Gönderen Konu: Huğlu atış testi ve hüsran !!!  (Okunma sayısı 16062 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şenel SAYGI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Huğlu atış testi ve hüsran !!!
« Yanıtla #25 : 05 Ocak 2015, 23:49:35 »
BEN HUĞLUDAN ÇOK MEMNUNUM
bende huğlu tektetik 76 cm kalın band
attığım ördek tavşan ve buldırcın yüzde 90 ölmüş olarak ele alıyorum
AKLIM ÇIKYOR ORMANCININ BİRİNE KAPTIRCAM DİYE
1971 İPSALA Umut Fakirin Ekmeği ye Mehmet ye!

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #26 : 06 Ocak 2015, 00:14:53 »
Tüfeğin kundak ölçüsünün farklı olması veya tüfeğin sağ dipçik veya sol dipçik olması durumunda yok sağa çeker yok sola çeker tamamen masal bu tüfeği yüzlediğimizde arpacığı gezin tam ortasına  zaten getirmiyoruz mu. Eeeee  sanki ilk defa nişan alıyoz?????? bu tüfeklerde hatalar var kabul edin,  etmesenizde olur Allahın izni ile bir daha Huğlu mu Tövbeler tövbesi...
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 06 Ocak 2015, 01:08:00 »
Tüfeğin kundak ölçüsünün farklı olması veya tüfeğin sağ dipçik veya sol dipçik olması durumunda yok sağa çeker yok sola çeker tamamen masal bu tüfeği yüzlediğimizde arpacığı gezin tam ortasına  zaten getirmiyoruz mu. Eeeee  sanki ilk defa nişan alıyoz?????? bu tüfeklerde hatalar var kabul edin,  etmesenizde olur Allahın izni ile bir daha Huğlu mu Tövbeler tövbesi...

Ümit bey uslubunuz sanki kavga ediyor gibi  olmuş,  burada kimse tüfeği savunmuyor ki sadece, tüfekteki hatanın  birden fazla sebebi olabileceğini söylüyoruz,benim yukarıda dipcik sağa yada sola eğikliği ile yazdığım tespit benim değil dünyaca kabul görmüş ve ispatlanmış bir durumdur.

"Tüfeğin kundak ölçüsünün farklı olması veya tüfeğin sağ dipçik veya sol dipçik olması durumunda yok sağa çeker yok sola çeker tamamen masal"

Özellikle bu cümleniz çok iddialı olmuş..Forumda kundak ölçüleriyle ilgili bölümü okumanızı tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2015, 01:13:33 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #28 : 06 Ocak 2015, 11:30:36 »
Ümit bey uslubunuz sanki kavga ediyor gibi  olmuş,  burada kimse tüfeği savunmuyor ki sadece, tüfekteki hatanın  birden fazla sebebi olabileceğini söylüyoruz,benim yukarıda dipcik sağa yada sola eğikliği ile yazdığım tespit benim değil dünyaca kabul görmüş ve ispatlanmış bir durumdur.

"Tüfeğin kundak ölçüsünün farklı olması veya tüfeğin sağ dipçik veya sol dipçik olması durumunda yok sağa çeker yok sola çeker tamamen masal"

Özellikle bu cümleniz çok iddialı olmuş..Forumda kundak ölçüleriyle ilgili bölümü okumanızı tavsiye ederim.

Estağfurullah kesinlikle kavga etmiyorum. Benim Kızgınlığım Huğluya ,Türkiyenin bir değeri olarak gördüğüm firma iyiye gitmiyor. Çocukluğumda hayalini kurarak aldığım tüfeğin böyle saçma sapan bir sorunla bana satılması ve firmanın tüfeğinin arkasında durmaması .... 
6 senedir bu olayı inceliyorum. Yurtdışından boresighter aldım. Şimdi tüfekleri söküyorum, Ne kundak ne dipçik , Sadece namlu üzerinden boresighterları takıp inceliyorum. sadece namlu üzerinden diğer firmaların sattıkları tüfekleride  av bayisinde inceleyerek tüfek almaya kalkışınca 3. tüfekden sonra bayi arkadaş denettirmedi ! (3'nde de hata ve hatalar vardı ) namlulardaki bariz hatalar, namlular birbirinden farklı yerleri görüyor ,nişan hattıyla namluların gördüğü yerin alakası yok. Ayrıca dipçiğin ve kundağın ölçüsünün farklı olması  sadece tüfeğin hızlı bir şekilde yüzünüze aldığınızda hedefi ararsınız namlunun üzerinden bakarken, birde ateş ettiğinizde yüzünüze çarparak sorun yaratır bu kadar, bunun dışında büyük sorun yaratmaz. Nişan aldığınız yerden başka yere ateş etmek veya iki namlunun başka yeri görmesi ayrı bir olay...
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 06 Ocak 2015, 12:19:24 »
BEN HUĞLUDAN ÇOK MEMNUNUM
bende huğlu tektetik 76 cm kalın band
attığım ördek tavşan ve buldırcın yüzde 90 ölmüş olarak ele alıyorum
AKLIM ÇIKYOR ORMANCININ BİRİNE KAPTIRCAM DİYE
ormancı tüfeğinizi niye alsınki.yasal avlandığınız kurallara uyduğunuz sürece değil ormancı  feriştahı gelse tüfeğimi alamaz..
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 06 Ocak 2015, 14:36:08 »

Bu masaldan bahsediyorsunuz sanırım.

1984 Ankara

The following users thanked this post: Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Selami GERÇEK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 06 Ocak 2015, 14:45:29 »
Arkadaşlarım ve abilerim. Doğrudur dipçik gibi unsurlar etkilidir. Ama bu tüfekle hamuda kalkıp atsanızda aynı  :) yani birbirimizle bu yüzden tartışmaya girmeyelim lütfen. Ben güven duyduğum huğlu nun böyle yapması üzerine bunları paylaştım. Biz avcılar tepkimizi koymazsak yerli firmalar bizleri enayi yarine koymayı devam edecekler diye düşünüyorum. Sesimiz ne kadar yükselirse o kadar yapıcı olur diye düşünüyorum. Belki tüfekleri piyasaya sürmeden kontrol etme zahmetine katlanırlar.
1990 MANİSA

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #32 : 06 Ocak 2015, 23:00:18 »

Bu masaldan bahsediyorsunuz sanırım.

Haklısınız dipçik ve kundak ölçüsü gerçekten çok önemli ! Bana uygun olmayan tüfeklerle gençlik yıllarımda az şişirmedim yüzümü ,her ateş ettiğimde yüzümün sağ tarafını elmacık kemiğini döverlerdi. Ama dipçik ve kundak ölçüsünün farklı olması namluların nişan hattının , namlu birleştirilmelerinin hatalı olan tüfeklerin durumunu değiştirmez diye düşünüyorum. video da 1.47 nci saniyede düşük dipçiğin hedefe alt vuruş olarak etki edeceğini söylüyor da arpacığı görmeden yapılan  bir atışdan bahsediyor. Ben böyle bir atış yapmanın doğru olmayacağı kanaatindeyim. Zaten hangi dipçik ölçüsüyle olursa olsun arpacığı görmeden veya tüfeğin ucunu görmeden, sadece gez denilen yerden bakarak arpacığı görmeden yapılan atışdan hayır beklenilmez.   Ayrıca yivsiz av tüfeğinde nişan almazsınız arpacığı kılavuz olarak kullanarak hedefe doğrultulur diyor videonun başında,  bu bana çok mantıklı gelmedi örnek olarak memleketimizde hemen hemen her ilde sezon dışında tek kurşun atış yarışmaları yapılır tek kurşun atışlarında dereceye giren  avcı arkadaşlarımızın nişan almadan attıklarını düşünsenize.
Yazdığım mesajlara zahmet edip mesaj yazan arkadaşlara da canı gönülden teşekkür ederim.

• Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı Selami GERÇEK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 06 Ocak 2015, 23:43:46 »
Ümit abiye katılıyorum. Zaten burda 200 metreden keskin nişancı atışından bahsetmiyoruz. 10 metreden karton atışı bu  :) Dipciği komple söküp el dipçiği taksan bile 14-15 cm sapmaz. Ayrıca tüfeği bugün kargoya verdim. Sonuç ne olacak çok merak ediyorum.
1990 MANİSA

Çevrimdışı Hikmet KIRMIZIOĞLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 27 Şubat 2015, 19:38:49 »
Arkadaşlar ben benelli supernova pompalımı ilk aldığım zaman 25 metrede tek kurşunu 15 cm üst atıyordu. Sonra bi forumda churchill metodu diye bişey okudum. Atışlar yukarı gidiyorsa bu metoda göre kundak üst tarafından inceltilmeli diyordu. Bende açı ayar buluna baktım düşüklük 60mm idi. 65 mm olan pulu taktım ve atış yaptım.Bilin bakalım ne oldu :) 3 atışta da soda şişeleri tuzla buz oldu  dipçikteki ufak bi oynama ile problemi çözdüm. Churchill metodu yazın Google a orda yazanları uygulayın görün bak vuruş noktanız ile nişan noktanız nası aynı yerde buluşuyor.
  • Ata Neo & Beretta 1301 Otomatik
  • Rizzini Aurum Süperpoze & Yıldız Çifte
1986 Balıkesir

Çevrimdışı Hikmet KIRMIZIOĞLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 27 Şubat 2015, 19:42:30 »
İngiltere'nin meşhur bir silah yapımcısı ve Scotland Yard'ın danışmanı olan Robert Churchill'in önerdiği tüfeğin uygunluk testi böyledir.

Test için öncelikle 1x1 metre ebadında kare şeklinde bir hedefe ihtiyacınız vardır. Bunu bu boyutlarda alacağınız çıtalar ile yaptıktan sonra üzerini kalınca açık renk bir kağıtla kaplayabilirsiniz. Hedefin ortasına 10 cm. çapında parlak renkte bir nokta koyduktan sonra ve hedefi de göz hizanızın yüksekliğinde arkası emniyetli bir yere yerleştirdikten sonra hedefiniz hazırlanmış olacaktır.

Hedefe atış yapacağınız uzaklık 16 yard ( 14.63metre) olacaktır.
Hedefe atış uzaklığının 16 yard olmasının sebebi Churchill'in açıklamalarına göre hedefteki her 1 inch'lik hata tüfek dipçiğinde 1/16 inch'lik bir düzeltmeyi gerektirmektedir.
Hedefe belirlediğiniz bu uzaklıktan ava atar gibi normal atış pozisyonunuzda rahat 5-6 atış yapın. İki gözünüzde açık olsun ve bütün dikkatiniz hedefe yönelsin. Yivli tüfek gibi nişan alınmamalı sadece tüfek iyi omuzlanarak (tam olarak yerine oturtularak) atış yapılmalıdır.

16 yard mesafeden yapılan atışta grupman oldukça dar olacaktır. Şimdi yapılacak olan saçmaların en yoğun olduğu bölgeyi işaretlemektir. Bu işaretlediğiniz yerin daha önce hedef üzerine koyduğunuz 10 cm çapındaki noktaya düşey ve yatay olarak mesafesini ölçtükten sonra atış yapılan noktadan uzağa düşen her inch'lik mesafe için dipçik üzerinde 1/16 inch'lik düzeltme yapar. Ölçümde alacağınız not bir örnek verirsek şöyle olacaktır; 3 inç yukarıda ve 2 inch sağda gibi.

Tüfek üzerindeki düzeltmeler nasıl yapılacak?

Solak olmayan atıcılar için söylersek;

Eğer atışınız yukarı gelmişse ağaç inceltilerek dipçik alçaltılmalı.

Eğer atışınız sola gelmişse ağacın sol tarafını incelterek gözün sağa kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız sağa gelmişse sol taraftaki ağaç kalınlaştırılmalı ve gözün sola kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız aşağıya gelmişse ağaç yükseltilmeli ve gözünde yukarı kayması sağlanmalıdır.

Solak atıcılar için yana olan düzeltmelerin tersi yapılırken düşey olanlar aynen uygulanır.

Bu düzeltmelere bakıldığında yivli tüfeklerde yapılan gez ayarlamasıyla aynı olduğu görülür burada gez yerine tüfeğin üzerinde pozisyon alan gözümüz vardır.
Bu düzeltmeler yapılırken dikkat edilmesi gereken ağaç üzerinde yapılacak inceltme ve kalınlaştırmaların daha önce ölçtüğünüz hedef ile sizin atışınız arasındaki inch olarak mesafenin her inch'inin 1/16'sý kadar olmasıdır.
Bir örnek verirsek atışınız hedeften 4 inch aşağıya ve 4 inch'de sağa gelmişse dipçik 4/16 inch yükselmeli ve bu kadarda sola gelmelidir.
Dipçiğin yükseltilmesi belki ince mantar tabakaların ağaç üzerine yapıştırılması ile olsa da ağacı alçaltmak(törpülemek) bu işi bilen biri tarafından yapılmalıdır
  • Ata Neo & Beretta 1301 Otomatik
  • Rizzini Aurum Süperpoze & Yıldız Çifte
1986 Balıkesir

