Gönderen Konu: yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar  (Okunma sayısı 196151 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Sayın Ali bey,
Öncelikle ilginizden dolayı tesekkur ederim.Soz konusu olan ürununuzü başarılı buluyorum.Tereddütten kastım,şoyleki; Estetigi ile tartışmasız mükemmel olan bu ürün, ureticisi olarak malzeme, performans ve bu ilgideki konularda oldukca iddialı olmanizi görüyor takip ediyoruz.Tum bunlarin bileskesinde yerli piyasa payinda geride olunmasi, yum bu ustun vasiflarin gorsellikle bayi ve avci seviyesinde somutlasan bir tatmin edici girişimlerin yeterdiziligini en azindan bize yansıması böyledir.Yerli piyasada bu urununuz daha etkili daha elit bir yer tutmasini yerli piyasaya buyuk bir kalite elemesine ve yukseltmesibe katkı saglayacaktir.Özetle avcı bu tufeginizi almaya karar verdiginde dusunmeden parasinin karsiligini verdigine ikna olmasına yardimci olmanizi ifade etmek istedim.Saygılarımla.

Daimi bey,

Teşekkür ederiz ilginiz için. Yerli piyasada gerideyiz evet çünkü acelemiz yok piyasadan bu kadar pay alalım veya şöyle yapalım diye ilk yıl için bir acelemiz yok :)
Takip eden yıl sanırım MM yılı olcak. Herkes tanıyacak test edecek ve almak için karar verip bekliyecek. Çünkü yurtdışında yeterince satılıyor ve belirlie bir üretim kapasitemiz mevcut üzerine de ilk yıl çıkmak istemiyoruz.

Kullanıcıyı ikna etmek için başka ne yapmak gerek tam bilemiyorum. O kadar açık, şeffaf ve işbirlikci bir firmayız. Her türlü fikri tavsiyeyi dinlemeye hazırız.

Konya da ikamet eden avcı ve ilgili arkadaşları davet ediyoruz istedikleri zaman arayıp bizleri musaitlik durumuna göre ziyaret edebilirler, bilgi alabilirler inceleyebilirler. Veya şehir dışından gelen ve ziyaret etmek isteyenler de aynı şekilde.

En iyi servis ve hizmeti veren firma olduğumuzu düşünüyorum ve bunun için de çaba gösteriyoruz.

Yapmamız geren başka birşeyler de varsa söyliyebilirisiniz.
RETAY
#Pullit
retayarms.com - retayusa.com
www.instagram.com/retayarms

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Daimi DOĞAN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay

Merhaba ,

Yeni bir ürün tasarımına başladık ve yeni bir özelliği tanıtacağız bu yeni ürünümüzde.

Siz değerli kullanıcı ve uzman arkadaşlarımızdan yeni bir üründe görmek istedikleri veya bulunmasını gereken özellik, talep veya ihtiyaç duydukları şeyleri paylaşmanızı rica ediyoruz.

Ar-Ge departmanımız bunun üzerinde de çalışma yapabilirler

İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz

RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Uğur YILMAZ

Çevrimiçi Uğur YILMAZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

** Namlu , namlu , namlu... **   Back BORE  ;D

Böyle bir namlu teknolojisi umarım , en kısa zamanda üretim planınıza dahil olur..

http://www.browning.com/news/tech-terms/back-bored.html
1972 Kdz.Ereğli / ZONGULDAK

'' İnsan dilinin altında gizlidir ''

Çevrimdışı Hilmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ali Bey dilerim hedeflerinize ulaşırsınız. Browning'in maxusta uyguladığına benzer bir kolay çıkarılabilir kundak tasarımı, hızlı dolum özelliği kinetik bir tüfekte güzel olurdu diye düşünüyorum.
  • Akus Hunter Delüx üst/alt çifte 71
  • Beretta 686 Sp1
  • Browning Maxus
Dört yaman sızım var inceden ince
Vatanca, bayrakça, törece, dince

Çevrimdışı Doğan İLGÜN

• Müdavim Üyemiz
Yakın gelecekte sol pencereli (Lefthand) uretmeyi planliyormusunuz?Kolay Gelsin.Iyi çalişmalar
Doğan İLGÜN
1978 BURSA

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar
« Yanıtla #305 : 26 Aralık 2017, 21:12:05 »
Ali Bey, maşallah, ilginiz için teşekkürler. Allah yardımcınız olsun.
Bu yeni ürününüzü zannedersem İbrahim Bey’in testlerinin neticesinde elde edilen optimum tüfek ölçüleriyle üreteceksiniz. Dolayısıyla namlu iç çapı, forcing cone uzunluğu vs. zaten sizin bileceğiniz iş olacak ancak ben başka bir ihtiyacı dile getirmek istiyorum:
Özellikle kinetik tüfeklerde daha çok görülen tepme kuvvetinin ve namlu şahlanmalarının azaltılması...
Dipçik pedi üzerinde bir çalışma mı yapılır ya da “kick off” tarzı bir sistem mi olur bununla ilgili de yoğunlaşmanızı rica ediyorum.
Bir de, önceden konuşulan bir isim meselesi vardı hatırladığım kadarıyla, bu yeni ürününüzde yerli bir isim kullanılabilir.
İyi çalışmalar, Allah yolunuzu açık eylesin.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2017, 21:38:31 Gönderen: Mustafa GÖNEN »
  • Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte
1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

Çevrimdışı Mehmet ALTINDAL

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Slm Ali bey inşallah yukarılarda yerinizi alırsınız uzun yıllar. Bence kasada  dipçik ve kundakta biraz görsellik lazım diye düşünüyorum selamlar

• Vursan92-A.
1979 - Almanya 68-Aksaray

Çevrimdışı Mustafa GÜRKAN 35

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ali Bey bende merakla bekleyenlerdenim. Eleştirmek için söylemiyorum; yerli piyasa için acelemiz yok diyorsunuz, ben bu görüşünüze katılmıyorum. Pazarlama yönetiminde ürün yaşam eğrisi kavramı, ürünü piyasaya tanıtma, tutundurma, geri bildirim, etkili pazarlama ve max kar hedefi olmalıdır.

Piyasaya sunduğunuz yeni bir ürün değil (yeni bir av silahını kasdediyorum.), piyasadaki av tüfeklerinin farkılılaştırılmış versiyonunu sürmeye çalışıyorsunuz. Pazara sunmanın bu aşamasında tedarik -üretim - kalite kontrol-geri bilgi dönüşü aşamalarının tam olarak oturmasını bekliyor olabilirsiniz.

Ancak şunu içtenlikle söyleyebilirim. Yerli üretimin en önemli sıkıntısı standardın oluşturulamaması maalesef yada farklı ifade edecek olursam standart dışı üretim, standart dışı kalite, standart dışı teknik servisin ülkemizde hemen her firmada standart olması.

İnanın yurtiçi pazarda açık var ve bence, yapacağınız ürün/ürünler ile bu açığı kapatabilirsiniz. Av tüfeğinden beklentiler konusu ise üretimden teknik servise kadar ürünüze her zaman sahip çıkmak avcı-bayii nezdinde çok yüksek güven oluşturmak (bu da o kadar kolay değil) Ürününüzü alan avcı aşağıdakileri hissetmeli bence
  Ben Türkiye' de yapılmış en iyi yarı otomatik tüfeği alıyorum.
  Ben belki biraz daha fazla ödüyorum ama psikolojik tatmin olarak bu ürünü iyi ki almışım
  Aldığım bu tüfek sorun çıkarmaz ama çıkarsa bile anında değişim ya da teknik hizmet alacağımı biliyorum.
İşte bu hisleri uyandırabilirseniz başarmışsınız demektir.

İyi bir yerli yarı otomatik tüfekte olması gerekenler bence;

* Çok çok yi bir namlu (mat ama paslanmayan-kamuflaj ama sırıtmayan sökülmeyen)
* Kalın saçmada saçmalamayan standart atış garantisi verebilmesi
* Namluların 18,60  18,40, 18,30 gibi değişik çap ve boylarda olması
* Örneğin 18,60 çap 76 cm boy + 18,30 çap 71 cm boy gibi combo namlu seçenekleri olması
* Belki defalarca kalite kontrolden geçmiş ve fişek alırken-bırakırken sıkıştırmayan, tutukluk yapmayan mukavemetli bir mekanizma
* Her numara fişekte tatminkar grupman ve delicilik sağlayan çelik kalitesi
* Çok çok kaliteli ve her av için ayrı ayrı yapılmış şok setleri
* ithal şoklara uyumlu sok yuvası
* Kendin tasarla seçeneği

Çok şey istedim biliyorum Ali Bey.  :) Ama başarı için efsane olmak için kalıcı olmak için bunlar gerekiyor. Tabi bunların hepsi benim beklentilerim.

Saygılar Sevgiler

• FABARM XLR 71 cm
  • HUĞLU 103CE 71 cm
  • English Pointer
1973 - İzmir

The following users thanked this post: Halit YILDIRIM, Daimi DOĞAN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı İsmail SUBAKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yukarıda bir arkadaş sözün özünü açıklamış Namlu, Namlu , Namlu. Bize saçmayı yakan namlu lazım, sistemler görüntüler bunlar işin tuzu biberi. istediğiniz kadar sistem geliştirin ne bileyim kundağı, dipçiği altın işlemeden yapın hepsi bir yana, Türkiye şartlarında avlarımız belli, ördeği herdaim hava şartlarında indiriyorsa, kaçan tavşanı öylede böylede yıkıp durduruyorsa tüfek sınıftan geçer. Eskilerin tabiri ile tüfekdeki namlu saçmayı kızdıracak yani yakacak ki avının üzerinde etkisi olsun gerisi boş
Vursan 92A
Stoeger M3000 Max5
Fabarm xlr 5 Bulrush
D-Doxcarms 10ncı yıl
Setter Diapolis Den Diego

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
Ali Bey bende merakla bekleyenlerdenim. Eleştirmek için söylemiyorum; yerli piyasa için acelemiz yok diyorsunuz, ben bu görüşünüze katılmıyorum. Pazarlama yönetiminde ürün yaşam eğrisi kavramı, ürünü piyasaya tanıtma, tutundurma, geri bildirim, etkili pazarlama ve max kar hedefi olmalıdır.

Piyasaya sunduğunuz yeni bir ürün değil (yeni bir av silahını kasdediyorum.), piyasadaki av tüfeklerinin farkılılaştırılmış versiyonunu sürmeye çalışıyorsunuz. Pazara sunmanın bu aşamasında tedarik -üretim - kalite kontrol-geri bilgi dönüşü aşamalarının tam olarak oturmasını bekliyor olabilirsiniz.

Ancak şunu içtenlikle söyleyebilirim. Yerli üretimin en önemli sıkıntısı standardın oluşturulamaması maalesef yada farklı ifade edecek olursam standart dışı üretim, standart dışı kalite, standart dışı teknik servisin ülkemizde hemen her firmada standart olması.

İnanın yurtiçi pazarda açık var ve bence, yapacağınız ürün/ürünler ile bu açığı kapatabilirsiniz. Av tüfeğinden beklentiler konusu ise üretimden teknik servise kadar ürünüze her zaman sahip çıkmak avcı-bayii nezdinde çok yüksek güven oluşturmak (bu da o kadar kolay değil) Ürününüzü alan avcı aşağıdakileri hissetmeli bence
  Ben belki biraz daha fazla ödüyorum ama psikolojik tatmin olarak bu ürünü iyi ki almışım
  Aldığım bu tüfek sorun çıkarmaz ama çıkarsa bile anında değişim ya da teknik hizmet alacağımı biliyorum.

