Gönderen Konu: Baikal mp 153'teki bahsedilen bant hatası bumudur?  (Okunma sayısı 18901 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatih ÖZALANYALI

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
  • SARSILMAZ Magıc 61-71cm
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
Ynt: Baikal mp 153'teki bahsedilen bant hatası bumudur?
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2010, 21:07:57 »
  Değerli avcı abilerim arkadaşlarım daha önce forumlarda baikalın bant hatası ile ilgili yazılar okumuştum.bahsedilen hata bu şekildemidir?yorumlarınız için teşekkürler.
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2010, 21:31:50 »

Fatih bey,

En sondaki fotoğraf benim başka bir foruma gönderdiğim fotoğraftı. İyi denk gelmiş. Evet bant hatası bu. Maalesef baikal otomatiklerin bir numaralı işçilik hatası bu. Sadece biz de değil ABD'de de baikal kullanıcıları buna benzer fotoğraflar çekip kendi forumlarına göndermişler. Çok azında namlu ekseni bant ekseni ve kasa ekseni aynı çizgide buluşuyor.

Bir ABD forumunda baikalların bantlarının namludana kolay ayrılabildiği yazıyordu. Durum böyleyse aslında bir fabrikaya gönderip kasa ile aynı doğrultuda olacak şekilde tekrar kaynatılabilir.

Ama yinede rusları bu yeteneklerinden dolayı tebrik etmek lazım. Göz var nizam var yani. Alete edavata da gerek yok.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
« Yanıtla #3 : 30 Mart 2010, 21:38:43 »
 bu olay sevdiğim bir abimin başına geldi benim tüfekte bi sıkıntı yok çok şükür ilginize teşekkür ederim saygılar
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 30 Mart 2010, 21:51:13 »
evet bunda üstten bakıldığında baya bir yamukluk var, şükür benim tüfekte öle bir sorun yok. zaten bantın gerisinden çekilen fotoda anlaşılmıyo bakarsanız atışa sorun olurmu bilmiyom ama görselliği bozduğu kesin.
« Son Düzenleme: 30 Mart 2010, 21:52:25 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
« Yanıtla #5 : 30 Mart 2010, 22:05:51 »
 Abdullah bu tüfekler alt atıyo üst atıyo diye yorumlar oldu senin başına geldimi benim tüfek nereye tutarsan oraya atıyo
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 31 Mart 2010, 02:21:39 »

Arkadaşlar bir yanlış anlama olmasın. Son fotoğraftaki tüfekte bant hatası yok. O fotoğrafı ben çekip göndermiştim. Silah şu anda kardeşimde. Bende bir başka baikal mp-153 var onda da bant hatasız.

Her iki tüfeğide denedik. Aralarında atış yönünden bir fark yoktu. Arpacığın gördüğü yerin 25 metrede bir 10 cm kadar üstüne atıyordu. Ancak yukarıdaki fotoğraflarda görülen silahla atış yapılırsa eğer bant namlu ekseninden görüldüğü gibi arka kısmından sağa kaçık olarak monte edilmişse bant dikkate alınarak yapılacak atışlarda vuruşların sağa çekeceği açık.

Yalnız bu silahta sanki namlu hattında değil de kasa ile namlu arasında bir uyumsuzluk var gibi gözüküyor. 4. resimde bant namluyu merkezlemiş gözüküyor. Ancak kasa üzerindeki bantın doğrultusuyla namlunun doğrultusu arasında bir açı var gibi. Namlu kasaya çap yerleşiyor olabilir.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 31 Mart 2010, 14:38:05 »
Sayın Dostlar,
böyle bir arıza yerli tüfeklerde olsa o firmayı yerden yere sokardık..Adamlar hiç kontrol etmeden mi satışa sunuyorlar bunu..
Şaşırdım doğrusu..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
« Yanıtla #8 : 31 Mart 2010, 22:40:35 »
 yerli firmalardan böyle bir tüfek çıkmaz çıksada gönder sıfır olup geri gelir  ruslara gelince işçilikleri estetik yönünden kötü sağlamlığına diyecek söz yok.bildiğim kadarıyla şu anda ihracatı yapılamıyor.
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 01 Nisan 2010, 00:53:41 »

Normalde böyle bir hatanın kalite kontrolden (varsa tabi) geçmesi mümkün değil. Yani hatayı anlamak için omuza bile almaya gerek yok. Üstten bakılınca hemen belli oluyor. Açıkçası bu hataya sahip olmayan iki tane baikal otomatiğe rastladım -ki bence tesadüftür- birisi bende diğeride kardeşimde.

Yerlilerde bant düzgünlüğü konusunda Ata ve Armsan'ı tek geçerim. Özellikle Ata'nın daha yamuk bantlısına rastlamadım.
Bayiler tüfek konusunda tecrübesiz ve yeni başlayanlara, "Bantmı kullanarak atış yapıyorsunuz. Ben ava atarken ne arpacığı ne de bantı görmüyorum" diyerek böyle yamuk aletleri satmaya çalışıyorlar.

ABD'liler hatalı Türk tüfeklerini üstelik öyle ahım şahım göze batan bir kusurları olmasa bile geri çeviriyorlarmış. Aslında bizde de ithalat aşamasında firmaların hatalı mal gönderen fabrikaya, "Bunlar defolu kabul edemeyiz" diyerek geri göndermesi gerekiyor. Böyle enayi durumuna düşüyoruz ne yazık ki...

Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 01 Nisan 2010, 01:12:07 »
Yanılmıyorsam çiftelerinde de benzer hatalr vardı...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #11 : 01 Nisan 2010, 10:46:58 »
Bu hatalı bile değil :)
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
« Yanıtla #12 : 01 Nisan 2010, 12:25:53 »
 selçuk bey bu iyisimi yani şükür mü diyelim :)
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #13 : 02 Nisan 2010, 11:22:01 »
evet
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Ramazan AKNARÇAY

• Gravürcü
  • AvlakForum Üye
  • *
    • www.vurucuav.com
« Yanıtla #14 : 02 Nisan 2010, 23:02:33 »
Hata  ne  yazıkki  seriitte  değil.Namlu kasa  ekseni  ve  gaz  odası  bağlantılarında  aşırı  sapmalar  var  .Sanırım gaz odası  bağlantı  aparatları  sorunlu   bu  adamların  .Ama  ne  olursa  olsun  göz var  nizam  var  ,böyle  bir  yarı  oto , tüfeklik  yapmaz  avcıya .
Unutmadan  şunuda  söyleyelim  hepsi  bu  sekilde  değil  bu  serilerin  .
Kaybetmeyi öğren, yoksa kazanmayı çok ciddiye alırsın..
Ramazan AKNARÇAY       0 542 337 14 71
1977- Üzümlü/ KONYA
www.vurucuav.com

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #15 : 02 Nisan 2010, 23:05:53 »
Eh bee Ramazan usta....Ne göz varmış sende....gövdeden anında yükselen şerit her zaman tüfeğe alt attırır en büyük defosu bu tüfeğin...sağa baksa sola baksa ne olur....
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• Gravürcü
  • AvlakForum Üye
  • *
    • www.vurucuav.com
« Yanıtla #16 : 02 Nisan 2010, 23:10:42 »
sağa baksa sola baksa ne olur.... ;)

Alt  üst  atmaya  çare kolay  sevgili  Ansam .
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2010, 23:13:36 Gönderen: Ramazan AKNARÇAY »
1977- Üzümlü/ KONYA
www.vurucuav.com

Çevrimdışı Faruk ÖSTLÜER

• Müdavim Üyemiz
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....
« Yanıtla #17 : 02 Nisan 2010, 23:15:49 »
BAİKAL yarı otoların standart sorunu alt atmasıdır çiftesini uzun süre kullandım kurşun atışları isabetliydi ancak bir arkadaştaki yarı otoda şikayet tüfegin alt atmasıydı.Bunun yanı sıra tüfeklerdeki işçilik vasatın altında bizim sıra yerli otolar bence çok daha iyi..
Faruk ÖSTLÜER MANİSA 1980 0535 563 09 87

image hosting

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #18 : 02 Nisan 2010, 23:32:30 »
sağa baksa sola baksa ne olur.... ;)

Alt  üst  atmaya  çare kolay  sevgili  Ansam .

Tüfek bu tarz yanlışlarla sağa sola atamaz zaten boru bu yivli değil...Şeridin sağa sola bakması bişey ifade etmez..
Ama bir şeridin dizayn yanlışlığı tüfeği alt atırıyor...Neyseki geçen seneki bu y.otolarda bu problem düzeltildi...Kasa bağlantısından resimlerdeki gibi şerit yükselmiyor....Alıcak olan arkadaşlar yükselmiyenini seçerse kullanılır ..
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• Gravürcü
  • AvlakForum Üye
  • *
    • www.vurucuav.com
« Yanıtla #19 : 04 Nisan 2010, 14:11:30 »
Sevgili Ansam  seritten  bahsetmedim  aksine hatanın  seritten  kaynaklanmadığını  söyledim  .Oraya  takılmayın .
Sağa  sola  bakan,  serit  olsa  haklısınız  sıkıntı  olmaz  yani  namlu  sağa  sola  atmaz atamaz  ,ama  sağa  sola  bakan  burda namlunun  baştan sona kendisi,  dolayısıyla sıkıntı  büyük .Namlunun uç  merkez  noktası  kasa  gez  hattını  karşılamıyor  yani  bu sekilde  bizim  tabirimizle  dönük  bir namluya  hiç  bir  allahın  kulu  o  seriti  hatasız  yani  olması  gerektiği  gibi  takamazki  reimdekilerdede  takılamamış  zaten   . Şeritin  gezle  dümdüz  bir  hat  oluşturabilmesinin  birinci  sartı  sağa  sola  bakmayan yani dönük  olmayan  bir  namludur .(Sağ sol  olarak)
Alt  üst atma olayında  haklısınız  ,ama  bu  çok  sorun  değil  kolay giderilir  bir sıkıntı

Bir  çoğumuzun  bir  türlü  beğenemediği  yerli  sanayimizde  bile  böyle  bariz  hatalar  çoktan  aşıldı .Faruk  beyinde  söylediği  gibi ne  marka  olursa  olsun  yerli  bir  sıra  tüfeği  bile  çok  daha  iyidir .
1977- Üzümlü/ KONYA
www.vurucuav.com

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 07 Nisan 2010, 19:47:51 »
HİÇ BİR RUS AV SİLAHINI BIRAKIN EVİME SOKMAYI ELİME BİLE ALIP SİLAH DİYE İNCELEMEM BİLE......
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
« Yanıtla #21 : 19 Mayıs 2010, 12:01:00 »
 bu tüfeklerin namlu basıncı hakkında bilgisi olan varmı ? 90 mpa ibaresi var namluda 900 bar'a mı eşit acaba?
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #22 : 19 Mayıs 2010, 14:28:14 »
Bunu ben de merak etmiştim. Yatak basıncını ölçmek için değişik yöntemler var. Fişeklerin üzerinde yazan yatak basıncıdır. Ama kendisinin yaptığı basınç değil, bu fişekleri(mesela Max 1050 bar yazan) atacak tüfeğin asgari hangi basınçla test edilmiş olması gerektiğidir. Fişek ve tüfek konusunda standartlar var. Bu standartları belirleyen de iki firma... Biri Avrupalı diğeri Amerikalı. Avrupa'daki CIP, Amerika'daki SAAMI. İşte bunların belirlediği azami fişek basınçları 12 numara(gauge) tüfekte ve süpermagnum(89 mm) fişekte bile 900 bar ve hatta altında olmalı. Böyle tabloları var bunların. Yani fişeklerin üzerindeki 1050 bar kendi basınçları değil.

Esas konuya dönersek, yatak basıncı ölçmek için değişik yöntemler var demiştik. Baikal üzerindeki 90 mpa dediğin gibi 900 bar eder. Ama nasıl ölçmüşler?

Amerikan forumlarına baktım. Malum bu herifler kadar tüfeği olan yok herhalde ve her moku da biliyorlar. Onlar da Izhmech(Baikal üreten) fabrikaya sormuş. Şunu demişler: "Fişekler üzerinde yazan yatak basıncıdır. Izh basıncı mekanizmanın(onlar "breech" diyorlar) 150 mm ilerisinden alır. Böylece mekanizmadan 15 cm ileride yataktaki 14000 psi(965 bar) 90 mpa dan çok daha az kalır."

Düşünün ki bu tüfekleri magnum hayranı Amerikalılar çatır çatır kullanıyor. Bir de bunlara "çalışan katır" tabir ediyorlar. İçin ferah olsun.

Fakat şu ithal tüfekleri alırken bayiden alıyorsak, getiren ithal eden kim, garnti şartları ne, parçası bulunur mu gibi şeyleri öğrenelim. Eğer satıcı sadece satmayı bilen, gerisinden bihaber biriyse de mümkünse başka yerden alalım ki sonradan sinir hastası olmayalım.
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2010, 14:31:15 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #23 : 19 Mayıs 2010, 14:52:05 »
Baikal tüfeklerin Türkiye getiricisi sanıyorum Rasgele Av olması lazımdı. Siteleri flan da var, iletişim bilgileri vardır. Alırken sorun bence. Ben blmiyorum. Bu konular önemli. Ben kolay kolay ikinci el, hele de eski model tüfek almam. Nereden bileyim parçası değişti mi, değişmesi mi gerekiyor. Böyle tüfeklere ükemizde de parça uydurulur ama tüfeğin değerine göre iş yapıyorlar bilesiniz. Sanırsın ki orjinalini yapacak.

Bir örnek vereyim: memleketimizin GÜZİDE firmalarından birinden YERLİ otomatik almıştım, ikinci el. Bence değerinin üzerinde satılıyor ama ikinci el aldım. Tüfekte bir parça düşmüş. Şöyle ataç var ya, kağıtları birleştiren, onun daha basiti bir tel ama çelik iğne sertliğinde. Bunu tüfekçi 10 liraya yaptı :))) Yapmadan önce de senden bir ..... tüfek parası alırız demişti ama şaka sanmıştım. Değilmiş!! Bir de Beretta S bilmem kaç olsa ne olacaktı acaba???

Servis konusu önemlidir. İthal tüfekte ele muhtaç olmamak için araştırmak lazım veya katlanırım diyen varsa kendi bilir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Gürhan KÖMÜRCÜ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 06 Eylül 2011, 15:21:54 »
HİÇ BİR RUS AV SİLAHINI BIRAKIN EVİME SOKMAYI ELİME BİLE ALIP SİLAH DİYE İNCELEMEM BİLE......
acaba hayatında kaç rus tüfeği tanıdınız bileme ama babamım baikal ussr 54 var 60 yıllık silah hala canavar gibi iş görüyor sadece dipçiğini kırdım
Gürhan KÖMÜRCÜ
1971 ANKARA

The following users thanked this post: Aykut ÇAKAR