Gönderen Konu: Iskalama Konusunda Yardım  (Okunma sayısı 1806 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail BİNGÖL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Iskalama Konusunda Yardım
« : 06 Aralık 2014, 23:38:43 »
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 senedir ördek avcılıgı yapıyorum . Ördek geldiginde degişik bi havaya giriyorum tüfekte arpacık oldugunu unutuyorum ve ördege bakarak ateş ediyorum . bunuda attıktan sonra farkına bakıyorum. çogu ördek bu yüzden kaçıyor . Bunu nasıl düzeltebilirim ördege deilde arpacıga bakarım arpacık aklımdan çıkıyor ördek geldiginde yardım
1979 Balıkesir

Çevrimdışı Mustafa KAYA 35

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Iskalama Konusunda Yardım
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2014, 00:40:16 »
İsmail bey selamlar.
avcılığa/atıcılığa yeni başlayan bir çok kişi böyle durumlar yaşıyor.Ben ilk zamanlarda tüfeği ateşleyecek olduğum zaman hayvanı takip edemiyordum.Etsem bile atış anında kasılıyordum.Hayvanın arkasına ateş ediyordum.Aman tüfek tepecek felan diye..
Ben bu sorunları şöyle çözdüm.Yazları pek tüfek atmaya vaktim olmuyor.(Yazları şehir dışında çalışıyorum).
Bu süre zarfında nerede hata yaptığınızı bol bol düşünüyorsunuz.Bide tüfek atma hevesi oluyordu.Uzun süre tüfekten ayrı kalıyordum.Kendi kedime söylüyordum işte hata burada; böyle tutmam,böyle atmam, kendimi serbest bırakmam gerekiyor diye..Biraz tüfekten uzak durun.İçinizdeki heyecan iyice artsın :).Bu sadece bir tavsiyedir.Belki mantıksız..Ben durumumu izah etmeye çalıştım :).Forumdaki değerli ustalarımız durumunuza açıklık getirecektir.
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2014, 00:45:25 Gönderen: Mustafa KAYA 35 »
Mustafa KAYA / İzmir
Edeple gelen lutüfla gider..
Gülü seven dikenine katlanır derler,
Kaktüsü sevenin vay haline..

Çevrimdışı Mehmet ÇARKANAT

• *
« Yanıtla #2 : 07 Aralık 2014, 00:56:54 »
İsmail Abi selamlar, bu olayı heralde her avcı yaşamıştır. Hatta bir anımı paylaşayım ben ilk avımda ilk attığım avı vurmuştum. Hayvancağzın eceli gelmiş olacak ki saçmanın önüne atladı galiba :) Tabi bende havalar o biçim bu muydu ? Bu kadar kolaysa ne var vurmakta falan diyorum :) Sonrası malum gelene 2 sıkı gidene 2 sıkı çimende apaçık arazide çakı yedim bazen denk geliyordu öyle böyle derken ata ata alışılıyor :) Babamın meşhur sözü oğlum önce tüfeğin ucuna bak sonra as ağaca yat altına akşama kadar ava bak derdi :) Biraz heyecanı yenmekle alakalı. Benim taktiğim hep aklımda özellikle umutlu yerlerde içimden tüfeğin ucu tüfeğin ucu diye sayıklıyorum çok faydası oluyor. Bu da bir tavsiye olsun, saygılar selamlar rastgelin...
Mehmet ÇARKANAT
1991 Balıkesir

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2014, 08:53:51 »
ismail bey evde boş tüfekle kuru çalışma yapmanız lazım. daha sonra da sürekli atış yaptıkça alışırsınız ve bu bir meleke haline gelir. evde geniş bir odada kendinize duvarlarda ya da tavanda hedef noktaları belirleyin. tetikleri düşürülmüş boş tüfekle, tüfeği omuzlayarak arpacık ucuna bakarak bu hedef noktaları üzerine gelince veya üzerinden geçerken boş tetiği ezin. bu şekilde yapa yapa namlu ucuna bakmaya alışırsınız. dışarda vaktiniz olunca da trap plağı olur boş cd olur ya da havaya rahat atılabilecek bir hedef olur bir arkadaş yardımıyla bu şekilde uçar çalışması yapın. daha sonra avda bunların faydasını muhakkak görürsünüz.. alışana kadar ucuz fişeklerden bol bol fişek harcayın..

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2014, 10:42:54 »
İnsan bazen elinde tüfek oldugunu bile unutuyor... Nekadar çok atış okadar iyi atış.....poligon varsa işe yarar.....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR