Gönderen Konu: Kendi Saçmamı Kendim Dökebilirmiyim ???  (Okunma sayısı 34705 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Kendi Saçmamı Kendim Dökebilirmiyim ???
« Yanıtla #25 : 06 Ekim 2015, 22:07:46 »
Tebrik ederim Şükrü Bey ama altıgen vidaların başlarından delseniz daha iyi olurdu belki. Bunlar damlatırken yuvarlak olur mu acaba?

Paslanmaz çeliğe benziyor. Oysa karbon çelik vidaların daha uygun olduğunu okumuştum. Hatta bu karbon çelik vidayı kıpkırmızı olana dek ısıttıktan sonra kendiliğinden soğumaya bırakıldığında sertliğini alıyormuş(tavlama işi). Delmesi kolaylaşıyormuş.

Bir de bence epey mutlu bir haber ise saçmaların döküldüğü bidon şu kocaman olanlardan olursa, devir yaptırmadan da bir hayli iş görebilirmiş. İçine koydukları sıvı antifiriz gibi bir şey sanıyordum ama meğer yumuşatıcıymış (çamaşır vs) :)

Kurşunun eritildiği sıcaklık 350 derece santigrad civarındayken güzel oluyormuş. Bir termostat, elektrikli bir ısıtıcı, doğru bir topraklama, emniyet için bir şalter gerekecek.

Bugün saf kurşun fiyatını sordum, 7 lira demekteler ama alternatifleri araştırmak gererk.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 07 Ekim 2015, 00:17:21 »
bence o kadar buyutulecek bir yani yok bu isin herkes kendi imkanlariyla yapabilir malzeme illa celik olacak diye bisey de yok isleyebildiginiz malzemeyi kullanin...ben bi ara kardesimin metal kumbarasini civi ucuyla ince ince deldim elek gibi oldu tavada erittigim kursunu kumbaraya doktum altinda da su vardi damlalar halinde kursun indi fakat sacmalar kuyrukluydu, eskilere sordum bizde bu ve buna benzer yontemler kullanirdik ama kuyruk sorununu cozmek icin sacmalari bir ahsabin ustune serper ustune de ahsap bindirip cevirirdik (degirmen mantigina benzer) dediler..benim aklima yatmadi tahta felan daha modern bir cozum bulmak icin damlattigim yuksekligi degistirip durdum iyilesmeler olsada standart yakalayamadim ve biraktim..simdi yazdiklariniza bakinca ve videolari izleyince bir iki hata farkettim tavayla dokulmese kumbaranin dibine tabancayla alev versem sicakligin devamliligi saglansa ve delikler 3-5 tane olsa belkide kuyruk sorunu cozulurdu haftasonu koye gidince daha oturakli bir duzenek kurup deneyecem heveslendim yine sonuclari sizinle paylasirim saygilar.. :)

muhsin bey deliklerin muntazam olması ve içi su dolu kabın oldukça derin olması şart gibi geliyo bana çünkü kap derin olmazsa saçmalar dibe ulaşdığında hala sıcak olacağı için yere temas ettiklerinde yamulmalar olacakdır diye düşünüyorum

sizin tahta dediğiniz düzenek şu olabilirmi

birde şu videoda kuyruk sorununun nasıl oluştuğu çok net gözüküyo
https://www.youtube.com/watch?v=D_2jmQGLSwg
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2015, 09:21:57 Gönderen: Şükrü TEKELİ »
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 07 Ekim 2015, 00:21:54 »
Tebrik ederim Şükrü Bey ama altıgen vidaların başlarından delseniz daha iyi olurdu belki. Bunlar damlatırken yuvarlak olur mu acaba?

Paslanmaz çeliğe benziyor. Oysa karbon çelik vidaların daha uygun olduğunu okumuştum. Hatta bu karbon çelik vidayı kıpkırmızı olana dek ısıttıktan sonra kendiliğinden soğumaya bırakıldığında sertliğini alıyormuş(tavlama işi). Delmesi kolaylaşıyormuş.

Bir de bence epey mutlu bir haber ise saçmaların döküldüğü bidon şu kocaman olanlardan olursa, devir yaptırmadan da bir hayli iş görebilirmiş. İçine koydukları sıvı antifiriz gibi bir şey sanıyordum ama meğer yumuşatıcıymış (çamaşır vs) :)

Kurşunun eritildiği sıcaklık 350 derece santigrad civarındayken güzel oluyormuş. Bir termostat, elektrikli bir ısıtıcı, doğru bir topraklama, emniyet için bir şalter gerekecek.

Bugün saf kurşun fiyatını sordum, 7 lira demekteler ama alternatifleri araştırmak gererk.

Volkan bey yine çok önemli ip uçlarını vermişsiniz. bu önerileri dikkate alıcam. benim şimdilik amacım çok kaba şekilde saçmayı damlata bilmek ve daha sonrada su içinde yuvarlak olmalarını sağlayabilmek. eğer bunları kaba düzenekle sağlayabilirsem daha düzgün bir düzenek yaptırıcam ve ya yapıcam
kurşunu şimdilik arkadaşlardan bedavaya buldum  ;D ama sonrasında ne isterler bilmiyom. biraz yüzsüzlükle belki 5-6 liraya alabilirim
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 07 Ekim 2015, 09:13:17 »
sukru bey gonderdiginiz 2 video da ayni.hayir bu duzenegi kastetmedim sacmalari urettikten sonra varolan sekil bozuklugunu gidermek icin iki tahta arasina alip tahtalarin birini dairesel hareket ettirerek yogurma islemiydi anlatmak istedigim..insallah ilk denemenizde boyle problemler yasamaz sakir sakir sacma dokersiniz sonuclari paylasmanizi bekliyorum :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 07 Ekim 2015, 09:17:29 »
ha bide elektrikle ugrasmanizi tavsiye etmem maliyeti de verimi de kotu etkiler piknik tupu daha kolay daha hizli ve daha az maliyetli olacaktir..
1992 HATAY

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 07 Ekim 2015, 09:23:58 »
Muhsin bey videoyu düzeltdim  ;D kopyala yapıştırda sorun olmuş.

• Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Ahmet YILDIZ 34

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 07 Ekim 2015, 09:43:37 »
Saçmanın kilosu ne kadar. ne gerek var böyle uğraşmaya :) o kadar uğraş kurşun bul erit ve o kurşunu eritirken çıkan duman insan vucutu için zararlıdır. bence değmez . 1 kutu fişek alın daha mantıklı. :))
1979 Istanbul

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 07 Ekim 2015, 10:09:40 »
ahmet bey acik alanda problem olmuyor kursun buhari..hem maliyet dusuyor hem de kendi sacmani kendi dolunu yakmak ayri bir zevk :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 07 Ekim 2015, 10:51:40 »
Saçmanın kilosu ne kadar. ne gerek var böyle uğraşmaya :) o kadar uğraş kurşun bul erit ve o kurşunu eritirken çıkan duman insan vucutu için zararlıdır. bence değmez . 1 kutu fişek alın daha mantıklı. :))

ahmet bey yerden göğe kadar haklısınız. bir kilo saçma 13.5 tl. beni zorlamaz açıkcası. ama bu böyle bir hastalık işte  ;D
adamı gece uyutmaz sabah 4 de kaldırır.
sağlık konusunda düşük dozlarda sorun olmaz ama haklısınız ağır metal sonuçda.
ben bu düzeneği kurabilirsem ve çalıştırabilirsem kulübe bağışlıcam. geçen bior tapa götürdüm kulübe herkez başıma toplandı. meğer hepsi fişek yapıyolarmış. saçma pahalı olduğu için bırakmışlar. düzeneği kurarsam kulüp olarak faydalanırız. elde edilen gelirde kulübe ek gelir olur belki
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 07 Ekim 2015, 12:56:07 »
bu konular beni bayağı aşıyor naçizane bende ekonomik olması açısından bir fikir sunabilirim.

piknik yada mutfak tüpü kullanın ama boş bir tüp alın oto lpg ile dolum yaptırın benim tanıdığım biri mutfak tüplerini petrolde dolduruyor.

