Gönderen Konu: AKDAŞ HİBRİT GRUPMAN DENEMELERİ  (Okunma sayısı 3794 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
AKDAŞ HİBRİT GRUPMAN DENEMELERİ
« : 13 Eylül 2019, 21:24:15 »
Akdaş Hibrit modeliyle yapmış olduğum grupman denemelerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Fişek seçimi ve kullanım açısından meraklısına veya almak isteyenlere faydalı olur diye düşünüyorum.

Öncelikle birkaç şeyden bahsetmem gerek.
Elimdeki namlu 18,38 mm iç çapa sahip.
Dar iç çaplı namlularda düşük gramaj fişeklerin kullanımının nispeten "daha keyifli" olduğu hakkında daha önce birkaç yerde bahsettiğimi hatırlıyorum.
Bu tüfeği kullanmaya başladığımdan beri, gerek av gerek atış denemelerimde yine bu fikrimi tasdikleyecek nitelikte sonuçlara ulaştım.

Avdaki kullanım ve atışlardan çıkardığım sonuç genel olarak, 24-32 gr aralığında 5 numara ve daha ince saçmalarda grupman yoğunluğu yeterli miktarda tatmin edici.
Özellikle de 28 - 30 gr 6-7-8 numara seçenekleri ve nispeten "kaliteli fişeklerde" oldukça keyifli bir av performansı var.
Winchester parcours 28 gr 7,5 no ve Mirage 30,5 gr 7 no fişeklerde av sahasında şaşırtıcı sonuçlar aldım.

Grupman yoğunluğu anlamında bazen geniş şok ölçülerinde bile şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkabiliyor.
O yüzden 1 ve 2 şokları grupman denemeleri haricinde avda kullanmaya ihtiyaç duymadım.

Tahtalı avı için yaptığım deneme.. A6SP barutlu 34 gr 6 numara Sterling ile 36 metre 1 ve 3 şok denemeleri

Dar iç çaplı namlunun ağır gramaj fişekte nasıl sonuç vereceğini merak ettiğim için, BPS 40 gr 5 numara ile denedim.
1 şokla beklediğimden iyi sonuç verdi.

Parlama - Akşam beki çulluk ve çamurcun avları için 25 metrede 4 şokla BPS 30 gr 9 numara denemesi.
Sonuç beklediğimden daha yoğun.
Bu arada tüfeğin BPS 28 ve 30 gr fişeklerle uyumunu da pas geçmeyelim. Şubat zamanı avdaki sonuçlar harikaydı.

Tüfeğin 1 şokunun yanına firmanın kendi imal ettiği extended full şok ekledim.
1 şok 17,60 gelirken uzatma full şok 17,48 mm ölçüsünde.
Aynı şartlarda Sterling trap fişeği ile 36 metrede kıyasladığımızda sonuç bu şekilde.

Yukarıda, geniş şokların sıradışı sonuçlar verebildiğinden bahsetmiştim. Geçtiğimiz zamanlarda yaptığım bir deneme beni şaşırttı.
Tüfeğin 0,40 mm daralmaya sahip 18,00 mm ölçüsündeki 3 şoku, trap fişeğiyle ciddi sonuçlar ortaya koyuyor.
33 metre atışında neredeyse %90 grupman yoğunluğuna yaklaştı.
Kendi 1 şoku bile aynı mesafede bu sayıya ulaşamıyor.

Bu da 36 metrede Winchester parcours 28 gr 7,5 numara ile yaptığım bir deneme.
Keşke fiyatı bukadar pahalı olmasa, veya keşke her 28 gr fişek bu şekilde kaliteli olsa..

Şubat ayı içerisinde Mirage 30,5 gr 7 numara ile harika bir tahtalı avı yapmıştım.
Mart başında sezon kapanışında Sterling 30 gr 7 numara ile tertemiz 4 tahtalı vuruşuyla sezonu kapattım.
Tüfek, fazla yüksek gramaj fişeğe ihtiyaç duymadan makul şartlar ve makul mesafelerde güzel performans sergileyen bir namlu özelliğine sahip.
Genel olarak hafif fişeklerde kullanımı hayli keyifli.

En çok verim aldığım fişekler
Sterling trap,
Sterling 28-30 gr,
Bps 28-30 gr,
Mirage 30,5 gr,
Yaf ve Meca 28-30 gr modeller.

Çok fazla çeşit deneme şansım olmadı.
Ama muhtemelen RC ve BP gibi markaların 28-32 gr aralığındaki modelleriyle de güzel sonuçlar ortaya koyabileceğini tahmin etmek zor değil.
Meraklılarına faydalı olması dileğiyle.

