Gönderen Konu: Süperpozede kilit sıkılaştırma revizyonu  (Okunma sayısı 3199 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Süperpozede kilit sıkılaştırma revizyonu
« : 17 Aralık 2014, 22:42:09 »
Arkadaşlar süperpozelerde (Beretta, Huğlu tipi menteşeli) kilit boşluklarını sıkıştıran olduysa, nasıl bir yöntemle yapıldığını öğrenmek istiyorum.

Bir yöntem, mengeneye koyup sıkmakmış. Peki başka? Ülkemizdeki ustaların ne yaptığını öğrenmek istiyorum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Atınç ERGÜREL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Süperpozede kilit sıkılaştırma revizyonu
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2014, 23:04:39 »
Volkan bey,eskiden çiftem varken Boşluk yaptığında namlu kısmındaki kilit yatağını çekiçlerdik.Biraz şişirince epey idare ederdi.80 li yıllardaki en basit çözüm yolu buydu.
  • Stoeger m2000 71 namlu
  • Üzümlü Koop.S.poze 71 namlu
  • Huğlu Koop.S.Poze 104/A 76 namlu
  • deutsche kurzhaar DORA
1973 İZMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2014, 23:14:25 »
Volkan bey,eskiden çiftem varken Boşluk yaptığında namlu kısmındaki kilit yatağını çekiçlerdik.Biraz şişirince epey idare ederdi.80 li yıllardaki en basit çözüm yolu buydu.
Bunu bir büyüğümden duymuştum sanki. O da çifteydi galiba. Aslında poze için de aynı iş yapılabilir. Nerden hatırlıyorum anımsayamadım ama bu yöntemi Browning mi nedir, yapıyormuş galiba. Yanlış olabilir.

Teşekkür ederim Atınç Bey, elinize sağlık. Bunu öğrendim.

Arkadaşlar burada yazılmayan ama ülkemizden ustaların yöntemi olarak bildiğiniz varsa rica ediyorum. Sağolun.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2014, 23:24:10 »
Özellikle beretta vede üzümlü namluya gecen çift sürgü dolarak

Ana vida dediğimiz ciftelerde kubuz onundeki tek  pozede ise sagli sollu

namlu ayaklarini tutan parcalar

Sıkma yontemi genelde kolay gorunsede yapılmaması gereken bir işlem
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 18 Aralık 2014, 00:02:25 »
Özellikle beretta vede üzümlü namluya gecen çift sürgü dolarak

Ana vida dediğimiz ciftelerde kubuz onundeki tek  pozede ise sagli sollu

namlu ayaklarini tutan parcalar

Sıkma yontemi genelde kolay gorunsede yapılmaması gereken bir işlem
Mengeneyle sıkma için diyorsunuz değil mi? O yalandan bir iş. Onu kabul etmem de, çekiçleme bir nebze... Daha iyi yöntemler de vardır elbet.

Beretta, Huğlu tipi kubuz içlerindeki sağlı sollu kısa pimlere ve onların oturduğu, namlu yanlarındaki yarım ay biçimli yarıklara  bir işlem yapan oluyor mu acaba Emin Bey? Ve ne gibi iş yapıyorlar acaba?
1968

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2014, 00:39:49 »
 Ali ağır usta aşınan kilit parçalarına kaynakla dolgu yapıp sonra kaynağı eğeliyerek kilidi alıştırdıklarını boşlukları kapattıklarını söylemişti. Üzümlü ve beretta s.pozelerde çatal kilit var yani kasadan namludaki deliklere giren U şeklindeki çelik kilit parçası onunda boşluğunu kimisi kaynakla kimisi delikleri çekiçliyerek kimiside içeri giren pimleri çekiçliyerek şişiriyo o şekil boşluk alınıyo.
 Boşluk yapmanın iki sebebi vardır tüfekte ağır fişek kullanmak kilit parçalarına aşırı yüklenmeye sebepoluyo ve metal yorgunluğu dediğimiz olay gerçekleşiyo. Diğeride zamanla aç kapat aç kapat yapa yapa iki kuru meralin birbirine sürtmesinden kaynaklı aşınma. Ben s.poze tüfeklerimde kilit parçalarına kulak temizleme pamuğuyla beyaz gıres yağı sürüyorum(kaliteli olan) yağlı iki metal birbirine sürttüğünde aşınma olmaz. Araba ve motorsiklet motorundaki yağ içinde çalışan ortalama 500,000km ömrü olan krank mili buna en yaygın örnek ;)
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2014, 09:14:06 »
Volkan abi bahsettigin yer namlu yatakları bu yataklar dolgu yapılıp frezede alınıyor bu surettede lacka alınıyor
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Kenan ÖZKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2014, 09:52:07 »
boşluk olayı için bencede en mantıklı çözüm argon yada oksijen kaynağı ile yapılan işlem daha mantıklı dövme sıkma işi biraz saçma neden saçma ne kadar sıkacan çok sıktın eğele az sıktın biradaha sık e iyi tamam oldu galiba bu olay değil kaynak olayı şart Serkan abi yağlama olayında sana katılıyorum ama gres yağı biraz kalın bir yağdır kulanmadım eğer kulanılır ise çok ince sürülmelidir çok fazla sürülmemeli dir aksi taktirde çok fazlası istenmeyen sonuçlar belki geri dönüşümü olmayan hasarlara neden olabilir yağlama olayı iki aynı yada ayrı metalin birbirini aşındırmasını engeler ve parça ömrünü uzatır bazen silahımızı çok kuru yapıyoruz bazen hareketin oluğu kısımlara bir iki damla özle silah yaplarından damlatarak hafif yağlı bırakırsak olumsuz riskleri aza indirmiş oluruz gereksiz bilinçsiz de yüksek gramajları kullanmamalıyız ve bilinçsiz bir şekilde fişekte doldurmamalıyız şahsen böle olayda çifte nin yarıldığını dahi gördüm bence çifte ve pozelerde ve çiftelerde ağır fişlek yerine hafif gramajlı fişekler kulanılır sa buda ömrü uzatır ve metal kısımları yıpratmaz ve aşındırmaz diye düşünüyorum saygılar
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2014, 09:54:23 Gönderen: Kenan ÖZKAN »
_____SiVeR öLüMüNe SeVeR____ KeNaN ÖzKaN 1989 B Rh+ istanbul  SİVASLI YİĞİDO

