Gönderen Konu: Beretta S56E PATTERN TESTİ  (Okunma sayısı 13372 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cihangir GÜNEL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • "Sabır Her Kişinin Değil Er Kişinin Harcının"
Beretta S56E PATTERN TESTİ
« : 03 Nisan 2016, 22:28:33 »
Bugün Amatör olarak kendi çapımda testler gerçekleştirdim. Ciddi anlamda  bir karış üst vuruyormuşum haberim yokmuş  ;D ;D bunu da öğrenmiş olduk. Bandın hafiften üzerini görüyordum hep şüpheleniyordum şimdi netleştirdim. Dipçiği ayarlatacaz bakalım.

Testi amatör olarak yaptım işin gerçeği nasıl yapılacağını çokta tasarlamadım. Karton üzerine yuvarlakları rastgele çizip ortaya nişan aldım o kadar  ??? Havada çok rüzgar vardı.

Tüfek: S56E Beretta 67 namlu 1-4 şok.

Test 1 şok üst namlu ile yapıldı.

Mesafe 25 metre ayakta sabitlemeden yapılan atışlar.

Fişekler

Meca 3 numara 32 Gr

İmpariel Special 6 numara  32 Gr

Bornaghi 5 numara 32 Gr

RC S4 5 Numara 33 Gr

Mirage Clever 4 numara 32 Gr

En çok isabeti RC S4 ve İmpariel olarak elde ettim. Fakat RC 5 no olduğu için avantajlı olan RC ve Bornaghiyi de çok beğendim.

Meca 3 numara 32 Gr

İmpariel Special 6 numara  32 Gr

Bornaghi 5 numara 32 Gr

RC S4 5 Numara 33 Gr

Mirage Clever 4 numara 32 Gr

• Beretta Poze S56
  • Browning A5
  • Deutsch Black Kurzhaar (Rockey)
1987 - ANKARA

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, Özgür UYAR

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Beretta S56E PATTERN TESTİ
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2016, 22:31:57 »
Bu tüfek size pek uygun değil sanırım.

Hep üst atmış......
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Cihangir GÜNEL

Çevrimdışı Ramazan ZAHMACIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2016, 22:33:25 »
Bencede

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ramazan ZAHMACIOĞLU
1980 ANTALYA
BENELLİ CORDOBA
BENELLİ CRİO 20 CAL.
RİZZİNİ S2000

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2016, 22:42:27 »
Poze olmasaydı açı ayar pulu işi çözerdi.
En iyisi ölçü aldırıp yeni bir dipçik yaptırmak..
Yada ustasını bulup üstten traşlattırın biraz, faydası olur, tekrar tesviye ve cila vs..
Grupman için imperial ve s4 yoğunluk olarak güzel.  Meca kalın saçma olduğundan öyle çıkmış ince saçma olsa benzer grupmanı yapabilirdi..
Paylaşım için teşekkürler elinize sağlık..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 03 Nisan 2016, 23:12:04 »
Bu konfigürasyonu avantajlı buluyorum...Sebebi hedefi görerek atma,uzak atışlarda düşmeyi telafi etmesi,havadan üzerimize,yerden uzaklaşan avlarda  otomatik önleme sağlaması,fakat tersi durumlarda önlemeyi iki misli vermek lazım...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Enes Sadık BALI, Emrah AKDENİZ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #5 : 03 Nisan 2016, 23:49:34 »
Bu tüfek size pek uygun değil sanırım.

Hep üst atmış......

Aynen üst atıyor aslında avda pek zorluk çekmiyorum atışlarım genelde isabetli olur anlamış değilim. Geçen sezon bayağı keklik vurdum bununla ama dipçiği ayarlıyacam artık bana iyi bir test oldu bu birçok arkadaşa tavsiye ederim. anında anlaşılıyor.
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Nisan 2016, 00:10:20 »
Poze olmasaydı açı ayar pulu işi çözerdi.
En iyisi ölçü aldırıp yeni bir dipçik yaptırmak..
Yada ustasını bulup üstten traşlattırın biraz, faydası olur, tekrar tesviye ve cila vs..
Grupman için imperial ve s4 yoğunluk olarak güzel.  Meca kalın saçma olduğundan öyle çıkmış ince saçma olsa benzer grupmanı yapabilirdi..
Paylaşım için teşekkürler elinize sağlık..

Emrah bey önce dipçiğe parça ilave ettirmeyi düşünüyorum üst attığıma göre ihtimallerin birisi dipçik kısa geliyor olmalı. Bir iki cm kaucuk malzeme ilave edip tekrar deneyecez eğer çözemez isek dipçik ustası ararız artık. :)
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #7 : 04 Nisan 2016, 00:16:48 »
Emrah bey önce dipçiğe parça ilave ettirmeyi düşünüyorum üst attığıma göre ihtimallerin birisi dipçik kısa geliyor olmalı. Bir iki cm kaucuk malzeme ilave edip tekrar deneyecez eğer çözemez isek dipçik ustası ararız artık. :)
Öyle de olabilir, dipçiği parça ilave ile uzatınca dipçik düşüklüğü de artıyor.. İyi ihtimalleri deneyin olmazsa eğer ozaman dipçik ustalarına selam :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #8 : 04 Nisan 2016, 10:28:59 »
ANKARA da iyi bir dipçik ustası var mı. Tüfeği konyaya felan göndermek istemiyorum.
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2016, 10:52:07 »
dipçik ölçüleri kaç acaba arka düşüklük 6 cm tetik mesafesi 36 cm mi ? eğer öyleyse sizin boyunuz 1.80 in üzerinde heralde
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2016, 10:55:26 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Nisan 2016, 11:27:26 »
dipçik ölçüleri kaç acaba arka düşüklük 6 cm tetik mesafesi 36 cm mi ? eğer öyleyse sizin boyunuz 1.80 in üzerinde heralde

Çağrı bey boyum 173 cm 88 kiloyum omuzlarım biraz geniştir. tüfeğe de iyi tattığımı söylerler. standart dipçik ve tetik çekme mesafelerini karşılayabilecek gibiyim. ;D

ama tüfeği işin gerçeği ölçmedim akşam bakacağım özellikle tetik çekme mesafesine standart mı yoksa kısa mı

• Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

The following users thanked this post: Güray KAYA

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 04 Nisan 2016, 11:39:02 »
Çağrı bey boyum 173 cm 88 kiloyum omuzlarım biraz geniştir. tüfeğe de iyi tattığımı söylerler. standart dipçik ve tetik çekme mesafelerini karşılayabilecek gibiyim. ;D

ama tüfeği işin gerçeği ölçmedim akşam bakacağım özellikle tetik çekme mesafesine standart mı yoksa kısa mı

benim boyum 183 de standart ölçüler banada pek uymuyor ondan sordum bende üst atıyodum normal de şuan kullandığım ölçü 36.5 tetik mesafesi 6.5 cm dipçik arka düşüklüğü
  • Franchi Affinity

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 04 Nisan 2016, 12:26:56 »
üstüne dik gelen ördeği iyi vurursun bu atışlar ile önleme yapmnaya gerek kalmazz  :)    acilen dipcik
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #13 : 04 Nisan 2016, 13:02:40 »
üstüne dik gelen ördeği iyi vurursun bu atışlar ile önleme yapmnaya gerek kalmazz  :)    acilen dipcik

Ördek Ustasından işin püf noktaları  ;D Abi burası Samsun gibi ördek cenneti olsa çokca vururdum bu dipçik ile. Ankarada ördek alanları çok yaygın değil.  Aslında keklikte şov yapmıştım  ??? Anlamıyorum vallahi adranelin meselesi biraz da bu işler keklik kalkışını duydumu adamı donuna yaptırır, demekki o hissaytla direk üstüne geliyor otomatik nişangah  ;D
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #14 : 04 Nisan 2016, 15:12:52 »
Tam tersine, eğer dipçiği uzattırırsanız daha da üst atar. Arkadaşların da dediği gibi, dipçiği üstten traşlatmak çözüm olabilir. Linkini vereceğim konu size yardımcı olacaktır.

http://avlakforum.com/forum/avcilik-ve-avlanma-bilgileri-teknik-konular/churchill-yontemiyle-dipcik-ayarlama/#quickreply

[/size]

Sevgili Dostlar 1-2 Yıl kadar önce internetten indirdiğim ve yazarını şu anda hatırlamadığım bir yazıyı sizlerle paylaşmak ve sizlerden bir konuda yardım istiyorum. Umarım faydası olur.

Yivsiz av tüfeği ile yapılan atışlarda mutlak başarı atıcıya uygun bir tüfekle olmaktadır. Herkesin bildiği gibi yivsiz av tüfeklerinde gez olmamakta ve gezin göreceği vazife göz ile yapılmaktadır. Her atışta göz uygun yerine konulabilinmelidir. Bu da ancak atıcının vücuduna uygun bir tüfekle olabilir.

Herkesin bildiği ve tüfek alırken uyguladığı bir yöntem vardır. Tüfek ele alınır kol "L" şeklinde tutulur ve dipçik kolun içine yerleştirilir ve tetiğin işaret parmağının ilk boğumuna gelip gelmediğine bakılır. Eğer tetik parmak boğumundaysa tüfek uygun denilir. Bu sadece tüfeğin uygun dipçik boyunu göstermektedir ve daha titiz bir uygulama ile tüfek uygunluğu test edilmek isteniyorsa başka yöntemlere baç vurulmalıdır. R.Churchill'in testide bunlardan biridir.

İngiltere'nin meşhur bir silah yapımcısı ve Scotland Yard'ın danışmanı olan Robert Churchill'in önerdiği tüfeğin uygunluk testi böyledir.

Test için öncelikle 1x1 metre ebadında kare şeklinde bir hedefe ihtiyacınız vardır. Bunu bu boyutlarda alacağınız çıtalar ile yaptıktan sonra üzerini kalınca açık renk bir kağıtla kaplayabilirsiniz. Hedefin ortasına 10 cm. çapında parlak renkte bir nokta koyduktan sonra ve hedefi de göz hizanızın yüksekliğinde arkası emniyetli bir yere yerleştirdikten sonra hedefiniz hazırlanmış olacaktır.

Hedefe atış yapacağınız uzaklık 16 yard ( 14.63metre) olacaktır.
Hedefe atış uzaklığının 16 yard olmasının sebebi Churchill'in açıklamalarına göre hedefteki her 1 inch'lik hata tüfek dipçiğinde 1/16 inch'lik bir düzeltmeyi gerektirmektedir.
Hedefe belirlediğiniz bu uzaklıktan ava atar gibi normal atış pozisyonunuzda rahat 5-6 atış yapın. İki gözünüzde açık olsun ve bütün dikkatiniz hedefe yönelsin. Yivli tüfek gibi nişan alınmamalı sadece tüfek iyi omuzlanarak (tam olarak yerine oturtularak) atış yapılmalıdır.

16 yard mesafeden yapılan atışta grupman oldukça dar olacaktır. Şimdi yapılacak olan, saçmaların en yoğun olduğu bölgeyi işaretlemektir. Bu işaretlediğiniz yerin daha önce hedef üzerine koyduğunuz 10 cm çapındaki noktaya düşey ve yatay olarak mesafesini ölçtükten sonra atış yapılan noktadan uzağa düşen her inch'lik mesafe için dipçik üzerinde 1/16 inch'lik düzeltme yapýlacaktýr. Ölçümde alacağınız not bir örnek verirsek şöyle olacaktır; 3 inç yukarıda ve 2 inch sağda gibi.

Tüfek üzerindeki düzeltmeler nasıl yapılacak?

Solak olmayan atıcılar için söylersek;

Eğer atışınız yukarı gelmişse ağaç inceltilerek dipçik alçaltılmalı.

Eğer atışınız sola gelmişse ağacın sol tarafını incelterek gözün sağa kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız sağa gelmişse sol taraftaki ağaç kalınlaştırılmalı ve gözün sola kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız aşağıya gelmişse ağaç yükseltilmeli ve gözünde yukarı kayması sağlanmalıdır.

Solak atıcılar için yana olan düzeltmelerin tersi yapılırken düşey olanlar aynen uygulanır.

Bu düzeltmelere bakıldığında yivli tüfeklerde yapılan gez ayarlamasıyla aynı olduğu görülür burada gez yerine tüfeğin üzerinde pozisyon alan gözümüz vardır.
Bu düzeltmeler yapılırken dikkat edilmesi gereken ağaç üzerinde yapılacak inceltme ve kalınlaştırmaların daha önce ölçtüğünüz hedef ile sizin atışınız arasındaki inch olarak mesafenin, her inch'inin 1/16'sý kadar olmasıdır.
Bir örnek verirsek atışınız hedeften 4 inch aşağıya ve 4 inch'de sağa gelmişse dipçik 4/16 inch yükselmeli ve bu kadarda sola gelmelidir.
Dipçiğin yükseltilmesi belki ince mantar tabakaların ağaç üzerine yapıştırılması ile olsa da ağacı alçaltmak(törpülemek) bu işi bilen biri tarafından yapılmalıdır

Verilen ölçüler bizim sistemimize uymamaktadır. Aslına sadık kalınmak için yazılarda çevrilme yapılmamıştır. Çevrim tablosunu kullanabilirsiniz.

1 cm. = 0.394 inch
1 metre = 3.28 feet = 39.4 inches
1 kilometre = 0.621 statute mile
1 inch = 2.54 cm.
1 foot = 30.48 cm
1 yard = 0.914 metre
1 statute mile (1,760 yards) = 1.61 kilometre

Alıntıdır.....

« Son Düzenleme: 05 Nisan 2016, 11:49:43 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 04 Nisan 2016, 15:40:18 »

Ördek Ustasından işin püf noktaları  ;D Abi burası Samsun gibi ördek cenneti olsa çokca vururdum bu dipçik ile. Ankarada ördek alanları çok yaygın değil.  Aslında keklikte şov yapmıştım  ??? Anlamıyorum vallahi adranelin meselesi biraz da bu işler keklik kalkışını duydumu adamı donuna yaptırır, demekki o hissaytla direk üstüne geliyor otomatik nişangah  ;D
  Şittttt  :) çaktırma bende keklik avcısı oldum artık.  ördek 2. plana düştü şimdi  :)
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 04 Nisan 2016, 17:37:49 »
Silahın üst attığı bariz lakin bunun kundakla belki hiç alakası yokta olabilir, namlu bant birleşimi bilerek veya hata ile böyle yapılmış olabilir siz atışları duran hedefe yaptınız bu kadar az bir üst atmayıda kundak dik bile olsa yanağınızı ezerek veya kafanızı az biraz geri çekerek bandı düz görmüşsünüzdür diye düşünüyorum,  zaten trap kundağı değil sonuçta bu standart av kundağı. Hani diyeceğim şudur bir daha buna dikkat ederek deneyin boşu boşuna kundak yaptırmaya filan kalkmayın bir sürü para sonuçta hatta ahşap kundak istediğiniz gibi kesin biçin en basiti gerçekten dik geliyorsa kundak bu atışa göre 2mm yanaktan traşlamak yeter alın sıfır numara zımpara üzerinde incelterek traşlayın olduğu zaman sökün gönderin sadece bir boya ile olayı bitirin derim Cihangir bey. Saygılar
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #17 : 05 Nisan 2016, 08:35:32 »
Silahın üst attığı bariz lakin bunun kundakla belki hiç alakası yokta olabilir, namlu bant birleşimi bilerek veya hata ile böyle yapılmış olabilir siz atışları duran hedefe yaptınız bu kadar az bir üst atmayıda kundak dik bile olsa yanağınızı ezerek veya kafanızı az biraz geri çekerek bandı düz görmüşsünüzdür diye düşünüyorum,  zaten trap kundağı değil sonuçta bu standart av kundağı. Hani diyeceğim şudur bir daha buna dikkat ederek deneyin boşu boşuna kundak yaptırmaya filan kalkmayın bir sürü para sonuçta hatta ahşap kundak istediğiniz gibi kesin biçin en basiti gerçekten dik geliyorsa kundak bu atışa göre 2mm yanaktan traşlamak yeter alın sıfır numara zımpara üzerinde incelterek traşlayın olduğu zaman sökün gönderin sadece bir boya ile olayı bitirin derim Cihangir bey. Saygılar

Özgür bey işte Usta işi bir yorum diyorum. Teşekkür ederim konuyu net anlamışsın ve görmüşsün, Aslında yaşadığımda tam olarak bu namluyu dik görüyorum atışlarımın sırası ile yaptığımda hep aynı noktaya gelmesi beni tedirgin etti ve yanağımı ayarlamaya çalıştım ama malesef olmadı. Her seferinde kafamı geriye çekiyorum daha az yatıyorum bandı görmemek için ama olmuyor olmuyor.

Birde bulunduğum mevki gereği yamaca doğru yaptım atışları alan düz değildi. Belki bu da yanıltmış olabilir diyecem ama bu işler iyice karışık hale geliyor.

Tek kurşun ve 9 lu şevrotin de attım 40 metreden ayakta yarım karış yukarı geldi.

Zaten kesinlikle kundağa müdehale falan etmem kestirmem biçtirmem  sadece Ustaya gidip kendim gösterip baktıracam ikna ederse hakikaten bir sorun görürse o vakit ne kadar tüfeğin orinalliği bozulacak riskleri göze alır öyle aksiyon alırım.

Şimdilik yapılacak tek şek biraz kısa hissediyorum ilave bir parça alıp öyle denemek, eğer olmaz ise artık atarken bir iki cm aşağı atmaya çalışırım.

kundağa pek dokundurtacağımı zaten pek düşünmüyorum.
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

The following users thanked this post: Özgür UYAR

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 05 Nisan 2016, 15:16:20 »
Estağfurullah ben tesekkür ederim atışlar ve açiklamalariniz zaten olayi net anlatiyor.  Yalniz kundaga ilave tavsiye etmem yinede deneyin ama uzun kundak en kötü olandir bu hali daha iyidir hatta avantajlari vardir biraz üst atan silahin yerden havalanan ani atislarda dik gelen uçarda iyidir bile. Size kolay gelsin zor bu işler :)
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #19 : 06 Nisan 2016, 08:26:53 »
Tam tersine, eğer dipçiği uzattırırsanız daha da üst atar. Arkadaşların da dediği gibi, dipçiği üstten traşlatmak çözüm olabilir. Linkini vereceğim konu size yardımcı olacaktır.

http://avlakforum.com/forum/avcilik-ve-avlanma-bilgileri-teknik-konular/churchill-yontemiyle-dipcik-ayarlama/#quickreply

[/size]

Alkan abi bilgilendirmeni çok geç farkettim. Çok teşekkür ederim gayet faydalı olmuş.

