Gönderen Konu: Namludan hareketli franchi kullanıcıları?Fişek seçimi?  (Okunma sayısı 5800 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
Değerli avcı arkadaşlar,ustalar;

Namludan hareketli 12 cal franchi tüfeklerdeki yayın üzerine takılan sarı yüzüklerin ters veya düz takılması hakkında bilgisi olan arkadaslar varmı?Birde Keklik avı için hangi tapa ve markada kaç gr fişek önerirsiniz?(rc haric)

Yazın tüfege fişeği sürüp manevra yaptıgımda patladı.Yüzüğü ters cevirdiğimde geri düzeldi ve şu an öyle kullanıyorum.Çalışma haricinde başka ne etkisi var?Bilgisi olan arkadaslar ustalar paylaşırsa sevinirim.

Teşekkürler
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2014, 09:11:45 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Fatih COŞKUNÇAY

• Müdavim Üyemiz
  • Dirilerin Başında Koşmayan Ölülerin Peşinde Yürür.
    • Avcıların buluştuğu nokta
Ynt: Namludan hareketli franchi kullanıcıları?
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2014, 07:10:59 »
Sarı dediğin fren oluyor fren namluya denk gelmeli yönü önemli değil.  Frenin altındaki yüzük bir tarafı düz diğer tarafı koniktir. Düz tarafı fren yönünde takilirsa tüfek hafif dolularla çalışabilir hale gelir. Konik taraf frene denk getirildiginde ise konik taraf freni hareket halindeyken sıkacağından dolayı ağır dolularla çalışması mümkün olur. Hareketli namlularin en belirgin sorunu havalar soguduktan sonra tutukluk yapmasidir. Bunu önlemek adına kış ayları için daha az sıkan bir fren ayarlamak yada daha kısa bir namlu yayı kullanmak olabilir. Bu sorunlarına rağmen okadar kullandığım tufekler içinde en uzak mesafeleri vurdugum ve hiç canlı dusurmedigim bir tufekti.
  • Ata Neo Modern Gold 3 oto 12 cal.
  • Genç Huğlu Custom Shop SxS 12 cal.
  • Huğlu 701 gb oto 20 cal.
  • Remington 11-87 Premier 12 cal
  • Franchi 20-12 cal. U/A
  • Deutsch Drahthaar(Üstün Alman Mühendisliği Harikası)
M.Fatih COŞKUNÇAY
1983 KAYSERİ

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
Ynt: Namludan hareketli franchi kullanıcıları?
« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2014, 09:10:45 »
Sarı dediğin fren oluyor fren namluya denk gelmeli yönü önemli değil.  Frenin altındaki yüzük bir tarafı düz diğer tarafı koniktir. Düz tarafı fren yönünde takilirsa tüfek hafif dolularla çalışabilir hale gelir. Konik taraf frene denk getirildiginde ise konik taraf freni hareket halindeyken sıkacağından dolayı ağır dolularla çalışması mümkün olur. Hareketli namlularin en belirgin sorunu havalar soguduktan sonra tutukluk yapmasidir. Bunu önlemek adına kış ayları için daha az sıkan bir fren ayarlamak yada daha kısa bir namlu yayı kullanmak olabilir. Bu sorunlarına rağmen okadar kullandığım tufekler içinde en uzak mesafeleri vurdugum ve hiç canlı dusurmedigim bir tufekti.

Fatih yazın 24 gr trap fişeğinde ters cevirdiğim şekliyle duruyo.Şimdi tutukluk yapmıyo o zaman aynı devam ediyim.32 gr rc kullanıyorum ama tüfek sevmedi hep canlı düşürüyor baska fişek ne olur ama keçe tapa değil bior tapa olmalı hemen açılsın ben vuramıyorum kötü avcıyım😄
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Fatih COŞKUNÇAY

• Müdavim Üyemiz
  • Dirilerin Başında Koşmayan Ölülerin Peşinde Yürür.
    • Avcıların buluştuğu nokta
Ynt: Namludan hareketli franchi kullanıcıları?Fişek seçimi?
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2014, 09:33:15 »
mirage 30.5 gr 6-7
rio 30-32 gr 6-7
bp 30-32 gr 6-7
bunlar benim kullanıp memnun kaldıklarım. kolayına seçmiyor fişek ama mirage 30.5 gr da süperdi.
  • Ata Neo Modern Gold 3 oto 12 cal.
  • Genç Huğlu Custom Shop SxS 12 cal.
  • Huğlu 701 gb oto 20 cal.
  • Remington 11-87 Premier 12 cal
  • Franchi 20-12 cal. U/A
  • Deutsch Drahthaar(Üstün Alman Mühendisliği Harikası)
M.Fatih COŞKUNÇAY
1983 KAYSERİ

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2014, 11:34:41 »
Fatih yazın 24 gr trap fişeğinde ters cevirdiğim şekliyle duruyo.Şimdi tutukluk yapmıyo o zaman aynı devam ediyim.32 gr rc kullanıyorum ama tüfek sevmedi hep canlı düşürüyor baska fişek ne olur ama keçe tapa değil bior tapa olmalı hemen açılsın ben vuramıyorum kötü avcıyım😄
ahmet bey  namlu hareketli fix şoklu namlu çıkış ölçüsü (17.75) namlu iç çapı 18.30   71 namlu italyan  franchi bizde de var kayınçom kullanıyor bende onla vuramıyorum :) 31 gr rc titano ile süper randıman alıyor  8-9-10 no ile ördek.keklik ve tahtalı vuruyor çarşamba vurmuş gene tahtalı 8 no titano ile  umarım faydası olur manisadan selamlar
titano 10 no ve çamurcunların son hali franchi ile

« Son Düzenleme: 04 Aralık 2014, 16:16:33 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2014, 16:11:28 »
franchi  encok GB fişeklerini sever.unutma cok önemli
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2014, 18:03:37 »
ahmet bey  namlu hareketli fix şoklu namlu çıkış ölçüsü (17.75) namlu iç çapı 18.30   71 namlu italyan  franchi bizde de var kayınçom kullanıyor bende onla vuramıyorum :) 31 gr rc titano ile süper randıman alıyor  8-9-10 no ile ördek.keklik ve tahtalı vuruyor çarşamba vurmuş gene tahtalı 8 no titano ile  umarım faydası olur manisadan selamlar
titano 10 no ve çamurcunların son hali franchi ile

Sağolasın özgür abi.Kekliğe 6,7 numara ördeğe 4,5 numara sacma kullanıyorum,rc caccia kullandım mavi 28 gr güzeldi ama işk haftalar güneşli havalarda.titanoyu denerim.

Tesekkürler
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2014, 18:04:35 »
franchi  encok GB fişeklerini sever.unutma cok önemli

Veli abi teşekkür ederim.Gb süper süratli diyo buldum 32,34 gram deneyince sonuclarını paylaşırım.
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #8 : 09 Aralık 2014, 12:14:20 »
Sarı renkli Jk fişek kullandım 34 gr.Hava yumuşak olduğu için biraz sert geldi ama güzel verim aldım...
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

İbrahim ÇAMUR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2015, 18:26:01 »
Ben namlu hareketli franchi hastasıyım.. Rahmetli babamın tüfeği idi. Yıllar sonra bi tane istediğim temizlikte buldum değerinin üstünde para vererek aldım.  Arkadaşım bu tüfeklerdeki namlu çeliği hiç bir tüfekte yok bunu bilesinnnn. Bunlarda  biraz ağır fişek kullanman gerekir. Namlu hareketli olduğu için geri tepmeside tabikide tepmeye bağlı olarakta namlu şahlanmasıda diğer gazlı ve kinetik tüfeklere  göre fazladır.YANİ ANLATMAK İSTEDİĞİM ŞEY tüfeği sağlam sıkı tutup atış yapman lazım.Ben ister inan ister inanma yaz kış 35-36 gr dan aşağı bu tüfekte kullanmıyorum Çünkü elindeki tüfeğin namlusu geri ileri çalışıyor  fişeğin daha fazla enerjisi olması lazım RC KJ 6  Kullan derim kendin yapacaksan eğer 180 barut 36 gr saçma keçe tapa  at gör RASGELE....

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 05 Mayıs 2015, 00:10:00 »
franchi fişek secer özellikle GB .fişeklerine bayılır.gb al at
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR