Gönderen Konu: 2000 tl lik havalı tüfeğime el koydular.  (Okunma sayısı 18860 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan ŞEKER

• *
2000 tl lik havalı tüfeğime el koydular.
« : 19 Ekim 2011, 00:27:18 »
merhaba arkadaşlar forumunuza bugun uye oldum cok güzel kapsamlı bır forum aranızda olmaktan mutluyum. ve yardımlarınıza ıhtıyacım var. gectıgımız mart ayında havalı tüfegimle 5 adet ıncır kusu vurdum ve yasak oldugunu bılmeden avladım yemek amacıyla meger yaskmıs avlanmak ve o kusu vurmakta yasakmıs. yanı 4000 tl ceza ödedım ve 2000 tl lık havalı tüfegimide aldılar gerı alamıyorum ıhale yapıcaz ancak alabılırsen öyle alırsın dedıler . kafam karıstı kımı el koyma yok dıyor kımıde var alırlar dıyor aylardır cezamı ödedım bıttı cok şükür ama tüfegimi gerı nasıl alıcam yokmu yolu bunun. ıtıraz hakkım vardı bana bıldırı geldı 15 gün ıcınde ama orada calısan bayan memur bana ıtıraz etme edersen ve kazanamazsan tüfek ıhaleyede cıkmaz ozaman hep kalır alamazsın deyınce o hakkımıda yıtırdım hala ıhalede olmadı beklıyorum caresızce. kanunu ıyı bılen bırı rica edıyorum yardımcı olabılırmı ne yapmalıyım artık. hepınıze ıyı aksamlar. şimdiden tesekkür ederim.
Hakan ŞEKER
1981 ORDU

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
Ynt: 2000 tl lik havalı tüfeğime el koydular.
« Yanıtla #1 : 19 Ekim 2011, 00:53:13 »
havalı tüfeklerle av yapmak kanunen yasak. avı yasak olan bi kuşu avladığınız içinde ekstra ceza kesilmiş. kısacası tüfeğe el konması ve cezai işlem kanunen uygun. bu sebeple yapılan uygulamaya itiraz etseniz dahi sonuç vermeyecektir.
eğer ceza ödenince tüfek geri verilmiyorsa(bu konuda bir bilgim yok), denildiği gibi tüfeği geri almak için ihaleye girmekten başka seçenek yok. 

• Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 19 Ekim 2011, 02:48:51 »
yasal prosedür uygulanmış...ateşli silah olsaydı el konulmazdı... adli olaylar ve meskun mahal durumlarında ateşli silahlara el konuluyor..... havalıyla çarşıpazarda atış serbest ;)) ormanda dagdataşda taşıması bile riskli.....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2011, 06:40:53 »
ateşli silahlar olunca ruhsatı varsa el konulamıyo ama havalıda durum farklı olabilir
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Nazım ALAGÖZ

• *
« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2011, 08:13:03 »
havalı tüfekle av yapmak yasak çünki sessizce bir kuş sürüsünü avlarsınız avda kullandığınız için tüfeğinize el konulmuş ayrıca eğer toplu ihaleye girerse sizin tüfek o zamanda sıkıntı yaşarsınız çünki av  bayisii olmanız gerek o ihaleye girmek için siz mal müdürlüğünden işi bağlayacaksınız
 ayrıca hiç kusura bakmayın avlanmak istiyosanız gidip bir tüfek edinin 2000tl ye fıstık gibi bir av tüfeği alırsınız  teskerenizide çıkartımı yemek maksatlı avı serbest olan kuşlardan istediğinizi limitler dahilinde avlarsınız. 
Nazım ALAGÖZ
1980 zonguldak

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2011, 08:25:43 »
istediğiniz limitlede  değil  mak kararları  dahilindeki limitlerde avlanabilirsiniz.ayrıca yapılan işlemlerde doğrudur.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 19 Ekim 2011, 08:30:47 »
havalı tüfekle av yapmak yasak çünki sessizce bir kuş sürüsünü avlarsınız avda kullandığınız için tüfeğinize el konulmuş ayrıca eğer toplu ihaleye girerse sizin tüfek o zamanda sıkıntı yaşarsınız çünki av  bayisii olmanız gerek o ihaleye girmek için siz mal müdürlüğünden işi bağlayacaksınız
 ayrıca hiç kusura bakmayın avlanmak istiyosanız gidip bir tüfek edinin 2000tl ye fıstık gibi bir av tüfeği alırsınız  teskerenizide çıkartımı yemek maksatlı avı serbest olan kuşlardan istediğinizi limitler dahilinde avlarsınız. 

ayrıca eğer toplu ihaleye girerse sizin tüfek o zamanda sıkıntı yaşarsınız çünki av  bayisii olmanız gerek o ihaleye girmek için siz mal müdürlüğünden işi bağlayacaksınız

Tüfek satın alma belgesi çıkartan herkez ( av teskeresi olmak şartı ile ) teminat bedelini yatırdıktan sonra ihaleye katılabilir
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Nazım ALAGÖZ

• *
« Yanıtla #7 : 19 Ekim 2011, 08:39:15 »
toplu satışlarda birden fazla tüfek satılıyor örnek 30 adet yivsiz av tüfeği 5 adet hava tüfek gibi  orduda hacıoğlu av bayi var halil mesela o satıyor bu tarz tüfeklerden ve de bu ihaleyi alan av bayisi olmak zorunda çünki fatura kesmesi gerek bir adam zaten bir ruhsata 5 tüfek işlete bilir yani benim bildiğim bu kadar gene söylüyorum bu iş mal müdürlüğünden hallonulacak bir iş mal müdürünün yanına gidin orada o işi hallede bilirsiniz. ihale bedelini belirleyecek olan da onlar olduğundan gidipte 2000 tl lik tüfek falan demeyin unutma o tüfek artık kamu malı
Nazım ALAGÖZ
1980 zonguldak

Çevrimdışı Hakan ŞEKER

• *
« Yanıtla #8 : 19 Ekim 2011, 09:51:19 »
cevaplarınız için tesekkür ederim yanı yapılacak bırsey yok. ihale zamanı aldım aldım alamadım baskası alır şansıma kaldı demekkı. ayrıca ben havalı tüfegi hobı amaclı almıstım yıllardır kullanıyorum hedef atıcılıgı yapıyodum ogünde gittigim yerde etrafta bırsürü o kustan görünce avladım yemek ıcın yanı ıseyaramaz kus avlamadım . iste tesadüf yasak kusmus. hatta avcılar federasyonu 2. baskanını tanıyorum durumu anlattım oda bana Allah Allah o kus yasakmıymıs dedı o bıle bılmıyo düşünün yasak oldugunu. ilginize tesekkür ederim sagolun.
Hakan ŞEKER
1981 ORDU

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2011, 10:06:40 »

Avladığınız kuş bumuydu?

Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Hakan ŞEKER

• *
« Yanıtla #10 : 19 Ekim 2011, 10:32:02 »
resım yükleyemedım ama internette görsellerde ardıç kuşu dıye aratırsanız göğsü beneklı bır kus burda bozlak kuşu denıyor bu kusa ama ınternette ardıç yazınca cıkıyor kahve renklı göğsüde kahve renklı beneklı olan kus.
Hakan ŞEKER
1981 ORDU

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• *
« Yanıtla #11 : 19 Ekim 2011, 12:20:12 »
4915 SAYILI KARA AVCILIĞI KANUNUNA GÖRE EL KONULARAK MÜLKİYETİ KAMUYA GEÇİRİLEN SAİR EŞYALARLA İLGİLİ YAPILACAK İŞ VE İŞLEMLER HAKKINDA YÖNETMELİK                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           El Konulan Araç ve Gereçler Hakkında Yapılacak İşlemler

Araç ve gereçlerin muhafaza ve teslimi

MADDE 9 – (1) Kara Avcılığı Kanununun 20 nci maddesi kapsamında görevliler tarafından el konulan, bu Kanunda kabahatin konusunu oluşturan veya aynı Kanun ve Merkez Av Komisyonu kararıyla avlanmada kullanılması; avlaklarda, pazaryeri ve ticarethanelerde bulundurulması yasak olan araç ve gereçler muhafaza edilmek üzere orman idaresine teslim edilir.                                                                                                                                                                                                                       Araç ve gereçlerin sahiplerine iadesi

MADDE 10 – (1) Bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesinde belirtilen ve orman idaresine teslim edilen ve mülkiyetin kamuya geçirilmesine ilişkin karar alınan araç ve gereçler, yasa dışı avcılıkta kullanılmaması için karar kesinleşinceye kadar sahiplerine iade edilmez. Mülkiyetin kamuya geçirilmesine ilişkin idari yaptırım kararının yetkili Sulh Ceza Mahkemesince kaldırılması ve bu kararın kesinleşmesi halinde, el konulan bu araç ve gereçler sahiplerine iade edilir.                                                                                                                                                                                                                     Değerli Kardeşim Hakan Şeker, yukarıdaki yönetmelik ve ilgili maddelerine göre Yetkili Sulh Ceza Mahkemesinde hakkını araman gerektiği anlaşılmaktadır. Haklarını bu doğrultuda ve bir avukatla görüşerek aramanı tavsiye ederim, geri alma şansın vardır diye düşünüyorum. Her şey dilediğin gibi olsun inşallah. 
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

Çevrimdışı Hakan ŞEKER

• *
« Yanıtla #12 : 19 Ekim 2011, 20:26:27 »
yardımlarınız ıcın esekkür ederim Allah razı olsun bakalım adlıyeye gıdıp bır sorım nedıcekler. ama sanırım olmıcak cünkü daha önce gıttıgımde dedılerkı bana yanı bır avukat ıtıraz hakkın 15 günmüş coktan gecmıs daha olmaz bosuna dılekce yazma dedı. ama bırkere daha denıcem sansımı.
Hakan ŞEKER
1981 ORDU

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 19 Ekim 2011, 20:34:09 »
hakan vurdugun kuşun avının yasak olmasıyla havalına el konulmasının arasında baglantı yok,avı serbest kuşda vurmuş olsaydın gene aynı şekilde havalına el konulurdu havalı ile hertürlü ava kuşa canlıya atış yapmak yasaktır.... avı serbest kuş olsaydı sadece para cezan daha az olurdu...geçmişolsun...
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Hakan ŞEKER

• *
« Yanıtla #14 : 19 Ekim 2011, 22:09:49 »
tesekkür ederim birol abi.
Hakan ŞEKER
1981 ORDU

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• *
« Yanıtla #15 : 20 Ekim 2011, 00:25:22 »
ilk itiraz süresinde itiraz etseydin  silahı geri alırdın ama itiraz etmedigin için  mal kamuya gecmiş kamuya gectigi içinde birşey yapamazsın ihaleyı bekleyeceksın
ıhalelerle eskide n
ilgilenırdım ordu da toplu ıhale hıcacılmadı her zaman tek tek satış usulu acıldı ınternetden ve  orman bölgeden takıp ederek  ıhale zamanına baka bılırsın kacırma zamanını gerı alırısn tabıkı aksı biri gelipde senle zıtlasıp ıhaleye gırmezse girenlerede durumu anlatırsın dısarda pas gecerler.

hobi amaclı kullandıgınızı yazmışsınız  hobı amaclı kullandıgınız bır silahın nerde nasl kullanılacagınıda ıyı bilmeniz lazımdı neyse olan olmuş tek care ihale
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #16 : 20 Ekim 2011, 13:03:27 »
Söylenecek ne varsa söylenmiş. Faydalı bir konu başlığı olmuş. Arkadaşlar sağolsunlar.

Ben de dileğimi ilave edeyim: keşke bu havalılar satılırken bunlarla canlılara atış yapmanın, avlanmanın her türlü yasak olduğunun yazılı olduğu bir kağıt, broşür verilse veya üzerine yazılsa. Avcı yasakları bilir ama olmayan ne bilsin. Temenni...
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #17 : 20 Ekim 2011, 13:18:45 »
Öncelikle olay için geçmiş olsun dedikten sonra,havalılarla av niye yasak onu sorgulamak istiyorum.Denilmişki sessiz atış nedeniyle sürü avlanabilir,bu ne demek limit aşılabilir,limit aşımını yapacak olan zaten her türlü yapabilir,bu yüzden mantıksız geldi,avlanma izni ve ruhsatı olanlar limitler dahilinde belli avları yapabilmeli diye düşünüyorum limite ve kurallara riayet şartıyla,belki yaralama ihtimali de sebep olabilir ama bu silahlar güvercin üveyik karatavuk gibi kuşları rahatlıkla öldürebilecek güçte daha büyük avlarda da(ördek tavşan gibi) ölümcül bölgeye isabet kaydedilirse gene aynı şekilde.Paradox namlu yasağı gibi(yivli ruhsatı dahi alınamaması)ki yivsiz slugdan 100 metre uzağa ve daha isabetli atış dışında pek bir esprisi olan bir silah türü değil,anlam veremediğim bir yasak.Sonuçta limitler konuşmalı diyeceğim.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #18 : 20 Ekim 2011, 16:00:09 »
havalı tüfeğin sesizliğinden ziyade, hayvanı yaralı gönderme ihtimalinin çok yüksek olduğundan dolayı yasak olduğunu düşünüyorum. sonuç itibariyle birer avcı olarak hepimizin amacı avı en hızlı biçimde acı çektirmeden vurabilmek.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Nazım ALAGÖZ

• *
« Yanıtla #19 : 10 Kasım 2011, 08:59:46 »
ava kaçış şansı vermediği için susturuculu tüfek kullanmak gibi bişey anlayacağınız.
Nazım ALAGÖZ
1980 zonguldak