Rast gele..!
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Uğur YILMAZ, Enes Malik TEPE, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Alperen BİÇİCİ

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: AKDAŞ HİBRİT GRUPMAN DENEMELERİ
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2019, 21:35:10 »
Emrah akdeniz ustam bu kadar zaman ayırdığın ve emek döktüğün için şimdiden tşk ederim. Lakin sizin akdaş sıradan bir serimi yoksa özel yapım mı. Birde akdaş mamlu ölçüleri hep aynımı. Seni çeşitli silâhlarla denemelerin var aralarında hiç fark varmı tşk ederim ustam.
  • Akdaş ah 212
1976 - Hatay

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Enes Malik TEPE

• *
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2019, 22:47:25 »
Ellerine sağlık Emrah Abi.Saçma dağılımı gerçekten homojen,patternlerde öyle boşluk yok.Güzel maşallah Allah nice kazasız belasız avlarda kullanmayı nasip etsin.Abi bir şey sormak isterim sana.Armsan kullanmıştın bir ara sanırım.İç çapını ölçme şansın oldu mu? Kalın saçmada memnun muydun acaba? Rastgele.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2019, 22:48:35 Gönderen: Enes Malik TEPE »
  • Armsan Phenoma Carbo 76 cm
  • Huğlu Koop. 103FE 71 cm

1997
Tekirdağ/Van

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2019, 22:55:02 »
Emrah akdeniz ustam bu kadar zaman ayırdığın ve emek döktüğün için şimdiden tşk ederim. Lakin sizin akdaş sıradan bir serimi yoksa özel yapım mı. Birde akdaş mamlu ölçüleri hep aynımı. Seni çeşitli silâhlarla denemelerin var aralarında hiç fark varmı tşk ederim ustam.
Elimdeki tüfek sıradan bir seri. Özel olan tek şey sadece dipçik ölçüsü.
Akdaşın standart üretim namluları 18,35 - 18,45 aralığındaymış..

Ağustos başında Huğlu ziyaretimizde Akdaşa uğradım, üretim kısımlarını vs gezdim. Orada atış deneme sırası bekleyen rast gele bir hibrit modeli seçip grupman denemesi yaptım, benim tüfekten daha yoğun grupmanı vardı.

Kıyaslama kısmına gelince, elimde mevcut olup namlu değerleri hibritle birbirine yakın olan 104a ve 200ac klasik modellerle yakın sonuçlar veriyor. Bazı atışlarda hibrit modeli +5  +10 isabet fazlalığına sahip, ama bunun önemi yok..

Renova ile kıyaslarsak, Renovanın 76 namlusunun tabiki isabet farkı var.
71 namlu ile kıyasladığımda birbirine yakın değerlerde.
Yine 5-10 isabet farkı ortaya çıkıyor, o da önemsiz.
34 gr 5 numaradan itibaren daha kalın saçma ve/veya daha yüksek gramajlarda 18,75 lik namlu, isabet sayısı açısından biraz daha fark ediyor.
Onun haricinde Akdaşın tüm grupman sonuçları olması gereken makul değerlerde.
Kıyaslamaya da gerek yok aslında. Zira hem çifteyle hem pozeyle hem de hibritle her şartta gayet güzel avlar yapılabiliyor. Mesele, tüfek-fişek uyumunu bulmaktan geçer...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2019, 22:58:57 »
Ellerine sağlık Emrah Abi.Saçma dağılımı gerçekten homojen,patternlerde öyle boşluk yok.Güzel maşallah Allah nice kazasız belasız avlarda kullanmayı nasip etsin.Abi bir şey sormak isterim sana.Armsan kullanmıştın bir ara sanırım.İç çapını ölçme şansın oldu mu? Kalın saçmada memnun muydun acaba? Rastgele.
Amin, çok teşekkürler. Paragon grande almıştım evet. Daha sonra elimdeki tüfeğe yapışıp kalan birine sattım :)
Hem biraz da ağır geliyordu.
Şuan envanterde Phenomamız da var. Phenoma 18,45 ölçüldü. Paragonun 76 yatak versiyonunu bilmiyorum ama grande modeli yani 89 yatak olan Phenomadan biraz daha geniş bir namluya sahip. 18,6 civarı olduğunu düşünüyorum.

Grupman olarak grande ile phenoma arasında afaki bir fark yok. İkisi de olması gereken kıvamda.
Şimdiki aklım olaydı Phenoma alırdım. Grande çok konforlu ama ağır bir tüfek. Phenoma çok daha ergonomik ve bence Tükiye şartlarında gayet iyi bir tüfek 
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Enes Malik TEPE

Çevrimdışı Enes Malik TEPE

• *
« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2019, 23:41:00 »
Yani 18.45 le ortayı bulmuşlar diyosun :) Teşekkürler abi cevapların için envartere yenilerini eklemeyi nasip etsin Allah :)
  • Armsan Phenoma Carbo 76 cm
  • Huğlu Koop. 103FE 71 cm

1997
Tekirdağ/Van