Gönderen Konu: AVCILIĞIN TA KENDİSİ---GÜMÜŞ MADALYA MUFLON KOÇU  (Okunma sayısı 5924 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON

AVCILIĞIN TA KENDİSİ

Ani bir kararla hiçbir organizasyon yapmadan  kendimi gümrükde buldum.
Talip Yılmazda şokda nasıl toplandık anlıyamadık…Saat 12:00 gibi gümrüğü geçtik.Organizasyon yok av görme şansımız nerdeyse yok..Neyse ki bir telefon geliyor geçen sene Muflon avı yaptığım yerden adres belli yine Rodoplar..

Bu arada geçen vurduğum koç Bulgaristan av kanalı HOBBY TVde uzun süre gösterilmiş ayrıca Fuarlar için RAYÇO GUNÇEFİN çektiği Bulgaristan tanıtım filmine girmişiz avımızla.. Adım kalmış Rodop Kaplanı Bulgaristanda…

Av rehberimiz ile avlağa yakın bir köyde buluşuyoruz neden derseniz kardan sonra Rodopların yolu bizim araç için imkansız bir hal alıyor..Bu nedenle rehberin aracına binip yola koyuluyoruz…Rehber daha öncedende tanıdığımız Salih abi..1 saat kadar araçla yol aldıkdan sonra av köşküne varıyoruz…Aslında büyük bir problemim var..Türkiye avın son haftası bir azılıya 150 metreden doldurarak attığım 6 fişeğin hiç biri tutmadı..Dürbünde bir problem var av kararıda ani oldu sıfırlama yapamadık..Neyse ki Salih abi izli atış kağıdı buldu av köşkünde ilk işimiz atış yapmak olacak..

Mesafe ölçerle istediğimiz mesafeyi bulup hedefi dikiyoruz…Montumu çıkarıp kaputun üstüne koyuyorum tüfeğide üstüne..İlk el patlıyor 3 kişiyiz herkezde dürbün var bakıyoruz kağıt temiz,bir el daha kağıt yine temiz.Anlıyoruz ki attığım 2 el 20 santime 20 santim olan izli kağıdın altına vurmuş yani tüfek merkezden 15 cm alt atıyor..Bende merkezin 15 cm gibi üstüne tutup 3.eli atıyorum ve mutlu son..tüfek vuruyor.Ayarlamaya  bence gerek yok çünkü zamanımız yok saat ilerliyor…Hemen araca binip Rodoplara tırmanışa geçiyoruz…Hep der arkadaşlar sen avda çok şanslısın diye 2-3 km gitmiştikki yanımızdaki yayladan 20-30 lu bir Muflon sürüsü söküldü..O müthiş ayak seslerini duymanızı isterdim.Müthiş görüntü tabii Talip Yılmaz elinde kamera boş dururmu müthiş çekimler yapıyor.bir kaç km daha araçla ilerledikden sonra Muflonların tahmini gidecekleri yerlere yaklaşma planları içine giriyoruz.

İnce bir patika sağlı sollu sık bir orman git gide genişliyor patika ve 1200mt.de bir yayla bir tarafı çok dik ve keskin yamaçlı 30luk bir sürü geziniyor bu bölgede.Mesafe çok uzun el dürbünüyle bile hayvanlar seçilmiyor tek şansımız var yaklaşıcaz sürüye.Soluk almak yok heyecan hat saffada sürü zaten aşırı tedirgin tek atış şansım var onuda ziyan etmek istemiyorum. Mesafeyi 300lere düşürüyoruz..Rehber Salih abi sürü içinde tüfek atabileceğimiz hiçbir koç olmadığını söylüyor.

