Gönderen Konu: BİR TÜFEK KEKLİK AVINDA NASIL BU HALE GELİR ????  (Okunma sayısı 48225 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman KORKMAZ

• *
BİR TÜFEK KEKLİK AVINDA NASIL BU HALE GELİR ????
« : 11 Kasım 2009, 15:00:47 »
arkadaşlar bana söylermisiniz av tüfeği alırken adınamı cinsinemi modelınemı çapınamı markasınamı yoksa fiyatınamı dipçik elkundağındaki dantelinemi bakıyorsunuz? 18 yıldır ben bu işle uğraşıyorum artık bıktım şu ne olduğunu bılmediğiniz malları aramanızdan bulmanızdan almanızdan. bır kaç foto atıcam bununla ılgılı. ayrıca yurdumuzda 4 firma  olduğunu diğer markaların toplama olduğunu üzülerek belırtıyorum. rastgele. avlakta olmayan sana nasıl silah satar bırde bunu düşünün. menzılı fişek tipini nereden bılecekte sunacak bu bayii arkadaş. çankırı caddesinde bıldırcına 36 gram 4numara fişek satıldığına tanığım. ne desem boş. lütfen bilinçlenin. size gonderecegım resımler bır ordek kaz avcısı adayına verılmemesı gereken ATA tufegının hazın sonu  allah tan kullanıcısına bır zarar gelmemıs

Osman Korkmaz  1974 ANKARA

Çevrimdışı Ahmet EMİN

• GEREDE' Lİ AVCI
  • Müdavim Üyemiz
Ynt: BİR TÜFEK KEKLİK AVINDA NASIL BU HALE GELİR ????
« Yanıtla #1 : 11 Kasım 2009, 15:46:25 »
Osman abi bu tüfek bu hale nasıl gelmiş. Bide orda üstüne balyoz vurulmuş gibi bir fişek var. Kullanıcı hatasımı, tüfektenmi kaynaklı yoksa fişeklemi alakalı
Allah muhafaza kullanıcıya bişey olmaması sevindirici
Ahmet EMİN  ANKARA

Çevrimdışı Atilla KUTLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 11 Kasım 2009, 15:46:28 »
atamı bu sılah
Atilla KUTLU 
A Rh + 1971  ANKARA

Çevrimdışı Osman KORKMAZ

• *
« Yanıtla #3 : 11 Kasım 2009, 15:59:27 »
Nedenmi patlamış, kalıteden malzemeden hafıf olsun dıye alaşım malzeme kullanılıyor. ben avrupa tüfeklede hiç ama hiç görmedim .huğluda olmaz mesela örneğin . bu arada balyozla ezersın bu hale gelmez sılahın bandı kalkmış şarjör borusu kopmuş. kullanıcının kulakları hala çınlıyordur tahmın edersınız. rastgele

Çevrimdışı Yıldırım ÇOLPAN

• Müdavim Üyemiz
  • drahthaar ve kurzhaar
« Yanıtla #4 : 11 Kasım 2009, 16:01:04 »
sarjör kasa bağlantısı diş varsa diş sıyırmış kaynaklı ise kaynak atmış belki namlu takılı değilken bir kasılma oldu ve kullanıcı farketmedi  ama avda olmamış gibi geçmiş olsun
Yıldırım ÇOLPAN
1969 Alpu ESKİŞEHİR.http://img196.imageshack.us/img196/4987/06032009313.jpg

Çevrimdışı Gökmen SİLAY

• *
  • AVCI DOĞA DOSTUDUR..HER SİLAHI OLAN AVCI DEĞİLDİR.
« Yanıtla #5 : 11 Kasım 2009, 16:19:32 »
Osman bey haklısınız avcı olmadan av bayii işleten. omuzuna tüfek almadan tüfek tavsiyesinde bulunan arkadaşlar var. ata birçok avcı için hafifliği sebebi ile avantaj olarak görülür. bana göre maksimum 30 gr atılabilecek ve sadece sezonluk kullanılabilecek yaz tüfeğidir. 34 gr fişekte bile dipcik çatlatması standart bir durum haline gelmiştir. birde namluda 3'' 76 magnum yatak olduğu ibaresi var. kaç kişi kullanma cesaretini göstermiştir bilmem. kullanan varsa tebrik ederim. belki kendi elinde bulunan arkadaşlardan tam tersi bir yorum gelebilir. ama bu sadece kendilerinin tüfeği ile barışık halde olduğunu gösterir. herkes çalışan tutukluk yapmayan tüfeğini över. bugüne kadar bir sıkıntısı olmayan mutlaka vardır. hepsi aynı olacak diye birşey yok. biraz düşünürsek mantıklı bir sonuca varabiliriz. remington gibi büyük firmaların bek avlarında kullanılabilecek tüfeklerine göz attığımızda ağarlık 3600-3800 arasıdır. ama her ne olursa olsun ülkemiz şartlarında her ava ayrı ayrı tüfek alma imkanımız olmadığından dolayı. şahsi fikrim alacağımız tüfeğin en az ama en az 3.200 ağırlığı olmalı.Allahtan sahibine birşey olmamış. tüfek parçalanması sebebi ile parmağını kaybeden arkadaşlarımız var. çok geçmiş olsun
Gökmen SİLAY
1983 ANKARA / Etimesgut
SİLAY Av Balık ve Kamp Malzemeleri

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• *
« Yanıtla #6 : 11 Kasım 2009, 16:31:20 »
Atanın hafifliğinden dolayı bu tür sonuçlar doğurabileceğini arkadaşlar söylemişti.

Saygılarımla...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Osman KORKMAZ

• *
« Yanıtla #7 : 11 Kasım 2009, 16:48:32 »
yıldırım bey ne diş sıyırması ne kaynak atması direk kopmuş zira kasaıle şarjör borusu ayrı ayrı parçalardır bırısı fırezede boru ıse tornada işlenır yada boru kalıpltan çıkar bu anlamda kaynak olmaz. paylaşmaktır amacım kişi ve kurumlara dediğim bişey yok.

Çevrimdışı Osman KORKMAZ

• *
« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2009, 16:54:58 »
kullanıcı hatasından anahtar sıkı değilse atış anında kişi o boyuta dıkkat edemez ve namlu çıkar ıstenmeyen rısklı bır durumdur. fişek hatası olamaz yoksa magnum fişek üretılmemelıdır . HATA PARÇANIN KOPABILEN  MALZEMEDEN BILEREK VE ISTENEREK YAPILMASI. NIHAYETINDE TSE KURUMU YETERLILIK ARAMAMISNDANDIR. TESTÖR SILAHLARLA PIYASAYA SÜRÜLEN ALAKASIZ MALLARDIR. HUĞLUNUN AVRUPA FUARLARINDAKI SILAHLARINI GÖRSENIZ DEHŞETE DÜŞERSINIZ

Çevrimdışı N.Fazıl BÜYÜKKEÇECİ

• Müdavim Üyemiz
    • Avtutkusu.Com
« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2009, 16:56:17 »
Osman abi Allah beterinden korusun. Kullanıcıya bi zarar gelmemesine çok sevindim. Allah bütün avcılarımızı böyle kazalardan korusun...

Çevrimdışı Osman KORKMAZ

• *
« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2009, 17:07:52 »
ŞOK NEDIR YAKIN, ORTA UZAK TÜFEĞİ NEDIR ARKADAŞLAR NAMLU NEDEN YAPILMALIDIR ISIL İŞLEM NEDIR BI HABER ALIYORUZ TÜFEKLERI ELIMIZE  BANDI YÜKSEK SALDIR BOYASI PARLRK SALDIR HAFİF SALDIR .  1 TANE KIRIK TÜFEK DEĞİL KONUMUZ. UMARIM ANLAŞILABILIYORUMDUR UMARIM

Çevrimdışı Burak BALIKÇI

• Müdavim Üyemiz
  • cek
« Yanıtla #11 : 11 Kasım 2009, 17:35:40 »
Bahsettiğiniz bu tüfeği 12 yıldır kullanıyorum. çokta 36 gram attım. daha tık demedi. Bence bunun başka bir sebebi olmalı...
Burak BALIKÇI A Rh + 1966 DENİZLİ

Çevrimdışı Erhan ACAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 11 Kasım 2009, 17:41:28 »
Elinde G-3 Patlayan biri olarak, bunun nasıl bişey olduğunu çok iyi bilirim.. çok çok geçmiş olsun,, Allah korumuş resmen..
Ata tüfeğine gelince ben daha yeni ata neo 12 aldım.. enn yeni modelinden.. denemedik ama içime kurt düşmedi deil.. hadi hayırlısı bakalım..
Erhan ACAR
BODRUM MUĞLA/İstikamet Diyarbakır

[url=ht

Çevrimdışı Burak AKYOL

• *
  • ------------KıZıLcAhAmAmLı-----------GeNç AvCı
« Yanıtla #13 : 11 Kasım 2009, 17:46:35 »
allahtan kullanan şahısa birşey olmamıss ata gibi büyük  bir firmanın tüfeği nasıl olurda böyle parçalanır anlamıs değilim kullanan arkadaslarımda var 34 36 gr kadar atıyorlar tık yok bu dağılmanın sebebi bana kalırsa fişekten oldugu belli 40 grmı attı ne yaptı atan kişi:):):)
Burak Akyol 1990
Kızılcahamam/ANKARA: 0541 857 38 34

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 11 Kasım 2009, 17:55:48 »
hooopppp

tüfeği patladığı olayın şahidi geldi...

bende ata kullanıyorum....ata fabrikasının ortağı değilim ama laf söletmem.... ;D ;D ;D

bence kullanıcı hatası.... ;D ;D ;D herkese tüfek satıyolar böle oluyor.... ;D ;D ;D
serkan çakar 1979 MERZİFON / AMASYA
05423436587

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 11 Kasım 2009, 18:05:17 »
olay sadıcım hakan akışın başına geldi....

tüfek alışkın değildi keklik vurmaya....

tüfek ağrıya gitti iğne kırdı....dayanamadı şimdi kendini dağıttı...

allahtan sadıcıma bişi olmadı...rakipsiz kalacaktım...kimi 2 ye katlayacaktım sonra.... ;D ;D ;D

05423436587

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 11 Kasım 2009, 18:13:20 »
olayı çözemedik şarjöre 2 fişek bastı sonra namluya fişeği verince tüfek kendi patladı...

iğne dışarda kalmış olabilir dedik basit mantıkla ama....öylede olsa tüfek neden parçalansın....

allah korudu....
05423436587

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 11 Kasım 2009, 18:15:45 »
dimi serkan bencede oyle adama vermısler atayı bı bak adam ata  kullanabılırmı kılosuna boyuna bak degılmı canımmmm  ;D ;D ;D  vallaha aslında askerı personele ata yı yasaklamak lazım adamlar elındekı G-3 felan sanıyolar canımmmm  :o :o ama ısın sakası bır tufek bu hale gelmemelı helekı magnum yazıyorsa  gercı namlu magnum ama ya kasa , fısek yatagı borusu ya dıpcık bunlara bakan yok sıze soz verıyorum benım kazda attıgım fıseklerle ben bu ata yı ve aynı sılahları ılk avda 4 parca getırırım bana hıc guven vermıyor

usta ATA kullanmıyacamda ne kullanacam....

adı üstünde ATA...

ATAM çıkarsa o tüfektende alırım...
05423436587

Çevrimdışı Burak BALIKÇI

• Müdavim Üyemiz
  • cek
« Yanıtla #18 : 11 Kasım 2009, 18:43:46 »
Otomatiğinden memnun olduğum için süper pozesini de aldım. Ama bundan sonra 34 gr dan fazla gramajlı fişek atacağımı sanmıyorum.. Talhacım  sağol  olur mu olur.
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2009, 18:45:10 Gönderen: Burak BALIKÇI »
Burak BALIKÇI A Rh + 1966 DENİZLİ

Çevrimdışı Osman KORKMAZ

• *
« Yanıtla #19 : 11 Kasım 2009, 19:00:47 »
atanın çelık kasa superpozesınede dıyecek lafım  yok o tüfeği gardoneli italyan sefire sattım. hemde iyi paraya bilenler biliyor

Çevrimdışı Osman KORKMAZ

• *
« Yanıtla #20 : 11 Kasım 2009, 19:11:52 »
ustaya sordum ıyı aktif avcı yerlıde ne kullansın ithalde ne kullansın diye???????????????????????????????????????? usta?????????????????????????????????

Çevrimdışı Osman KORKMAZ

• *
« Yanıtla #21 : 11 Kasım 2009, 19:16:29 »
atalarımız her zaman olduğu gibi yine haklı; koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derlermiş, anlayana. serkaaaaaaaaaaaaaaaaaaan

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 11 Kasım 2009, 21:51:05 »
Ata tüfek bende de var. Sadece bende değil tanığım bir çok avcı da büyük bir memnunluk içerisinde bu tüfeği kullanıyor. Aralarında bir ağabeyim varki attığı 36 gram ördek fişeğinin haddi hesabı yok.

Öncelikle hafif alaşım fişek borusu hafifletmek amacıyla sadece Ata'da kullanılmıyor. Yurdumuzda üretilen Sarsılmaz, Yıldız olmak üzere bir çok tüfeğin bu bölümü alümünyum alaşımdır. Avrupa'nın ünlü markalarının bir çok modelinde de bu bölümün hafif alaşım olduğu biliniyor. Yani Ata'ya mahsus bir özellik değil.

Fişek borusu hafif alaşım olan tüfeklerde üzeri özel bir kaplamayla kaplıdır ve rengi bronza çalan yeşildir. Resimdeki silahta bu bölüm çok koyu renk gözüküyor. Orjinal hali bu mu?

Kovanın arka kısmında çıkartıcı ejektörün izi çok derin. Bu oldukça yüksek basınçlı bir fişek kullanıldığını gösteriyor. Bir şekilde mekanizmanın kilidi çok ama çok erken açılmış ve kovan büyük bir süratle geri fırlamış. Yalnız kovan tablasının bu haline göre plastikten mamül  tetik grubunun darmadağın olması gerekiyor. Metal kovan başı o hale geldiğine göre....plastik kim bilir ne olurdu.

Bir de son fotoğrafta el kundağı boyu ile kopan boruyu ölçtüm. El kundağının bu borudan vidalama payı olduğu için bayağı kısa olması gerekiyor. Ama borunun dibinden koptuğunu düşünürsek ekran üzerinden ölçtüğümde çok az bir pay kalıyor.

Olayın gelişimi, kullanılan fişek gramajı, fabrikamı el dolusumu olup olmadığı yönünde bilgi verilirse konuyu aydınlatabiliriz.  

« Son Düzenleme: 11 Kasım 2009, 21:52:30 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı İlyas ISI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 11 Kasım 2009, 21:58:18 »
Tecrübe denilen şeyi insanların insanlara bedava vermesi ne kadar hoş bi davranış biçimi.Başından sıkıntılı bi olay geçmiş bir dost,olayı buraya taşıyarak başka kimsenin başına buna benzer bir olayın gelmemesi için uğraşıyor.NE KADAR ASİLCE...Büyük geçmiş olsun.Allah kazadan beladan sıkıntı ve kederden muhafaza etsin cümlemizi...
ER MEYDANINDA,KILIÇ ARKADAN SALLANILMAZ
İlyas ISI Kırıkkale -keskin
Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur ; Farklı olan yürek ve niyettir...
0545 768 64 63

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 11 Kasım 2009, 22:41:27 »
olay anında atılan fişe yaf 34 gr....

olayın fişekle uzaktan yakından bir alakası yok...

3 hafta önce patlayan bu tüfekle aynı fişekten 1 box atıldı...

atalarımız her zaman olduğu gibi yine haklı; koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derlermiş, anlayana. serkaaaaaaaaaaaaaaaaaaan

devlet memurunun berettası bu  usta   ;D ;D ;D

beretta vereyim sana 1000 liraya dedinde almadık mı.... ;D ;D ;D

hakanın tüfeği elinde patladı onu tartışıyoz....

adam gitmiş tavşanla rakı içiyo....tabi yine benim tüfekle avlanacak hafta sonu adamın umrundamı.... ;D ;D ;D

05423436587