Gönderen Konu: otomatik ve yarı otomatik av tüfeklerinde fişek ve takos kullanımı sınırlandırma  (Okunma sayısı 11422 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
avcı dostlar sürekli her kafadan sesler çıkıyor ve korku içinde ava gidiyoru garanti olsun diye 1+1 fişek takaso ayarlayıp ava giriyoruz. kimi zaman bu 1+2 olduğu söylensede bunu kimse adam akıllı bir cevap veremiyoru kimi jandarma 1. şıkta kesin konuşur iken kimi jandarma 2. şıkta kesin karar veriyor.

bilgisi olan bu konuda kesin mak kararlarını ne oludğu gerçek anlamda yazabilecek avcı dostlarımızı bu konuya eğilmeleri vede bu iletimizde düşünce ve bildiklerini bizimle paylaşmasını rica ediyorum

bütün avcı dostlarımıza saygılar sevgiler.

ilgisiz kalmayalım.
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
valla kanun hazneye 2 diyor. Hazne şarjör aynı şey. Kanımca 2 fişeğe yani 1+1 e izin veriliyor. tabancalarda da aynı şey söz konusu, örneğin 14lüdür 14+1 değil gibi.
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2013, 02:20:46 Gönderen: Ümit TAŞER »
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Çevrimdışı Hayri IŞITAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
adem topram bu soruya soyle bir cevap vereyim burada hic bir kolluk kuveti avciyi durdurupta tufegine bakmaz sormaz nere gidiyorsun
ne yapiyorsun diye burada boyle orayibilmem topragam orasi turkiye her kafadan bir ses cikar o kanunu duzenleyene 6 ay sonra
sor hatirlamaz bile onun icin jandarmada vatandasta kendine gore yorum yapar selamlar
1962 SAMSUN 55-- United states

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
valla kanun hazneye 2 diyor. Hazne şarjör aynı şey. Kanımca 2 fişeğe yani 1+1 e izin veriliyor. tabancalarda da aynı şey söz konusu, örneğin 14lüdür 14+1 değil gibi.
  ümit kardeşim evet böyle ama emin ol bazen sıkıntı yaşamamak elde değil bend egaranti olsun diye takosumu ona göre yani 1+1 göre ayarladım  sıkıntı yaşamaktansa böyle olsun. hem zaten 2 fişekten sonra atış yapma yanlısı değilim artık eskiden atıyroduk vuruyorduk ama sazlıkda hayvan uzağa düşüyordu bu canıumı çok sıktığı için artık bu şekilde avlanıyorum .
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
adem topram bu soruya soyle bir cevap vereyim burada hic bir kolluk kuveti avciyi durdurupta tufegine bakmaz sormaz nere gidiyorsun
ne yapiyorsun diye burada boyle orayibilmem topragam orasi turkiye her kafadan bir ses cikar o kanunu duzenleyene 6 ay sonra
sor hatirlamaz bile onun icin jandarmada vatandasta kendine gore yorum yapar selamlar
hayri abicim orası nasıl biryer bilmiyorum ama burda dediğin gibi herkze kanun yeniden yazıyor. bizde hukiki haklarımızı tamö bilmediğimiz okumadığımız araştırmadığımız için öyle bakıyoruz. garanti olsun diye 1+1 devam ediyorum sıkıntı çekmektense.   
  mesela motorlu ördek mühresi ile av yasak. peki kanun sen yasak koydun neden üretilip satılmasına izin veriyorsun. madme öyle takos koyacaz tüfeklre ozaman kanuna göre 1+1 otomaikler yap hem hafif olur hem yakışıklı olur belki . sen piayasa izimn veriyorsun mal çıksın ama kullanması yasak.
 kanunda çok boşluklar var bence. dolması gerekli kesin kararlşar ile netleşmesi gereken. saygılar abicim
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
1+1 kesin ama görevliler görmezden gelsin avcılarda bu olayı kaşımasın 2+1 uygulama devametsin derdindeler.... görevlilere eyvallah dersen 2+1, görevlilerle ters düşersen 1+1....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
birol abicim bu kesin hüküm değil yaa. emin ol çok can yanar böyle. daha kesi  mp hayvan koryuma bilgi almak gerek. elimizde belge olmaıs gerek
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

• Müdavim Üyemiz
birol abicim bu kesin hüküm değil yaa. emin ol çok can yanar böyle. daha kesi  mp hayvan koryuma bilgi almak gerek. elimizde belge olmaıs gerek

adem avcı arkadaşlar 2+1 nedeniyle ceza yediler, sonra  cezaya itiraz ettiler,sonuç 1+1 olarak yetkililerce onaylandı  cezaları ödemek zorunda kaldılar... burada bu konu yazılıp çizildi... mahkeme kararından daha kesin ne olabilirki.......

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
vay ceza yiyende varsa tamamdır .arkadaş vala ben dediğim gbii 1+1 kullandım gecen sezon aynen devam.  av için ceza yemek akıl işi değil vala dikkat etmek lazım .gecen sene bende 50 hız sınırı var olan yerden gece saatt 3:00 da geçekern radar olmaz dedim 50 ile geçecem yerde 62 geçmişim peşimden dükkanıma 343 tl ceza geldi. çok koydu bana bu . 1 günlük ördek avı bana 8 kutu  fişek yiyecek masrafı benzin masrafı vede en son bu ceza alahım böyle zevke dedim en ama hala gidiyorum.
 toplam maliyet 343+160 tl fişek + 200 tl benzin + yiyeycek masraf= 700 tl
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Hayri IŞITAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
bu konu hakkinda arkadasim NURETTIN AYDIN beyden yorum bekliyorum bam teline bassin onun yorumlari harika

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Haznesi iki fişek alacak diye bir tabir varsa ve başka açıklama yoksa yanlış bir karar verilmiş bence o mahkemede.Hazne nedir? fişek yatağı iki fişeği birden alamayacağına göre belli ki şarjör kastediliyor,hazne ve fişek yatağı toplam iki fişek alacak şekilde diye net bir ifade de yok veya tüfekte toplam iki fişekten fazlası olamaz gibi net bir ifade geçmeli yönetmelikte ki 3 fişek bulunan tüfeklere yaptırım uygulanabilsin.Benim düşüncem bu yönde, ceza alan kişi bence haksızlığa uğramış.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• Müdavim Üyemiz
Haznesi iki fişek alacak diye bir tabir varsa ve başka açıklama yoksa yanlış bir karar verilmiş bence o mahkemede.Hazne nedir? fişek yatağı iki fişeği birden alamayacağına göre belli ki şarjör kastediliyor,hazne ve fişek yatağı toplam iki fişek alacak şekilde diye net bir ifade de yok veya tüfekte toplam iki fişekten fazlası olamaz gibi net bir ifade geçmeli yönetmelikte ki 3 fişek bulunan tüfeklere yaptırım uygulanabilsin.Benim düşüncem bu yönde, ceza alan kişi bence haksızlığa uğramış.
abi bu konunun muglak oldugunu nereye çekersen oraya uzayacagını herkes biliyor.... otomatik tüfek üreticilerinden baskı gelmesin diye netleştirmiyorlar.....
ama 2+1 den ceza yiyecek olursak kesinlikle geri dönüşü yok bunu avcı arkadaşlarımız bilsin.......

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
DEDİĞİN GİBİ GARANTİSİ NEYSE ONU YAPMAK GEREK
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Yücel ATAY 10

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
balıkesirde geçen sezon belgemi  yaptırırken sordum ormandakilere cvp 2+1 di ama başka bir avcılık sitesinde başlka bölgenin memuru ben yakalarsam ceza yazarım diyor en yani bizi denetliycek arkadaşın akıl sağlığı ile ve o anki pskolojik durumuna bağlıyız durum vahim ... ama benim kanattim hazne 2 tane alıyosa sorun olmamalı artı 1 kafaya takılmamalı denetlemeci için .... şimdi sorum var bende takoz 2 fişek alacak şekilde denetlemeci beni denetliyor iki fişek çıktı fişekleri içine koydu yine iki tane alıyor bunada ceza varmı... (yani benim onun olmadığı yerde artı 1 fişek koyma ihtimalim var o yüzden soruyorum )
Yücel ATAY
1985 balıkesir

