancak bunu bilemezsiniz. Emin olmazsınız.

Askeri fişek (7.62x51mm Nato) için üretilmiş tüfeklerin testleri, maksimum basınç değeri 60.000 PSI'ın altında değerlerde yapılıyor.

Ancak ticari olarak satılan .308 Win fişeğinin, 90.000 PSI'lara kadar çıkan versiyonları var. Tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Tüfeğiniz .308 Win kalibreyse (ki zaten askeri bir tüfeği edinmeniz neredeyse imkansız) , askeri fişeği (patlama basıncı güvenliği açısından) rahatlıkla atabilirsiniz. MKE'nin stoğunda .308 Win fişek varsa, askeri versiyonunu satmazlar ama .308 Win stoğu tükenir de ithalatta sorun olursa satabilirler.

Askeri fişeklerin mermileri daha sert olurlar genellikle. Amaç öldürmekten ziyade etkisiz hale getirmektir düşmanı  (insan üzerinde):D

Av fişeklerinin ise, mantarlaşma ile ölümcül etkisinin (hayvan üzerinde) maksimum olabilmesi için sürekli geliştirilen mermileri olur, daha yumuşak, daha çabuk mantarlaşan, daha çabuk öldüren vs... (Bu arada, bunu shotgun tüfek balistiğiyle karıştırmamak lazım, saçma tüfeklerinde, saçmanın yumuşaklığı , (genelde yaygın olarak yanlıış bilinir) avı ele geçirme konusunda yivli balistiğindeki gibi olumlu yönde etki yapmaz.)

MKE'nin stoklarında bulunan RWS'nin KS serisi fişeği, isabet oranının artırılabilmesi ve daha düz bir mermi yoluna sahip olabilmesi için özel olarak geliştirilmiş bir fişek. Bu av fişeğinin isabet oranının, askeri fişek olan standart 7.62x51mm Nato fişeğinin isabet oranından çok daha iyi olacağını tahmin etmek zor değil.

Sert mermisi olan fişekler, namluyu nispeten daha fazla deforme ederler. Bu da , kısa vadede olmasa da, orta vadede, tüfeğin grupman ve MOA performansını düşürecektir elbette. İyi bakılan , ortalama kalitede bir .308 Win namlusu, 8000-10000 atışa kadar, accuracy performans kaybı %1'ler civarındadır. Ancak bu atış sayısından sonra, ciddi oranda düşmeye başlar. Bu namlu ömrü atış sayısı, diğer kalibrelerde dramatik oranlarda daha düşüktür. Bir çok magnum kalibrede, isabet kaybının %1'lerin üzerine çıkmaya başlaması, 1000-1500 atıştan sonra başlar.

MKE'nin stoklarındaki kalibreler arasında .308 Win kalibre kadar uzun namlu ömürlü kalibre yok. .308 Win bu konuda açık ara lider kalibredir. Zaten uygun ekipmanla desteklendiğinde, ülkemizde yapılabilecek büyük avların hepsinde kullanılabilecek her açıdan "optimum" kalibredir.

1000 metre ötedeki avını indirmek gibi acayip bir ihtiyacı ya da fantazisi olan varsa (ki olabilir anlayışla karşılarım).300 Win Magnum gibi tüfekler de satılıyor da, dediğim gibi burası Türkiye :D 1000 metre öteden ne avlanabilir bu ülkede ? :)

Arkadaşlar, benim merak ettiğim bazı konuları sizle paylaşmak istiyorum,konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

ben 308 winn kullanıyorum,(rws 150 grein)bu fişekle diğer fişekler arasında ne gibi farklılıklar var,mesela  308 win ile.7.62x51 nato arasındaki fark nedir, örnek olarak,basınç nekadardır,isabet nasıldır,iki fişeğin artıları ve eksileri nelerdir? ülkemiz dişindaki bazı ülkelerde satışı var gözukuyor,örnek .abd de, tercil edilme sebebi nedir?

av tüfeklerinde kullanımı neden zararlıdır( ülkemizde satışı yasak ,yurt dişi için soruyorum).

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Serdar ÖZBAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2015, 23:22:05 »
teşekkür ederim
1974 ARTVİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2015, 21:52:07 »
ibrahım AYSU ,bey sizle özelden görüşebilir miyiz?
1974 ARTVİN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2015, 16:41:56 »
Murat Bey merhaba,

Mesaj kutum dolmuş, temizledim, size yanıt yazdım. Görüşmek üzere.

ibrahım AYSU ,bey sizle özelden görüşebilir miyiz?
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2015, 19:00:17 »
Murat bey bu konuyu daha önce paylaşmıştım:
http://avlakforum.com/forum/yivli-av-tufekleri/308-winchester-ve-7-62x51mm-nato-iki-kalibre-ayni-midir-detayli-analiz/

.308 win çaplı bir tüfekten 7.62 NATO atmanızda hiçbir sakınca olmayacak aksine 7,62NATO'dan .308 win atmanızda sakınca olabilir. Tüfeğinizin ne olduğunu bilmiyorum ama olacak şeyi söyleyebilirim size biraz bolt sert kapanacak okadar...
Ama ava gitmek isterseniz FMJ mermilerden dolayı avı omurgasından vurmadığınız sürece bayağı bir peşinden koşarsınız...
  • Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2015, 22:19:42 »
teşekkür ederim
1974 ARTVİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2015, 06:41:03 »
arkadaşlar açılan konuda,krono çalışması yapan hiç kimse yok mu?  hiç kimse 308 winn warmint laminate tüfeğin çıkış hızını merak etmedi mi? 

balistik değerleri hesap için bu çalışmanın yapılmış olması gerekir.
1974 ARTVİN

Çevrimdışı Ümit BOLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 30 Eylül 2015, 12:39:22 »
Selam
 birde bilinenin aksine .308 in capi 7,62 degildir, 7,85 dir.cikis hizlarina gelince namlu uzunlugu ve hangi merminin kullanildigina göre degisir.detayli bilgi icin tüfegin üreticisine ya da mermi üreticisine mail atarsaniz yardimci olacaklardir.firmalarin internet sitelerinde yazan bilgiler 300 metreye kadar cok kücük farklilik gösterirler.atis amaciniz 300 metreden uzaklara ise hem silahinizi hemde merminizi tanimaniz acisindan deneme atislari yapmaniz uygun olacaktir.
1974-Samsun/Almanya/Heinsberg