Gönderen Konu: DÖNER BAŞLIK MI? DÜZ BAŞLIKMI?  (Okunma sayısı 22444 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Necdet METİN

• AvlakForum Üye
  • *
DÖNER BAŞLIK MI? DÜZ BAŞLIKMI?
« : 26 Kasım 2008, 20:48:39 »
ARKADAŞLAR OTOMATİK DE DÖNER BAŞLIK MI İYİDİR YOKSA DÜZ BAŞLIK MI...
WINCHESTER SX3 DÖNER BAŞLIKMI DÜZ BAŞLIKMI ?
YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM....
Necdet METİN
1970 Elmalı-ANTALYA
A Rh +

Çevrimdışı Birol KEÇECİ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: DÖNER BAŞLIK MI? DÜZ BAŞLIKMI?
« Yanıtla #1 : 27 Kasım 2008, 09:59:22 »
Bence düzbaşlıklı çünkü döner başlık silahlarda fişek yataga oturmadığında başlık açık kalıyor. ine boyu kısa kalıyor. patlatmama gibi sorun yaşaya bilirsin.
Birol KEÇECİ
1980 SİNOP

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
  • Epagneul Breton:Minimum ebatta Maksimum Performans
« Yanıtla #2 : 27 Kasım 2008, 10:46:17 »
Prestijli markaların  piyasaya çıkan yeni model yarı otomatikler genel olarak düz başlıklı ve gazlı sistemdir.Piyasada Dönerbaşlıkla çalışan iyi marka ve modeller olmasına rağmen vazgeçildiğine göre demekki problem çıkartıyor döner başlıklı yarı otomatikler.
  • Epagneul Breton, Winchester Select Lıght Gold
  • Epagneul Breton, Beretta 391 Light
  • Epagneul Breton, Fabarm L4S
  • Epagneul Breton, Zabala Side Look Çifte
  • Epagneul Breton , Akus Çifte
  • Epagneul Breton Benelli Vinci
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24
Mininum Ebat Maksimum Performans

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #3 : 27 Kasım 2008, 10:59:20 »
Winchester sx3 ..gazlı sistem..(düz başlı)
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Necdet METİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 27 Kasım 2008, 18:15:36 »
teşekkürler arkadaşlar
Necdet METİN
1970 Elmalı-ANTALYA
A Rh +

Çevrimdışı Necdet METİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 28 Kasım 2008, 13:31:33 »
durhasan bey teşekkürler....
Necdet METİN
1970 Elmalı-ANTALYA
A Rh +

Çevrimdışı Ali ÖZEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • Eşmeli Avcı
« Yanıtla #6 : 28 Kasım 2008, 13:51:46 »
evet winchester sx3 gazlı sistem(düz başlık)olup mükemmel bir silahtır.almayı düşünen arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum
Ali ÖZEL
1981 Uşak-Eşme
İkamet Siirt-Baykan
05056471230

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK 07

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 28 Kasım 2008, 14:35:28 »
winchester sx3 gazlı sistem(düz başlık) bir tüfek ben 66 namlu tüfeğini kullanıyourm harika bir silah tavsiye ederim
Ahmet YAĞIZ
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 28 Kasım 2008, 20:00:51 »
Durhasan bence de güzel özetlemiş, altını imzalayabilirim. Çok pahalı olmasalar Benelli almak isterdim. Onun yerine 401B aldım :) Döner kafanın iyisini kaçırmayın derim. Severseniz...
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Fatih ÖZALANYALI

