Gönderen Konu: 2 Yaşında Erkek Kurzhaarım Av Yapmıyor. Yardım.  (Okunma sayısı 15951 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Ynt: 2 Yaşında Erkek Kurzhaarım Av Yapmıyor. Yardım.
« Yanıtla #25 : 07 Aralık 2015, 15:29:28 »
Dün avcılık adına güzel bir gündü sabah vardığımız merada ustamla öğlene kadar 7 çulluk vurduk, gayet keyifli geçti, ama gün köpeğim Jack adına tam bir rezaletti. Avın ilk yarım saati amaçsızca yanımızda gezen Jack daha sonra gözlerden kayboldu... Yine arabanın yanına gitmiş olacağını düşündüm ve ava devam ettim, mola için arabanın yanına döndüğümüzde Jack ortalarda yoktu, yaklaşık 4 saattir görmemiştik. Jack in kaybolduğunu anladık arabayla aramaya çıktık yaklaşık 2 saat aradık yok, bulamadık... Sonra dağda odun kesen ormancılar boynundaki tasmada yazan numaradan bana döndüler, köpeğin yanlarında olduğunu söylediler. Araba yolu olmadığından çok uzun bir mesafeyi dağ tepe aşarak Jacki almaya gittim bu sırada ava devam eden ustam 3 çulluk daha vurmuş. Ormancıların yanına gittiğim Jack hemen yanıma geldi, oturdu, kızdığımı anlamıştı. Hiç vurmadım, sevmedimde... Belime zincirle bağladım yolda bir kaç çekiştim getirdim arabanın yanına... Koydum bagaja eve döndük... Köpek her hafta daha kötüye gidiyor, Sen sahibinin yanında yarım saat durmuyorsunda ormancının yanında 5 saat duruyorsun nasıl bir köpektir problemi nedir ne istiyor bende anlamadım...
Hamdi kardeşim,bak sen beni dinle...demedi deme...benden söylemesi.Usta köpeklerle başka avcılarla gitmeye devam edersen vedalaşırsın bu köpekle :)
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #26 : 07 Aralık 2015, 17:39:20 »
A. Hamdi kardeşim köpeğin tüfekten korkuyormu? Acaba silah sesindenmi ürktü?

GT-S6810P cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı A.Hamdi BEYHAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 07 Aralık 2015, 18:16:02 »
Sayın Mustafa AYDIN abi köpeğin tüfekten korktuğunu zannetmiyorum, köpeği aldığım ikinci hafta bir kaç tek kurşun atışı yaptık, sert patlayan kurşunlarda bile herhangi bir tepki vermedi, yalnızca görmeden ve ansızın atılan bir fişekte başını hafif eğdi... Dikkatlice köpeği izlemiştim... Grçen hafta o hemen yakındayken 3 atışta bir çulluk vurdum kaçmadı... Artık ustalarda zaten onu avda istemiyorlar avı bozduğu için...ustalarla gittiğim zaman götürmeyeceğim... Tek başıma götürüp av yapmaktan başka çarem kalmadı... Kafamda birkaç bıldırcın alıp biraz gösterip alıştırmak ve üç beş tanesini ufak bir alana salıp sonrada avlayarak av yaptırmak var... Ümidimi hala kesmedim her yolu denemeden vazgeçmeyeceğim...
1991-Bursa

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 07 Aralık 2015, 18:36:16 »
Tek basina git su ava sezon sonuna dogru faydasini gorursun madem illa ustalarla ava gidesin var soyle yap. Haftanin iki gunu bu kopeginle git diger kalan bir gunde ustalarla git eger haftanin uc gunude gitme ihtilamalin varsa eger yoksa bigununu bu kopege ayir ama tek git
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: A.Hamdi BEYHAN

Çevrimdışı Yener HACIOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 08 Aralık 2015, 20:59:40 »
Kardeşim köpeğin hayırlı olsun bir kurzhaar sahibi olarak şunu önerebilirim.hemen bir çulluk kanadından veya bıldırcın kanadından top yap yeni yavruymuş bibi oynat en büyük oyununuz bu olsun aranızda at getirsin gerekirse hırpalasın sonra otların içine at bulsun ödül ver.bu kanatlı av görüntüsündeki topu elinde görünce çılgına dönecek seviyeye getir.zaman zaman bu topa ip bağla önünde sürükle koştur atlat yakalat.zaman zamanda bu topu köpeğin görmeden otların arasına sakla elinde top varmış gibi at ve arat.Bu aralar tarlalarda oldukça fazla su çulluğu vardır.çık bol bol su çulluğu kaldırt vurduğun avı ver oynasın.kısa sürede senin tüfeği eline aldığında kuş aramaya gittiğinizi anlayacak ve sana katılacaktır.
lYener.HACIOĞLU-1977-SAKARYA_İSTANBUL

The following users thanked this post: Berkay TOPUZ, A.Hamdi BEYHAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 23 Ocak 2016, 17:09:16 »
Merhaba ustalar, konuya uzun zamandır yazmamıştım... Jack bu aralar bana gerçekten alışmaya başladı bunu hissediyorum, fazla avlanamıyorum, onu iki kere kanal boyunda yanlız  ava götürdüm, yanımda gezdi uzaklaşsada çağırınca koşarak geldi, gayet güzeldi, ama av göremedik ne yazık ki, bu sırada karlı bir lahana tarlasında dört ayağı üzerinde zıplaya zıplaya gezdi ve bir fareye ferma verdi, çok güldüm... Bişeyler var içinde sadece doğru yere kanalize etmemiz gerekiyor sanırım... Bir ustamız aşırı heycanı sürekli titremesi, sağa sola işaret bırakmasının sebebinide çiftleşme ihtiyacına bağladı ve daha önce hiç çiftleşmeyen Jack'in çiftleşince biraz daha durağanlaşacağını söyledi, yakın zamanda çiftleştirmeyi düşünüyorum, umarım daha heyecanlı bir hale gelmez...

1991-Bursa

Çevrimdışı Savaş KAYGISIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 09 Şubat 2016, 14:31:30 »
Merhaba ustalar, konuya uzun zamandır yazmamıştım... Jack bu aralar bana gerçekten alışmaya başladı bunu hissediyorum, fazla avlanamıyorum, onu iki kere kanal boyunda yanlız  ava götürdüm, yanımda gezdi uzaklaşsada çağırınca koşarak geldi, gayet güzeldi, ama av göremedik ne yazık ki, bu sırada karlı bir lahana tarlasında dört ayağı üzerinde zıplaya zıplaya gezdi ve bir fareye ferma verdi, çok güldüm... Bişeyler var içinde sadece doğru yere kanalize etmemiz gerekiyor sanırım... Bir ustamız aşırı heycanı sürekli titremesi, sağa sola işaret bırakmasının sebebinide çiftleşme ihtiyacına bağladı ve daha önce hiç çiftleşmeyen Jack'in çiftleşince biraz daha durağanlaşacağını söyledi, yakın zamanda çiftleştirmeyi düşünüyorum, umarım daha heyecanlı bir hale gelmez...

Hamdi BEYHAN kardeşim öncelikle merhaba. 22 Kasımda konuyu açmışsın ben bugün okudum baştan sona, senin arzun üzerine değer verip birçok avcı dostumuzda tecrübelerini sana aktarmış senin adına hepsine teşekkür ediyorum. Gelelim senin sorununa benimde 1991 doğumlu bir oğlum var seninle yaşıt, hepinizi Allah bağışlasın, bende 50 senedir ava giderim, onlarcada köpek besledim,, baktım, yetiştirdim avlandım vede hala avlanmaktayım 2 D. Drahthaarım var, 2 side dişi, süper avcı, youtube da görebilirsin bazı videolarını. Şimdi bunları niye yazdım, bu avcılık ve köpekle avcılık çok farklı birşey,
    1- Yavrudan büyümediği için sonradan sahiplenilen büyük köpekler yeni sahibine alışmak yerine (hele birde yeni sahibi senin gibi kıçınada iki çırpıştırdıysa) merada herzaman eski sahibini arar. seni bırakıp gitmesinin nedeni bu avlakdaki diğer avcıların yanına gidip 3-5 metreden yaklaşır kokuyu tanımayınca meradaki diğer avcıların yanına gider ve onun içinde ormancıların yanında bulmuşsun, çünki senden çok uzaklaştı, seni bulamayınca onlarla kaldı, kendini onlarla güvande hissetti, önüne bir de ekmek dilimi verdilerse, kan şekeri yükseldi ve orayı güvenli buldu.
    2- Öncelikle sen çok genç bir avcı kardeşimsin belkide bu ilk av köpeğin, köpek yetiştirmek ve eğitimi konusunda yeterli tecrüben yok bilmediğim için diyorum, bu beslediğin ırk Kontinental bir ırktır, 3-5 köpekten Almanlar tarafından kırılarak oluşturulmuştur. Bu sebepten dolayı geriye dönük (secere dediğimiz kağıt parçası burda işe yarar), genlerinden hayvanın avkanının yüksekliği, genetik yapısı vb hususları buradan belli olur ve eğitiminide ona göre planlarsın ve köpeğini yetiştirirsin. Bu köpekler genelde sahibine bir bağlandımı, canını verir buda sevgiyle gerçekleşir. Köpek eğitiminde 3 önemli husus vardı A- Eğitim, B-Disiplin C- en son sevgi. Bu sıra hiç unutulmamalı, yavru bir köpekte eğitim 6 aydan itibaren başlar, anneden ayrıldıktan sonraki süreç tamamen  yavrunun sahibine alışması, sevmesi ve itaat etmesini öğrendiği bir süreçtir. eğitim 6 aydan itibaren günde 15 dakika oda yıldırmadan yapılması gerekirki, sen köpeğini büyük aldığın için bu süreci kaçırmışsın.
   3- Yapman gereken sabırla, sevgiyle, oyunla vede hafif eğitimle (ödülleride unutmadan) köpeğinle bütünleşmek. Birkere her akşam (-ki akşamları daha fazla vakit ayırıyorsun öyle anladım yazılanlardan) kısa kayışla yaklaşık 3-5 km yol yürümen sana olan itiatını pekiştirecektir ve patronun sen olduğunu köpeğine gösterecektir. Köpeğini herzaman sol tarafında yürüt ne seni geçsin nede gerinde kalsın bu çok önemlidir. Geri kaldığında sana doğru tasmadan çek, ileri gittiğindede aynısını uygula, zaten sol elinle tuttuğun kayışla boynu arası en fazla 50 cm. uzunluk olsun, ava götürmeyi falan bırak ama bunu muhakkak her akşam veya müsait olduğunda gündüz uygula bu sana itaat etmesini sağlayacak bir eğitimdir.
    4- Gelelim en önemli husussa oda senin en son yazdığın yukardaki husus. Senin köpeğin dominant bir erkek köpek, benim bu satırları yazmamdaki sebeptir senin son cümlen. Köpeğini çiftleştirirsen en büyük hatayı yaparsın, birdahada aklı avda değil, av esnasındaki dişi köpeklerin peşinde dolaşmak olurki, bu seni ve arkadaşlarını çok sinirlendirir, sonunda şiddet uygulamaktan kaçınmazsın, budailşkinize çok büyük zarar verir.
    Burada yapacağın çok önemli bir husus var; 1 askere gideceğini söylüyorsun, askere köpek gidemez, ister kısa, ister uzun dönem olsun bunu unut derim, iyi düşün sana tam alışmadan bu köpeğini güvendiğin, sen yokken bakacak ama avada götürecek bir avcı dostuna sahiplendir, sen askerlik dönüşü yavrusundan büyütürsün, 2- Önümüzdeki sezon bıldırcında köpeğin senin istediğin şeyleri yapmasını istiyorsan acilen kısırlaştırki, şuan baskın olan erkeklik hormonları devre dışı kalsın, aklını sana ve avına versin bu kontinental ırklarda av köpeklerinde çok önemlidir. Onun için herzaman dişi köpek yetiştirmek daha avantajlıdır, sakindir,, sahibine daha yakındır, iteatkardır. "KÖPEĞİNİ SAKIN ÇİFTLEŞTİRME, BİLAKİS KISIRLAŞTIR RAHAT ET" yazacak daha çok şey var ama şimdilik bukadar yeter derim. Selam ve sevgilerimle.
1958-Ankara

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #32 : 09 Şubat 2016, 16:14:41 »

Savaş Bey Merhaba,

Aşağıda Hamdi Bey' e çok güzel kitap niteliğinde hatta kitaplarda yazmayan tecrübe ile kazanılmış bilgiler vermişsiniz. Benimde 2 tane Spaniel cinsi erkek köpeğim var biri 5 yaşında baba biride 1 yaşında oğulu. Babayı yetiştirirken en çok da dişi köpeklerin kokusu yüzünden ava kendini verememesi çok çekmiştim. Ancak yaşı ilerledikçe ve çiftleştikçe köpeğin ava daha çok oturacağını ve sakinleşeceğini belirten abilerin sözü ile bugünlere geldik ancak dedikleri de çıktı ve şimdilik sadece av ile ilgileniyor. İkinci köpeğim için ise yine sizin dediklerinizin tersini mi yani benim tecrübe ettiğim gibimi yoksa kısırlaştırarak mı devam etsemin ikilemindeyim.... Birde kısır köpeğin psikolojik ve hormonal olarak daha sıkıntılı bir yaşam süreceği konusunda huzursuzluk  sizin dediğiniz gibi yapmamı engelliyor...

Bu konuda sizin yaşadığınızbir tecrübeniz yani kısırlaştırdığınız erkek köpeğiniz yada yakın şahit olduğunuz arkadaşınız oldu mu?

Selamlar...   

Hamdi BEYHAN kardeşim öncelikle merhaba. 22 Kasımda konuyu açmışsın ben bugün okudum baştan sona, senin arzun üzerine değer verip birçok avcı dostumuzda tecrübelerini sana aktarmış senin adına hepsine teşekkür ediyorum. Gelelim senin sorununa benimde 1991 doğumlu bir oğlum var seninle yaşıt, hepinizi Allah bağışlasın, bende 50 senedir ava giderim, onlarcada köpek besledim,, baktım, yetiştirdim avlandım vede hala avlanmaktayım 2 D. Drahthaarım var, 2 side dişi, süper avcı, youtube da görebilirsin bazı videolarını. Şimdi bunları niye yazdım, bu avcılık ve köpekle avcılık çok farklı birşey,
    1- Yavrudan büyümediği için sonradan sahiplenilen büyük köpekler yeni sahibine alışmak yerine (hele birde yeni sahibi senin gibi kıçınada iki çırpıştırdıysa) merada herzaman eski sahibini arar. seni bırakıp gitmesinin nedeni bu avlakdaki diğer avcıların yanına gidip 3-5 metreden yaklaşır kokuyu tanımayınca meradaki diğer avcıların yanına gider ve onun içinde ormancıların yanında bulmuşsun, çünki senden çok uzaklaştı, seni bulamayınca onlarla kaldı, kendini onlarla güvande hissetti, önüne bir de ekmek dilimi verdilerse, kan şekeri yükseldi ve orayı güvenli buldu.
    2- Öncelikle sen çok genç bir avcı kardeşimsin belkide bu ilk av köpeğin, köpek yetiştirmek ve eğitimi konusunda yeterli tecrüben yok bilmediğim için diyorum, bu beslediğin ırk Kontinental bir ırktır, 3-5 köpekten Almanlar tarafından kırılarak oluşturulmuştur. Bu sebepten dolayı geriye dönük (secere dediğimiz kağıt parçası burda işe yarar), genlerinden hayvanın avkanının yüksekliği, genetik yapısı vb hususları buradan belli olur ve eğitiminide ona göre planlarsın ve köpeğini yetiştirirsin. Bu köpekler genelde sahibine bir bağlandımı, canını verir buda sevgiyle gerçekleşir. Köpek eğitiminde 3 önemli husus vardı A- Eğitim, B-Disiplin C- en son sevgi. Bu sıra hiç unutulmamalı, yavru bir köpekte eğitim 6 aydan itibaren başlar, anneden ayrıldıktan sonraki süreç tamamen  yavrunun sahibine alışması, sevmesi ve itaat etmesini öğrendiği bir süreçtir. eğitim 6 aydan itibaren günde 15 dakika oda yıldırmadan yapılması gerekirki, sen köpeğini büyük aldığın için bu süreci kaçırmışsın.
   3- Yapman gereken sabırla, sevgiyle, oyunla vede hafif eğitimle (ödülleride unutmadan) köpeğinle bütünleşmek. Birkere her akşam (-ki akşamları daha fazla vakit ayırıyorsun öyle anladım yazılanlardan) kısa kayışla yaklaşık 3-5 km yol yürümen sana olan itiatını pekiştirecektir ve patronun sen olduğunu köpeğine gösterecektir. Köpeğini herzaman sol tarafında yürüt ne seni geçsin nede gerinde kalsın bu çok önemlidir. Geri kaldığında sana doğru tasmadan çek, ileri gittiğindede aynısını uygula, zaten sol elinle tuttuğun kayışla boynu arası en fazla 50 cm. uzunluk olsun, ava götürmeyi falan bırak ama bunu muhakkak her akşam veya müsait olduğunda gündüz uygula bu sana itaat etmesini sağlayacak bir eğitimdir.
    4- Gelelim en önemli husussa oda senin en son yazdığın yukardaki husus. Senin köpeğin dominant bir erkek köpek, benim bu satırları yazmamdaki sebeptir senin son cümlen. Köpeğini çiftleştirirsen en büyük hatayı yaparsın, birdahada aklı avda değil, av esnasındaki dişi köpeklerin peşinde dolaşmak olurki, bu seni ve arkadaşlarını çok sinirlendirir, sonunda şiddet uygulamaktan kaçınmazsın, budailşkinize çok büyük zarar verir.
    Burada yapacağın çok önemli bir husus var; 1 askere gideceğini söylüyorsun, askere köpek gidemez, ister kısa, ister uzun dönem olsun bunu unut derim, iyi düşün sana tam alışmadan bu köpeğini güvendiğin, sen yokken bakacak ama avada götürecek bir avcı dostuna sahiplendir, sen askerlik dönüşü yavrusundan büyütürsün, 2- Önümüzdeki sezon bıldırcında köpeğin senin istediğin şeyleri yapmasını istiyorsan acilen kısırlaştırki, şuan baskın olan erkeklik hormonları devre dışı kalsın, aklını sana ve avına versin bu kontinental ırklarda av köpeklerinde çok önemlidir. Onun için herzaman dişi köpek yetiştirmek daha avantajlıdır, sakindir,, sahibine daha yakındır, iteatkardır. "KÖPEĞİNİ SAKIN ÇİFTLEŞTİRME, BİLAKİS KISIRLAŞTIR RAHAT ET" yazacak daha çok şey var ama şimdilik bukadar yeter derim. Selam ve sevgilerimle.
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

The following users thanked this post: Savaş KAYGISIZ, A.Hamdi BEYHAN, Müsabir LETİFLİ

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #33 : 09 Şubat 2016, 17:50:27 »
Genç erkek köpeğe avı öğretmeden,malum işi öğretirsen daha çok arkasından koşarsın bayırlarda... :)
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

The following users thanked this post: Savaş KAYGISIZ, A.Hamdi BEYHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 09 Şubat 2016, 21:55:32 »
Genç erkek köpeğe avı öğretmeden,malum işi öğretirsen daha çok arkasından koşarsın bayırlarda... :)
     Taşkın GESİLİ kardeşim merhaba, Kadri AĞRALI kardeşimin yazdığına katılıyorum öncelikle. Sonra sizin sorunuza nacizane cevap vereyim, 5 yaşında yeni yeni oturdu köpeğim av yapmaya başladı demişsiniz, 5 sene köpeğin aktif hayatının yarısı, 5 sene veya 4 sene sabırla sakinleşecek diyede beklemişsiniz ki köpeğinizin cinsi farklı, yani Kurtzahaar veya drahthaar gibi kontinental bir ırk değil, ama birlikte avlandığım 2 arkadaşımda sizin köpeğinizin cinsinden av köpeği var birisini geçen sene 5 yaşında kısırlaştırdı vede dişi köpeklerin peşinden gitmesi bitti ve beynini ava yönlendirdi hayvanda rahata erdi, arkadaşımda, diğeride 4 yaşında öbür arkadaşımın köpeği devamlı dişi köpeklerle beraber olmak için elinden geleni yapıyor avı, sahibini falan düşündüğü yok, oda bu günlerde kısırlaştırılacak, özellikle sizin cins köpeklerde erkekler çok baskın genleri yüzünden akılları maalesef başka yerde. Benim okuduğum kitaplarda olsun, yerli yabancı bu konudaki görsel veya yazılı metaryaller olsun gördüğüm erkek köpekler için söylüyorlar " eğer köpeğinizi damızlık olarak kullanmayacaksanız, ava daha yatkın olmasını istiyorsanız KISIRLAŞTIRIN" diyorlar, buna veterinerlerde katılıyor.
   Kısırlaştırılmış köpek sadece erkeklik hormonu salgılamadığından dolayı rahatlıyor aksine daha mutlu ve huzurlu bir köpek haline geliyor başka bir psikolojik sorun yaşamıyor, çünki rahat. Ayrıca köpeği rahatlatmak için her seferinde çiftleştirilecek dişi bulma sorunu daha da sıkıntılı sizin için.
    Dediğim gibi gerek yut içinde, gerekse yurt dışındaki köpek üretim çiftliklerinde damızlık olan erkek köpeklerin dışındakileri kısırlaştırıyorlar, damızlıklarda zaten ava gitmiyor, kafes ortamında daha çok.
    Şunuda belirteyim kısırlaştırmayı dişi köpekler içinde şiddetle öneriyorlar, şayet damızlık olarak yavru alınmayacaksa, çünki kontinental köpekler kırma köpekler olduğundan sağlık problemlerinin görünmesi çok fazla oluyor, bu cins köpeklerin dişisi ilk kızana girmeden kısırlaştırılırsa ileride meme kanseri vakalarından kurtulmuş oluyor, sahibinede sorunsuz av yapıyor, 6 ayda bir kızana geldiğinde 3 hafta meraya çıkaramıyorsunuz kızan dişi köpeği malum.
   Tabiki takir sizin, gerisi size kalmış, rast gele, iyi avlar, selam ve sevgilerimle.
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2016, 22:00:59 Gönderen: Savaş KAYGISIZ »
1958-Ankara

Çevrimdışı Taner MEMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 10 Şubat 2016, 11:21:49 »
Hamdi Bey üzülerek söylemek istiyorum ama o köpek ile işiniz zor.
Köpek sahibini tanımaz henüz onunla bir bağ kurmamış ise onunla gezmez diğer köpeklerin yanına gider sahibini arar baktı yoksa arabaya geri döner buraya kadar normal olan seyler hayvanın yaptıkları.
Sıkıntılı konu dönüp üzerinize av sahasında gezer iken atılması av köpeğinin doğasına ters daha önceki sahibinde özellikle evde küçük çocuk varsa köpekler oyuna alışıyor oynama isteği av isteğini bastırıyor ki asıl doğası gereği yapması gerekeni unutuyor.
Oyuna alışmış köpeği ava alıştırmak çok zor hele kurzhaar gibi ciddi itaat problemleri olan köpekleri alıştırması dahada zor bence biraz daha sabretmelisiniz fakat  işin ucunda fazla umut gözükmüyor çünkü bizimde başıma geldi evdeki çocuklar merakla köpeğein yanına çok gidiyor hele ki bu cocuklar 10 yaşın altında ise hayvan ona ayrı bir ilgi gösteriyor sonra avda av mı yapıyorum oyun mu oynuyorum karıştırıyor.
Bunun en güzel testi fermadan önce vurduğunuz av hayvanın düştüğünü veya vurulduğunu görüp ona tepki vermiyor ise olmuyacak demektir.
Çünkü bir av köpeğine siz ferma vermesini öğretemezsiniz onu genlerinden gelen özellikle yapar hatta 45 50 günlük yavrular dahi ferma yapar attığının bir topun arkasından koşar.
Siz av köpeğine sadece sizden fazla uzaklasmaması gerektiğini ögretirsiniz ve size av yaptığını bunuda zamanla arazide yine kendi öğrenir sizinle birlikte av köpeği eğitimi bence tamamen sov ne kadar eğitim verir isen köpeğe köpek o kadar avdan uzaklasıyor.
Yurt dışında köpek eğitimi yapan bir tanıdığımızdan yardım istemiştim yavru yetiştiriken işte nasıl oturtucam kaldırıcam yok süündürücem

Cevap aynen şu :Sen bu köpeği ne için aldın av için köpekte avcılık genlerindendir sen sadece onu arada bir sev ekmeğini suyunu zamanında ver önce arkadaş ol.
Sonra sade iki komut gel ve bekle sadece bu iki sert ses tonuyla patronun kim olduğunu belli edecek sekilde gel işte asıl eğitim bu peki aport ne olucak dediğimde arkadaş oldunuz sonrada köpek geli ögrendi ya zaten sana getirecek bu hayvanın doğası demişti geri kalanları işin şov kısmı köpekle oynadıkça akılını karıştırırsın avı unutur.
Son yıllarda yetiştirdiğimiz eğitimsiz köpekler tenis topu arkasında koşturduklrımızı sopa ucunda ip arkasında koşturduklarımızı 10 kere geçtiler hatta kıyaslanamazlar bile.

ASIL GERÇEK ŞU HER KÖPEK AV YAPAR YETER Kİ KÖPEĞİN HUYU GÜZEL OLSUN.DÜNYANIN EN İYİ KÖPEĞİNİN YAVRULARINIDA ALSANIZ O KÖPEK DELİ BAŞSA SİZİ ÇOK ZORLAR BİZ AMATÖRLERİN ELİNDEDE REZİL OLUR.
Taner MEMET
Bursa-1988

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 10 Şubat 2016, 12:00:25 »
Hamdi Bey üzülerek söylemek istiyorum ama o köpek ile işiniz zor.
Köpek sahibini tanımaz henüz onunla bir bağ kurmamış ise onunla gezmez diğer köpeklerin yanına gider sahibini arar baktı yoksa arabaya geri döner buraya kadar normal olan seyler hayvanın yaptıkları.
Sıkıntılı konu dönüp üzerinize av sahasında gezer iken atılması av köpeğinin doğasına ters daha önceki sahibinde özellikle evde küçük çocuk varsa köpekler oyuna alışıyor oynama isteği av isteğini bastırıyor ki asıl doğası gereği yapması gerekeni unutuyor.
Oyuna alışmış köpeği ava alıştırmak çok zor hele kurzhaar gibi ciddi itaat problemleri olan köpekleri alıştırması dahada zor bence biraz daha sabretmelisiniz fakat  işin ucunda fazla umut gözükmüyor çünkü bizimde başıma geldi evdeki çocuklar merakla köpeğein yanına çok gidiyor hele ki bu cocuklar 10 yaşın altında ise hayvan ona ayrı bir ilgi gösteriyor sonra avda av mı yapıyorum oyun mu oynuyorum karıştırıyor.
Bunun en güzel testi fermadan önce vurduğunuz av hayvanın düştüğünü veya vurulduğunu görüp ona tepki vermiyor ise olmuyacak demektir.
Çünkü bir av köpeğine siz ferma vermesini öğretemezsiniz onu genlerinden gelen özellikle yapar hatta 45 50 günlük yavrular dahi ferma yapar attığının bir topun arkasından koşar.
Siz av köpeğine sadece sizden fazla uzaklasmaması gerektiğini ögretirsiniz ve size av yaptığını bunuda zamanla arazide yine kendi öğrenir sizinle birlikte av köpeği eğitimi bence tamamen sov ne kadar eğitim verir isen köpeğe köpek o kadar avdan uzaklasıyor.
Yurt dışında köpek eğitimi yapan bir tanıdığımızdan yardım istemiştim yavru yetiştiriken işte nasıl oturtucam kaldırıcam yok süündürücem

Cevap aynen şu :Sen bu köpeği ne için aldın av için köpekte avcılık genlerindendir sen sadece onu arada bir sev ekmeğini suyunu zamanında ver önce arkadaş ol.
Sonra sade iki komut gel ve bekle sadece bu iki sert ses tonuyla patronun kim olduğunu belli edecek sekilde gel işte asıl eğitim bu peki aport ne olucak dediğimde arkadaş oldunuz sonrada köpek geli ögrendi ya zaten sana getirecek bu hayvanın doğası demişti geri kalanları işin şov kısmı köpekle oynadıkça akılını karıştırırsın avı unutur.
Son yıllarda yetiştirdiğimiz eğitimsiz köpekler tenis topu arkasında koşturduklrımızı sopa ucunda ip arkasında koşturduklarımızı 10 kere geçtiler hatta kıyaslanamazlar bile.

ASIL GERÇEK ŞU HER KÖPEK AV YAPAR YETER Kİ KÖPEĞİN HUYU GÜZEL OLSUN.DÜNYANIN EN İYİ KÖPEĞİNİN YAVRULARINIDA ALSANIZ O KÖPEK DELİ BAŞSA SİZİ ÇOK ZORLAR BİZ AMATÖRLERİN ELİNDEDE REZİL OLUR.
Burda yanlış düşünüyorsunuz özellikle continental ırklarda tam olarak temel itaat eğitimlerini vermezseniz av sırasnda başınıza işler açabilir.
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Savaş KAYGISIZ, A.Hamdi BEYHAN, Selim UYGUN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #37 : 10 Şubat 2016, 13:29:32 »
     Taşkın GESİLİ kardeşim merhaba, Kadri AĞRALI kardeşimin yazdığına katılıyorum öncelikle. Sonra sizin sorunuza nacizane cevap vereyim, 5 yaşında yeni yeni oturdu köpeğim av yapmaya başladı demişsiniz, 5 sene köpeğin aktif hayatının yarısı, 5 sene veya 4 sene sabırla sakinleşecek diyede beklemişsiniz ki köpeğinizin cinsi farklı, yani Kurtzahaar veya drahthaar gibi kontinental bir ırk değil, ama birlikte avlandığım 2 arkadaşımda sizin köpeğinizin cinsinden av köpeği var birisini geçen sene 5 yaşında kısırlaştırdı vede dişi köpeklerin peşinden gitmesi bitti ve beynini ava yönlendirdi hayvanda rahata erdi, arkadaşımda, diğeride 4 yaşında öbür arkadaşımın köpeği devamlı dişi köpeklerle beraber olmak için elinden geleni yapıyor avı, sahibini falan düşündüğü yok, oda bu günlerde kısırlaştırılacak, özellikle sizin cins köpeklerde erkekler çok baskın genleri yüzünden akılları maalesef başka yerde. Benim okuduğum kitaplarda olsun, yerli yabancı bu konudaki görsel veya yazılı metaryaller olsun gördüğüm erkek köpekler için söylüyorlar " eğer köpeğinizi damızlık olarak kullanmayacaksanız, ava daha yatkın olmasını istiyorsanız KISIRLAŞTIRIN" diyorlar, buna veterinerlerde katılıyor.
   Kısırlaştırılmış köpek sadece erkeklik hormonu salgılamadığından dolayı rahatlıyor aksine daha mutlu ve huzurlu bir köpek haline geliyor başka bir psikolojik sorun yaşamıyor, çünki rahat. Ayrıca köpeği rahatlatmak için her seferinde çiftleştirilecek dişi bulma sorunu daha da sıkıntılı sizin için.
    Dediğim gibi gerek yut içinde, gerekse yurt dışındaki köpek üretim çiftliklerinde damızlık olan erkek köpeklerin dışındakileri kısırlaştırıyorlar, damızlıklarda zaten ava gitmiyor, kafes ortamında daha çok.
    Şunuda belirteyim kısırlaştırmayı dişi köpekler içinde şiddetle öneriyorlar, şayet damızlık olarak yavru alınmayacaksa, çünki kontinental köpekler kırma köpekler olduğundan sağlık problemlerinin görünmesi çok fazla oluyor, bu cins köpeklerin dişisi ilk kızana girmeden kısırlaştırılırsa ileride meme kanseri vakalarından kurtulmuş oluyor, sahibinede sorunsuz av yapıyor, 6 ayda bir kızana geldiğinde 3 hafta meraya çıkaramıyorsunuz kızan dişi köpeği malum.
   Tabiki takir sizin, gerisi size kalmış, rast gele, iyi avlar, selam ve sevgilerimle.
Abi haklı olmakla beraber açıkcası şu şekilde yapılmasının daha mantıklı olacağını düşünüyorum erkek veya dişi farketmez bir yada iki defa çiftleştirdikten sonra kısırlaştırılmasında yanayım özellikle dişilerin en az bir kez annelik duygusunu yaşaması gerektiğini düşünüyorum.
Benim Toyn 3 yaşında nerdeyse dişilerle ava gittiğimiz zaman belli bir süre sıkıntı yaşıyoruz bir saat kadar  ama ava döndüğü zaman bi sorun yok birde Tony'den şunu gözlemledim erkek köpekler kürklü hayvanlara karşı zaafı daha fazla tavşan izine yaptığı tavırlarla kuş avında yaptığı davranış ve hırsı çok çok daha farklı.
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: A.Hamdi BEYHAN, Selim UYGUN

Çevrimdışı Taşkın GESİLİ

• Taşkın GESİLİ
  • Müdavim Üyemiz
  • Taşkın GESİLİ
« Yanıtla #38 : 10 Şubat 2016, 15:03:39 »

Savaş Bey, bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. Kısırlaştırma işini düşüneceğim. Kısırlaştırma işi cerrahi müdahale ile oluyor sanırım, ücreti, iyileşme süreci  hakkında bilginiz var mı ? 
Taşkın GESİLİ
1976 KAYSERI
BLUE PICARDY SPANIEL

Çevrimdışı Taner MEMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 10 Şubat 2016, 15:39:14 »
Burda yanlış düşünüyorsunuz özellikle continental ırklarda tam olarak temel itaat eğitimlerini vermezseniz av sırasnda başınıza işler açabilir.

Haklısız Gökhan Bey ama son söylediğim köpeğin huyu güzel olacak die maddesi çok önemli 9 yaşında panterimiz var 2 yaşından beri binek arabayla bir yere götüreceğim zaman isterse 5 saat olsun kapıyı açarım paspasa kıvrılır 5 saat yerinden kıpırdamaz ben bunu eğitmedim zamanla biraz yolda giderken tasmasında tuttuk kalkmasın die sonra bir baktık kapı acık kendi gitmiş yatmış yine ava giderken araba arkasındaki sandığa biner iken 4 aylık olana kadar biraz kaldırarak bindirdik sonra tek komut arabaya bakmıssın yerinde 4 aylık olmasına rahmen aslında köpekler cok zeki bazı köpekler cok cabuk kavrıyor ögrenmeye acık bazıları ise tam tersi ne anlatırsan anlat yok ben bu söylediğim araba eğitimini arabayı kapının önüne cekip hadi in bin yaptığımda bu iş oyuna dönüşüyor fakat ava giderken arabaya bindirip av sahasında indirince köpeğin zihniyetinde ava gidiyorum die canlanıyor ve asıl amacın arabaya binip inmek değil ava giderken seyahat etmek olduğunu algılıyor

hatta babam 2 günlük ava gider cuma aksamından her aksam elindeki kovaya ekmege saldıran arkasından biran önce yemek yemek için koşturan köpek cuma aksamı geldiğinde ne yemek ne kova gözü görüyor ava gitmeden yemek veremiyoruz kapı acılır acılmaz asağıya fırlıyor ava gidicek işte bu köpeğin huyu ile alakalı öğrenmeye ve sahibine itaatkar hatta sezon kapanınca cuma aksamları kapıda bir durusu var hadi gitmiyomuyuz de gibi ben bu köpeğe hiç eğitim vermedim şimdi yine 1 yaşı yeni dolduran panter yavrumuz var oda aynı İSTİKRARLI AVA GİTMEK EN BÜYÜK EĞİTİM biz hiç eğitim vermedik fermada patronada gelde gitte apotta kusursuz ama nerede ise sezon basından sonuna iki gün ava çıkıyorlar

Kurzhaara gelirsek zamanında çılgın paralar verip secereli hatta annesi şampiyon babası bilmem ne köpek aldım pro mamalarla baktım her kasam yanına gittim yok hayvan deli baş avda kötü değildi ama kafasına buyruktu internetten bulduğum patron kim eğitimlerinin hepsini denedim neler yapmadım ne uğrastım lafla anlatılmaz yok yok bakıyosun tamam diyosun bir bakmısın iki gün sonra kafasına buyruk arazide birşey bulur saatlerce onunla uğrasır hatta ne kadar sinirlenip durmadan yürürüdüm belki kaldım sanar korkar die oo yarım saat sonra gelip gene beni buluyodu zaten yasındada arazide yediği zehir yüzünden öldü olacağı belliydi herseye burnunu sokarsan evde düz duvara tırmaanan köpek arazide gayet agır kendinden emin geziyordu

yine iki arkadasım gaza gelip 2 adet kurzhaar aldı onlarda benimkilerine benzer problemler yasadı benim kesim kanım bu köpekler hakkında ciddi itaat problemleri var vede genetik sonradan düzeltmek gercekten zor işte kimileri dediler onlarada 2 yasına kadar bekle sakinleşir yok olmadı olmadı

Sadece bir tane kurzhaar gördüm bir abim 4.000 euro ödeyerek almanyadan geirdi 3 yasındaydı sayesinde almancayı söktü 1 yıl dahda bir almanla gezdim  ;D ;D ;D o köpek gercekten iyi eğitim almış ve aklı başındaydı

Yine amcaoğlunda ingiliz panter var huyu bozuk 6 aylık ken ne ise 3 yasına geldi hala o dediler 2 yasından sonra akıllanır daha cok delirdi yavru yapsın dediler çektik yavru aldık yok yok ne kapı dayanıyor ne duvar gecen gün yan binaya atlamıs komsunun evinde gezerken buldular  ;D ;D ;D ;D

Her köpek bir olmuyor bir gercek illa annesi babası iyi diye oda iyi olacak die bişey yok iki kardese bakıyosun biri sesiz sakin laf konusmaya cekinir diğerine bakıyosun ağzı durmaz ortalığın altını üstüne getirir

Bu tecrübelerimden yola cıkarak köpeğe av dışı özel eğitim vermeye çalışmak ki bu eğitimi veren bizler bu konuda pro değiliz bu isten gercekten anlayanlar köpeğin harekterinden duracağı devam edeceği yeri cok iyi biliyor ama bizim gibi amatörler eğitim derken oyuna alıştırıyoruz heleki arazide eğitime ben sahsen tamamen karsıyım arazi köpeğin eğitim yeri değil av sahası bunu hiçbir zaman hayvan unutmamalı

Taner MEMET
Bursa-1988

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 10 Şubat 2016, 17:45:37 »
   Taşkın kardeşim bildiğim kadarıyla büyük şehirlerde belediyelerde ücretsiz kısırlaştırma yapılıyor. veteriner klinikleride yapıyor tabiki ama ücretini veterinerle konuşmak lazım, kısa bir operasyon, köpek içinde hiç bir sıkıntısı yok, hatta youtube dan da görüntüleri izleyebilirsiniz, sizin bulunduğunuz yerdeki veterinerle konuşup fiatını belirleyebilirsiniz. Sonrada önümüzdeki sezonda bana dua edersiniz bundan emin olun. Selam ve sevgilerimle.
1958-Ankara

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 13 Şubat 2016, 02:56:34 »
Değerli Ustalarım hem konudan hemde mesaj atarak Jack ile aramdaki Sahip-Köpek ilişkisine katkı sağlamaya çalışıyorsunuz, hepinize çok teşekkür ediyorum, ellerinizden öpüyorum. Burada uzun uzun mesajlar yazmak, yılların tecrübelesini satılara sığdırmakta kolay değil okumak yazmak zaman alıyor, haklarınızı helal edin. Özellikle Sayın.Savaş KAYGISIZ ustam...
Jack benim ilk köpeğim, hayalimdi bir erkek kurzhaar söyledim en başında...
Böyle bir dargın bir barışık yaşadık ama çok alıştım bu kerataya çok yakışıklı, çok sevecen bir köpek, av yapmıyor ama bir kerede hırr dediğini duymadım... Başkasına versem av yapmıyor diye sokağa atar, cezalardırmalar eziyete dönüşür, ikinci bir sahip değiştirme olayıyla psikolojisi bozulur  diye korkuyorum... Ayrılmak istemiyorum... Avı av olduğu için seviyorum, köpeğim her kuşu bulsun fermada 10 dakka dursun, 50 metre kedilesin, istemiyorum... Böyle meziyetleri olan bir köpeği hakedecek bir avcıda olmadığımı düşünüyorum, daha domatacılık aşamasındayım... İstediğim; köpeğim yanımdan ayrılmasın, avı arasın, bulursa ferma versin, bulmassa canı sağolsun... Bu kadar...
Jack umarım ki bu nacizane isteklerime elbet bir gün karşılık verecektir, çünkü bütün ustalar Jack'in ırkının özellikleri taşıdığını genlerinde kesinlikle bir potansiyel olduğunu söylüyorlar, çok kişide gördükleri en yakışıklı erkek kurzhaar olduğunu söyledi Jack için. Burada siz ustalarımın tecrübeleriyle köpeğin potansiyelini benim ihtiyacımı giderecek kadar ortaya çıkarmak istiyorum, tavsiyelerinizi ve önerilerinizi uygulayarak...
Son haftalarda pek ava gitmedim gittiğimede Jacki götürmedim... İşlerim yoğun olduğundan forumada gözatamamıştım, girdiğim son mesajımdan bir kaç gün sonra Jack'i eşleşmeye yolladım... Henüz bir yorum gelmemişti ustalarımızdan. Ustalarımın bulduğu bir kurzhaarla bir kaç kez eşleşme gerçekleşmiş... Gelir gelmez Jackte değişiklik olduğunu anladım... İlk önce biraz halsizdi, ertesi gün çok dinç ve her zamanki gibiydi, ama o kadar heyecanlı değildi... Hala gözlemliyorum ve eski heyecanlı tavırları şuan yok... Ve şuan beni sevdiğini iyiden iyiye göstermeye başladı, beni görünce hoplayıp zıplamaya başlıyor deli gibi koşturuyor... Be son bir kaç gündür bana karnını göstermeye başladı, daha önce bunu hiç yapmıyordu... Oturduğum zaman kucağıma sırtüstü yatıyor ve karnını gösteriyor... Buda beni biraz olsun mutlu etti...
Bahçede ne söylersem harfiyen yerine getiriyor, otur-bekle-gel komutları hatta video çekmeyi düşünüyorum... yalnızca doğru bir şey yapınca seviyorum, hata yapınca anında tepki veriyorum... Kızınca oturuyor, elime burnunun ucuyla dokunup başını geri çekiyor, sanki pişman olduğunu gösteriyor... Havalar soğuk gittiği için düzenli gezdiremiyordum, ama en yakın zamanda yoğun tempolu gezdireceğim akşamları.
Çifleşme konusunda hata mı ettim bilemiyorum... Henüz konu hakkında mesaj yoktu ve bende gönderdim, şu ana kadar pişman olmadım hatta köpeğin bariz şekilde rahatladığını hissediyorum, ama bu merada canımı sıkacak mı ne olacak bilemiyorum...
Köpeği kısırlaştırmaya vicdanım el vermiyor,  yaradılış hakkını elinden akmak içime sinmiyor, ve bununla beraber Jackten yavru almakta istiyorum. Yavru isteyen oluyor, abi av yapmıyor bu köpek yavrusu işinize yaramaz diyorum, yarar köpek çok güzel diyorlar 😀
Havalar biraz daha ısındığında oltayla ve canlı bıldırcınla eğitim vermeyi düşünüyorum, Mayıs ayındada askere gideceğim, kısa dönem gidersem ailem bakacak, ancak uzun dönem gidersem ve lojmanı olan rahat bir yer olursa köpeğimi götürürüm hatta hafta sonları avada gitmeyi düşünüyorum daha önce asteğmen olan arkadaşlarımla konuştum ve rahat bir yerde mümküm olduğunu söylediler, olmazsada yine ailem bakacak köpeğime ve bizim için sezonda es geçilecek...
Sezonunda son haftaları, ancak yalnız olmadığım sürece ava görürmeyeceğim... Bakalım ilerleyen günler neler gösterecek değerli ustalarım... Hayırlı geceler...
1991-Bursa

Çevrimdışı Alp BALABAN

• *
« Yanıtla #42 : 13 Şubat 2016, 09:14:07 »
Merhabalar her köpek av yapacak diye bir şey yok bunu unutmamak lazım.5 yavru doğar 5 i de avcı olmaz.Erkek köpeklerin bazıları daha geç ava yatıyor.Yeni sahiplenilen ve yeni ava başlayan köpeklerde yalnız gezmek önemlidir.Birde yeni köpeklerimizi uzun bir süre elle beslemeli ve istediğimiz şeyleri yapınca mama vermeliyiz buda biraz uğraş oluyor ama en etkili yöntemdir itaat için.Köpeğinizin önüne her akşam bir tas mama koyarsanız zaten mama her zaman geliyor diye düşünür.Mamayı ödül olarak vermeye çalışın.Olmuyorsa da değiştirin merada deneyip yeni bir köpek alın. Elle beslemek çok çok önemlidir.Bende profesyonel eğitmenden öğrendim. küçükken elle beslediğin köpeğine her şeyi yaptırabilirsin  senin gözünün içine bakar hep mamayı ödül olarak kullanın.
Alp BALABAN
1984-Manisa

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 13 Şubat 2016, 20:17:32 »
   Hamdi kardeşim merhaba el öpenlerin çok olsun inşallah. Bende sen kadar değerli sözlerine teşekkür ediyorum. Yazdığın güzel satırlarıda dikkatlice okudum ve satır arasında önemli bir hususu yakaladım bu senin ve köpeğin ile olan ilişkinde çok önemli " Ve şuan beni sevdiğini iyiden iyiye göstermeye başladı, beni görünce hoplayıp zıplamaya başlıyor deli gibi koşturuyor... Be son bir kaç gündür bana karnını göstermeye başladı, daha önce bunu hiç yapmıyordu... Oturduğum zaman kucağıma sırtüstü yatıyor ve karnını gösteriyor... Buda beni biraz olsun mutlu etti..." demişsin. Köpek yatıp, karnını göstermeye, başlaması sana itaat ettiğinin bir göstergesidir bu senin için çok önemli bir gelişme. Köpeğin bunu yaptığında sende boynundan aşağıya doğru göğsünü ve karnına doğru elinle sev ve güzel oğlum, güzel köpeğim vb. güzel sözler söyleyerek elle okşamaya devam et. Daha sonra köpeğin senin elini yalamaya başlayacaktırki buda bir itaat göstergesidir. Çok güzel bir gelişme senin adına çok sevindim, askere gidene kadar aranızdaki dostluk ve itaati pekiştirinki, askerlik dönüşünü dört gözle beklesin. Hava soğuk falan diye kaytarma daha önceki yazımda belirttiğim gibi köpeğinle yürüyüşler sana olan itaati pekiştirecektir unutma lütfen, sevgiyle kal kardeşim.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2016, 20:18:36 Gönderen: Savaş KAYGISIZ »
1958-Ankara

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 14 Şubat 2016, 01:10:51 »
Jacki bu akşam biraz gezdirdim, dünde internetten yürüyüş için kısa kayışlı boğma tasma sipariş ettim. Daha rahat ve itaati kolay olsun diye, çünkü kedilere hiç dayanamıyor, gördüğü an durup bir bekliyor ardından ciyaklamaya başlıyor ve zaptetmek zorlaşıyor,  bahçedede iki kedi boğmuşluğu var... Bu arada geldiği günden beri ara sıra oynaşırken elimi ağzına alıyor ve gözlerime bakıyor, ısırma falan yok hiç baskı bile uygulamıyor, sanki beni tehdit ediyormuş gibi algıladım ilk baştan ve cezalandırdım, ama hala arasıra yapıyor ve genelde oynaşırken, bende acaba cezalndırmakla hata mı ettim diye düşündüm. Üzerime atlamasıda hala devam ediyor, eskiye göre azaldı ama hala heycanlanınca atlamak istiyor... Bu tür sorunların temelinde eminimki yavrudan benimle olmaması yatıyor, beni onu büyüten besleyen sahibi değilde, yeni tanıştığı bir zorba olarak görüyor olduğunu düşünüyorum ona daha çok ödül vermeyi deneyeceğim Sn.Alp Balaban ustada aynı şeye parmak basmış ama bir kaç ödülden sonra hep ödül bekliyor, çok aç gözlü bir hayvan Jack...
1991-Bursa

Çevrimdışı Muhammet DÖNMEZ

• Müdavim Üyemiz
  • "Eğitimin gerçek amacı uyandırmaktır."
« Yanıtla #45 : 14 Şubat 2016, 20:16:32 »
herhangi bir köpek eğitmeni değilim ama askerliğim süresince köpekleri fısıldayan adamı izledim ve pek çok sey ögrendim eger bulabilirsen videolarını izlemeni tavsiye ederim.Adamın sloganıda suydu "hatta İnsanları eğitir,köpekleri rehabilitasyona alırım"
  • Ataneo 12
  • Stoeger m2000
  • Pointer & Drahtaar
Muhammed DÖNMEZ
1986 KÜTAHYA-İZMİR
laboratuvar teknikeri

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 15 Şubat 2016, 02:06:42 »
Evet Sayın Muhammet Dönmez ustam, bende iki gündür birer ikişer bölüm izlemeye başlamıştım... Gerçektende öğrenilecek çok şey var, önce biz olmamız gerektiği olmalıyız bende onu anladım videolardan çok haklısınız... Teşekkürler...
1991-Bursa

Çevrimdışı Alp BALABAN

• *
« Yanıtla #47 : 15 Şubat 2016, 09:05:34 »
Ben aslında tam açıklayamadım normal yemek öğünlerini önüne tası koyarak değilde elinizle tek tek sizin istediklerini yaptığında mesela dışardasınız köpeğiniz serbest geziyor yanınıza geldi siz birşey demeden  hemen ona mama verin bişey demeyin ama o gitti geziyor gene sonra gene yanınıza geldi hemen bir mama daha verin sonra köpek oturdu diyelim yanınızda hemen bir mama daha verin yani köpek diyorki hımm bunun yanına gidince mama var bununla vakit geçirince mama var. sonra komutlar ekleyin gel git otur hemen arkasından mama.Ödüllü daha sonra ilerleyen zamanlarda okşamak aferin falan olabilir. Onun için diyorum elinizle besleyin istemediğin bir durumda kızın mama vermeyin kapatın 1 hafta sonra görün sonuçlarını ama köpeği bu tempoda çok sıkmayın bir öğün mamasını bitirince çalışmayı bırakın köpeği yerine koyun fazla ilgilenmeyin.Bu profesyonel köpek eğitiminin başıdır yavruda çok iyi sonuçlar verir büyük köpeklerde işe yarar diye düşünüyorum.Gerçi benim yazdıklarımdan ziyade sende internetten araştırır ve bu konu ile ilgili birkaç kitap alır okursan dahada yardımını görürsün.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Alp BALABAN

• *
« Yanıtla #48 : 15 Şubat 2016, 09:10:42 »
köpeklere fısıldayan adamın kitabı da var tavsiye ederim sürü lideri olun diyor çok faydalı yaklaşımınızın nasıl olması gerektiğini anlatan bir kitap
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Taner MEMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #49 : 15 Şubat 2016, 12:23:07 »
Ben aslında tam açıklayamadım normal yemek öğünlerini önüne tası koyarak değilde elinizle tek tek sizin istediklerini yaptığında mesela dışardasınız köpeğiniz serbest geziyor yanınıza geldi siz birşey demeden  hemen ona mama verin bişey demeyin ama o gitti geziyor gene sonra gene yanınıza geldi hemen bir mama daha verin sonra köpek oturdu diyelim yanınızda hemen bir mama daha verin yani köpek diyorki hımm bunun yanına gidince mama var bununla vakit geçirince mama var. sonra komutlar ekleyin gel git otur hemen arkasından mama.Ödüllü daha sonra ilerleyen zamanlarda okşamak aferin falan olabilir. Onun için diyorum elinizle besleyin istemediğin bir durumda kızın mama vermeyin kapatın 1 hafta sonra görün sonuçlarını ama köpeği bu tempoda çok sıkmayın bir öğün mamasını bitirince çalışmayı bırakın köpeği yerine koyun fazla ilgilenmeyin.Bu profesyonel köpek eğitiminin başıdır yavruda çok iyi sonuçlar verir büyük köpeklerde işe yarar diye düşünüyorum.Gerçi benim yazdıklarımdan ziyade sende internetten araştırır ve bu konu ile ilgili birkaç kitap alır okursan dahada yardımını görürsün.

Diğer köpekler için doğru fakat av köpekleri için çok yanlış !!!! Avda köpeğin aklı hep mamada kalır gider gelir yanınıza durmadan mamayı düşünür önündeki kuşu değil

Köpek eğitiminde en etkili sey zamandır çok eğitim yerine kısa net eğitimler verin hayvanla fazla uğraşmayın aşırı ilgi her zaman ters tepiyor
Bir örnek vermek gerekirse mesela siz onun mamasını hazırllarken size sizi rahatsız etmesini istemiyorsunuz dimi klubesinin yanına bir zincir koyun ilk işiniz oınunla daha hiç temas kurmadan tasmasından tutun oraya bağlayın ve tek komut bekle deyin ısrar etmeyin hazırlığınızı yapın sonra hadi deyip bırakın bir süre sonra elinizde yemeği gören köpek otomatik sizi orada bekleyecektir ama burada ki en büyük sıkıntı bazen bu bir haftada olur iken bazen 1 yılda sonuç alına bilmesidir olmuyor deyip vaz gecerseniz işte o zaman kaybedersiniz köpek kazanmış hisseder burda yine önemli bir detay bir egitime ya hiç başlamayın yada başlıyorsanız 1 yılda olsa yaptırana kadar vaz gecmeyin cünkü bir defa vaz gecerseniz onun istediği oluyor ve diğer eğitimlerde bir domino gibi zorlasıyor

Köpek eğitimi hem çok kolay hemde çok zordur sabırlı olmak en önemlisidir ve hiç bir zaman köpeğin limitlerini zorlamayın hele ki bu bir av köpeği ise
Taner MEMET
Bursa-1988