Gönderen Konu: Merada öten yerli bıldırcın vurulmamalı mı?  (Okunma sayısı 3126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hayati ÖZKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merada öten yerli bıldırcın vurulmamalı mı?
« : 29 Ağustos 2013, 13:11:57 »
Arkadaşlar dün (28.08.2013) aşırı sıcak olmasından dolayı akşamüstü saat 19'da köpeğimle birlikte bıldırcın avına çıktım.Av sahasına girdiğimde kulağıma bıldırcın sesi geldi ve sesi dinleyerek kuşa doğru hareket ettim.Köpeğim kuşu uzak kaldırması nedeniyle istediğim atışı yapamadım ve kuş kaçtı.Daha sonra avıma devam ettim 7 kuş vurdum. Ses çıkaran kuşun kaçtığı mevkiiden aynı kuşun çıkardığını sandığım bıldırcın sesi  tekrar geldi ve bu kez o kuşa doğru yönelmedim.Benim merak ettiğim neden aynı kuş ses çıkarıyor ? sürü lideri mi? eşini mi kaybetti? Bu kuşu vurmamalımıyız? Göç kuşlarını indirmede etkisi olur mu ? Saygılar

Hayati ÖZKAN
EDİRNE
1980

Çevrimdışı Mesut KARABEYİN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Merada öten yerli bıldırcın vurulmamalı mı?
« Yanıtla #1 : 29 Ağustos 2013, 13:21:09 »
O kuşun neden öttüğünü bilmem ama,o kuşun doğal teyp görevi gördüğü kesin.Öten kuşu vurmayın.Havadan geçen kuşları meraya indirebilir.
1993 İSTANBUL
(memleket KASTAMONU)

Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde adı yabancıları titreten bir millet olduk.

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 29 Ağustos 2013, 13:56:42 »
merada yerli kuş yoksa göç kuşuda inmez... ancak teyp yapar bu işi.....teypdeki  birtek bıldırcın sesi dahi yüzlerce kuşu indirebiliyorken meradaki onlarca yerli kuşun öttügünü düşünün.....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 29 Ağustos 2013, 15:55:23 »
Bıldırcın sürüsünü göç ettiren, bir yerden bir yere sevk eden "klavuz" denen bıldırcın ile pek alakası olmayan daha iri kanatlara sahip bir kuştur.Bazı yörelerde bıldırcın beyi falan da derler, genelde bu kuş sürüye klavuzluk eder ve hava kararmadan yola çıkar bir meraya iner (sürüden önce) bütün gece öter ve sürüyü oraya indirir, aynı şekilde yola devam zamanı geldiğinde ötmeye başlar ve sürüyü toplayarak yola çıkar.O kuş bıldırcından farklı bir kuştur.O ötmeye başlamışsa ya göç sürüsü inecektir, ya da o civardaki kuşlar yola çıkacaktır, o gece veya öbür gece.Ben böyle biliyorum, daha doğrusu böyle öğrendim, yanlışım varsa affola.Saygılarım ile.........
1979-Balıkesir

Çevrimdışı Güven SARI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2013, 11:50:26 »
Merada yerli kuş yoksa göç kuşu inmez demek yanlıştır.Göç kuşu gün doğana kadar uçar gün doğduğu an en uygun yere iner,kesinlikle gündüz göçüne devam etmez.Eğer hava kapalı veya daha da kötü yağışlı ise bıldırcın karaya ulaştığı an en uygun yere sürülerle iner.Bazen sabah gün doğmadan av meramıza giderken bıldırcının asfalta sürülerle inmiş olduğunu bir çoğunun ezilerek öldüğünü gördüm.Arazide bıldırcın ötüşünün etkisi kuşun ineceği yere etkisi olmaz mı olur elbette hatta kuş yürüyerek sesin geldiği alanda toplanır.
Güven SARI
1967 Ordu Fatsa 0 532 455 28 03

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 30 Ağustos 2013, 13:53:07 »
vala herkeze tavsiye derim sabah güneş doğuşunu karadenizde izleyin bakın nasıl bılrdınlar geliyor her taraftan . ama peşlerinde bi dünya gece kuşu atmaca . herkez nasbini kovalıyor işte. ama görmelisiniz canını kurtaran bıldrıcın nasıl hemen ilk tarlaya konuyor :)))
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 31 Ağustos 2013, 00:21:31 »
Bencede kılavuz vurulmaz kuşları göç   ettiren rehperlerdir    rastgele...
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

HİKMET KAVLAK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 31 Ağustos 2013, 00:31:31 »
Savgili arkadaşlar bu kuşlar doğal teyp vurmayınız...