Bizim gözümüzde ordaki tüm koçlar av..Ama yanılgı burada başlıyor rehber şöyle diyor ;Selçuk sürüde şu an 70-80-90 hatta 1 metrelik koçda var sende görüyorsun ama bu koçlar daha 3-5 yaşında bunların soyları devam etmeli bunların yavrularıda babaları gibi müthiş boynuz yapacaklar..Peki bu koçlara ne zaman sıra gelicek 7-8 yaşlarında bu Altın madalya yada rekorluk koçlar avlandırılacak..İşte budur trofe avcılığı sevgili dostlar…

Bir çok arkadaş ne olacak para veriyorsunuz , otlayan hayvanları vuruyorsunuz diyor ama burada yanılıyorlar…Burada yapılan  AVCILIK GERÇEK, AVCILIĞIN TA KENDİSİ..
Mouflon Ram
      Sürüde bizim tüfek atacağımız bir koç olmaması pekde moral bozmuyor Talip kamerayı açmış belgesele başlamış bile.Bu arada sağ tarafdan 3-5 hayvan daha çıkıyor.Hemen dürbünlerle bakıyoruz bunlardada tüfek atılacak koç yok.Heyecan dorukda belki bie koç çıkar Rodoplar yine verir meyvasını bize diye düşünüyorum…Bu sefer tam ters istikametden 8-10 arası Muflon sürüye katılıyor.Daha sonra öğrendiğim kadarıyla bu yaklaştığımız sürüde 130 adet hayvan varmış..Bizim gördüğümüz 40-50 hayvan..Bu yeni gelenlerden bir koç çok agresif diğer koçları bastırmaya çalışıyor onları itiyor boynuz vuruyor.Müthiş bir yele yapmış kış tüyü üstünde..Boynuz uzunluğu 70-75 cm gibi 7 yaşından büyük..Daha önce avladığım 82,5cmlik koçdan boynuzları kısa ama bu koçunda boynuzları benim tam istediğim gibi boynuz dönüşleri yanakları hizasında…Salih abi bizim koçumuz bu diyor; istediğin zaman at. Tabii ki sürü çok karışık en az 3-4 pozisyon gelmesine karşın atmıyorum dişiler ve diğer koçlar ile arası çok yakın.Bizim esas oğlan sağa çatağa doğru hamle yapıyor..Deja-vu
Bir avcı hayatında kaç kere aynı yerde aynı pozisyonda bir avla karşılaşır?Tetik keser?

Gümmmmmmmm..Rodoplar inliyor bizim koç depar atıyor..Talip vuramadın diyor rehber vurdun diyor ben sırtından çıkan dumanı gördüm koç vuruldu..Geçen senede aynı açıyla atmıştım koça..Bence en zor atış çapraz duran ava neden derseniz..Eğer akciğer yada kalp atarsanız çekirdek boyna yada kafaya çıkarken zarar verir av çok çapraz duruyor..Böyle bir açıda olan hayvana ya atmıyacaksınız yada benim gibi riskli bir atış yapıp boşluk atıp çıkışda kalp vuracaksınız ve elinizdeki tüfek 200mt.rede 15 cm alt atıcak çok zor iş anlıyacağınız…Tabii ki bu atış şans değil çünkü 2.kere başıma geliyor…Neyse koşuyoruz  yerimizden çatağa doğru koç aşağıda yatıyor..100mt.re üstünde koşmuş diyorum ama öyle olmamış..Talipin çektiği filmi izleyince görüyoruz benim tüfek attığım koç 25 mt.re gibi koşup taklalar atmaya başlamış.Bir başka koç üstünden atlamış.Aşşağı inen sürü birden kendini sola kırmış vuruk koçda yuvarlanıp durmuş.

İkinci kere aynı atış aynı av aynı yer kaç avcıya kısmet olur çok mutluyum dostlar çok..Dürbünün içinden göründüğünden  kat kat yakışıklı bir koç,hele o yeleleri müthiş.rehber Salih abi kanladığı dalı bana uzatıyor adet gereği .Talip video çekimine devam ediyor. Fotoğraf makinalarıda çıkıyor birkaç poz bu müthiş hayvanla çekiliyoruz.Bu arada dostlar atış anlattığım gibi olmuş çıkış kalp..Talip kaç kere tebrik etti sayısını bilemiyorum..Talip Yılmazın farkını bir kere daha yaşıyorum Rodoplarda…Talip kamera çekerken biz Salih abiyle koçu 60-70derece rampadan çıkarıyoruz 100mt..benim tansiyon düşüyor aç aç av yaparsan olacağı budur..10 dakka mola..Neyse çabuk geldim kendime…Koçu çok uzun sayılmayacak bir mesafede gelen araca yüklüyoruz..Araça binip bizde av köşküne doğru yola çıkıyoruz…

Trofe nasıl yüzülecek karak vermek çok zor hayvan çok güzel ama oturduğum ev çok büyük değil komple doldurmak istiyorum ama nereye sığdıracağım diye düşünürken aklıma başka fikir geliyor..Söylediğim şekilde deriyi yüzüyorlar.Kafayı kaynatıyorlar..Trofe %80 olacak yani arka bacaklar olmıyacak geri kalan kısmı duvardan çıkacak şahlanıp başka koça kafa atar pozisyonda olacak..

Kısaca dostlar bu av hikayemde bunlardan ibaret ,inanıyorumki keyifle okudunuz..

Yanlız aklıma geldikçe gülüyorum..
Talip durdu durdu bombayı patlattı….

----Selçuk Rodoplarda yine yedin koca bir koçun başını..

RASTGELE

resimde görünen çekirdeğin çıktığı yer...

« Son Düzenleme: 25 Eylül 2010, 09:19:25 Gönderen: A.Selçuk KARAKÖY »
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Bülent ERDEM

• Müdavim Üyemiz
Ynt: AVCILIĞIN TA KENDİSİ---GÜMÜŞ MADALYA MUFLON KOÇU
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2010, 01:29:58 »
hiç şüphen olmasın sevgili Selçuk ! çok büyük keyifti okumak  .. mükemmel bir sunum olmuş , işte avda avcılıkta budur ..
Bülent ERDEM
1977 Alanya

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #2 : 21 Haziran 2010, 11:21:17 »
Evet
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Ali GİRGİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2010, 02:27:10 »
video yu da yükleseniz onuda seyretsek abi
  • Baikal ij 58 MA
  • simson sulh
  • sarsılmaz camo 61 namlu

Ali GİRGİN / EDİRNE 1986

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #4 : 31 Temmuz 2010, 10:21:36 »
Selçuk çok büyük keyifti okumak, mükemmel bir sunum olmuş , işte avda avcılıkta budur . Paylaşım için çok teşekkürler. RASGELE.
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #5 : 31 Temmuz 2010, 21:43:09 »
Çok büyük av görüntüsü var fakat videolar HD malesef hiç bir yere yükleyemiyorum...
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2010, 00:27:15 »
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]

Çevrimdışı Mustafa ÖZTÜRK 06

• AvlakForum Üye
  • *
  • çıtak (nicelik biyere kadar sonuna kadar nitelik)
                                                                                                            mustafa öztürk 1982 Ankara kızılcahamam 0RH+

Çevrimdışı Birol CİVAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 10 Ağustos 2011, 17:43:58 »
Eeeeeeee kime niyeeeeeeeet kime kısmet.Kim istemez duvarda öyle bir trofe.Tebrikler sy ansam.b civan bşk/Yusufeli
  • Winc mod 1300 ranger 12gue
  • huğlu 201-A kuşlu
  • Pse nova exrem yay 55 /75 lb
Birol CİVAN
1967 ARTVİN

Çevrimdışı Birol CİVAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 10 Ağustos 2011, 17:46:33 »
Ha unutmadan sy ansam artık sırayı altınada getirsen diyorum ha fena olmaz değilmi.
  • Winc mod 1300 ranger 12gue
  • huğlu 201-A kuşlu
  • Pse nova exrem yay 55 /75 lb
Birol CİVAN
1967 ARTVİN