BÖLGE AVCILARI İLETİŞİM VE BÖLGESEL PAYLAŞIMLAR > AKDENİZ BÖLGESİ AVCILARI

Eskiler bilir şaçma fitillemesi

<< < (5/5)

M.Ali AKDAĞCIK:
 elektirik çarpması,.. :)

meşe talaşı,.. :)

neki bu sarı suyun sebebi,..

şehir efsaneleri tekerrür edecek şimdi eyvah,..

başlasın curnatalar, sıraya geçsin ağzından safra salgısı gelen avlar.

sebebi hikmeti her ne olursa olsun, avda avın yaralı gitmemesi ve ele geçmesi ziyan olmaması adına gerçekten önem teşkilidir doğru bilerek avlanmak.

bana göre önemli olanda budur avcının tüfekle uyumu ve yapacağı ava göre fişek seçimi tüfekle konbinasyonunu oluşturdumu gerisi zaten kısmetteki namlunun önüne düşen ava doğru açıda tüfek atmaya kalıyor iş.

her etik avlanan avcıya selam olsun,..

rastgeleyin.

saygılarımla.

Ömer ŞAHİN 07:
Konu gene hortlamış Ben de bir anımı paylaşmak istiyorum. Sık bir ormanda tavşana 10 metre mesafede yaptığım atışla tavşan sırtından vuruldu fişek boş keçe tapa idi ve saçmaların nerdeyse hepsi fitillemisti. Buna istinaden ben fitil olayında net bir kanıya ulaşmanın zor olduğunu düşünüyorum. Fitilleme olayını seven biri değilim temizlik zor oluyor ve rc sipe ata tüfekler de fitil yapabiliyor benimde başıma geldi.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abdullah GÜLTEPE:

--- Alıntı yapılan: Mustafa YAKAR - 06 Kasım 2019, 18:02:38 ---yumsak sacma oluşuna bişey diyemem ama mesafeden dolayı sacmanın gücünü yitirip böyle birşey yapacagı fikrine kesinlikle katılmıyorum deforme olabilir dediğiniz gibi eriyedebilir ama o mesafe kesinlikle onunla ilgili değil.

--- Alıntı sonu ---

Mustafa bey belki siz tecrübe etmemiş olabilirsiz bir dahaki avlarınızda dikkat ederseniz rastlarsınız Büyük ihtimalle fitilleme olayı hayvan kış tüyüne girerken kışın tüylerinin en gür olduğu zamanlarda rastlanır saçma yumuşaklığı saçmanın şekil bozulması da fitillemede etkilidir çünkü şekli bozulan saçmanın yüzey alanı genişler ve hızı düşer ve avın tüylerimi arayamaz kesemez tüylere dolanır avın etinede az işler mesafe uzadıkça hız azaldığı için saçmaların deliciliği de azalır avın kış tüyü sık olduğu için tüylere dolanıp o şekilde girer biz en ince 3 numara kullanıyoruz tavşanda geçen hafta vurdum 3 numarayla 15 metre civarında tavşan tam kış tüyüne girmemiş saçmalar çok güzel işlemiş ve içerde kalmış hiç fitilleme yoktu tek atışta düştü zaten önemli olan 30 40 metreden sonrası bu mesafeden sonra ince saçma sert kemiklere geldiğinde kırmaz hızı düşer tüye dolanır avın derisinin altında kalır iç organlara işlemez hayvan uzaklaşır belki daha sonra kan kaybından ölebilir, önemli olan atış yaptığınız mesafede saçmanın iç organlara kadar ulaşabilmesi ve saçmaların en azından bir kısmının diğer taraftan çıkmadan enerjisinin tamamını avın üzerinde bırakması bunuda şu şekilde düşünebilirsiniz çıkış hızı yüksek olan bir havalı tüfekle bir soda şişesine atarsanız nokta şeklinde delip gecer daha düşük çıkış hızı olan bir havalı ile denerseniz şise parçalanır tabi gücü çok zayıf olmamak kaydıyla, ava isabet edip derisinde kalan ince saçmadan ziyade yakın mesafelerde delip geçebilecek olmasına rağmen genelde 0 1 2 3 numara saçmaları kullanıyorum bu saçmalar uzak mesafede orman içinde dalların arkasında yapılan atışlarda gerekli enerjiyi taşıyabiliyor

Mustafa YAKAR:
tecrübemi etmemiş ?tahtalıda tavsanda hatta cullukta boz kazda bunlarda hepsinde gördüm şunu kesin söylüyorum fişeğin hızının yada gücünün düşmesinden dolayı değil bu olay fitil olayı kimine göre iyi kimine göre kötü bilmiyorum .tapanın gittiği mesafelerde güç kaybı hiç zannetmiyorum hava sartı olur sacma yumsak olur sayısız  neden sayılabilir ,güç  kaybı   komik geliyor bana .

Ömer ŞAHİN 07:
Bence tüy yapısı

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git