çok legal sayılmaz arabasına bir dolum kapağı daha ekletmiş tabi onuda tüpe bir bağlantı yapmış normalde 70 tl olan tüpü 30 tl ye falan dolduruyor :) ;D
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

İbrahim ÇAMUR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : 07 Ekim 2015, 20:25:50 »
Rahmetli büyüklerim, eskiden piknik tüpü üzerinde kendi yaptıkları cezveye tek delik açıp parça kurşunları eritirlerdi.
Eriyen kurşunu da ince tepsi içinde ki çok ince soba külüne cezveye tık tık vurarak dökerlerdi.
Sonra tepsideki çok ince kül ü  un eleği ile eleyip saçmaları ayırılardı. Saçmalar biraz kuyruklu çıkardı Daha sonra MDF veye SUNTA  arasında çevirip kuyruklarını ezip yuvarlak hale getirirlerdi.
Daha sonraları işlemler değişti.
Cezvede aynı şekilde eriyen kurşunu bu sefer yarı yarıya  karıştırılmış TOZ NİŞADIR ve TOZ ALÇI içine dökmeye başladılar Nişadırın saçmayı yuvarlaştırmasını keşfettiler bu şekilde saçmalar yuvarlak çıkıyordu.
YANİ SAÇMAYI SUYA DEĞİL    TOZ NİŞADIR  KARIŞTIRILMIŞ ALÇI ya  döküyorlardı. Daha sonra ice elekte saçmayı ayırıyorlardı

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 07 Ekim 2015, 20:43:48 »
Rahmetli büyüklerim, eskiden piknik tüpü üzerinde kendi yaptıkları cezveye tek delik açıp parça kurşunları eritirlerdi.
Eriyen kurşunu da ince tepsi içinde ki çok ince soba külüne cezveye tık tık vurarak dökerlerdi.
Sonra tepsideki çok ince kül ü  un eleği ile eleyip saçmaları ayırılardı. Saçmalar biraz kuyruklu çıkardı Daha sonra MDF veye SUNTA  arasında çevirip kuyruklarını ezip yuvarlak hale getirirlerdi.
Daha sonraları işlemler değişti.
Cezvede aynı şekilde eriyen kurşunu bu sefer yarı yarıya  karıştırılmış TOZ NİŞADIR ve TOZ ALÇI içine dökmeye başladılar Nişadırın saçmayı yuvarlaştırmasını keşfettiler bu şekilde saçmalar yuvarlak çıkıyordu.
YANİ SAÇMAYI SUYA DEĞİL    TOZ NİŞADIR  KARIŞTIRILMIŞ ALÇI ya  döküyorlardı. Daha sonra ice elekte saçmayı ayırıyorlardı

hah bi nişadır eksikdi  ;D bizim kulüpdeki büyüklerimizde özel bir ağacın külüne dökmüşler saçmayı yıllar önce. ama nişadırı ilk defa duydum
bilgi bigidir olmadı onuda denerim
yeterki bu işi başaralım  8)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 08 Ekim 2015, 16:49:28 »
Arkadaşlar,

İşin hobi kısmına diyecek bir şeyim yok ancak saçma dökmeyi kesinlikle ülkemiz şartlarında ekonomik olarak gerçekleştirmeniz çok zor. Saçma dökmek çok zor değil, iptidai birçok yöntemle yapılabilir ancak elde edeceğiniz saçmalar kesinlikle bugün satılan fabrikasyon saçmanın kalite olarak gerisinde kalacak. Bir diğer önemli nokta boyut meselesi, bu vidalı iptidai düzeneklerle elde edeceğiniz saçmaların boyutları da farklı farklı gelecek, döktüğünüz bir kova saçmanın içinden 11 numaralık olan da çıkacak 4 numaralık olan da, bunları birbirinden ayırmak zor ve usandırıcı bir iş. Eğer bir yerlerden bedava kurşun bulabiliyorsanız bunun hatırına şansınızı deneyin ama ham kurşunu da külçe olarak parayla alacaksanız gerçekten bir esprisi kalmıyor, 13,5 lira kilo saçma fiyatı nereden alınmış bilmiyorum ama İstanbul'da saçmalar şu anda 12 lira, ham kurşun da 7-8 lira... Buğra Av saçmayı 9 liradan veriyor ancak kargo parasıyla o da aşağı yukarı geliyor 12 liraya.
Demem o ki, bu işe hobi ve eğlence amaçlı bakıyor ve vakit öldürmek istiyorsanız hiç sözüm yok ama ekonomi için girecekseniz bence hiç heves etmeyin (dediğim gibi bir şekilde bedava hurda/ham kurşun bulabiliyorsanız başka)
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: Cengiz ÖNGÖREN