* Örneğin 18,60 çap 76 cm boy + 18,30 çap 71 cm boy gibi combo namlu seçenekleri olması
* Belki defalarca kalite kontrolden geçmiş ve fişek alırken-bırakırken sıkıştırmayan, tutukluk yapmayan mukavemetli bir mekanizma

Çok şey istedim biliyorum Ali Bey.  :) Ama başarı için efsane olmak için kalıcı olmak için bunlar gerekiyor. Tabi bunların hepsi benim beklentilerim.

Saygılar Sevgiler

+1 canı gönülden katılıyorum
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Hüseyin ÜNLÜ

• *

Saygılar Sevgiler
.. mustafa abi gerekeni bahsetmiş beklentiler genel olarak aynı şimdilik bekliyoruz..
1991 - Antalya/korkuteli/kızılcadag koyü

The following users thanked this post: Mustafa GÜRKAN 35

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Ali Bey dilerim hedeflerinize ulaşırsınız. Browning'in maxusta uyguladığına benzer bir kolay çıkarılabilir kundak tasarımı, hızlı dolum özelliği kinetik bir tüfekte güzel olurdu diye düşünüyorum.

Hilmi Bey,

Bahsettiğiniz özelliklerden birisi şimdiden hazır.

teşekkür ederim
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Engin TARHAN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay

** Namlu , namlu , namlu... **   Back BORE  ;D

Böyle bir namlu teknolojisi umarım , en kısa zamanda üretim planınıza dahil olur..

http://www.browning.com/news/tech-terms/back-bored.html

Uğur Bey,

namlu çalışmamız devam ediyor ibrahim bey ile en optimum namluyu testlerimiz sonucunda sizlerle paylaşıp üretimimize alacağız.

teşekkürler
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Yakın gelecekte sol pencereli (Lefthand) uretmeyi planliyormusunuz?Kolay Gelsin.Iyi çalişmalar

Doğan Bey,

Maalesef sol kullanıcılar için bir çalışmamız yok kısa vadede

teşekkürler
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Ali Bey, maşallah, ilginiz için teşekkürler. Allah yardımcınız olsun.
Bu yeni ürününüzü zannedersem İbrahim Bey’in testlerinin neticesinde elde edilen optimum tüfek ölçüleriyle üreteceksiniz. Dolayısıyla namlu iç çapı, forcing cone uzunluğu vs. zaten sizin bileceğiniz iş olacak ancak ben başka bir ihtiyacı dile getirmek istiyorum:
Özellikle kinetik tüfeklerde daha çok görülen tepme kuvvetinin ve namlu şahlanmalarının azaltılması...
Dipçik pedi üzerinde bir çalışma mı yapılır ya da “kick off” tarzı bir sistem mi olur bununla ilgili de yoğunlaşmanızı rica ediyorum.
Bir de, önceden konuşulan bir isim meselesi vardı hatırladığım kadarıyla, bu yeni ürününüzde yerli bir isim kullanılabilir.
İyi çalışmalar, Allah yolunuzu açık eylesin.

Mustafa Bey,

teşekkür ederiz.  Evet namlu için ibrahim bey ile yapılan çalışma sonucuna göre üretime devam edeceğiz.

Geri tepme azaltması için talep alıyoruz sizden de olduğu gibi. Ar-ge mizle bu konular için sanırım yakın zamanda toplantı yapıp talepleri ileteceğiz ve bunlardan biriside en çok talep edilen geri tepme için bir sistem.

Yerli isim için Önerilerinizi  bekliyorum lütfennnn. Yorulduk bu isim olayından :)
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Slm Ali bey inşallah yukarılarda yerinizi alırsınız uzun yıllar. Bence kasada  dipçik ve kundakta biraz görsellik lazım diye düşünüyorum selamlar

Mehmet Bey,

teşekkür ederim öneriniz için. kasa üzerinde leopar ve öküz başlı antilop desenimiz var comfort beyaz kasalı modellerimizde. Bunun için de bazı kullanıcılardan kuş ve köpek figürleri olması için talepler geldi.

Sanırım aynı modelin bazı versiyonlarında işlemeli kuş, köpek vb gravürler eklemek için planlarımız var ve yakın zamanda göreceğinizden kuşkunuz olmasın.

Dipçik için genelde sade güzel ağaç ve plastiklerde sade veya kamuflaj talep ediyorlar. Faklı bir kaplama türü için ekte attığınız gibi arkadaşlarımıza önerinizi ileteceğiz.

teşekkürler resimler için ayrıca zaman ayırmışsınız.
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Mehmet ALTINDAL

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay

Saygılar Sevgiler

Mustafa Bey,

Teşekkür ederim yorumunuz ve ince detaylı tavsiyeleriniz için. Hepsini madde madde not alıyoruz.

Sadece kullanıcılar ilk yıl ürünlerimizi incelesinler, test etsinler ve marka modele güven sağlamaya başladıktan sonra 2. yılda acele etmemiz gerekecek.
Aksi takdirde herkes istisnalar haricbiraz ön yargı, fiyatından dolayı yerli bir tüfek bunu eder mi vs vs yorumlar ve eleştirilere maruz kalıyoruz ve ürünlerimizi incelemeden test etmeden yorumlar olduğunu düşündüğümüz için biraz acelemiz yok hepsi bu.

Kullanıcılara en iyi servisi, en iyi garantiyi ve istediği özellikte, kalitede ve tasarımda bir ürünü yapmak için buradayız ve yapacağımızdan hiç kuşkumuz yok.

Her yeni modelimizde +1 daha gelişmil olacaktır ve almasanızda takip etmenizi rica ederim.

Teşekkürler
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Mehmet ALTINDAL

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Yukarıda bir arkadaş sözün özünü açıklamış Namlu, Namlu , Namlu. Bize saçmayı yakan namlu lazım, sistemler görüntüler bunlar işin tuzu biberi. istediğiniz kadar sistem geliştirin ne bileyim kundağı, dipçiği altın işlemeden yapın hepsi bir yana, Türkiye şartlarında avlarımız belli, ördeği herdaim hava şartlarında indiriyorsa, kaçan tavşanı öylede böylede yıkıp durduruyorsa tüfek sınıftan geçer. Eskilerin tabiri ile tüfekdeki namlu saçmayı kızdıracak yani yakacak ki avının üzerinde etkisi olsun gerisi boş

İsmail bey,

En kısa zamanda çalışmamaızı tamamlayıp çıkan optimum namlu ölçü ve özelliklerini sizlerle ibrahim bey paylaşacaktır ve biz de üretimimizi buna göre revize edip aranan ideal bir ürüne de sahip olacaksınız.

İsim konusunda hala tavsiyeler yok ama eleştiriler çok :) (genel üyelerimiz için ).Lütfen isim önerilerinizi paylaşın
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Mustafa GÜRKAN 35

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• *
İsim ben önereyim
Türkçe bir isim, Orhun kitablerinde de geçen Tanrı ''UMAY"
Retay ismine de uygun bolluk bereket tanrısı olarak geçer.
UMAY kulağa hoş geldi.Beğenilir mi bilmem ama bana güzel geldi.
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
İsim kadar bence yazı karakteri de önemli mesela; ''Retay'' markasının yazı karakterini yazılışı bence çok güzel masai mara bu şekilde yazılması daha göze hoş gelebilir, tabi bu damga gibi olursa daha iyi olur :D
Yeni model için isim önerisi ‘’AZURA’’ olabilir.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• *
Japonlarda samurai kılıcı ne ise Türklerde yay ve ok aynı derecededir. Dolayısıyla yay anlamına gelen "KAVS" da olabilir. RETAY KAVS.
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

The following users thanked this post: Ali KELTEN

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar
« Yanıtla #321 : 27 Aralık 2017, 16:13:59 »
Ali Bey,

İsim konusunda aklıma gelenleri sıralayacak olursam:

Anadolu yaban hayvanlarına has bir isim olabilir:

Avına sinsice yaklaşan, kamufle olarak tuzak kuran “Pars” gibi,

Keskin görüşlere sahip ve avına ansızın dalış yaparak onu yakalayan “Atmaca” gibi,

Belki de yakışıklılığı ve güzelliğiyle meşhur bir “Karaca” gibi.