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
« Yanıtla #9 : 29 Kasım 2008, 19:12:08 »
 necdet abi 10 yıldır huğlu 501g kullanıyorum hala bir sorun çıkarmadı saygılar
  • SARSILMAZ Magıc 61-71cm
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #10 : 31 Ocak 2009, 13:29:08 »
vursan 92-A lar döner başlıktır 11 yıldır çalışıyor sorun yok herkeste memnun
zevkinize uygun olanı seçersiniz artık.
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 31 Ocak 2009, 15:13:07 »
durhasan abim gerçekten özetlemiş durumu, bencede fişek mekanizmaya oturmadan tüfek tetik bile düşürmemeli çünkü can güvenliği için gerekli mesela baikal otomatikler mekanizma tam kapanmazsa tetik düşmüyor.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Harun KARAOSMANOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 30 Haziran 2009, 11:43:49 »
HUĞLU 401 A  10 YILDIR TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR TAVSİYE EDERİM_       SANIRIM  2, ELİNİ BULURSUNUZ AMA  ATA ÇIKARMIŞ                                                                                                                                   
Harun KARAOSMANOĞLU
1964 KASTAMONU         [email protected]
0 542 603 30 29 Kurt, Ayı dahil TAHNİT VE TROFE YAPILIR
Puanter ve Drahthaar  itinalı tavşan avı yapılır.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 30 Haziran 2009, 17:31:45 »
Bu konu çok su götürür bir konudur..Browning A 500 sistemi itibarıyle sevilmedi dönerbaşlığıyla değil..Gaz operasyonlu tüfeklerin daha az geri tepme,daha az namlu ucu şahlanması gibi olumlu etkileri vardır avda kullanımlayacak yani pratikte anlamı olmayan gramajlı fişeklerde daha iyi çalışabilirler..Buna karşın İnertia driven düşük ağır gramaj demeden doğru düzgün temizlemeden çalışır..Pulse piston,Active valve yok heavy load yok light load piston gibi dertleriniz ise hiç yoktur..Koyarsınız atarsınız..
Gerisi size kalmış:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #14 : 30 Haziran 2009, 17:41:06 »
Eğer mekanizmayı elinizle yavaş yavaş bırakırsanız veya takılma sonucu yavaş kapanırsa gazlı-dönerkafa hiçbir tüfek patlamaz..
Bu tüfeğin kabahati olamaz..Remingtonun berelenmesini zorla yaptıranda biz değilmiydik?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Fatih ÖZALANYALI

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
« Yanıtla #15 : 10 Ocak 2010, 14:22:06 »
 necdet abi döner başlık kıran biri olaraktan düz başlım derim rasgele sx3 düz başlık çalısır
  • SARSILMAZ Magıc 61-71cm
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

Çevrimdışı Cengiz AKKIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 19 Ocak 2010, 23:11:01 »
döner başlık silahtan başkasını elime almama kararındayım ama ilerde fikrim değişirmi bilmiyorum ama zannetmem her halde.

Cengiz AKKIN
1981-Antalya
 0533 638 7116

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 19 Ocak 2010, 23:55:45 »
tüfek temizlemekten hoşlanıyorsan parçası çok  gazlı,tüfek temizligi aydayılda bir aklıma gelir diyorsan parçası az döner başlık...
döner kafayla temizlemeden yüzlerce fişek atabilirsin... konfor yok.,süspansiyon zayıf..
gazlıyla temizlik gerekebilir..... konfor var...süspansiyon güzel....

ben olsam hangisini seçerdim...marka ve kalitelerini kıyaslardım...ikiside eşit kalitedeyse dönerkafa ...
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2010, 23:58:01 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 20 Ocak 2010, 08:47:25 »
Sevgili Dostlar Uzun yıllardan bu yana Vursan 92 A kullanıyorum şu ana kadar bir sorun yaşamadım.Gayette memnunum.
Bana sorarsanız tavsiyem olur.
Kazasız belasız nice av dileklerimle.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Erhan ACAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 20 Ocak 2010, 09:42:55 »
Ben Ata-Armsan Neo-12 döner başlıklı aldım yeni.. ve çok memnunum.. tek sorun dipçiğin arkasında bulunan plastiğin biraz yumuşak olması, yada plastiğin yapısı itibari ile bazen atış esnasında av yeleğine takılabiliyo.
Genel olarak bence güzel bi tüfek, herkeze tavsiye ederim.
Erhan ACAR
BODRUM MUĞLA/İstikamet Diyarbakır

[url=ht

Çevrimdışı Yaşar GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Unutma Emanetiz
« Yanıtla #20 : 20 Ocak 2010, 10:13:56 »
Benim ilk tüfeğim Huğlu 401B idi.Yani döner başlıklı. Bence döner başlıklı tüfeklerde çalışmada herhangi bir sorun pek yaşanmaz.  24 gr fişek dahi çalıştırır.Fakat ava tesiri konusunda biraz problem olabilir.  bu silahta 25 m  üzerinde pek atış yapmanı tavsiye etmem.Kanatimce kinetik enerjili çalıştığından ateşlemede  güç hem saçmayı göndermeye,hemde mekanizmayı çalıştırmak için bölünmektedir. Sabit kafalarda ateşleme olmakta namlu içinde belibir basınç oluştuktan sonra mekanizmanın çalışması için gaz deliklerinden gaz bölünümü olmaktadır.
 şu anda otomatik yerine süper poze kulanmaktayım. gayetde memnunum.Kafam rahat.
Yaşar GÜNEŞ
1969 ANKARA

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #21 : 22 Ocak 2010, 10:03:12 »
Benim ilk tüfeğim Huğlu 401B idi.Yani döner başlıklı. Bence döner başlıklı tüfeklerde çalışmada herhangi bir sorun pek yaşanmaz.  24 gr fişek dahi çalıştırır.Fakat ava tesiri konusunda biraz problem olabilir.  bu silahta 25 m  üzerinde pek atış yapmanı tavsiye etmem.Kanatimce kinetik enerjili çalıştığından ateşlemede  güç hem saçmayı göndermeye,hemde mekanizmayı çalıştırmak için bölünmektedir. Sabit kafalarda ateşleme olmakta namlu içinde belibir basınç oluştuktan sonra mekanizmanın çalışması için gaz deliklerinden gaz bölünümü olmaktadır.
 şu anda otomatik yerine süper poze kulanmaktayım. gayetde memnunum.Kafam rahat.

tam tersi diyorum ben kinetik enerji ile çalışan tüfekler daha uzağa daha etkili atışlar yaparlar zaten vursan 92 A modelini 12 yıldır kullanmamın sebebi buydu gazlı tüfekle tenekeye sıktım 30 metreden saçmalar değdi delmedi vursanla aynı fişekle sıktım deldi geçti eleğe döndü teneke o gün bu gündür. vursan kullanırım yazı 28 30 gram kışın hep 32 gram nadir olarak don olursa rüzgar olursa 34 gram atarım aldığım sonuç ortada...
yinede herkes istediğini kullansın bu tercih ve randiman alma meselesi
selamlar.
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Yaşar GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Unutma Emanetiz
« Yanıtla #22 : 22 Ocak 2010, 10:40:04 »
Otomatik tüfeklerin her iki sistemdede güç kaybı olmaktadır.Dönerbaşlıklı kinetik enerjili sistemlerde mekanizma yayının sertliği ile alakalı olarak düşük gramajlı fişeklerde sorun yaşanabilir.Üsteki yazımda kesin yaşanmaz diye bir şey yazmadım zaten.Benim tüfeğimde 24 gramla dahi sorun yaşamıyordum.Keza sabit kafa tüfeklerdede düşük gramajlı fişekde sorun yaşanmaz demiyorum.gaz deliklerininde çapıyla alakalı olmak üzere problemler yaşanabilir. (Torun briland) gibi tüfeklerde 24 Gr.dan 50 Gr a kadar atış seçeneği sunmakta ve problem yaşanmamakdadır. kanatimce döner başlıklı sistemlerde güç kaybı daha fazladır diyorum. İstisnalar kaideyiz bozmaz.Herkese rastgele.
Yaşar GÜNEŞ
1969 ANKARA

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 03 Nisan 2010, 17:50:40 »
bu konu benim gibi çoğu avcının kafasında soru işareti olmuştur hangisi daha tesirlidir?? gazlımı ?,kinetik yani döner başlıklımı????,yarı otolarda gerçekten gaz kaybı varmı.....????yoksa en yıkıcı veya tesirlisi pozemi.???? bende tes ettim ve kafamdaki birçok sorunun cevabını buldum. kendi deneyimlerimi sizinle paylaşayım.

TÜFEKLERİM

1.beretta s 55 poze
2.beretta a 390 otomatik
3.vursan 92 A O tomatik
4.Üzümlü otomatik
bu tüfekleri   aynı gıramajlarda ve aynı saçma numaralarına göre  60 adıma 18 kg lık yağ tenekesi koyup  2 düzineye yakın fişek attım.28 gr 30 gr 32gr 33 gr full şokla,2. 3  4 nolu şoklarla denedim.

içlerinde tesir olarak sıralama yaparsak
s 55beretta poze  ile a 390 gazlı yarı oto  beretta arasında delicilik olarak bi fark göremedim.en tesirlisi bu iki tüfekti
vursan 92 a ile tenekenin üzerindeki  saçma izleri biraz daha az belirgindi
üzümlü gazlı otomatikle yaptığım atışta ise  vursana göre biraz daha az tesirliydi hatta nerdeyse saçma izleri belli bile değildi yani bu 4 tüfekten  tesiri en az olan dı.üzümlü gazlı otomatik.
bu atışta kullanılan  fişek 4 tüfektede aynı

Bornagi 32 gr delüxe 3 numara  power tapa.33 gr rc s4 5 no power tapa.
ŞOK .bütün tüfeklerde 3 no yani yarım şok.ve namlu boyları dört tüeğinde 71 cm
60 adım 18 kg lık yağ tenekesine atışlar homajen olsun diye diz çökerek destekli olarak atılmıştır.hava sıcaklığı + 7 derece.

SONUÇ:beretta 390 ve üzümlü otomatilerin her ikiside gazlı ve namlu iç çapları 18,3 olmasına ragmen bariz bi delicilik farkı var bunun sebebi gaz delikleri... üzümlü otomatiğin gaz delikleri ttutukluk yapmaması için berettaya nazaran geniş açılmış buda gaz kaybına dolayısı ile namlu iç basıncının düşmesine ve saçmaların erken dökülmesine sebep oluyo.işte burası can alıcı bi nokta bana göre.....Gazlı  otomatik tüfek ((özellikle yerli)alacak arkadaşların burda dikkat etmesi gereken konu namlu gaz deliklerinin genişliği..
kinetik yani dönerbaşlı tabir edilen vursan 92 a ile 390 beretta arasında çok bariz bi fark yok ama 92 a nın namlu iç çapı 18,4 berettanın 18,3 bu  1 mm lik fark önemsiz gibi gözüksede bence namlu iç basıncı için önemli.eğer vursanın namlu iç çapı da beretta gibi 18,3 olsaydı bence daha tesirli olurdu berettadan.bu iki tüfeğin grupmanıda birbirine üstünlük sağlayacak türde değil hemen hemen aynı.ama s 55 poze inanın gurupman olarak kıyaslandığında açık ara hepsinden önde çünkü fixed şok.1/3
Bu testte bi not daha... pattern yani gurupman bakımından fixed kendinden şoklu tüfekler mobil şoklu tüfeklerden kesinlikle üstün.
Benim kanaatim iyibir gazlı (beretta ,browning) ile iyibir benelli sistem arasında güç ve tesir olarak bariz bi fark olmadığı.ama bu iki sistemden   tercihin ne olur diye sorarsanız ben kesinlikle benelli sistem yani döner başlı derim.yeni bir benelli süper 90 exstra ligh aldım onuda bu teste tabi tutmak isterdim.benelli sistemin temizlemesi ve bakımı inanın çok daha kolay.gazlı yarı otoların özellikle icra yayı şarjör borusu üzernde olan modellerinin temizliği zamanla tam bi işkenceye dönüşüyo.Buda benelli sitemi bir adım öne çıkarıyo..saygılar..
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2010, 20:23:42 Gönderen: Mücahit ÖZEL »
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı Emrah MARAŞLIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 08 Ağustos 2011, 11:37:31 »
16 yıldır üveyik ve ördek avcısıyım, vursan döner başlı tüfekten vazgeçmem,şimdide 2 tane stoeger döner başlı aldım
Emrah MARAŞLIOĞLU
1983 ADANA