Gönderen Konu: problem nerede  (Okunma sayısı 6250 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muhammet UÇARLI

• *
problem nerede
« : 19 Ocak 2009, 17:01:01 »
merhaba değerli avcı arkadaşlarım benim ördek vuramamak gibi bir problemim var .Ama bunun sebebi ben miyim yoksa yanlış fişek ve şok kullanımımı anlayamadım .Şok olarak ördek avında genelde 2veya 3 numara şok kullanıyorum .Fişek olaraksa 1 numaradan 6 numaraya kadar hepsini denedim .Ancak vurduğum veya attığım desem daha doğru olacak 10 ördekten ancak 1 veya 2sini düşürebiliyorum .ha bu arada atıcılığımında okadar kötü olduğunu düşünmüyorum çünkü diğer avlarda fena sayılmam .66 namlu huğlu marka otomatik ve torun marka 71 namlı poze kullanıyorum .kaçırdığım ördekler rüyama girmeye başladı . :)bu yüzdende siz tecrübeli avcı abilerimin  ve arkadaşlarımın bilgilerinden yaralanmak istiyorum.
Muhammet UÇARLI
1983 AMAYSA MERZİFON

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
Ynt: problem nerede
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2009, 17:22:46 »
Muhammet bey burada ördek ustaları varken laf bana düşmez belki ancak yinede yazmak istedim,
çünkü bende ava ilk başladığım zamanlarda senin gibi diğer avları çok kolay vurmama rağmen ördek avında çuvallamıştım :)

Zamanla hatanın tamamının kendimde oldugunu anladım,
Ördek özellikle mesafeli gelirken atış yapmak için tüfek yüzümüzde kalıyor ve diğer avlardaki gibi seri atış yapmayıp biraz beklememiz nedeni ile gerekli ÖNLEME yi vermediğimi fark ettim

ayrıca yine tüfek atarken avı görmek için üstten bir bakış yapabilirsin
bu durumda yani tüfeğinin namlusunda kuşu takip edeceğim derken ,
sadece arpacığı görmek yerine şeriti de görebilir ve atışın kuşun üstünden geçer

Fazla kendini sıkmadan önleme ve kuşu takip duygusu olmadan atış yaparsan eminim iyi sonuç alabilirsin

fişek tüfek seçimi sadece avın mesafesi ile biraz ilgilidir. ördek avında menzil dışı hedeflere atış yapmamaya özen gösterirsen karavana atışlarda azalır

ama sen yinede ustaları dinle ben sadece seninle aynı şeyi yaşadığım için yazma cesaretinde bulundum :)

rast gele
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Bayram BALKIR

• *
  • dağcı
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2009, 17:27:40 »
KARDEŞ BENCE  BUTUN MESELE ÖZ GUVEN  Bİ İNSAN ÖNCE KENDİNE GUVENECEK BEN ÖRDEGİ VURUMAM DEYİP ATARSAM EMİNOL VURAMASSIN BİDE KISMET MESELESİ BENCE 6 NUMARA BU TUR AVLARA MUAYYER  BOL ŞANS
Bayram BALKIR
1983 KONYA

Çevrimdışı Muhammet UÇARLI

• *
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2009, 12:57:58 »
BİLGİLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ÖNERİLERİNİZİ DİKKATE ALIP YENİDEN AVLAKLARA ÇIKICAĞIM HEPİNİZE RASGELE
Muhammet UÇARLI
1983 AMAYSA MERZİFON

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• *
« Yanıtla #4 : 19 Kasım 2009, 20:38:37 »
selamlar  önleme verdiğinde tüfeği durduruyor olabilirmisin. böyle bir atış tarzı var fakat çok zor olduğu söleniyor.

Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Hasan ÖZTÜRK 55

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 01 Mart 2010, 21:00:33 »
muhammet kardeşim ördekte ilk önce 50 metrenin altında atacaksın tüfeği yüzüne ve ördeği namlunun ucunda gördüğün an tetiğe bascaksın ve yumuşak havada 32 sert havadada 34 grm 5 veya 6 numara kullancaksın olup bitecek başka birşey yok birde kendine güveneceksin  rasgele
TC HASAN ÖZTÜRK
1964-Samsun                                                                                       
http://postimg.org/image/85bqw0k3l/

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 01 Mart 2010, 21:23:22 »
uçara atarken tüfeği süpürerek mi atıyorsun yoksa zor olan tüfeği stoplama şeklindemi...
serkan çakar 1979 MERZİFON / AMASYA
05423436587

Çevrimdışı Hasan POLAT

• *
« Yanıtla #7 : 01 Mart 2010, 21:58:13 »
tabıkı en onemlı olan mesele onleme..onlemeyı ıyı verdıgımız zaman, gerısı fişegın kalıtesıne kalıyor..   otomatıgınle

jk 6 barutlu fişeklerı denemenı tavsıye ederım..                    71 namlu pozenlede 28 gr 7,5 no fışek tavsıye edrım..

oldukça hızlı fışektır..fazla onlemeye de gerek yok..tabıkı bu tavsıyem mesafesınde atışlar içın..
Hasan POLAT
1972 TOKAT (0 RH+) 
GSM: 0533 259 41 90
Demir tava geldi kömür bitti,
Akıl başa geldi ömür bitti...  

Çevrimdışı Harun KARAOSMANOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 28 Temmuz 2010, 10:10:25 »
                              ÖRDEK AVINDA İLK ÖNCE OTOMATİK SİLAHI TERCİH ETMEKTE FAYDA  VAR CÜNKİ FAZLA 1 FİŞEK İNSANA GÜVEN VERİYOR.SONRASI GEZ GÖZ ARPACIK VE AVI  DENGELERSEN SAÇMA SIRALAMASINIDA MESAFEYE GÖRE 5-3-1 GİBİ SIRALARSAN AV UZADIKCA VURUŞ GÜCÜN NETLEŞİR.TABİ BU DEDİĞİM GENELDE PARLATMA AVLARINDA BEK AVLARI NI GENELDE ŞİŞEYE ATMAYA BENZETİRİM SENİ GÖRMEZ.ŞİŞEYE ATAR GİBİ AT.PARLATMA AVINDA İKİ TARAFINDA ŞANSI EŞİT OLDUĞUNDA İŞTE TECRÜBE VE SİLAH VE FİŞEK ÖN PLANA ÇIKAR. FAKAT İŞ BEYİNDE BİTER.RASTGELE
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2010, 13:17:54 Gönderen: Harun KARAOSMANOĞLU »
Harun KARAOSMANOĞLU
1964 KASTAMONU         [email protected]
0 542 603 30 29 Kurt, Ayı dahil TAHNİT VE TROFE YAPILIR
Puanter ve Drahthaar  itinalı tavşan avı yapılır.

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 28 Temmuz 2010, 13:03:16 »
Ördeği vurabilmen için öncelikle çok güzel kamufle olman gerekir,doğal ortama uyum gösterdiğin zaman,ördek vurmaman söz konusu bile olamaz,ördeği vurabilmen için senden kaçmaması bilakis sana doğru kanat kapatıp bek yaptığın yere süzülmesi lazım kısacası ördeğin gözünü paletini görmen gerekir.Ördek konmak üzere sağıldıktan sonra seni görsede ördek için artık çok geçtir.Elindeki tüfeğin içindeki fişeğin ne olduğunun önemide kalmıyor o zaman.

Şayet bu şartların dışında sadece rotasını çizmiş ördeğe tüfek atıyorsan,işte o zaman işin zor,yani yaşadığın durum normal.

RASTGELE
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Ahmet TİRE

• *
« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2010, 21:32:06 »
kardeşim çok sorun etme arkadaşlar baya faydalı açıklamalar yapmış tavsiyelere uymakta fayda var ama sen yine arasıra ıskala benim gibi vurulan avlar hep unutulur kaçırdığın avlar hep aklında kalır ben 20 yıl evvel kaçırdığım keklik hala aklımda  sökeden selamlar..
Ahmet TİRE
1965-Aydın

Çevrimdışı Ramazan YILDIZ 20

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 12 Ocak 2014, 01:09:51 »
Ördek hızlı ve dayanıklı ayrıca avcıyı cezbeden bir av hayvanı olduğu için diğer avlardan daha zordur. Bende.karavanacı biri olarak genelde vurduğum ördeklerin yaralı düşmesinden yakınıyorum. Önceden süpürme tekniğini kullanırken birden korunan önleme tekniğine geçince işler hayli zorlaştı. Galiba alışık olmadığım bu teknikte savurmayı durdurarak, başımı kaldırarak ve hayvanı namluda görür görmez hizalamadan önleme verip atarak mankey oluyor. Sadece kendine güvenmeli zaten gerisini insanın ilgili organ ve uzuvları yapıyor
  • Stoeger m2000 2012 model standart combo
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Emre KARADENİZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 17 Şubat 2014, 13:09:08 »
problem 2 tane, birincisi mesafe tayini 2. side mesafe yüzünden önleme hatası. parlama avında mesafe bellidir az çok kestirebilirsin, mühre avında zaten heyecan yapıp acele etmezsen ördek namlunun ucuna kadar gelir istersen 7 numara at çaput edersin bunlar sorun değil. fakat bek avı geçit avı burda en çok dikkat etmen gereken gündüz havada gezen ördeği eğer siyah görüyosan rengini cinsini ayırt edemiyorsan senden en az 60 metre uzaktadır. namlu bile doğrultma. ama rengini görüyosan cinsini ayırt edebiliyorsan 40 metre ve altındadır yani menzile girmiştir. ortalama mesafedeyse 1 boy önüne biraz daha uzaksa 1 buçuk ya da yaklaşık 2 boy önüne atış yaparsan çok rahat isabet alır. fişek olarak ta otomatikte 34 çiftede 32 gr verimli olur senin için. saçmayı da geçit ve bek avında 3-4-5 no tercih et. daha ince ya da daha kalın olmasın.. bu videoda ki dostumuz önlemeyi nasıl veriyor dikkatlice incele.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2014, 13:11:20 Gönderen: Emre KARADENİZ »

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 17 Şubat 2014, 13:37:08 »
video süper.

onun harıcınde bende de aynı sorunlar vardı kardeşim.

bu işin tek çaresi çok bol pratik.

haftada uç gun ava gıdeceksin.

uçar ördeğe yüzlerce fişek yakacaksın.

başka turlu çözulmuyor.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Ramazan YILDIZ 20

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 17 Şubat 2014, 13:45:33 »
şu shotkam videoları yokmu işte vurma yüzdemi bir anda düşüren bu videolar oldu
  • Stoeger m2000 2012 model standart combo
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

The following users thanked this post: Enes AHMET

Çevrimdışı Zafer YAMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 17 Şubat 2014, 14:34:53 »
Benim oğlumdada aynı sorun vardı yok fişek yok tüfek yok şok derken dedesinin bana öğrettiği taktikle işi hallettik şimdi önünden kalkan, geçen parlayan,TEK KELİME İLE ÇAPUT hatta işi ilerletti tüfeği değiştirdi 20 cal kullanıyor.
Yapacağın şu süperpoze tüfeğin varmış alt namluya Boş kovan  patlamış fişek koy üst namluyada ustalar yukarda yazmış bir adet ördek fişeği koy
tüfeği yapındığın zaman nişan aldığın zaman tetik düşür zaten tüfek patlamayacak İŞTE ozaman hatanı görüp ikinciye sağlamla hatanı görüp işi hallettinmi
otomatiğini kullanırsın.BİR MUSEBET BİN NASİHATTAN İYİDİR.       RASTGELE.
Zafer YAMAN
1963 Kartal İSTANBUL