Veyahut da fabrikanızın bulunduğu Konya ya da İç Anadolu Bölgesine has bir isim olabilir.

Tüfeğinizin optimum özelliklerle donatıldığına işaret maksadıyla “Optimum” da olabilir fakat tamamen yerli çizgisinden biraz kaymış oluruz sadece.

Ya da tüfeğin ölçülerinin belirlenmesindeki emeklerine ithafen İbrahim Bey’in isim ve soyisminin baş harflerinden oluşan bir terkip de hoş olabilir, “İA12” gibi.
Dilerseniz bu terkibe başka harfler de ekleyebilirsiniz.

Belki biraz basit kaçtı, aradığınız isimler değil ancak aklıma ilk gelenler bunlar, düşünmeye devam edeceğim.

İyi çalışmalar. Bizlere verdiğiniz değer için teşekkürler. Yeni tüfeğinizin inşallah ilk taliplilerinden birisi ben olacağım.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2017, 16:18:06 Gönderen: Mustafa GÖNEN »
  • Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte
1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

Çevrimdışı Daimi DOĞAN

• *
Merhaba,
Retay masai mara tüfeği bence özgünlüğünü korunmalıdır.Gerek görünüşü gerek ise adı değişmemelidir.Zaten ciddi firmalar buna gerek duymaz.Mesela Benelli bu tarz değişiklikler yapıyor mu? hayır.Çünkü tüm bunlar  bu tüfeğin kimliğidir. O, (masai mara) böyle doğdu böyle tanındı,Burada önemli olan tüfeğin malzeme kalitesı ve avda kı performansıdır.Değişim kalite yönunde  nıtelık yönünde  olmalıdır.Yurt dısında bu sekılde tanınan tufegın  ısım degısıklıgı  ımajına olumsuz yansır. Ayrıca estetik mükemmel ,diğer konularda daha kararlı belırgenleşır ıse istenılen seviyeye cıkacaktır.Saygı ve sevgılerimle.
1971 - Muğla

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Japonlarda samurai kılıcı ne ise Türklerde yay ve ok aynı derecededir. Dolayısıyla yay anlamına gelen "KAVS" da olabilir. RETAY KAVS.

Bütün isimleri kayıt altına alıyoruz ve beğenilen isimleri oylama sonucu sizlerle paylaşıp son görüşlerinizi alacağız ve kullanılacak ismi öneren arkadaşımıza güzel bir süprizimiz olacak kabul ederlerse.

KAVS, yanlış anlaşılma olabilir cübbeli hocanın GAFS mı ole birşey vardı ya, bence bunu eleyelim :)
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Murathan VAR

Çevrimdışı Ali KELTEN

• *
    • Retay
Merhaba,
Retay masai mara tüfeği bence özgünlüğünü korunmalıdır.Gerek görünüşü gerek ise adı değişmemelidir.Zaten ciddi firmalar buna gerek duymaz.Mesela Benelli bu tarz değişiklikler yapıyor mu? hayır.Çünkü tüm bunlar  bu tüfeğin kimliğidir. O, (masai mara) böyle doğdu böyle tanındı,Burada önemli olan tüfeğin malzeme kalitesı ve avda kı performansıdır.Değişim kalite yönunde  nıtelık yönünde  olmalıdır.Yurt dısında bu sekılde tanınan tufegın  ısım degısıklıgı  ımajına olumsuz yansır. Ayrıca estetik mükemmel ,diğer konularda daha kararlı belırgenleşır ıse istenılen seviyeye cıkacaktır.Saygı ve sevgılerimle.

Daimi bey,

Aradığımız ismi yeni modelimizde kullanacağız. Artık MM ismi dediğiniz gibi değişmez ve bence de orjinal bir isim ama yabancı yinede olsun:)
RETAY
#Pullit