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 O0 O0 O0
bu konu hakkinda arkadasim NURETTIN AYDIN beyden yorum bekliyorum bam teline bassin onun yorumlari harika

O0   O0  profesörler halt etmiş nürettin abimin yanında  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
VALA YORUMLAR DÜŞÜNCELERE AÇIĞIZ BİLGİ PAYLAŞIM SİTESİ BURASI HERKEZ DÜŞÜNCE BİLGİLERİ PAYLAŞSIN.
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
O0 O0 O0   O0   O0  profesörler halt etmiş nürettin abimin yanında  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  O0 O0
YUSUF SAYGILAR NASILSIN. EN İYİSİ YENİ POZE ALDIM BU SENE ONUNLA TAKILACAM.  YAA BUNADAA ŞOK SORMASIN NEDNE 1-3 ŞOK TAKTIN AVDA ÖRDEK UZAK ATMAZ YASAK 3-4- TAKMALISIN DERLERMİ :)
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
yusuf abi özür dilerim. üsteki iletide yusuf yazmışım. saygıda eksiklik olmaz yanlış yazmısın . yusuf abi olarak düzeltiyorum
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Onur ÇELİKOĞLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Valla ben çevremde babamdan başka takozlu otomatik kullanana rastlamadım.
7 8 tane fişek sürüyorlar sanki savaşa gidiyoruz. Ben iki fişek atıyorum yanımdaki arka arkaya 7 8 tane kuş sırtı aşana kadar ateş ediyor..
  • Ata Arms Venza 12 Kalibre 71 cm Yarı Otomatik
  • Kral Azarax 71 cm Y.Oto - Sarsılmaz Trapper Trap Tüfeği
  • Akkar Churchill 12 Kalibre 71 cm Süperpoze Av Tüfeği
  • Deustch Kurzhaar EFE & English Pointer TOMMY
Onur ÇELİKOĞLU  A rh +
1994 İzmir / Bayındır
Bayındır Avcılar Derneği
Trap Shooting

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
abi bu konunun muglak oldugunu nereye çekersen oraya uzayacagını herkes biliyor.... otomatik tüfek üreticilerinden baskı gelmesin diye netleştirmiyorlar.....
ama 2+1 den ceza yiyecek olursak kesinlikle geri dönüşü yok bunu avcı arkadaşlarımız bilsin.......
Kesinlikle haklısınız.Kimse 2+1 olarak düşünüp ceza yemesin boşyere.
Fakat bir avukat tutulsaydı kanunda netlik olmamasından hareket edilerek büyük ihtimalle ceza almasını önleyebilirdi  o olayda diye düşünerek yazmıştım, nitekim mantığıma ters,avukat arkadaşlar varsa görüşlerini okumak isterim.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 O0 O0
yusuf abi özür dilerim. üsteki iletide yusuf yazmışım. saygıda eksiklik olmaz yanlış yazmısın . yusuf abi olarak düzeltiyorum
gönüller bir olsun adem kardeşim , sorun diil . . .   düzeltmek için değiştir sekmesi  var , ordan mesajını istediğin şekilde değiştirebilirsin  . .  sabah bekine kim gelip bakacak kamışların  gölün içinde takoz varmı yok mu diye  ;D  otomatiğim yok ama  9 + 1 patlat gitsin  ;D  ;D   ;D  . . .  sadece bir öneri  >:D . . . biz bildiğimizden şaşmayalım , 3 ördek fazla furacam diye maceraya gerek yok , şalgamın sıkından mısırın seyreği iyidir derler ..... illada vuracaz diye bir kaidede yok , maksat kafayı boşaltmak . . .  O0 O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Adaam sende! Denetlemeyi yeterince yapma, sonra 2+1 ile 1+1 arasındaki 1 ("BİR") fişeğin derdine düş. Yok canını yakar, yok yakmaz.. Al işte! takozu takmayan bir sürü avcı var, sen 1 fişek için avcıyı yak. Aferin!