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 15 Ekim 2015, 10:37:34 »
sukru bey nerdesiniz basarabildiniz mi? :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 15 Ekim 2015, 13:55:23 »
babam dün itibariyle Kocaeliye döndü. dün herşeyi detaylı bir şekilde anlattım. düzeneği nasıl yapacağımızı nasıl eriteceğimizi falan.
babam kaynakçıdır ancak bi süredir babanneme baktığı için memleketteydi. geçen hafta babannem vefat edince işleri bitirip geri döndü.
bizim kaynak ustası arkadaşın dükkan su aldığı için herşey kullanılmaz hale gelmişti,. babam gelince işler çözüldü. inşallah bi aksilik çıkmazsa yarından itibaren denemelere başlıyoruz.
sonucu ulaşır ulaşmaz sizlerle tüm detayları paylaşıcam  ;D
babam düzenek kolay dedi ama saçmaların şekli konusunda onunda şüpheleri var
meğer bizim babada zamanında uğraşmış bu işle kireç ve alçıdan bahsetti. ben videoyu gösterince deneyelim bakalım dedi denemesi bedava  :)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: İdris MOĞOL

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 15 Ekim 2015, 15:06:50 »
Haydi hayırlısı bakalım, ben de mereakla takip ediyorum, netice ne olacak.
1979-Balıkesir

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 15 Ekim 2015, 15:20:32 »
vira bismillah merakla bekliyoruz.
ve benim merak ettiğim bir diğer şey saçmaların döküldüğü sıvı su değil galiba ?
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 15 Ekim 2015, 17:25:21 »
oncelikle basiniz sagolsun sukru bey benden fazla emek verdiniz basaracaginiza inaniyorum emek verdikten sonra hersey olur..
1992 HATAY

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 17 Ekim 2015, 16:17:21 »

1992 HATAY

The following users thanked this post: Murat BOZOK

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 17 Ekim 2015, 16:19:02 »

1992 HATAY

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 17 Ekim 2015, 16:22:53 »
muhsin bey bunları hangi yöntemle denediniz
dün biraz fırsat bulup üç ayak kısmını kaynakladık ama peder kekliğe gidince yarım kaldı
inşallah tamamlıcaz projeyi  :)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 17 Ekim 2015, 16:23:52 »
kuyruklular ve diger uretim hatalariyla bugun yine denemis oldum sukru bey.kuyruk olmasa ben bu sacmalari kullanirim da ne yaptiysam kuyruksuz tek sacma indiremedim suya yumusatici koydum olmadi mazota damlattim olmadi suyu derinlestirdim olmadi problem ne anlamadim belim bukuldu eritip eritip dokmekten satin almak daha mantikli geldi ugrasmam artik :) :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #47 : 17 Ekim 2015, 16:27:36 »
kuyruklular ve diger uretim hatalariyla bugun yine denemis oldum sukru bey.kuyruk olmasa ben bu sacmalari kullanirim da ne yaptiysam kuyruksuz tek sacma indiremedim suya yumusatici koydum olmadi mazota damlattim olmadi suyu derinlestirdim olmadi problem ne anlamadim belim bukuldu eritip eritip dokmekten satin almak daha mantikli geldi ugrasmam artik :) :)
demeyin ya  :(
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 17 Ekim 2015, 16:28:24 »
su dolu tencereye uc ayak bindirdim ustune tabanindan 0.5mm pilot kalemle hafif deldigim 1lt lik boya tenekesini yerlestirip kursunlari koydum sonrada tabancayla alev tuttum tenekeye eridi damlamaya baslati kursun kasikla tenekeye vurdum hafif vibrasyon yaptim sonuc bu...
1992 HATAY

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #49 : 17 Ekim 2015, 16:30:21 »
su dolu tencereye uc ayak bindirdim ustune tabanindan 0.5mm pilot kalemle hafif deldigim 1lt lik boya tenekesini yerlestirip kursunlari koydum sonrada tabancayla alev tuttum tenekeye eridi damlamaya baslati kursun kasikla tenekeye vurdum hafif vibrasyon yaptim sonuc bu...

bütün hayallerim suya düştü  ;D
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli