Gönderen Konu: DOMUZ Fişeği Seçimi  (Okunma sayısı 14512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Buğra CAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
DOMUZ Fişeği Seçimi
« : 22 Nisan 2014, 22:10:38 »
Slm çok değerli abilerim.. Robust 222 çift kırma tüfeğimle domuz avı yapmak istersem tavsiye edeceğiniz marka ve fişek gramajı ne olurdu saygılarımla..  :) yORUMLARINIZI MUTLAKA BEKLİYORUM :) :) :)
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2014, 22:22:52 Gönderen: Buğra CAN »
1995 ELAZIĞ

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Ynt: DOMUZ Fişeği Seçimi
« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2014, 23:44:19 »
Yaf speedy slug 29 gr tek kurşun... tüfeğini yormaz, fiyat-performans açısından oldukça iyidir. domuza gitmeden önce hedefte kendini geliştir, daha sonra avda nokta atışıyla domuzu istediğin yerinden vurursun.

Çevrimdışı Buğra CAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2014, 14:31:27 »
Saol Emrah abi aydınlattığın için bir kez daha teşekkürler  :)
1995 ELAZIĞ

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2014, 22:50:01 »
222 nin 3.1 şoklu olduğunu düşünürsek ,3 şok olan sağ gözüyle 28 gramlık tek kurşun atılabir ,ama sol gözüyle tek kurşunlar sıkıntı verir ..sol gözüyle 9 lu atılabilir ancak ..

bir tavsiyemde yerli kurşunlardan uzak durun tüfeğe ve paranıza ve domuza yazık..

« Son Düzenleme: 23 Nisan 2014, 22:51:19 Gönderen: Ramazan HAK »
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 24 Nisan 2014, 12:56:24 »
Sen bize şoklarını söylemez isen ne desek yalan olur ;)
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 24 Nisan 2014, 13:35:06 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 20:28:46 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 24 Nisan 2014, 15:21:20 »
yaban tv deki doktor full şokla bile ne kurşunlar atıyor.hatta full şok penetrasyon anlamında daha da etkili.adam tek tek deniyor.kısacası açık şok ve slag namlu ya gerek yok.adam  full şokla sorunsuz ve sıkıntısız  kurşun atıyor.ayrıca bende birkaç defa kazaylada olsa full şokla kurşun attım.herhangibi bir sıkıntıyla karşılaşmadım.kaldıki kurşunların çapı namludan daha geniş değil.sıralama remington  wichester federal olur.domuz avı yada meşakatli avlarda maceraya gerek yok.
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2014, 15:25:25 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 24 Nisan 2014, 17:48:00 »
yaban tv deki doktor full şokla bile ne kurşunlar atıyor.hatta full şok penetrasyon anlamında daha da etkili.adam tek tek deniyor.kısacası açık şok ve slag namlu ya gerek yok.adam  full şokla sorunsuz ve sıkıntısız  kurşun atıyor.ayrıca bende birkaç defa kazaylada olsa full şokla kurşun attım.herhangibi bir sıkıntıyla karşılaşmadım.kaldıki kurşunların çapı namludan daha geniş değil.sıralama remington  wichester federal olur.domuz avı yada meşakatli avlarda maceraya gerek yok.
1-2 tane deneme amaçlı atmakla bir şey olmaz. sen sürekli ful şokla kurşun at bakalım bir süre sonra namlunun ucuyla zurna çalarsın :)

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 24 Nisan 2014, 19:37:41 »
1-2 tane deneme amaçlı atmakla bir şey olmaz. sen sürekli ful şokla kurşun at bakalım bir süre sonra namlunun ucuyla zurna çalarsın :)
eski çiftelerin çoğu 1/3 şoklu hala etrafımda çatır çatır  kurşun atıyorlar.bu aradada hiç zurna çalan görmedim.sizin oralara mahsus bi şey herhalde....

BİGA/1979

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 24 Nisan 2014, 19:42:14 »
eski çiftelerin çoğu 1/3 şoklu hala etrafımda çatır çatır  kurşun atıyorlar.bu aradada hiç zurna çalan görmedim.sizin oralara mahsus bi şey herhalde....
benim eski pozem de 1-3 şoklu, 3 şokla rahat rahat yaf 29 gram atıyorum, yaklaşık 15-20 kez de üst namluyla attım, üst namlu artık alttakinin ayarına yaklaştı, çok dikkatli bakınca belli ediyor kendini üst namlu ağzı çok hafif te olsa büyüdü.. aslında kurşun atma işi özel namlu gerektiriyor. kurşun atmaktan iki namlu ortasındaki uçta birleşim kaynağı da çatladı. her türlü zarar tüfeğe...
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2014, 19:43:28 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 24 Nisan 2014, 21:01:32 »

suat bey bir tv kanalında full şok atılıyor diye tek kurşun full şokla atılır diye kaide yok tamamen yanlış bir düşüncedir ,kaldıki birde bunu arkadaşa öneriyorsunuz ,bu arkadaş eline tüfeği aldığında sol gözüyle tek kurşun attığında düşüninki namlu patladı bunun sonucunu kaldırabilecekmisiniz ,,full sokla tek kurşun atanlar bir gün mutlaka kütüğe den gelir ve elinde patlar .fabrikalar bile tüfeği satarken 1 şokla tek kurşun atmayınız diye uyarı yaparlar ve günümüzde çoğu silah fabrikası 1 şok u bile kaldırdı tavsiye edilmiyor .

kurşun her tüfekle atılsaydı o zaman slug namluya ne gerek vardı neden üretiyorlar ve namlu boylarıda 60 cm nin altında ..sizin için bir video çektim umarım düşüncenizi değiştirirsiniz..

misket kurşunla soldan sağa 12345 şokla nerede sıkışma yapıyor ve şokların ağızlarına doğru daralma daha fazla risk varmı kendiniz karar verin..

kurşun namlu boğumu testi
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Sezer ÜZÜMLÜ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 26 Nisan 2014, 16:08:18 »
29 gr. Tek kursun tek gecerim usta. :D

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 26 Nisan 2014, 16:43:51 »
suat bey bir tv kanalında full şok atılıyor diye tek kurşun full şokla atılır diye kaide yok tamamen yanlış bir düşüncedir ,kaldıki birde bunu arkadaşa öneriyorsunuz ,bu arkadaş eline tüfeği aldığında sol gözüyle tek kurşun attığında düşüninki namlu patladı bunun sonucunu kaldırabilecekmisiniz ,,full sokla tek kurşun atanlar bir gün mutlaka kütüğe den gelir ve elinde patlar .fabrikalar bile tüfeği satarken 1 şokla tek kurşun atmayınız diye uyarı yaparlar ve günümüzde çoğu silah fabrikası 1 şok u bile kaldırdı tavsiye edilmiyor .

kurşun her tüfekle atılsaydı o zaman slug namluya ne gerek vardı neden üretiyorlar ve namlu boylarıda 60 cm nin altında ..sizin için bir video çektim umarım düşüncenizi değiştirirsiniz..

misket kurşunla soldan sağa 12345 şokla nerede sıkışma yapıyor ve şokların ağızlarına doğru daralma daha fazla risk varmı kendiniz karar verin..

kurşun namlu boğumu testi
ramazan bey yazıyı zannedersem eksik yada yanlış  okudunuz.ben kurşun atmak için full şok kullanın demedim.sadace atanların olduğunu kendiminde kazaylada olsa bir kaç sefer attığımı söyledim.kimseyede tavsiye ettiğimi söylemedim..!

« Son Düzenleme: 26 Nisan 2014, 16:44:57 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

Çevrimdışı Murat YILMAZ 61

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 26 Nisan 2014, 18:29:43 »
Bulunurluk fiyat performans olarak bp pelagri kurşunlar gayet güçlü ...Eskiden federalin 36 gram kurşunları vardı aşırı güçlü 131rs .bir kaç senedir federal ithal edilmiyor sanırım...Onun haricinde remington winchester kurşunlar ...Ayrıca domuza giderken ucuza kaçıp tüfeğe yerli koymak risk almak demek sonuçta zaten fazla atış yapılmayacaktır avda..
1983   ist -  Trabzon

Çevrimdışı Abbas ÖZBAYRAK

• *
« Yanıtla #14 : 26 Nisan 2014, 20:32:53 »
buğra oğlumdan küçüksün bir şey danışman çok güzel herkes sana fikir verir AMA elindeki tüfek yeni nesil fişeklere müsaitmi kaç yılı imalatı
Abbas ÖZBAYRAK
1961-Kocaeli

Çevrimdışı Abbas ÖZBAYRAK

• *
« Yanıtla #15 : 26 Nisan 2014, 20:37:51 »
eski tüfekler yeni nesil fişeklere ne kadar dayanır ona göre bilgi verirseniz okadar doğru olur
Abbas ÖZBAYRAK
1961-Kocaeli

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 04 Mayıs 2014, 12:29:19 »
Full şok için özel üretilen brenneke kurşun yada orion kurşun kullanın. Ben whinchester brenneke emerald kullanıyorum. Züberde orion diye kurşunu var 30gr. whinchester 34 gramdır fakat yıkımı farklı...
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 04 Mayıs 2014, 16:21:15 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 20:26:59 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 04 Mayıs 2014, 18:54:44 »
O0

selamünaleyküm

mustafa bey lütfen FULL ŞOKLA kurşun atışı önermeyin....  bakın sayın ÖZBAYRAK farklı bir konuya değinmiş okadar eski bir tüfek  yeni nesil fişeklere dayanırmı diyor....  elimde bir video var... x markanın sıfır tüfeği 61cm slug namlu... namlu çıkışı dijital kumpasla 18,08 geldi... sadece 1 adet 76mm remington HIGH VELOCİTY hızlı magnum kurşunu attım SONUÇ: piston içindeki sekman yerinden çıktı mekanizma en geride takılı kaldı tüfek elimden fırlayacak duruma geldi  konuyu açan arkadaşın tüfeğinin şokları ney bilinmiyor namlu uzadıkça basınç dahada artacak namlu uzunluguda belli değil...
murat  yılmaz bey tavsiye ettiği kurşunlardan FEDERAL 131 RS kendi adıma en isabetli ve en agır basınç vuran fişektir... şuan bulsam 4-5 paket alırım... ama konuyu açan arkadaşın çiftesi için aynı şeyi söyleyemem....

CESARET 10 İSE 9u TEDBİR...  HZ. ALİ  saygı ile allaha emanet olun

Merhaba Hüseyin bey

Sizin bakış açınızla haklı olabilirsiniz. Bende otomatik öncesi çiftsan 555 sp vardı( halen var  :D ) Şokları 17.6 ve 18.00 şeklinde fixed şok ( sabit şok ) idi. Domuz avına gitmek için can atınca araştırmıştık o dönemde. Benim silah sağlam çıktı 1988 den beri çalışıyor. Williams brenneke denilen adam şoklu silahlar için kurşun üretmiş ve genel  piyasada ortası delik ıslık kurşunu gibi kendi içinde ezilen ( orio gibi ) kurşunlar üretildi. Diğer kurşunlaragöre daha sağlıklı fakat kağıt gibi eski 16 piperlerin namlusunu bilen varsa yada 65 yatak 19. yy tüfeklerinden varsa bişey diyemem, bulaşmasınlar...

O zaman şöyle söyleyeyim, domuz için tüfek alın yada gitmeyin arkadaşlar.

(Dünyada çeyrek şoku öneriyorlar yani : yani en dar 1/4 , şoklu ise 4 şok , ideali silindir yada 5 şok.

Grupman arayan 4 şok ile deneyebilir fakat elinizdeki tüfeğin namlu iç çapını ve şoklarının ölçüsünü bilsin, benim tüfek 18.40 tır fabrika öle dedi demeyin riski kucağa almayın ölçün.)
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2014, 18:58:12 Gönderen: Mustafa GÜRHAN »
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 04 Mayıs 2014, 21:40:56 »
Merhaba Hüseyin bey

Sizin bakış açınızla haklı olabilirsiniz. Bende otomatik öncesi çiftsan 555 sp vardı( halen var  :D ) Şokları 17.6 ve 18.00 şeklinde fixed şok ( sabit şok ) idi. Domuz avına gitmek için can atınca araştırmıştık o dönemde. Benim silah sağlam çıktı 1988 den beri çalışıyor. Williams brenneke denilen adam şoklu silahlar için kurşun üretmiş ve genel  piyasada ortası delik ıslık kurşunu gibi kendi içinde ezilen ( orio gibi ) kurşunlar üretildi. Diğer kurşunlaragöre daha sağlıklı fakat kağıt gibi eski 16 piperlerin namlusunu bilen varsa yada 65 yatak 19. yy tüfeklerinden varsa bişey diyemem, bulaşmasınlar...

O zaman şöyle söyleyeyim, domuz için tüfek alın yada gitmeyin arkadaşlar.

(Dünyada çeyrek şoku öneriyorlar yani : yani en dar 1/4 , şoklu ise 4 şok , ideali silindir yada 5 şok.

Grupman arayan 4 şok ile deneyebilir fakat elinizdeki tüfeğin namlu iç çapını ve şoklarının ölçüsünü bilsin, benim tüfek 18.40 tır fabrika öle dedi demeyin riski kucağa almayın ölçün.)
Mustafa Bey, şoklar konusunda çok haklısınız. benim görüşüm, domuz avı için mutlaka slug namlu yaptırılmalı, hatta sadece slug namlulu 2. bir tüfek bile alınabilir. çünkü, tek kurşun ya da 9 lu misket atışlarının namluya ve mekanizmaya etkisi biraz farklı oluyor. normal avlarda kullanılan bir tüfekle kurşun atıldığı zaman bazen tüfeğin dengesini bile bozabiliyor. 28-32 gr arası yerli kurşunlarımız çok sıkıntı yaratmaz belki ama avrupa markalardan daha yüksek gramaj kurşun atışları için biraz daha dikkat etmek gerekebilir düşüncesindeyim. yani 55-61 cm slug namlulu sağlam bir tüfek bu tür durumlarda tercih edilebilir.

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
« Yanıtla #20 : 04 Mayıs 2014, 21:58:02 »
Ben olsam o tüfege yazık etmem, imkanlar dahilinde bıldırcın ve domuzda kullanmak icin otomatik yada pompalı alırdım.
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 07 Mayıs 2014, 12:18:11 »
 Bencede robust zaten bayağı yıllanmış bir tüfek kırşunla tüfeği yormaya gerek yok. Delinin biri kuyuya taş atmış 40tane akıllı çıkartamamış diye laf var. Asırlardır üretim yapan dünya firmalarının şimdiye kadarki deneyimleri teknik ekibi hesaplamaları arge çalışmaları testleri alanında uzman elemanları boşunaymış yaban tv de doktor 30dakkada çözdü bu işi  ;)  :D  :D slug namlular daha etli ve şoksuzdur. Diğer namlular incedir, tüfeğin namlusu dışarıdan darbe aşdığında nasıl içe göçme yapıyosa içeride yüksek hızda ilerliyen kurşunda son çıkışta şoka çarpa çarpa zamanla şok ölçüsünüde krom kaplamayıda bozar. Ayrıca şoka çarpan kurşun tüfekte daha çok sarsıntı yaptığından tüfeğin kilit sistemide marka ve kalitesine göre belli sürede boşluk yapar.brenneke olsun foster olsun az yada çok illaki hepsi sonuçta yüksek hızda şoka çarpar. Bende 3 slug 3 sabit şok tüfek var slug namlu kullananlar kurşunun nekadar rahat çıkış yaptığını zaten atıştada hissediyodur.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 08 Mayıs 2014, 15:09:07 »
Bencede robust zaten bayağı yıllanmış bir tüfek kırşunla tüfeği yormaya gerek yok. Delinin biri kuyuya taş atmış 40tane akıllı çıkartamamış diye laf var. Asırlardır üretim yapan dünya firmalarının şimdiye kadarki deneyimleri teknik ekibi hesaplamaları arge çalışmaları testleri alanında uzman elemanları boşunaymış yaban tv de doktor 30dakkada çözdü bu işi  ;)  :D  :D slug namlular daha etli ve şoksuzdur. Diğer namlular incedir, tüfeğin namlusu dışarıdan darbe aşdığında nasıl içe göçme yapıyosa içeride yüksek hızda ilerliyen kurşunda son çıkışta şoka çarpa çarpa zamanla şok ölçüsünüde krom kaplamayıda bozar. Ayrıca şoka çarpan kurşun tüfekte daha çok sarsıntı yaptığından tüfeğin kilit sistemide marka ve kalitesine göre belli sürede boşluk yapar.brenneke olsun foster olsun az yada çok illaki hepsi sonuçta yüksek hızda şoka çarpar. Bende 3 slug 3 sabit şok tüfek var slug namlu kullananlar kurşunun nekadar rahat çıkış yaptığını zaten atıştada hissediyodur.

Slug namludaki rahatlık kısalığından kaynaklanmıyor mu ?
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #23 : 02 Haziran 2014, 00:13:25 »
Şoklarını bilmiyorsan eğer sen o tüfeğe bana sorarsan fiocchi nin tapa içinde olan tek kurşunlarından koy at.
Hem hafif hem etkili hemde tapa içinde.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Yunus OFLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 30 Ağustos 2014, 21:24:05 »
domuz avı için  rc yada bp 32 gram mı daha iyi yoksa winchester 28 gram mı daha iyi
1994 OF