Gönderen Konu: ata açı ayarı  (Okunma sayısı 10568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alperen Tigin

• Ziyaretçi
ata açı ayarı
« : 29 Ekim 2014, 19:53:53 »
açı ayar pullarında 50, 55, 65 ve 12 ga ssp ibareleri var bunların 50 olanının dipçiği kaldırmak için 65 olanının indirmek için olduğunu anlayabiliyorum ama diğer ikisi ne için anlayamadım. bu arada dipçiği kaldırmak için 50 yi kullandım ayrıca arkadaki metal puluda yukarı sağ yaptım dipçiği kaldırmak için bunlar yeterlimi? bu konuda bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olurmu acaba

Çevrimdışı Selçuk DERE

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: ata açı ayarı
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2014, 20:55:05 »
dıpcıgın ıcındekı vıdayı gevsetıp tufegı omuzlayın ıstedgınız acıyı yakalayınca o sekılde tutturun acı ayar pulu olarak egımsız duz olanını takın daha saglıklı olacaktır.

1987-Ordu

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 30 Ekim 2014, 21:55:06 »
Eski Atalar'da pul falan yoktu. Daha sonra pullarla vermeye başlamışlar ve anladığıma göre fabrikadan bir pul üzerindeyken (60) çıkıyorlarmış. Bunları neden yazdım? Eski ve yeni modellere pul takılması durumunda farklı sonuçları olacağı çıkarımını yapıyorum da, ondan. Bunu ikaz olarak kabul edebilirsiniz.

Tüfeğiniz fabrikadan üzerinde bir pul (60) takılıyken çıkanlardansa, dipçik düşüklüğü 60 mm olarak ayarlı durumda. Şu halde 55 veya 65 takarsanız sırasıyla 55 mm, 66 mm dipçik düşüklüğüne ayarlarsınız. Haliyle biri öncekinden daha dik (55), diğeri (65) daha yatık olacaktır. Bunların dışında bir de "cast" pulu olabilir ama üzerinde böyle mi yazıyor, bilmiyorum. Cast pulu dipçiği omuza yahut göğüse doğru çevirmek içindir. İstenirse, gerekliyse, cast pulu ile "sadece 1 adet" drop pulu birlikte takılabilir.

Derseniz, peki cast pulu solak-sağlak dönüşümü yapabilir mi; Bunu bilmiyorum ama sanmıyorum. Sanıyorum sadece sağlaklar için "iki farklı sağa eğiklik" veriyor olabilir. Bunu öğrenelim. Bilen yardım etsin lütfen.

NOT: Üzerinde 55, 60, 65 yazanlar "drop" pullarıdır.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ozan ÖZŞAHİN

• *
  • Ata Silah San. A.Ş.
    • Ata Arms (Ata Silah San. A.Ş.)
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2014, 16:04:12 »
açı ayar pullarında 50, 55, 65 ve 12 ga ssp ibareleri var bunların 50 olanının dipçiği kaldırmak için 65 olanının indirmek için olduğunu anlayabiliyorum ama diğer ikisi ne için anlayamadım. bu arada dipçiği kaldırmak için 50 yi kullandım ayrıca arkadaki metal puluda yukarı sağ yaptım dipçiği kaldırmak için bunlar yeterlimi? bu konuda bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olurmu acaba

Merhaba;

Her insana göre ortalama ölçüler baz alındığı zaman tüfekler 58 - 60mm düşüklüğünde üretilir.

Farklı boy ve kol uzunluğu için çeşitli alternatifler tarafımızca sunulmuştur.

Saygılarımla
1955, İstanbul
"Türkiye’de Şimdiye Kadar Yapılmış En İyi Yarı Otomatik Av Tüfeği"
Kanadalı Silah Dergisi, Calibre.
(alan kodu girmeden) 444 91 04

Çevrimdışı Ozan ÖZŞAHİN

• *
  • Ata Silah San. A.Ş.
« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2014, 16:10:11 »
Eski Atalar'da pul falan yoktu. Daha sonra pullarla vermeye başlamışlar ve anladığıma göre fabrikadan bir pul üzerindeyken (60) çıkıyorlarmış. Bunları neden yazdım? Eski ve yeni modellere pul takılması durumunda farklı sonuçları olacağı çıkarımını yapıyorum da, ondan. Bunu ikaz olarak kabul edebilirsiniz.

Tüfeğiniz fabrikadan üzerinde bir pul (60) takılıyken çıkanlardansa, dipçik düşüklüğü 60 mm olarak ayarlı durumda. Şu halde 55 veya 65 takarsanız sırasıyla 55 mm, 66 mm dipçik düşüklüğüne ayarlarsınız. Haliyle biri öncekinden daha dik (55), diğeri (65) daha yatık olacaktır. Bunların dışında bir de "cast" pulu olabilir ama üzerinde böyle mi yazıyor, bilmiyorum. Cast pulu dipçiği omuza yahut göğüse doğru çevirmek içindir. İstenirse, gerekliyse, cast pulu ile "sadece 1 adet" drop pulu birlikte takılabilir.

Derseniz, peki cast pulu solak-sağlak dönüşümü yapabilir mi; Bunu bilmiyorum ama sanmıyorum. Sanıyorum sadece sağlaklar için "iki farklı sağa eğiklik" veriyor olabilir. Bunu öğrenelim. Bilen yardım etsin lütfen.

NOT: Üzerinde 55, 60, 65 yazanlar "drop" pullarıdır.

Merhaba;

Cast pulu sağ ve sola eğiklik ve açı verebilir.

Saygılarımla

1955, İstanbul

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 31 Ekim 2014, 20:36:13 »
O halde cast pulu takıldığında sağlak mı oluyor solak mı? Aynı pul dipçiği hem sağlak hem solak yapabiliyor mu? Oluyorsa nasıl? Saygılarımla
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2014, 20:37:24 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Zafer YÜKSEL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 04 Kasım 2014, 21:38:08 »
 volkan hocam cast pulu dikdörtgen şekilli bir pul ve bu pulu sabit tututan sert plastik bir yuva var çıkarılabilir şekilde dipçiğin içine sıkıca oturuyor. önemli nokta cast pulunda somunun geçtiği delik tam pulun ortasında değil sağa veya sola(ters çevirip takarsan) meyilli . dipçik düşüklüğünü ayarlarken istendiğinde sağa veya sola avans verilebiliyor  tıpkı benellideki gibi (aynısı :) ) çok kullanışlı
1980
ORDU

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 07 Kasım 2014, 22:25:47 »
volkan hocam cast pulu dikdörtgen şekilli bir pul ve bu pulu sabit tututan sert plastik bir yuva var çıkarılabilir şekilde dipçiğin içine sıkıca oturuyor. önemli nokta cast pulunda somunun geçtiği delik tam pulun ortasında değil sağa veya sola(ters çevirip takarsan) meyilli . dipçik düşüklüğünü ayarlarken istendiğinde sağa veya sola avans verilebiliyor  tıpkı benellideki gibi (aynısı :) ) çok kullanışlı

1968

alperen Tigin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 10 Kasım 2014, 19:58:53 »
ayrıca benim anlayamadığım bi nokta var. bazı arkadaşlar diyorki dipçiğin içinde dikdörtgen bir metal pul var bu pul asıl işi gören pulmuş yani tetik tertibatınla dipçik arasına takılan plastik pullar bi işe yaramıyomuş. mesela yukarı sağ aşağı sağ yukarı sol aşağı sol şeklinde 4 açı veriyor. ama benim tüfeğim yukarı sağ ve aşağı sağ oluyor yukarı sol ve aşağı sol olmuyor çünkü metal pul sol avans verme durumunda ahşaba dayanıyor. fabrikaya levent beye durumu anlattım o da dedi tamam törpüleyelim dedi bende dedim ki törpü inceltince ufak darbelerde çatlamaz mı? oda evet dedi bende o zaman bu fabrika hatası dipçiğin değişmesi gerekmiyo mu? dedim oda hayır dipçik garantiye girmez hemde bunun orjinali böyle zaten dedi. yani sağlak tüfekler sağa solak tüfekler sola olabiliyormuş o zaman sol avans ibaresi niye o metalde var anlayamadım. bu arada bu pulların aşağı olanı 65 nolu pul 50 ve 55 olanı yukarı avans pulları. SSP ve cast pullarından biri sağ avans veriyor içabında ters çevirirseniz sol avans veriyor ama metal pul sağ avans verirken sağ avans veren plastik pul sol avans verirse nasıl olur o da ayrı bi konu. bu arada SSP ve CAST pullarında biri düz olan pul o ne işe yarıyo o da ayrı bi konu. bu konuda atada ve yahut işin ehlinden cevap bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim sağolun.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2014, 20:05:55 Gönderen: Alperen TİGİN »

alperen Tigin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 10 Kasım 2014, 20:18:36 »
bu arada tüfekle alt vuruyodum etek saçmalar hedefe gidiyodu o zaman yukarı sağ şeklinde ayarlıydı şimdi dipçiği 65 nolu aşağı avans veren ve sağ avans veren pulu taktım. ayrıca arkadaki metal puluda aşağı sağ olarak ayarladım. artık saçmalar yukarı ve aşağı yarı yarıya dağılıyor. ancak tek kurşunda yakın mesafede (30 adım) kartona denedim pinpon topu büyüklüğünde keçeli kalemle işaretlediğim yerin 5 cm solunu vuruyorum hatta üç atış yaptım aynı deliği vura vura avuç içi gibi açıldı. üçünde de aynı yeri vurmam tesadüf olamaz herhalde şimdi bu durumda tüfeğe nasıl bir açı verilmeli acaba. bu arada bi üstteki yazılarımın cevapları olmadan herhalde sağlıklı bi yorum elde edemeyiz.

Çevrimdışı Zafer YÜKSEL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 10 Kasım 2014, 21:54:06 »
alperen kardeşim , evet törpüleyerek yapılan işlem pek sağlıklı olmaz aslında cast pulunun sağ veya sol eğimi verecek dipçik içi boşluğunun fabrika çıkışında yeteri miktarda yapılması gerekirdi ama benim gibi kaç solak varki :) şunu unutmayalım kopyalarken bile hata yapıyoruz benim tüfeğim plastik dipçik olduğundan zorlada olsa sol avans verdim ama somunu vidalarken neler çektim çatlayacak diye korkmadım değil ama ahşaba gerçekten zor :) velevki kullanma kılavuzlarında bile esamesi okunmuyo gerekli bile görülmemiş yaptım oldu araştır bul çıkar dene yanıl sonra bidaha olmadı gönder bakarız havasındalar ama suç bu forumdaki üstadların niye bu kadar teknik ince ayrıntılarla kafamızı bulandırıyorlarki al bi tüfek ateş et dur ne gerek var ki açıymış ayarmış :)
1980
ORDU

Çevrimdışı Ozan ÖZŞAHİN

• *
  • Ata Silah San. A.Ş.
« Yanıtla #11 : 27 Kasım 2014, 10:34:28 »
ayrıca benim anlayamadığım bi nokta var. bazı arkadaşlar diyorki dipçiğin içinde dikdörtgen bir metal pul var bu pul asıl işi gören pulmuş yani tetik tertibatınla dipçik arasına takılan plastik pullar bi işe yaramıyomuş. mesela yukarı sağ aşağı sağ yukarı sol aşağı sol şeklinde 4 açı veriyor. ama benim tüfeğim yukarı sağ ve aşağı sağ oluyor yukarı sol ve aşağı sol olmuyor çünkü metal pul sol avans verme durumunda ahşaba dayanıyor. fabrikaya levent beye durumu anlattım o da dedi tamam törpüleyelim dedi bende dedim ki törpü inceltince ufak darbelerde çatlamaz mı? oda evet dedi bende o zaman bu fabrika hatası dipçiğin değişmesi gerekmiyo mu? dedim oda hayır dipçik garantiye girmez hemde bunun orjinali böyle zaten dedi. yani sağlak tüfekler sağa solak tüfekler sola olabiliyormuş o zaman sol avans ibaresi niye o metalde var anlayamadım. bu arada bu pulların aşağı olanı 65 nolu pul 50 ve 55 olanı yukarı avans pulları. SSP ve cast pullarından biri sağ avans veriyor içabında ters çevirirseniz sol avans veriyor ama metal pul sağ avans verirken sağ avans veren plastik pul sol avans verirse nasıl olur o da ayrı bi konu. bu arada SSP ve CAST pullarında biri düz olan pul o ne işe yarıyo o da ayrı bi konu. bu konuda atada ve yahut işin ehlinden cevap bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim sağolun.

Merhaba Alperen Bey;

Konu ile alakalı sizi bilgilendirmemiz için size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi tarafıma iletmenizi rica ederim.

Saygılarımla
1955, İstanbul

alperen Tigin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 27 Kasım 2014, 11:11:25 »
ozan bey özel olarak değilde halkında nasıl olucağını anlaması için burada yardımcı olursanız sevinirim çünkü nasıl ayar çekilmesi gerektiğini bilmeyenler çoğunlukta.

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 03 Aralık 2014, 13:02:10 »
Selamlar, ata cy modeli normalde sağ avanslı mı yoksa pozeler gibi düz mü ?

1984 Ankara

Çevrimdışı Ozan ÖZŞAHİN

• *
  • Ata Silah San. A.Ş.
« Yanıtla #14 : 05 Aralık 2014, 10:50:55 »
Selamlar, ata cy modeli normalde sağ avanslı mı yoksa pozeler gibi düz mü ?

Merhaba Ömer Bey;

ATA CY sağ avanslıdır. Açı ayar parçaları ile sola da getirilebilir.

Saygılarımla
1955, İstanbul

Çevrimdışı Harun KOCA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 05 Aralık 2014, 11:43:37 »
ozan bey özel olarak değilde halkında nasıl olucağını anlaması için burada yardımcı olursanız sevinirim çünkü nasıl ayar çekilmesi gerektiğini bilmeyenler çoğunlukta.

Ozan bey kesinlikle katılıyorum.Benimde 2013 model ata neo 12 65 namlu knetik
tüfeğimvar. Namluyu aşağı ve sağa kaydırmak için pilastik pulları kullandım
ama şimdi anladımki birde dipçiği sabitlemek için kullanılan üzeri de AB  gibi
anlamadığım ibareler bulunan kare şeklinde bir metal pul var.Buda avans ayarında etkili
İmiş şimdi benim tüfeğime
aşağı ve sağa ( SAĞLAK ATICIYIM ) avans yapmam için hangi pulları vede bu metal pulun
hangi tarafını nereye getirmem gerekiyor
ÖNCE VATAN
1978 ankara

Çevrimdışı Muharrem AK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 05 Aralık 2014, 17:05:22 »
bende ata neo 2013  sahibiyim ve ayar pullari ile nasil ayar yapilacagini ögrenmek istiyorum OZAN bey genel olarak yapmamiz gerekenleri burada bizimle paylasirsaniz sevinirim,,saga yukari-asagi nasil bir yol izlemeliyiz? bisey yapalim derken dipcikten olmayalim sonra...
  • Fabarm L4S
  • Remington 11-87 purpose
  • Drahthaar (juliet)
  • breton (romeo)
1976 Sakarya

alperen Tigin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 08 Aralık 2014, 13:07:56 »
Ozan bey sorularımız var yardımcı olmak isterseniz tek tek telefonlaşmak uzun iş. isterseniz bi seferde burada yazarak milyonlara hitap edebilirsiniz

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 11 Ocak 2015, 19:16:37 »
Alperen Bey,

Sizin tüfekle yaptığınız atışlarda dipçik düşüklüğünü artırarak vuruşu yukarı almanız çok önemli bir tespit. Yapılan yorumlarda bu ayar işlemlerinin ani atışlarda vuruşu kolaylaştırmak için olduğu, sabit nişan alarak yapılan atışlarda etksinin olmadığı belirtiliyor. Oysa sizin deneyiminiz nişan alarak yapılan atışlarda da bu ayar değişikliğinin etkili olduğunu gösteriyor.
Benim daha önce sahip olduğum ilk çıkan model Ata Neo yüzde 30 aşağı yüzde 60 yukarı vuracak şekilde atış yapıyordu. o tüfekle ilgili yazı yazarken yeni modellerden alan bir arkadaş kendi tüfeğinin bariz alt vurduğunu yazmıştı. Ata Neo bantı namluya paralel değil namlu ucuna doğru açılı yani normalde üste atış yapması gereken bir tüfek. Sonraki modellerde kasa ile dipçik arasına ayar pulu koyduklarından bu tür bir atışa neden olduğunu ben de düşünüyorum. Saygılarımla...

« Son Düzenleme: 11 Ocak 2015, 19:18:33 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 11 Ocak 2015, 19:17:44 »
...
Merdan KAÇAR
1970-Ankara