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 11 Nisan 2015, 20:33:43 »
ben de huğlu 103 de aldım 6 sene önce  1200 tl ye bir ay sonra 800 tl sattım o zamanın parası zarar 400 tl Huğluya güvenme bedeli // tüfekde ki sorunlar bantın gösterdiği yeri vurmuyor zaten iki namlu başka başka yerlere gidiyor!!!!!!!!!!
yerli tüfeklerde bu böyledir.huğluya has bir durum değil.satışta yerli tüfekler daha fazla değer kaybeder.1200 tl ye alınan sıfır tüfeği ikinci elde 800 e satmışsanız iyi satmışsınız.yerli tüfekler de durum böyle malesef....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #37 : 11 Nisan 2015, 21:01:51 »
Yerli firmalarımızla ilgili sorunlar burada dile getirildiğinde, servis, tamir, ilgi-alaka vs gibi sonuçlarında aynı şekilde olumlu veya olumsuz burada paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta burası bilgi paylaşımı açısından çok önemli bir platform. Bakabildiğim kadarıylada  konuları merakla takip ediyorum ve çoğu konuda bu tür paylaşımlar ve bilgi alışverişi gayet güzel. Yorumlara baktığımda Selami bey 5-6 ocak tarihinde tüfeği fabrikaya göndereceğini ve sonuçları burada paylaşacağını yazmış. 3 ay süre geçmiş, sonuçları burada paylaşıp sorunun giderilip giderilmediği konusunda bilgi paylaşımında bulunması bence güzel olurdu.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Mert YILMAZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : 11 Nisan 2015, 21:18:57 »
Emrah Bey size katılıyorum . Bende Huğlu Tek kırma var servise gönderdim bakımını yaptılar gerçekten adamlar işini çok iyi yapıyor servisleri iyi. istediğim zaman her türlü ulaşabiliyorum üst düzey yetkililer bile bizimle muhatap oluyor. Tebrik etmek gerek. Emrah Bey sizden bilgi almak isterim ben de ATA VENZA var fakat Huğlu GX 512 almayı düşünüyorum pek memnun kalmadım ATA VENZA dan boyaları kalkıyor. daha önce Huğlu otomatik kullanmadım kullanan arkadaşlarım var 601 G serisi çok iyi diyorlar. GX hakkında bilginiz varsa yazarmısınız.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #39 : 11 Nisan 2015, 21:33:40 »
Emrah Bey size katılıyorum . Bende Huğlu Tek kırma var servise gönderdim bakımını yaptılar gerçekten adamlar işini çok iyi yapıyor servisleri iyi. istediğim zaman her türlü ulaşabiliyorum üst düzey yetkililer bile bizimle muhatap oluyor. Tebrik etmek gerek. Emrah Bey sizden bilgi almak isterim ben de ATA VENZA var fakat Huğlu GX 512 almayı düşünüyorum pek memnun kalmadım ATA VENZA dan boyaları kalkıyor. daha önce Huğlu otomatik kullanmadım kullanan arkadaşlarım var 601 G serisi çok iyi diyorlar. GX hakkında bilginiz varsa yazarmısınız.
Mert bey venza güzel bir tüfek ama hakkında pek bilgim yok.bizde yeğenimle birlikte kullandığımız iki adet nitro beast var. ikisindede sol atma sorunu vardı, ikiside servise gitti, sorunu düzelttiler. sezon haricinde bakım ve bazı kişisel istekler için gönderdik, gayet güzel ilgilendiler. Hatta tüfeğimi servise gönderdiğimde, tüfek kargoya verilmeden bir gün önce otomatik servisindeki usta beni aradı, bakım ve kontroller yapıldı, tüfeği yarın göndericez, istediğiniz birşey varmı diye sordu. ben bu konuda servisin ilgi ve alakasından gayet memnunum. sonrasındada bir sıkıntı yaşamadım. gx hakkındada pek bilgim yok ama huğlu facebook sayfasına bakıyorum paylaşılan fotoğraflarda yorumlarda kullananlar memnun gözüküyor.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Nuri ÇELİK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 01 Nisan 2016, 06:11:58 »
Geçen sene b ende akdaş 312 se modelini aldim deneme atışlarin aşırı üst vurdugunu gördüm üst namlunun neyse fabika. Gönder dedi sonra tüfek geldi hemen tekrar deneme atışi yaptim  bu sefer alt namlu alt vuruyordu fabrikayı âradım bizzat sahibiyle.  Konuştum adamlar asla kabul etmiyorlar hatasini yok dipçik ayari falan filan bâna deddigi aynen şu askeri usulde nişân alacakmişim yani hedefin altına alet olsun çok pliik yaptim hatta biyerde yazdi diye satiş sorumlusu beni maahkemeye vermeekle bile tehtiit etti 1650 tl. Aldigim tüfeyi avci olmayan bir arkadaşa belirtmek şartiyla 900 tl ye sattim zarara bak arkadaşlar huglu tüfeklerinden azim yandi yani aldım bir avrupa rahat ettim daha yazacak çok sey var kısa geçtim

• Ata neo
  • akkar altay silver y.o
1973 - Denizli