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2014, 10:14:07 »
Sevgili dostlar bu aşınma sorunu benim çiftemde var,ustalar bizi aydınlatırsa daha doğru olur kanısındayım.Önemli konu.
Selamlar.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2014, 11:21:06 »
boşluk olayı için bencede en mantıklı çözüm argon yada oksijen kaynağı ile yapılan işlem daha mantıklı dövme sıkma işi biraz saçma neden saçma ne kadar sıkacan çok sıktın eğele az sıktın biradaha sık e iyi tamam oldu galiba bu olay değil kaynak olayı şart Serkan abi yağlama olayında sana katılıyorum ama gres yağı biraz kalın bir yağdır kulanmadım eğer kulanılır ise çok ince sürülmelidir çok fazla sürülmemeli dir aksi taktirde çok fazlası istenmeyen sonuçlar belki geri dönüşümü olmayan hasarlara neden olabilir yağlama olayı iki aynı yada ayrı metalin birbirini aşındırmasını engeler ve parça ömrünü uzatır bazen silahımızı çok kuru yapıyoruz bazen hareketin oluğu kısımlara bir iki damla özle silah yaplarından damlatarak hafif yağlı bırakırsak olumsuz riskleri aza indirmiş oluruz gereksiz bilinçsiz de yüksek gramajları kullanmamalıyız ve bilinçsiz bir şekilde fişekte doldurmamalıyız şahsen böle olayda çifte nin yarıldığını dahi gördüm bence çifte ve pozelerde ve çiftelerde ağır fişlek yerine hafif gramajlı fişekler kulanılır sa buda ömrü uzatır ve metal kısımları yıpratmaz ve aşındırmaz diye düşünüyorum saygılar
Askeriyede yılalrca komple gres yağının içinde yatan tüfekler var çıkartılıp temizlendiklerinde hiçbişey olmuyo  ;) Ben kaliteli gres yağı ya beyaz gıres yada würt sıvı gıres kullanıyorum dediğim gibi kulak temizleme pamuğuyla az sürüyorum kalın yağ olduğundan tutunma özelliği daha fazla senelerdir kullanıyıorum bir sorun yaşamadım. Yanlız otomatik tüfeği olup olmadık yerleri gıreslenirse gıres macunlaşma yapar zamanla oda çalışmayı etkiler. Benim sürdüğüm gıres yerleri zaten her tüfek temizlemede tüfekten giden yerler sonra yeniden sürüyorum. Zaten tüfeğin kapanış kilidin geçiş sesinden metal sürtünmesinin azaldığı anlaşılıyo uygulayınca  ;)
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 18 Aralık 2014, 11:34:05 »
Sevgili dostlar bu aşınma sorunu benim çiftemde var,ustalar bizi aydınlatırsa daha doğru olur kanısındayım.Önemli konu.
Selamlar.
Ben tüfek ustası değilim ama şimdiyekadr çeşitli tüfek ustalarıyla bu konu üzerinde aldığım bilgileri aktarayım. Tüfeğin iyisi kötüsü farketmez bilinçsiz kullanımda illaki bir süre sonra aşınma oluyo boşluk oluyo tüfeklerde. Bir süre sonra dediğim yerli tüfek alırsın iyi bakarsın 20 sene boşluk yapmaz, ithal tüfek alırsın bilinçsiz kullanırsın 10 senede laşka olur heryanı.
  Ben remington 11-87 gibi çelik kasalı tüğegi bile dağıtan kullanıcı gördüm. Tüfeğin şokları kayıp paraya kıyıp bir tane 5 no şok almamış tüfeğin namluda 1 no şok takılıyken yıllarca domuza kurşun atmış. Tüfeğin çeliği sağlam olduğundan namluya zarar gelmemiş ama yıllarca kurşun yüksek hızda namludan ilerleyip şoka çarpa çarpa ters kuvvet oluşturmuş tüfeğin namlusu şıkır şıkır oynuyodu yuvasında  ;D
 Çok yerli tüfek sahibi tanıyorum üzümlü s.poze, huğlu s.poze kullanan adamların ilk tüfekleri ve 15 - 20 senedir kendilerinde aktif olarak ava gidiyolar ama tüfeklerinde hiç boşluk oynama yok zımba gibi tüfekler. Ama adamlar işte av vuramayınca kabahati fişekte arayıp maceraya atılmamışlar ağır sıkılarla.
 Onun haricinde eski avcı bir dede vardı tüfeğini gösterdi bana ben sıkımı kendim doldururdum iki ölçek barut koyuyodum kurşun basarken domuzun ayaklarını yerden kesiyodu dedi  :D aldım baktım tüfeği öyle bir boşluk yapmışki çifteyi kapattığınızda aralıktan fişeklerin sarı kısmını görebilirsiniz  :D
 Tüfeğin çelik kalitesi kilit parçalarının çeliğinin özellikleri avanslı kilit olup olmaması illaki aşınma süresini etkiler ama temel etken tüfeği bilinçli kullanmak.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Kenan ÖZKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2014, 21:55:57 »
serkan abi bir gün rica etsem tüfek temizlerken nasıl temizlenir ve nelere dikat edilmesi gerekir ve hangi yağlar kulanılmalı bu hususta bizleri aydınlatırsan seviniriz pozede ve otomatikte detaylı bilgi verirsen menmun oluruz resim yada video çok daha aydınlatıcı olacaktır saygılar
_____SiVeR öLüMüNe SeVeR____ KeNaN ÖzKaN 1989 B Rh+ istanbul  SİVASLI YİĞİDO

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2014, 22:36:21 »
Tamam. Herbirinize bilgi, yorum katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. Kaynakla dolgu işini yapanlar kimlerse işi bitirirler. Belkide duruma göre her yöntem öncelikli veya faydalı olabilir. En iyisi bu yöntemlerin hepsini iyi bilen ve yapan; ne zaman hangisi daha uygun olduğunu anlayan ustaları bulmak. Nette bu işleri ecnebilerin yaparken arada sırada görüyorum ama bizimkilere sen nasıl yapıyorsun diye nasıl sorulur? :) Sayenizde bizim de tekniği iyi ustalarımız olduğunu öğrendim.

1-2 sene önce biriyle ava gitmiştim. Adamın çiftesi tıkırdıyordu. Uzatmıyayım; söylediğimde o halde tekrar boşluğunu aldırayım demişti. O gün eyvah dedim. Bizim pozeye de icap etse halim ne olacak, senede bir bu adam gibi boşlukla mı uğraşacağım diye. Onun için sormuştum. Ellerinize sağlık, çok yardımınız oldu. Saygılarımla...
1968

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 19 Aralık 2014, 18:53:59 »
serkan abi bir gün rica etsem tüfek temizlerken nasıl temizlenir ve nelere dikat edilmesi gerekir ve hangi yağlar kulanılmalı bu hususta bizleri aydınlatırsan seviniriz pozede ve otomatikte detaylı bilgi verirsen menmun oluruz resim yada video çok daha aydınlatıcı olacaktır saygılar
Kardeşim bende profesyönel değilim oyüzden kimseye tüfeğinizi şu şekil temizleyin diye akıl vermek gibi bir düşüncem yok. Fakat haftasonu zaman bulursam bol resimli bir konu açıcam tüfek temizliğiyle alakalı benim yöntemim bu şeklinde  ;)  Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır yine istiyen kendi bildiğince temizlesin ama yeterki temizlesin. Çünkü çok güzel tüfekler görüyorum bakımsızlıktan namlu içleri oyuk oyuk olmuş acıyorum. Ben namlu içine kükürt atıyorum daha öldürücü oluyo tüfek diyen cahillikte insanlarda gördüm  ;D Yok temizlersen öldürmezmiş tüfek bilmemne. Ben herzaman temizlerim attımmı ölende ölüyo yani senin tüfeğin çok temiz ben ölmem demiyo  ;D Atışlarda avı merkezleyipte tetiği çekemiyen mesafe hesaplıyamıyan birsürü saçmalık geliştiriyo kafasında.
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2014, 18:57:14 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR