Gönderen Konu: AV KÖPEKLERİ ARAZİDE UZAK veya YAKIN AV ARAMA TERCİHİNİZ nedir?????  (Okunma sayısı 18589 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
avcı dostlar kimi avcılar köpeğinin kontrolu altında olaxcağı mesafe olmasını kimi ise fermasına güvenip uzak mera geniş alanda arama yapmasını tercih ederr
 sizce av köpekleri arazide nasıl arama yapmalı????
sizin köpeğniz nasıl arama yapıyor sizce en makbul köpek sahibine yakın öne arkaya sağa sola giderek arayannmı yoksa uzak olup geniş arazi tarayarak arama yapan av köpekleri mi tercih edilmeli.
 bütün avcı dostalrın düşüncelerini alalım

1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
benim tercihim köpeğimle göz mesafesini korayacak şekilde av yapmasından yanadır. sağa sola öne arkaya ve avda iken sürekli beni göreceği mesafede sürekli kontrol altında ve bana yakın olacağı mesafed avlanıp arama yapmasından yanayım ya sişzz
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Savaş KÜÇÜK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 :) :) sanırım haddım olmadan soylıcem ama bende  yakın gorebılecek mesafede olmasından yanayım.. :) :)  yada oyle daha ıyı olur bu sezon  başlıcam ıcın tam bır sey soylıye mıyorum av part nerımı alıyımm sezonda kısmet olursa daha acıklayıcı soylerımmm dusuncelerımı :) :) :) :)
1976 İÇEL

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
öncelikle hayırlı olsun allahım kazadan beladan korusun sizleri. düüncemiz aynı. köpek 200 mt ferma vermiş neyime. ben köpeği önümde gzerken bir çakılmasına dikilmesine bu şekilde ferma vermesine hayranım. izliyoruz yaban tv de köpekler biri 200 mt biri 300 mt biri nerde olduğu belli değil ne zmana ki beeper çalacak hayda koşşşşşşşş babam koşş böyel av bana göre değil.
sizinde deidğiniz gibi herkez kendi fikri değişkenlik götseriri herkeze saygı duyuyoruz avcı dostalrımızın fikirni almak  bize yeterli
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Savaş KÜÇÜK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
teşekkurler   ederi .Amın herkesın bu sezonda kazasız belasız av yapmaları nı  dilerim bol fermalı  unutlmıcak avlar dielrim
1976 İÇEL

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
öncelikle hayırlı olsun allahım kazadan beladan korusun sizleri. düüncemiz aynı. köpek 200 mt ferma vermiş neyime. ben köpeği önümde gzerken bir çakılmasına dikilmesine bu şekilde ferma vermesine hayranım. izliyoruz yaban tv de köpekler biri 200 mt biri 300 mt biri nerde olduğu belli değil ne zmana ki beeper çalacak hayda koşşşşşşşş babam koşş böyel av bana göre değil.
sizinde deidğiniz gibi herkez kendi fikri değişkenlik götseriri herkeze saygı duyuyoruz avcı dostalrımızın fikirni almak  bize yeterli
adem yey bende sizin gibi düşünüyorum benim köpeğimde bizim meralar için konuşuyorum birazda sıklıktır 40- 50 mt mesafeyi açmaz sağada gitse solada gitse aynı göz mesafesini ayarlar ben arama şeklinden ve çalışkanlığından memnunum ayrıca fermaya durduğu zaman anında görüntü bazende tasma bile takmadığim oluyor buda benim tercihim tabiki  daha öncede  açık arayan ve çok süratli bir poınter almıştım bana göre değilmiş dedim ve sattım
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
özgür bey köpek sitili tabikide önemli yarışmlarda ama yarışmacı biri olsam kesinlike stil bakakrım. ama biz avcıyız size suyorum beeper 250 metrede çalıyor köpek fermda koşşş babam koş  git vur mu daha cazip yoksa köpek önümde bi sağa bi sola aniden şakkkkkkkk. köpek dikildi kuyruk ritmi köpek kalp atışı nabızı hissetmek senin kontrol altında hayvanı kaldırması alıp gelmsi bu yaaa avcılık. ama yime diyorum herkezin avlanm aşekli kendine bana göre güzel olan bu diğer avcı dostalr mesela istanbul tekirdağ tarafıda tam tersi yakın arayan köpeği sevmiyor ne alakası varsa anlamdım.
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
çullukta bipırın sesini duyuyorsam fermada saglamsa neregiderse gitsin... keklikte gözümün gördügü 300-500 metreye gitsin,gözümün görmedigi 15 metreye bile gitmesin....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Hayri IŞITAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
adem ben eski kafali bir avci olarak kopegin boynunda elektironik
tasma istemem av yaparken o beni ben onu gorecemki zevk alayim
sevgiler
1962 SAMSUN 55-- United states

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
Dibimdeki kuşu bende kaldırırım.Benim gezemeyeceğim es geçeğim toprak çiğnenmeli.Ferma Çakı gibi olduktan sonra beeperi duyuyorsam gidebildiği kadar gitmesini isterim.Bizde bir tabir vardır açılan köpek avı bulur
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
adem ben eski kafali bir avci olarak kopegin boynunda elektironik
tasma istemem av yaparken o beni ben onu gorecemki zevk alayim
sevgiler
n  hayri abicim aynı düşüncedeyiz seninle köpeğin her adımı görmek bana zevk veriyor. ani fermaya dikilmesi sağa sola feik yapması atlamsı zıplamsı hatta kokuyyu almay başlayınca kuyruk ritim hareketlerinin sıklaşamsı ben bunu seviyorum. ama yinede abilerimiz avcı doslarımız farklı düşüncede olanlar var. saygı duyuyoruz sonuna kadar zevk meselsi
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Dibimdeki kuşu bende kaldırırım.Benim gezemeyeceğim es geçeğim toprak çiğnenmeli.Ferma Çakı gibi olduktan sonra beeperi duyuyorsam gidebildiği kadar gitmesini isterim.Bizde bir tabir vardır açılan köpek avı bulur
hüseyin kareşim işte herkez farklı . sen sonuca bakıyorsun bundan zevk alıyorsun bend etam tersi görecem hissedecem köpekle aynı anda bundan zevk alıyorum.  benim de bu konuyu açma düşüncem bu zaten herkezi tanımak fikirlerini almak. bizim burda avcılık şöyledir arazi orman büyük ve dikenli sık. nerdeyse köpek le birlikte bütün sık yerlere gireriz bazen çulluk ile yüz yüze geldiğimiz olur öyle bakakalırız atış yapamayız çünkü çok yakın olur. ama o kanat sesi yokmu kanattttt yırtar kulakları o heyacn bambaşka. işte aynı şekjilde köpek fermalı sağlam köpeklerimizin ama görmeden komut ile kaldırıyor köpeklerim ama ben sadece yükseldiğini görüyorum köpeklerin içerde çulluk ile neler yaptığını izleyemiyorum. bu zevk vermiyor işte. neyse avlarında bol şans nasipin bol olsun kardeşim
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
hüseyin kareşim işte herkez farklı . sen sonuca bakıyorsun bundan zevk alıyorsun bend etam tersi görecem hissedecem köpekle aynı anda bundan zevk alıyorum.  benim de bu konuyu açma düşüncem bu zaten herkezi tanımak fikirlerini almak. bizim burda avcılık şöyledir arazi orman büyük ve dikenli sık. nerdeyse köpek le birlikte bütün sık yerlere gireriz bazen çulluk ile yüz yüze geldiğimiz olur öyle bakakalırız atış yapamayız çünkü çok yakın olur. ama o kanat sesi yokmu kanattttt yırtar kulakları o heyacn bambaşka. işte aynı şekjilde köpek fermalı sağlam köpeklerimizin ama görmeden komut ile kaldırıyor köpeklerim ama ben sadece yükseldiğini görüyorum köpeklerin içerde çulluk ile neler yaptığını izleyemiyorum. bu zevk vermiyor işte. neyse avlarında bol şans nasipin bol olsun kardeşim
arkadaşda bi setter vardı maşallah mesafe tanımazdı ferması sağlamdı ama kuşlar sağlam olmuyordu kaç sefer daha yaklaşmadan kuş kalkıyordu bir sezon  boyunca yinemi kaldırdı yoksa kuş kendimi kalktı falan arkadaş anca 2 çulluk vurabildi bende kurzharla fazla açılmadan o sezon bayağı bir çulluk vurmuştum arkadaşda sezon sonu setterini sattı ama yine tercih meselesi saygı duyuyorum şuan bizim ekipde çok açık arayan köpek yok
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2013, 18:16:52 Gönderen: Özgür TAŞ 45 »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
arkadaşda bi setter vardı maşallah mesafe tanımazdı ferması sağlamdı ama kuşlar sağlam olmuyordu kaç sefer daha yaklaşmadan kuş kalkıyordu bir sezon  boyunca yinemi kaldırdı yoksa kuş kendimi kalktı falan arkadaş anca 2 çulluk vurabildi bende kurzharla fazla açılmadan o sezon bayağı bir çulluk vurmuştum arkadaşda sezon sonu setterini sattı ama yine tercih meselesi saygı duyuyorum şuan bizim ekipde çok açık arayan köpek yok
özgür bey ben hatta avda bazı uygulamalar yapıyorum . köpekler bazen heyacan hat safada olduğunu anlayınca haliyle koku çıldırtıyor çok yürümüş hayvan olunca köpeği yoruyor bakıyorummhayvan kaptıryor kendini hemen bi diken veya ağaç altına saklanıyorum. köpek bi müddet sonra aklına geliyorum ve köpek bir dikiliyor ve beni arıyor. hiç ses vermiyorum köpek hatasını anlayıp bu sefer ben ayak izlerim ve kokusunu tarama dönüyor dönüyor direk geliyoruz burun buruna ben ona bi, bakış o bana hatasını anlıyor bu sefer av boyunca daha uzak laşmıyor çulluk uzak iz versedeç sürekli bu şekilde yapaprım köpeği dövme hakaret bağırma falan yapmam bu şekilde kendmi avda arattırırım ona. ki anlasın daha uzak ararmasın diye. ne zaman ki köpeğe kendisine av yapmsına müsade ederseniz bunun dönüşlü zor olur ben bunu söyler bunu bilir rim kendi fikrimce köpek hep avcının kontrolunda olacak yönlendirme bend eolacak gir dediğim yere girecek olsun veya olmasın itaat sart
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
herkesin tercihi farklı tabii ki ben çok açılmadan ama yakında aramadan orta seviye bir köpek ile av yapmak isterim hem görselliğe çalışacak hemde benim basmadığım yerlere ayak basacak
ancak kuş huylu olduktan sonra ister yakın arasın ister uzak arasın köpek, hiç bir şekilde ne köpekte bir hareket görebilirsiniz nede tüfek atabilirsiniz köpeğin sağlam durduğunu söylüyorsanız sorun köpekte değil demek ki sorun muhtemelen başka birşey saygılarımla
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
Bu mevzu çok su götürür ama bende naçizane fikrimi beyan edeyim :))))
Bu açılma mevzuu önce köpeğin ırkı ve yetiştirme tarzıyla alakalı ...ama önemli bir
gerçek varki ne o eski avlar ne de avlaklar var. Av az dolayısıyla daha cok
koşan ve gezen köpeklerin daha avantanjlı olduğunu düşünüyorum . Birde avcının
Bulunduğu coğrafi konum önemli dağlık mi , ovami , ormanmi , herşeyi amacına ve konumuna göre
seçmek lazım . Ben yeri geldiğinde açık gezen yeri geldiğinde işaretle sevk idare edilip temasi
Koparmayan köpek diyorum. Bu da başta dedigim gibi yetiştirme ve eğitim işi .
Rastgele
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
herkesin tercihi farklı tabii ki ben çok açılmadan ama yakında aramadan orta seviye bir köpek ile av yapmak isterim hem görselliğe çalışacak hemde benim basmadığım yerlere ayak basacak
ancak kuş huylu olduktan sonra ister yakın arasın ister uzak arasın köpek, hiç bir şekilde ne köpekte bir hareket görebilirsiniz nede tüfek atabilirsiniz köpeğin sağlam durduğunu söylüyorsanız sorun köpekte değil demek ki sorun muhtemelen başka birşey saygılarımla
bence hayvanın huylu olması erken kalkması bulundğu mevkiye göçre değişir. bizim buralarda erken kalkması huylu olayı sadece düz merada vede fınfıklık açık alanda. bizim bu ormandlarda öçulluk istesede erken kalkamaz  çok sık köpek ile burun buruna kalır çoğu zaman.
işte zaten sevdiği durum bu arama tarama yparken aniden keskin çulluk kokusu kuyruk tirim hızlanır yavaş yavaş biribilreine görme derecsine gelince şakkkk köpek diklir çulluk burunda güzel bir ferma komut ile kaldırış sonrası ya nasip
 işte bizim ve benim gibilerin sevdiği durum bu. yakın mesafe derkende 5 metre değil en uzak 50 metre olacak yakın sadec arasıra kendni sevdiremeye gelecek köpek 15 metre ile 50 metre arası durumuna göre.
saygılar
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Müdavim Üyemiz
Günümüzde kuşlar eskisi kadar puskun değil köpeği görünce kalkıyorlar. Bu noktada olay köpeğin kokusuna bağlı bir şey, köpeğin kokusu uzak mesafeliyle açılmasında hiçbir sakınca yok. Köpeğin kokusu kısa mesafeliyle ve de köpek açılıyorsa o avcının vay haline. O avcı sezon boyunca saç baş yolar. seyir zevki açısından ve de orta yaş üstü avcılar için yakın arayan köpek her zaman tercih sebebidir...

Çevrimdışı Bilal PAZVANT

• *
Hangi avdan bahsettiğimizinde önemi var diye düşünüyorum.Bıldırcın avını bir setter ile yapmak biraz zordur.Sağlam kondisyon gerek yetişmek için:)Zaten setter besleyen çoğu insan bıldırcın için beslemez köpeğini.Onun esas işi Çulluktur.Yakın arayan köpeğin çulluk avında sahibini yıprattığı düşüncesindeyim.Köpek sahibine yakın gezdiğinden dolayı her çalıya her sıklığa sahibininde girmesi gerekiyor.Bu düşüncem yanlış ta olabilir.Ama uzak arayan köpek benim için rahatlık.Biz ormanın patika yollarından muhabbet ederek yürürken o ormanın en sık yerlerine,hiç girilmeyecek yerlerine ayak basıyor.Tüm alanı tarıyor.Benim için önemli olan da kısa zamanda ne kadar yeri aradığı ve kokusunun uzunluğudur.Bunlar kişisel tercihler tabi.Herkesin tarzı farklıdır.

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Hangi avdan bahsettiğimizinde önemi var diye düşünüyorum.Bıldırcın avını bir setter ile yapmak biraz zordur.Sağlam kondisyon gerek yetişmek için:)Zaten setter besleyen çoğu insan bıldırcın için beslemez köpeğini.Onun esas işi Çulluktur.Yakın arayan köpeğin çulluk avında sahibini yıprattığı düşüncesindeyim.Köpek sahibine yakın gezdiğinden dolayı her çalıya her sıklığa sahibininde girmesi gerekiyor.Bu düşüncem yanlış ta olabilir.Ama uzak arayan köpek benim için rahatlık.Biz ormanın patika yollarından muhabbet ederek yürürken o ormanın en sık yerlerine,hiç girilmeyecek yerlerine ayak basıyor.Tüm alanı tarıyor.Benim için önemli olan da kısa zamanda ne kadar yeri aradığı ve kokusunun uzunluğudur.Bunlar kişisel tercihler tabi.Herkesin tarzı farklıdır.
RADENTİS  avcısı olarak sizi kutuluyorum sağlan köpekler. bizim buraalrda radentis bulmak çok zor. onalrı yatışı ferması bi başka güzel.  sizin de dediğiniz gibi herkezin zevki ayrı tad alışı farklı bu avcılıkta. siz beeper tasma ses yapınca hayvana koşum fermasında vuruyrosunuz . ben ve benim gibi düşünenlerde köpek göz ve kulak iletişimi kadar yakın her han atakda ve heran her daim hazır. köpeğin koku almaya başladıkça nefese alış verişi bizede büyülüyor. vede köpek ile aynı anda kalp atışımız hızlanıyor bunu görerek hissederek an be an yaşamak hoşumuza gidiyor. sizin avlandığın stil ile bizimki farkı bu sadece. gerisi zaten fermda köpek komut ile kalkıyor. ama KÖPEĞİNİZ MAŞALAH RADESTİS  allah sağlıklı uzun yıllar av yapmayı nasip etsin size ve dostlarınıza .s aygılar hürmetler
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Mahmut NERGİZ

• *
Avı buldukta , köpeğin arama mesefasi kaldı , memlekette av hayvanı kaldımıki her yıl kötüye giden bir süreç var , köpek sorun değil bir şekilde kişi kendi anlayışına göre köpek bulur.
Mahmut NERGİZ
1979 ANTALYA
http://www.aktifavci.com/index.php

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Avı buldukta , köpeğin arama mesefasi kaldı , memlekette av hayvanı kaldımıki her yıl kötüye giden bir süreç var , köpek sorun değil bir şekilde kişi kendi anlayışına göre köpek bulur.
mahmut bey bizde olan kalanlar için köpek tarzı konuşuyor z:)
 artık nasipde ne varsa misali. varsın olmasın av  köpekle ile gezemsi yeter dağda taşda ormanda gölde :)
saygılar hürmetler
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Orhan AKSOY

• *
Sahibinin çok yakınında gezen köpekle avlanmak çok daha fazla kondisyon ister çünkü av boyunca birlikte gezdiğiniz için köpeğinizle aynı mesafeyi katedersiniz.
Espri katarak söylüyorum; sabah evden çıkarken kilometreleri sıfırlayalım eğer av bitiminde aynı yolu katetmiş isek, demekki avı ben bulmuşum köpeğim ferma vermiş demektir. 
Bıldırcın için yakın gezen köpek dezavantaj yaratmayabilir ama keklikte siz sırtta beklerken 150-200 m aşağılara derelere sizsiz gitmezse vay halinize 2-3 dereye inip yamaç çıkarsanız av çok erken biter ya da çileye dönüşür.
  • Benelli Raffaello Special Lusso
  • Fabarm Elos C
  • Perazzi mx8
  • Pointer ve Setter
Orhan AKSOY
1969 Serik/ANTALYA  BRh +

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
Günümüzde kuşlar eskisi kadar puskun değil köpeği görünce kalkıyorlar. Bu noktada olay köpeğin kokusuna bağlı bir şey, köpeğin kokusu uzak mesafeliyle açılmasında hiçbir sakınca yok. Köpeğin kokusu kısa mesafeliyle ve de köpek açılıyorsa o avcının vay haline. O avcı sezon boyunca saç baş yolar. seyir zevki açısından ve de orta yaş üstü avcılar için yakın arayan köpek her zaman tercih sebebidir...
oğuz hocam gerekeni yazmış
Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Gürkan GÜRSÜL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK TEDAVİSİ OLMAYAN BİR HASTALIKTIR...
Değerli dostlar genel olarak herkez düşüncelerini belirtmiş bende kendi fikirlerim ve inandığım Av yapısına göre farklı birşeyler eklemek isterim...

Birinci olarak Şahsi fikrim Şu köpeğimizle önce hangi Av'ı yapacağız onu belirlemeliyiz ne alaka diyenler olacaktır :) Evett öncelikle ; Ne Avında kullanacaksak köpeğimizi o yönde avlandırmalıyız Eğitim vermeliyiz her arazi ve av farklı bir Mera ve Avlanma sitili gerektirir. Bu gibi durumlar köpeği Bocalamaya iter zaman zaman çok yakın fermalar zaman zamanda fermada mesafe ayarlayamazlar benim şahsi fikrim her avın bir köpeği olmalı çünki köpek en çok hangi Av'ı yapıyorsa o Av'da ve o tarz merada kendini geliştirir. Av'ın yapısı ve ferma mesafesi Av'a yaklaşma konusunda özgüveni artar , Bizler köpeklerimizden her avı yapsın diye düşünürüz doğru olan şu aslında her Avın köpeği başkadır...

İkinci olarak şunu eklemekte fayda var Irkların Avlanma yapıları farklıdır İngiliz ırkları Alman dd ' ırklara oranla daha hızlı ve sert gezerler tabiki her ırk üstüne düşülürse farklı avlarda başırılı avlar yapar , önemli olan av genlerinin burun kabiliyetinin üst seviyede olması ve köpeğin gittiği avda kendini geliştirmesi iyi eğitilmesidir...

Bence ilk bakılacak şey Zeka bir köpekte zeka yoksa asla Kombine olamaz yani sahibiyle organize olamaz Av yapar ama kendine yapar...
Bıldırcın Avında koşup çok açık arayan köpek bence o kadar önemli değil sahibine yakın ama seriii gezerek kus atlamayan her köpek zevkli Avlar sunar Olması gerekende budur zaten...
Ancak Çulluk Av'ı için bu durum çok farklı köpek koşacak sert ve açık gezecek ve her dikene girecek ki kusu bulacak o yüzden demem o ki her Avın köpeği farklı olmalı bizler köpeklerimizden tüm avlarda başarı istiyoruz esasında yanlış yapan bizleriz...
Keklik Av'ı içinde sahibine yakın gezen köpek Aport dısında hiçbir işlem yapamaz önemli olan keklik avında ustalaşmış olması açık aramaktan kasıt zekasını kullanarak gezmesi her dilmeye dereye inmesi gerektiğinde söz dinlemesi , düdükle avcının İstediği yöndeki önündeki tepeye atlamaması geri dönmesi zikzak çizmesi ve avcı kolu gezerken herkezin önüne süzülerek hızlı ve sert gezmesi taraması çok önemli biz bu dilmede gezerken küren bizim gezmediğimiz cepede kalabilir o yüzden her dilmeye giren koku aldığında sabırla bekleyen köpek keklikte fark yaratacaktır. Koku aldığında kararlı hareketleriyle sahibiyle birlikte adımlaması ve organize olabilmesi esastır,kafasına göre takılıp Av'ı kendisi yapan karşıki yamaçtan sürüyü parlatan köpek Avın ve O günün zaten tabiri caizse a.g olur ve o köpek bana göre zaten Geri zekalıdır :)

Kısaca Özetlersem köpeğin açılmasında sakınca yok aksine faydası olur önemli olan köpekte ki zekaaa ve karakteri'nin olmasıdır Av bir kombine işidir yavas gezen köpek Av'ı her daim atlar yada fermaya gerek kalmadan Av'ı kaldırmış olur avcı Dolayisiyle köpek işlev yapmamış olur. O yüzden hızlı gezen açık gezen köpekte olması gereken şey zeka ve sabırlı fermadır sahibiyle adımlamak ve organize olmaktır günümüzde av zaten kıt o yüzden açık gezen köpek avantajdır.
Ancak köpek sadece koşuyor ve fermada sabır sorunu varsa Av'a çok yanaşıyorsa isterse ağzıyla kuş tutsun benim için hiçbirşey ifade etmez ve yine yavas gezen köpek sadece aport ve çelginde işe yarar ve gerçekten çok güzel zevkli bıldırcın avları sunar İŞİN ÖZETİ Bence budur dostlar sevgiler...
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2013, 13:36:33 Gönderen: Gürkan GÜRSÜL »
Gürkan GÜRSÜL
1986 Kastamonu/Merkez
5447803700

....BENEK....                        O GERÇEK BİR FENOMEN