Arkadaşlar bu konu defalarca soruldu, tartışıldı. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak istemiyorum. İşgüzar memurlardan sakının, bu bir. İkincisi, zannediyorum sezon açılışına kadar bu konu daha netlik kazanır. Bununla ilgilenenler var, merak etmeyin.

Burada hazmedemediğim, avcıların biraz baskıyla hemen geri çekilmesi. Biraz daha sıkı durun arkadaşlar. Bugün bir fişeği sonraki gün daha fazlasını alırlar. Bana dokunmuyor diye bakmayın. Ben hiç böyle bakmadım. Köpeğim olmadığı halde beeper yasağı gündeme geldiğinde tepki gösterdim. Otomatiği sevmeyen, köpeği olmayan, yivlisi olmayan, teknesi olmayan, domuza gitmeyen diye bölünmeyelim. Mevcut haklarımıza "sevsek sevmesek" sahip çıkalım. Değiştireceksek buna önce biz karar verelim. Tepeden inme yaptırımlara ayak diremeyen bir gün elinde tüfeğini tutmadığını görebilir. O gün, keşke vaktinde direnseymişiz deriz ama...

Selametle.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Engin MAKAS

• *
Ben bu durumu boykot ettim. Tüm otomatik tüfeklerimi sattım, çifte aldım. Satışta sorun yoksa, yasaktada sorun olmaz. Yarı otomatik satışlarında düşüş olsa, şimdiye kadar bu belirsizlik 2+1 yönünde sonuçlanırdı. Şu durumda herkez 1+1 i kabullenmiş durumda. Bu Türkiye avcılarına yapılan bir haksızlıktır. Nedense madur olan sadece avcıdır. Ben daha önceki konularda avrupada yapılan av vıdeolarını paylaşmıştım. Sizde vıdeolardan araştırın, tüm Avrupa 2+1 kullanıyor, sadece bize eksra sınırlama getirtiliyor. Bende münferit olarak, ekstra tepki gösteriyorum. Yarı otomatik av tüfeği kullanmıyorum.
Saygılar.
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2013, 22:45:00 Gönderen: Engin MAKAS »
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.

Çevrimdışı Hayri IŞITAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
volkan beyin yazdiklarina sonuna kadar destek veriyor katiliyorum yasal olarak hakkimizi savunmaliyiz.

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
arkadaşlar hepiniz çok güzzel şeyler söylüyorsunuz ama olduki denk geldi samsun bölgeömizde bafra göller bölgesinde arkadaşlarımız dedikleri gibi yasak olduğu halde girmeyen yok inannın en son sarıköy mevkine ava gittim kendimi salak gibi hissetim bende başka en az 30 kişi vardı hepsi yasak yerde ördeğe girdiler sallaya sallay ben öyle serbest yerdde kaldım durdum. dedi,mkji kendi kendime ulan adem ne salak adamsın bu kadar yol geldin bu muydu diye. ama iş öyle değil
 ben 2 ördek vuaracğım diye aman jandarma geli,yormu aman mp geliyormu stresi ile yaşayacağıma kafam rahat isteiğim gibi atış yaparım düşünesinde biriiym. illaki göl içinde takosu kim görecek haklısınız.
 tekrar başıma gelen bişeyiş anlatayım göl ortasında ördek ii işliyor ve ben takos çıkartıp botumun içine koydum. akıl işte. avdan çıkmaya hazırlanırken kamış kırıkları botun içini doldurunca ayak üstü kamış temizliği yaptım. sonuç ben kamış kırıklarını atarken bot içinden takosuda atmışım. hadi bakalım şimdi çıın göl içinde araba başında biri beklese nasıl hesap vereceksin. ne diyeceksin adama ben takosu suya attım mı diyecez. ama 3 adet fişek olduğunda zaten yeterli av için 2 den sonra 3 bile fazla ama olmaıs gerek ördek avında. 1+1 uygulaması olunca ya çıkart diyor insan 2 tane nedir diye.
 böyle durumlar ile karşılaştığımız için zaten bu konuyu açma sebep edindim kendime. 2+1 süper bence... takos içind evarmış yokmuş sorun bile olmuyor amam 1+1 şeytan dürdütüyo çıkarttt çıkartttt 2 fişek nedir diye.   
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82