Benim ki üst attığına göre dipçiği üstten tıraşlamak nasıl oluyor onu anlamadım yani uzaltmak yerine kesmek biraz daha mı kısaltmak gerekli.
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 06 Nisan 2016, 09:22:18 »
normalde biraz üst atmak iyidir ama sizinki çok fazla üst olmuş ama böyle güzel vuruyosanız çokta sıkıntı yok
atarken bantı görüyorum yazmışsınız görüyosanız dipçik yüksektir zaten üstten biraz inceltmek işe yarar
dipçiği uzatmakta otomatikman yanağınızı biraz daha geriye koyacağınız için çok az daha alt atmanıza yardımcı olur

« Son Düzenleme: 06 Nisan 2016, 09:56:24 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity

The following users thanked this post: Cihangir GÜNEL, Emrah AKDENİZ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #21 : 06 Nisan 2016, 09:36:40 »
normalde biraz üst atmak iyidir ama sizinki çok fazla üst olmuş ama böyle güzel vuruyosanız çokta sıkıntı yok
atarken bantı görüyorum yazmışsınız görüyosanız dipçik yüksektir zaten
dipçiği uzatmak otomatikman yanağınızı biraz daha geriye koyacağınız için çok az daha alt atmanıza yardımcı olur

Vallahi bilgiler karıştı iyice Alkan abi de uzatma traşla diyor uzatırsan daha fazla üst atarsın diyor. önce bir parça ilave edeyim de sonuçları paylaşırım
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
1987 - ANKARA

Çevrimdışı Hakan BİLGİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 06 Nisan 2016, 10:01:33 »
Nacizane kanaatim tüfeğin az üst atması iyidir kuş avlarında.Ve gördüğüm atışlarınızda çok üst görünmüyor.Alt atmasındansa biraz üst atması kesinlikle iyidir.Saygılarımla ..
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2016, 10:02:51 Gönderen: Hakan BİLGİ »
Hakan BİLGİ
1977-Adana
İki kişinin bildiği sır ,,,,,,,, sır değildir ..

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #23 : 06 Nisan 2016, 14:43:18 »
Vallahi bilgiler karıştı iyice Alkan abi de uzatma traşla diyor uzatırsan daha fazla üst atarsın diyor. önce bir parça ilave edeyim de sonuçları paylaşırım
Cihangir kardeşim, şöyle bir açıklama yapayım belki faydası olur. Benim bildiğim kadarıyla, kundak ve ibik düşüklüğü asıl etken olmakla birlikte, kısa dipçikli tüfek alt atar, uzun dipçikli tüfek üst atar.
Senin Tüfeğinin mevcut tetik çekme mesafesinin sana uygun olduğunu düşünürsek. Dipçiği uzatmakla kundak düşüklüğünden belki 1-2 mm kazanırsın, ancak dipçik uzun geleceğinden, ani atışlarda tüfeği yüze almakta ve üstüne yatmakta güçlük çekeceğinden, üstten bakarak atışlar yapmaya başlayacaksın. Bu da daha da üst atmana neden olacaktır.
Bence de tüfeğin hafif üst atması iyidir. Parlama avlarında ve kaçan tavşan vb. avlarda, tüfek kendiliğinden önleme vermiş olur. Acizane tavsiyem, Tüfeğinden ve vurduğun avlardan memnunsan ki öyle anlaşılıyor, bu tür şeylere fazla kafa yorup tüfeğinin ayarıyla fazla oynama.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2016, 14:46:21 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #24 : 06 Nisan 2016, 14:51:00 »
Alkan abi bilgilendirmeni çok geç farkettim. Çok teşekkür ederim gayet faydalı olmuş.

Benim ki üst attığına göre dipçiği üstten tıraşlamak nasıl oluyor onu anlamadım yani uzaltmak yerine kesmek biraz daha mı kısaltmak gerekli.

Üstten traşlamak demek, tüfeğin üzerine yattığında, dipçiğin yanağının geldiği yerini zımpara ile hafiften zımparalayarak alçaltmak.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK