Gönderen Konu: STERLİNG 32 GR 6 NO DAĞILIM TESTİ  (Okunma sayısı 10270 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
STERLİNG 32 GR 6 NO DAĞILIM TESTİ
« : 18 Nisan 2016, 14:52:17 »
Bugün meraktan birkaç deneme yaparken dikkatimi çeken bir olay oldu ve sizlerle paylaşmak istedim.

Daha önce 60 adımdan 1 şokla denediğim ve kötü sonuç veren sterling 32 gram fişeği bugün tekrar denedim. 60 adım ölçtüğüm yer 42 metre geldi ve 1 şok meğer extra değerlerde olduğu için sapıtmış, bunları sonradan ustalar sayesinde öğrenmiş olduk.

Bugün metreyle net ölçüm yaparak 36 metreden 3 çentik şokla (17.90) atış yaptım. Kağıdı ortalayamadım başarısız bir atış oldu ama saçmanın aşırı yoğun olması dikkatimi çekti. Önceki sonuçla hiç alakası yoktu. Atışı tekrarlamak gerekti.
2. atışta benzer sayılabilecek bir sonuca ulaştım.
Dağılımlar üzerinde hava sıcaklığının muhakkak etkisi vardır, fişek çok da istikrarlı değil.

Bu tüfeğin namlu çapı 18,75 ve Sayın Tuncay Hocamın dediği gibi 3 çentik şok daralma oranına göre full şoka yakın değere sahip. Yani bu atışı 3 çentik şokla yaptım ama 1 şok niyetiyle değerlendirmek gerek..
Aşırı şok daralması gerçekten dağılım düzenini bozuyor. Böyle bir sonuçla karşılaşacağımı hiç tahmin etmiyordum. 3 çentik şokla mükemmel bir grupman yakaladı. dikkatimi çeken şeylerden biri de 18.60 çapında x-wad tapalar müthiş uyum sağladı. Meca ve sterling dağılımları buna en güzel örnek.

Bu sayede pahalı fişek bağımlılığını biraz da olsa kırmış oldum.. Sezonda sert hava şartları olmadığı sürece yaşasın ucuz fişekler ;D

Deneme atışları :
Hava sıcaklığı 21 derece, güneşli rüzgarsız..
Namludan hedefe net 36 m. (metreyle 2 defa ölçüldü)
Sterling 32 gr 6 no /  barut 206 cinsi, çift katlı x-wad (18.60), 280-282 adet düzgün saçma.

İlk deneme ;  5 ınch = 13   20 ınch = 157   yarım kalan 30 ınch = 220

ikinci deneme ; 5 ınch = 10   20 ınch = 129  30 ınch = 233   ( grupman oranı % 83 )

« Son Düzenleme: 18 Nisan 2016, 22:57:12 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: STERLİNG 32 GR 6 NO DAĞILIM TESTİ
« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2016, 22:04:00 »
bende 28 gr 7 nosu nu kargada kullandım gayet başarılı idi sterling ama önemli avlara kullanamıyorum içim rahat olmuyor.
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2016, 22:05:28 »
bende 28 gr 7 nosu nu kargada kullandım gayet başarılı idi sterling ama önemli avlara kullanamıyorum içim rahat olmuyor.
Geçenlerde tenekeye denedim, italyan fişekler kadar delici etkisi yok ama av yaptım ben bu fişekle, normal zamanlarda çok iyi performansı var. Sadece hava sertleştiği zaman soğukta zayıf kalıyor biraz..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Yasin TORAN

Çevrimdışı Taner YENİGÜN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 18 Nisan 2016, 22:12:42 »
Paylaşımlarınız için teşekkürler Saygılar
Taner YENİGÜN
1974 SİVAS

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #4 : 18 Nisan 2016, 22:55:41 »
Forumda cogu kisi soyluyor tufegin toplu atmasi iyi grupman yaptigi anlamina gelmez grupmani bozuyor diye.. Ama cogu avci tufegim toplu atsinda nasil atarsa mantiginda oldugu icin merdiven alti firmalar soklari iyice daraltip kisaltiyorlar tufek cok toplu atmaya basliyor ama grupman cacık teknik olarak bircok arkadas bunu anlatmaya calisiyor ama bazi firmalar kabullenmekte gucluk cekiyor komedi gibi :) cok guzel bir konuya deginmissiniz tebrik ederim
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Hüseyin ÜSTÜN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 18 Nisan 2016, 22:57:04 »
           Dağılımlar  çok güzel.Sterling benim favori fişeğimdir.Bu kış özellikle 34 gr 6 no sterling fişek ile güzel tahtalı avlarım oldu.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #6 : 18 Nisan 2016, 23:13:43 »
Forumda cogu kisi soyluyor tufegin toplu atmasi iyi grupman yaptigi anlamina gelmez grupmani bozuyor diye.. Ama cogu avci tufegim toplu atsinda nasil atarsa mantiginda oldugu icin merdiven alti firmalar soklari iyice daraltip kisaltiyorlar tufek cok toplu atmaya basliyor ama grupman cacık teknik olarak bircok arkadas bunu anlatmaya calisiyor ama bazi firmalar kabullenmekte gucluk cekiyor komedi gibi :) cok guzel bir konuya deginmissiniz tebrik ederim
Teknik açıdan bakınca doğru, tüfeğin çok toplu atması iyi bir grupman anlamına gelmiyor, toplu atan tüfeğin avcı için avantajı, uzakta saçmayı biraz daha geç açması olur sadece.. Haddinden fazla şok daralması tabiki grupmanı bozuyor ama istisna durumlar var, az da olsa fişeğe göre değişebiliyor bazen..

Tüfeğin namlu çapı 18.75 ama baktığımızda şoklar 18.40 namluya uygun değerlerde. Oyüzden 1 şok, namluya oranla aşırı dar olmuş oluyor, benim bahsettiğim nokta burasıydı. Yerli tüfeklerde gözlemlediğim olay çap genişliğinden 1 mm daralma full şok sayılıyor. yerlide genelde şokun ölçülendirilmesi, namlu çapından 0.10 mm aşşağıdan başlayarak kabaca 0.20 mm aralıklarla numaralandırılması. Mesela namlu 18.40 tır. 5 şok 18.30 dan başlar 18.10,17.90,17.60,17.40 şeklinde ölçülendirilir genel olarak gözlemlediğim bu. şokları daha dar yapanlar da var mesela venzanın 1 şoku 17.15 mm. namlu 18.30 bile olsa 1 şok en fazla 17.30 olması lazımken 17.15 extra ful şoka tekabul edebilir.

Gt1 şokları da aynı yukarıda saydığım ölçülerde, 18.30 dan başlayıp 17.40 da bitiyor. Ama namlu çapı daha geniş olduğundan iş burada değişiyor. aslında 18.75 çapın 5 şoku kaba ölçüyle en iyi ihtimal 18.60 tan başlayıp 18.40,18.20,18.00 ve 17.80 olarak ölçülendirilmesi gerek, standartları kabul edersek.. oyüzden benim 17.90 çapında 3 çentik şok, bu ölçü baz alındığında yaklaşık 1-2 şok arasına tekabul ediyor, grupmanın bu şekilde çıkması bu yüzden..

Bu durumdan benim bir şikayetim var mı, yok.. 1 çentik şoku kullanmam, uzak atacaksam 17.60 çapında 2 çentik şoku extra ful şok sayar kullanırım :) 3-4-5 çentikler doğru fişek seçimiyle her halükarda işimi görecek zaten inşallah, denemeler bunu gösterdi.
Biraz uzun yazdım kusura bakmayın, hatam varsa ustalar düzeltsin..
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2016, 23:15:54 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Bülent DİRİL

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #7 : 18 Nisan 2016, 23:14:25 »
           Dağılımlar  çok güzel.Sterling benim favori fişeğimdir.Bu kış özellikle 34 gr 6 no sterling fişek ile güzel tahtalı avlarım oldu.
Sterling fişeğin beğendiğim yanları var Mehmet Bey, ördek hariç her avı vurmak nasip oldu da ördeğe sıra gelmedi sterling fişekle :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #8 : 18 Nisan 2016, 23:33:22 »
Teknik açıdan bakınca doğru, tüfeğin çok toplu atması iyi bir grupman anlamına gelmiyor, toplu atan tüfeğin avcı için avantajı, uzakta saçmayı biraz daha geç açması olur sadece.. Haddinden fazla şok daralması tabiki grupmanı bozuyor ama istisna durumlar var, az da olsa fişeğe göre değişebiliyor bazen..

Tüfeğin namlu çapı 18.75 ama baktığımızda şoklar 18.40 namluya uygun değerlerde. Oyüzden 1 şok, namluya oranla aşırı dar olmuş oluyor, benim bahsettiğim nokta burasıydı. Yerli tüfeklerde gözlemlediğim olay çap genişliğinden 1 mm daralma full şok sayılıyor. yerlide genelde şokun ölçülendirilmesi, namlu çapından 0.10 mm aşşağıdan başlayarak kabaca 0.20 mm aralıklarla numaralandırılması. Mesela namlu 18.40 tır. 5 şok 18.30 dan başlar 18.10,17.90,17.60,17.40 şeklinde ölçülendirilir genel olarak gözlemlediğim bu. şokları daha dar yapanlar da var mesela venzanın 1 şoku 17.15 mm. namlu 18.30 bile olsa 1 şok en fazla 17.30 olması lazımken 17.15 extra ful şoka tekabul edebilir.

Gt1 şokları da aynı yukarıda saydığım ölçülerde, 18.30 dan başlayıp 17.40 da bitiyor. Ama namlu çapı daha geniş olduğundan iş burada değişiyor. aslında 18.75 çapın 5 şoku kaba ölçüyle en iyi ihtimal 18.60 tan başlayıp 18.40,18.20,18.00 ve 17.80 olarak ölçülendirilmesi gerek, standartları kabul edersek.. oyüzden benim 17.90 çapında 3 çentik şok, bu ölçü baz alındığında yaklaşık 1-2 şok arasına tekabul ediyor, grupmanın bu şekilde çıkması bu yüzden..

Bu durumdan benim bir şikayetim var mı, yok.. 1 çentik şoku kullanmam, uzak atacaksam 17.60 çapında 2 çentik şoku extra ful şok sayar kullanırım :) 3-4-5 çentikler doğru fişek seçimiyle her halükarda işimi görecek zaten inşallah, denemeler bunu gösterdi.
Biraz uzun yazdım kusura bakmayın, hatam varsa ustalar düzeltsin..

Sacmanin gec acmasindan dolayi grupman baya bozuluyor ilerde millet ne tufekler satti av vuramiyorum diye :) toplu atmak hicbir zaman iyi degildir 36.5mtden vurulan sonra her av biraz şans isi ve aticinin iyi olmasindan dolayidir onemli olan uygun daralma ile ve olculere uygun bir sok sadece gerisi aticiya kalmis
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

The following users thanked this post: Yusuf SAĞLAM, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 19 Nisan 2016, 00:44:12 »
Sacmanin gec acmasindan dolayi grupman baya bozuluyor ilerde millet ne tufekler satti av vuramiyorum diye :) toplu atmak hicbir zaman iyi degildir 36.5mtden vurulan sonra her av biraz şans isi ve aticinin iyi olmasindan dolayidir onemli olan uygun daralma ile ve olculere uygun bir sok sadece gerisi aticiya kalmis
Bir kaç sene önceydi üveyik avında 24gr 7.5 numara yavaşçalar süper trap av fişeğiyle çok uzun menzilli bir atış yaptım.

Ve üveyik çaput gibi düştü.Merakımı gidermek için adımladım.

84 adım geldi.

Boyum 1.70 adımım 60 65 cm arası gelir.

Kısacası büyük bir tesadüf te olsa çok uzak yer dediğim yerin 50 mt olduğunu anladım.

Samet e katılıyorum.Atarken çok uzak geliyor insana ama net vurulabilecek garanti mesafe 40 mt yi geçmez.

Bu mesafelerden sonra biraz şans biraz atıcının yeteneği devreye girsede yükselen her bir mt daha fazla saçma açacağından vuruş yüzdesi dahada düşecektir.

Belki gereğinden fazla toplu atan tüfeklerde bu rakam 5 10 mt uzayabilir......

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #10 : 19 Nisan 2016, 00:57:15 »
Bir kaç sene önceydi üveyik avında 24gr 7.5 numara yavaşçalar süper trap av fişeğiyle çok uzun menzilli bir atış yaptım.

84 adım geldi.

Kısacası büyük bir tesadüf te olsa çok uzak yer dediğim yerin 50 mt olduğunu anladım.

Samet e katılıyorum.Atarken çok uzak geliyor insana ama net vurulabilecek garanti mesafe 40 mt yi geçmez.

Bu mesafelerden sonra biraz şans biraz atıcının yeteneği devreye girsede yükselen her bir mt daha fazla saçma açacağından vuruş yüzdesi dahada düşecektir.

Millet cheditte 100 metri fisekle ne avlar yapiyormus haberimiz yok abi :))
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 19 Nisan 2016, 01:03:07 »
Ah samet sorma.Bu aralar çok toplu atan tüfek üretmek moda oldu birde 100 metri fişekle artık yıldızlar bile yakın olur. Bu arada yeniden Akdaş lanmışsın galiba...

BİGA/1979

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #12 : 19 Nisan 2016, 01:09:03 »
Ah samet sorma.Bu aralar çok toplu atan tüfek üretmek moda oldu birde 100 metri fişekle artık yıldızlar bile yakın olur. Bu arada yeniden Akdaş lanmışsın galiba...

Toplu atan tufek uretip %100 sacma sokacaklar yakinda testlere boyle giderse Abi insanlari nasil kandiririz uc kagit pesinde hepsi sorsan bide hepsi dunya silah standartlarini alt ust ediyoruz derler forumda :))) valla browninglenemedim Abi akdas ile devam herzamanki gibi sanirim 35 yasindan sonra daha ust segment tufekler kullanmaya baslicam durum onu gosteriyor imkan meselesi biliyosun Allah herkesi cok daha iyilerini nasip etsin
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 19 Nisan 2016, 01:23:44 »
Güle güle kullan kardeşim.Allah kaza bela vermesin.Avı bol olsun.

Nasipte varsa Browning de seni bulur samet.

Biraz daha sabret.....
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2016, 04:57:35 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #14 : 19 Nisan 2016, 01:28:37 »
Güle güle kullan katdeşim.Allah kaza bela vermesin.Avı bol olsun.

Nasipte varsa Browning de seni bulur samet.

Biraz daha sabret.....

Aynen abi kismetten gerisi boş herşey nasip avda bile elimiz boş dondugumuz cok gun oluyor Allah nasip eder insallah
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

Çevrimdışı Ahmet YILDIZ 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 19 Nisan 2016, 09:02:54 »
Bu grupmandan kaçacak avın eceli gelmemiştir . Huğlu güzel tüfek yapmış . Paylaşım için saolun.
1979 Istanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #16 : 19 Nisan 2016, 12:17:20 »

84 adım geldi.

Suat hocam sen de diyeceksin ben 50 metreden aşşağı sıkmıyorum. 50 metreden üveyik vuruyorum diye :D Çoğu yapıyo bunu 1-2 defa denk gelmiştir öyle, adam her avını o şekilde yapıyomuş gibi böbürlenerek anlatır ;)
Arada böyle durumlar denk gelince de güzel enstantene oluyor ama hatıra kalıyor :) 35-40 metre arası en güzel ve ideal mesafe, yerdeyken yakın gözüküyoda.. Şehir merkezinde 10-12 katlı apartmanlar, nerden baksan 30-35 metre. tepesinden güvercin falan uçuyo bazen bir bakıyorum off baya yüksek görünüyo, ama 30 metreyi hedef yapıp karşıya dikince şurdan şurası bunu vurmakta ne var diyorum. hedefe atmakla ava atmak çok farklı şeyler, mesafeyi kestiremiyoruz,bu defa işler karışıyor :)
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2016, 12:19:34 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #17 : 19 Nisan 2016, 12:17:51 »
Bu grupmandan kaçacak avın eceli gelmemiştir . Huğlu güzel tüfek yapmış . Paylaşım için saolun.
Evet bu grupmandan av kaçarsa avı bırakmak lazım...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 19 Nisan 2016, 21:30:00 »
Eline sağlık Emrah Bey, hiç boş durmuyorsun,
Bu fişek ve yaf 32 gr soğuklar düşene kadar genel anlamda özellikle çullukta gayet verimliler.
Seninde yorumladığın gibi soğuk havaların fişekleri değiller.
1984 ORDU

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #19 : 20 Nisan 2016, 00:18:21 »
Eline sağlık Emrah Bey, hiç boş durmuyorsun,
Bu fişek ve yaf 32 gr soğuklar düşene kadar genel anlamda özellikle çullukta gayet verimliler.
Seninde yorumladığın gibi soğuk havaların fişekleri değiller.
Yakın zamanda kısmet olursa yaf 40 ve 50 gram fişekler deneyeceğim, bakalım gramaj artınca sonuç nasıl çıkacak?
O fişekler soğuk havada iş görür diye düşünüyorum ;)
En azından saçma miktarları fazla tam acemi avcı işi, şansım artar belki :D
Yorum için teşekkürler.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 20 Nisan 2016, 00:49:23 »
Suat hocam sen de diyeceksin ben 50 metreden aşşağı sıkmıyorum. 50 metreden üveyik vuruyorum diye :D Çoğu yapıyo bunu 1-2 defa denk gelmiştir öyle, adam her avını o şekilde yapıyomuş gibi böbürlenerek anlatır ;)
Arada böyle durumlar denk gelince de güzel enstantene oluyor ama hatıra kalıyor :) 35-40 metre arası en güzel ve ideal mesafe, yerdeyken yakın gözüküyoda.. Şehir merkezinde 10-12 katlı apartmanlar, nerden baksan 30-35 metre. tepesinden güvercin falan uçuyo bazen bir bakıyorum off baya yüksek görünüyo, ama 30 metreyi hedef yapıp karşıya dikince şurdan şurası bunu vurmakta ne var diyorum. hedefe atmakla ava atmak çok farklı şeyler, mesafeyi kestiremiyoruz,bu defa işler karışıyor :)
Çok iyi atıcıysanız ve iyi antreman yapıyorsanız 50 mt mesafelerden av vurmak % 50  ihtimal.

Ancak kendi adıma sezonda 50 mt ve üzeri 2  yada 3 kuş ya vururum ya vuramam.
Uçarda ve özellikle açık arazide iyi tüfek attığımı düşünüyorum.
Üveyikte % 50  in altına düşmem.Ancak bu oranları yakalayabilmek için 50 mt lere hiç tüfek atmam.

Mümkün mertebe  15 ve 30 mt aralığında  tetik keserim.Şayet düşmemişse hiç bahane bulmam.
Birde av hayvanlarının üzerinde çokta fazla fantazi yapmaya gerek yok.

6 7 8  numara 32 gr a kadar bütün  avlarda mantıklı mesafelerde yeter de artar....

BİGA/1979

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #21 : 20 Nisan 2016, 00:53:43 »
Çok iyi atıcıysanız ve iyi antreman yapıyorsanız 50 mt mesafelerden av vurmak % 50  ihtimal.

Ancak kendi adıma sezonda 50 mt ve üzeri 2  yada 3 kuş ya vururum ya vuramam.
Uçarda ve özellikle açık arazide iyi tüfek attığımı düşünüyorum.
Üveyikte % 50  in altına düşmem.Ancak bu oranları yakalayabilmek için 50 mt lere hiç tüfek atmam.

Mümkün mertebe  15 ve 30 mt aralığında  tetik keserim.Şayet düşmemişse hiç bahane bulmam.
Birde av hayvanlarının üzerinde çokta fazla fantazi yapmaya gerek yok.

6 7 8  numara 32 gr a kadar bütün  avlarda mantıklı mesafelerde yeter de artar....
Yazdıklarınıza neresinden baksam valla haklısınız.. Uygun mesafe çok önemli. Uzak atıp vuramadıkça daha iyi anladım bunu ;)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986