Gönderen Konu: Lütfen yardım.Ne ve nasıldır?  (Okunma sayısı 2161 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan ÇİMEN

• AvlakForum Üye
  • *
Lütfen yardım.Ne ve nasıldır?
« : 07 Eylül 2014, 16:56:17 »
Merhaba değerli avcı arkadaşlar ve abiler,

Tüfeği satın almak istiyorum.Fakat hakkında herhangi bir bilgim yok.Tüfek hakkında bilgi sahibi olanlar benimlede paylaşırsa çok sevinirim.Herkese Allah'tan kazasız bol avlar dilerim.

Hasan ÇİMEN
1979-Konya

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Lütfen yardım.Ne ve nasıldır?
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2014, 21:01:35 »
 Tüfeğin dipçik tabanı yıpranmasına bakarsak tüfek baya bir kullanılmış fakat namlu boyası ve kundak cilası sıfır gibi yani büyük olasılık sonradan boyatılmış cilalanmış.. Namluların üzerinde yazı varmı ona dikkatedin eğer yoksa namlularda değiştirilmiş olabilir. Orjinal namlularsada namlu içlerini iyi kontroledin pas oyukları v.s. varsa geri dönüşümü olmuyan tek sorundur bir tüfekte. Yazı karakterlerini rusa benzettim ben.
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2014, 21:05:20 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2014, 21:13:44 »
baikal
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hasan ÇİMEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2014, 21:18:04 »
Serdar bey dediğiniz gibi namlu boyanmış ve kundak cilalanmış.Namlu üzerinde yazı yok.Resimde görüldüğü üzere manlu alt kısmında rakam  ok isareti ve

ГИC yazmakta son olarak namlu içinde çok az oyuklar mevcut.Tüfeğin rus yapımı olduğu kesin ama nasıl bir rus acaba işime yarar mı?Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Hasan ÇİMEN
1979-Konya

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2014, 01:56:27 »
Serdar bey dediğiniz gibi namlu boyanmış ve kundak cilalanmış.Namlu üzerinde yazı yok.Resimde görüldüğü üzere manlu alt kısmında rakam  ok isareti ve

ГИC yazmakta son olarak namlu içinde çok az oyuklar mevcut.Tüfeğin rus yapımı olduğu kesin ama nasıl bir rus acaba işime yarar mı?Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Namlu içinde oyuklar varsa uzak durun bence. Boya dipçik kırık çatlak cila v.s. herşeyin tamiri var fakat namlu içerisinin tamiri yok. Bir çomağa zımpara sarıp çomağın diğer ucunu matkaba bağlayıp namlu içini sıyırma yapıyolar sonra yeniden krom çekiyolar ama namlunun orjinal iç çapı genişliyo hiçbir randıman alamazsınız. Seçma dağılımına kadar etkiler. Ayrıca tüfeği ileride satıcak olursanızda tüfekten anlıyan adam namlu içi oyuklu tüfeği almaz. Bikere çeliğe pas girdimi mukavemet gücü düşer çelik özelliğini yitirir.
 Tüfek sonradan toparlanıp adamedilmeye çalışılmışa benziyo. Boşluğu falanda alınmıştır büyük olasılıkla. Namlularda yazı olmamasıda zaten ilginç. Namlular sonradan değişmiş olabilir.
  Malesef ikinci el avrupa tüfek piyasası hurda tüfekleri elden çıkartma piyasasına dönmüş. Başıma çok geldi ama ben yemedim. Bence hiç başınıza almayın. İleride çok daha temiz bir tüfek denkgelir karşınıza ozaman bunu neden aldımki dersiniz ;)
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2014, 02:00:14 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Hasan ÇİMEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2014, 15:49:29 »
Çok özür dilerim.Serkan GÜNGÖR isminizi Serdar diye yanlış yazmışım.Bilgi paylaşımı için çok teşekkür ederim.
Hasan ÇİMEN
1979-Konya

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2014, 02:15:35 »
Çok özür dilerim.Serkan GÜNGÖR isminizi Serdar diye yanlış yazmışım.Bilgi paylaşımı için çok teşekkür ederim.
Önemi yok sanal ortam sonuçta ha ahmet ha mehmet  :D Yanlız dediğimi unutmayın, tüfeğin en önemli parçası namlusudur, namlununda en önemki kısmı içidir  ;) Ben sıkıntısını çektiğimden bilakis yazıyorum başıma geldi. Tüfek sahibinle telefondan konuşuyorum temiz namlu içi temiz, namuda boşluk varmı diyorum yok diyo. Eminmisiniz şukadar yoldan gelicem diyorum eminim diyo. Arabamla 80-100km yol gidiyorum bakıyorum namlu içini pas oymuş çelik özelliğini yitirmiş tüfeğin her parçası şangır şangır oynuyo. Adam üşenmiş yıllarca temizlememiş tüfeği avdan gelmiş dikmiş kenara bidahaki ava kadar elini sürmemiş tüfek hurda kıvamına gelmiş uyanık satıcak başkasına üzerine ekleyip yenisini alıcak.
  Namlu içi pas oyukluysa tüfektende çabuk soğursunuz çünkü atıştan sonra namlu içini temizlemeye hevesiniz olmaz zaten olan olmuş dersiniz.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Hasan ÇİMEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 10 Eylül 2014, 01:44:50 »
Serkan bey namlu konusunda çok haklısınız.Bu tüfeğin namlu fişek yatağında fişek ucunda namlu uzunluğuna paralel yuvarlak biçimde sanki dekor verilerek çizilmiş gibi çok ufak nokta seklinde oyuklar var. Tüfek araştırmalarımdan anlayabildiğim kadarıyla 45,50 senelik tüfek şayet öyle ise yıllara meydan okumuş olarak çok oturaklı duruyor tabiki revizeden geçmiş.Ben tüfeği bıldırcında bir defa kullandım.Dikkatimi çeken olay 3 arkadaş ava gittik.Yaklaşık 65 70'er fişek attık(hepsi bıldırcına değildi tabiki) onların namlu barut ve kirden görünmüyorken bu tüfekte çoz az barut ve kir görünüyordu.
Hasan ÇİMEN
1979-Konya