Gönderen Konu: AV TÜFEKLERİNİN AVI ÖLDÜRMEMESİ  (Okunma sayısı 38214 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muammer ÇETİN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
AV TÜFEKLERİNİN AVI ÖLDÜRMEMESİ
« : 05 Kasım 2014, 13:53:34 »
sevgili avcı dostlarım. belki çoğu zaman av tüfeklerinin görünümü, fişekleri iyi atması, grupmanın iyi olması vs. gibi konuları bol bol tartışıyoruz. tartışalım da ancak bir avcı için bence avını ölü ele geçirmesidir. Maalesef yerli olsun yabancı olsun aldığımız av tüfeğinin çoğu zaman zaman av üzerindeki beklentimizi karşılamıyor. tabi herkesin kendine göre bir açıklaması olabilir. formlarda bu konuyu fişeğe, tüfek şoklarına, gurupmana vs. bağlayanlar var. hepsinin görüşlerine saygı duyarım ama benim kanaatime göre de tüfeklerin avı öldürmemesi namlulardan ve fişeklerin saçmalarının saf kurşun olmamasından kaynaklanmaktadır. acaba av tüfeği ve fişek üreticileri bu görüşlere ne kadar rağbet ediyorlar bilmiyorum. Bence bir av tüfeği üreticisinin en önemli görevi ürettiği av tüfeğinin av yapıp yapmamasıdır. bu konuda araştırma yapıyorlar mı bilmiyorum ama biz avcıların bir av tüfeğinden beklentisi budur. mesela bir A marka tüfeği üreten firma bunu çeşitli iklim zamanlarında ve çeşitli gramajlarda fişeklerle testlerini yapıp avı en iyi yüzdelikle ölü ele geçirme testlerini yapsalar ve sitelerinde bu konularda bilgilendirici videolarını yayınlayarak biz müşterilerini bilgilendirseler iyi olmaz mı? Bence en önemli konu biz avcılar için bu olmalı diye düşünüyorum.
1971 Yenice-Çanakkale

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
Ynt: AV TÜFEKLERİNİN AVI ÖLDÜRMEMESİ
« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2014, 14:14:18 »
ülkemizde yerli ve yabancı birçok firmanın tüfeği var kanaatim hepsinin av yaptığı şeklinde ancak uygun fişek ve gramaj bulunmasından sonra o da sanırım kullanıcının ortam ve şartlara göre avına göre kendi fişeğini belirlemesiyle olur.
yani bir firmanın sadece o seriden bir tüfeğini test etmesi o gram ve o numarayı sevmesi diğerleri için geçerli olmaz sanırım. sadece bir fikir oluşturması açısından önem arzeder.
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2014, 15:40:35 »
kendinden şoklu çifteye alışkın avcılar şok kullanımına da fazla kafa yormayabiliyor.
1978-İZNİK

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2014, 17:29:51 »
Örnek 1 = Meca av fişeği, benim pozemde harika av yaptırıyor. Arkadaşın x marka yabancı çiftesinde tüy toplatıyor.
Örnek 2 = Yaf beyaz kovan keçe tapa, benim tüfekte yaralı av yüzünden saç baş yolduruyor, aynı fişek aynı markanın çiftesinde müthiş fitillemeyle avı havada söndürüyor.
Örnek 3 = X marka yerli süperpoze, yerli yabancı bütün fişeklerle berbat av performansı sergiliyor. Grupmanı şahane ama avlar kan revan içinde yaralı şekilde uçan kaçan....

Yani kısacası, avın ölü ele geçmesi veya geçmemesi birçok nedene bağlı..
Ama eski avcıların tabiriyle yangınlı tüfek, yıkıcı tüfek sözüne ben sonuna kadar katılıyorum.Çok örneklerini gördüğüm için bunu inkar edemem yok diyemem. Tüfekten tüfeğe namludan namluya bu olay değişiyor.
Ama yerli-avrupa farketmez iyi bir tüfek ve namlusu denk gelirse, fişeği de iyi seçtiniz mi, avın keyfi başka oluyor....

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2014, 20:56:27 »
İlk tüfeğim huğlu sp. idi, öğrenci harçlıklarımla almıştım üniversitede.7 yıl boyunca avlandım, denemediğim fişek kalmadı, kendime özel kundak yaptırdım, trap atışlarına gittim avı vuramıyorumdur diye... Ama sonuç hiç değişmedi, av hep canlı düşüyordu, çoğunlukla kaybediyordum. En sonunda tüfeği değiştirdim. Geçen yıl bir tane 71 namlu 4-2 sabit şoklu akus çifte aldım, aldığım günden beri yerli yabancı birçok fişek kullandım, attığım hiç bir av canlı düşmedi, gayet memnunum. Tabii ki bilimsel açıklamasını yapamam ama iki tüfek arasında fark olduğu kesin bişey.
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
H.Tarık EŞKİ -1987- Veteriner Hekim
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2014, 06:28:16 »
Bendede vardı 20-25 yıllık bir huğlu çifte her türlü fişeği denedim, bir türlüavı cansız düşüremedim. Kullanmıyordum yeni sattım
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2014, 09:12:24 »
1992 huğlu pozem vardı canlı düşen ben de hiç hatırlamam. yeğenime devrettim hala kullanıyor.
1978-İZNİK

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2014, 09:26:10 »
Çoğunlukla fişeklrrden çelik saçma çabuk soğuyor ve kurşun gibi şekil değiştirmiyor doğal olarak tahribatı az yapıyor, krom namlularda buna etken tabi...
Ben ce hepimiz grupmanı daha toplu yapacak şekilde silah şok saçma kombinasyonu yapmalıyız ava daha çok saçma isabet ettirmenin yoluna bakmalıyız.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2014, 11:00:04 »
Abi çok haklısın ben herzaman derim zaten burda veya başka yerde kişiler veya silah firmaları silahın 24 grmdan 56 veya 60 grma kadar her grmla veya markayla sorunsuz çalıştığını filan yazıp çiziyor güzel silah filan deniliyor. E bırakta atsın silah olmuş yani bunu atması için üretilmiş bu atmazsa sorun vardır zaten hadi 24 grmı es geçelim atmayan çıkıyo. Ama o fişekleri avda her grmda deneyin bakalım sonuç aynımı avı ölü ele alabiliyonmu sonuç önemli. Bu silahlar av silahı atış silahı, poligon silahı değil bize avı lazım. Ha atış silahları yani trap skeet silahları veya avlanmayan sadece poligon için silah alanlar için önemlidir bu o zaman tamam grupman olsun 24 gr olsun. Grupman bence ikinci plan önce etki lazım avı elek yapıyo silah hala gidiyo kan içinde ama bozuk grupmanlı silah bazen 3-5 saçma bazen 1-2 saçma isabet ettirsede av cansız düşüyo. Tabi bu arada avcıda doğru grm ve numarayı seçmesi lazım şimdi kalkıp bıldırcında üveyikte 34 gr 4-5 numara fişek atsarsan haliyle olmaz yani :) yada ördeğe 28 gr 10 numara. Dün çarşamba günü başıma gelen bi olayı yazayım şimdi olay tamda bu yani konu ile ilgili. Dün keklikdeydim  havalar mağlum serinledi ve kekliğede en uygun gram 32 filandır dimi burda 15 gündür havalar poyraz serin soğuk 32 grmlar tam iyidi attığım av kalıyodu sabah başladık ava saat 9-10 gibiydi bulduk keklikleri neyse biri yan 30 metreden filan kalktı uzuyo önümden çok iyi attım ilk atış vurdum havada kelebek oldu kuş yidi saçmayı bozdu kendini gidiyo anladım gitcek bida yapıştırdım yine yidi iyice bozuldu ama hala gidiyo derken attı kendini düştü epey sık kötü biyere ara bakam yok köpekler soy soy soy sekmiş çok iri taşlık biryer anladım sekip bi taş kovuğuna girmiş kesin ve orada 5 dak. kalmaz ölmüştür. Hadi bakalım av gitti yazık günah değilmi o av can çekişti çantama girecek keklik gitti emek gitti neden ?? anladım hemen 32 sert geldi bi dikkat ettim hava lodos 15 gündür poyraz bugün lodos yanımda 30 gr yok 10 fişek aldım yürüdüm ava hadi arabaya 30 gr değiştirmeye bu nedir ya 2 grla olana bitene bak nası silah bunlar ya. Yanımdaki arkadaşımda pek anlamaz bu işlerden ben söğlerim koyuca fişeği oda olmaz o kadar diyo fark gel bak dedim sana ispatlim av bitti erkenden 12de bıraktık avı işimiz vardı. Nese bak dedim gözü önünde bu saba attığım 32 gr 8 numara fişek ağaçta konuk duran bi karga at bakam kendin at dedim bi çaktı hayvan pat pat pat kanat vurarak düştü yerlerde tepişipduruyo biz yanına gittik noldu dedim şaşırdı derken öldü hayvan keklikte böğle oldu işte ama bize yar olmadı gel dedim şimdi 30 gr atıcaz gez gez bulduk bida alakarga bak dedim tetiğe bi dokundum sanki hayvanın canı tetikte uyudu söndü ecelinle ölmüş gibi hiç bozulmadan. diyelimki hava serin o zamanda 30 grmlar iş yapmıyor tam tersi durum oluyor yani silahlarında çoğu böyle bir günü bir gününe tutmuyor bencede silah firmaları bunun üzerinde çalışmaları lazım. Ama böyle olmayan silahlarda var bunları deneyip araştırıp almak lazım sırf bu sebepten 30 tane silah değiştirdim fişek seçmesi çok takıntılı bende bu konu bu yüzden uzun uzun yazdım hemen yaramı deştiniz :) Bence silah avına göre fişek attırandır silaha göre fişek seçtiren değil. Saygılar...
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2014, 11:05:19 Gönderen: Özgür UYAR »
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2014, 11:22:17 »
Bence silah avına göre fişek attırandır silaha göre fişek seçtiren değil. Saygılar...
işte olayın özeti bu.. Silaha göre fişek seçtiren tüfek değil, avına göre fişek attıran tüfek.. Nokta !

Çevrimdışı Birol KEÇECİ

• *
« Yanıtla #10 : 06 Kasım 2014, 15:04:31 »
Bende avına göre fişek seçerim. Mesela bıldırcında fişek önemli değil tahtalı ve ördek avında kalite takılırım.
Birol KEÇECİ
1980 SİNOP

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 06 Kasım 2014, 17:03:01 »
Çoğunlukla fişeklrrden çelik saçma çabuk soğuyor ve kurşun gibi şekil değiştirmiyor doğal olarak tahribatı az yapıyor, krom namlularda buna etken tabi...
Ben ce hepimiz grupmanı daha toplu yapacak şekilde silah şok saçma kombinasyonu yapmalıyız ava daha çok saçma isabet ettirmenin yoluna bakmalıyız.

fazla toplu gittiği zaman avın etek saçmalarda kalma ihtimali artar yaralı gider mesafeye göre şok seçmek gerek faz toplu gitmeside iyi değil
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 06 Kasım 2014, 21:23:20 »
fazla toplu gittiği zaman avın etek saçmalarda kalma ihtimali artar yaralı gider mesafeye göre şok seçmek gerek faz toplu gitmeside iyi değil
öyle bir riskte var tabi ama bence avın yaralı ele geçme olasılığını düşünürsek toplu gitmesi daha iyi, grupmana giren hayvan daha çok saçma alacağı için daha çabuk söner,tabi atış yüzdesi ilk başlarda biraz düşer ama sonra alışılır.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 06 Kasım 2014, 21:36:56 »
öyle bir riskte var tabi ama bence avın yaralı ele geçme olasılığını düşünürsek toplu gitmesi daha iyi, grupmana giren hayvan daha çok saçma alacağı için daha çabuk söner,tabi atış yüzdesi ilk başlarda biraz düşer ama sonra alışılır.

hayvanı 3 4  saçmada öldürüyor 20 saçmada öldürüyor onun için fazla toplu olması iyi değil bence hayvan zaten 3 4  saçma yiyipte ölmüyosa ya tüfekte ya fişekte problem vardır.
hayvanı net bir şekilde öldürmeye yetecek asgari saçma hedefi buluyosa en makbulü budur bence
  • Franchi Affinity

Çevrimdışı Muammer ÇETİN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 07 Kasım 2014, 11:07:25 »
değerli dostlar işte bizim asıl tartışıp araştırıp bu tüfeklerin avı öldürmemesinin sebebini bulmamız lazım. silah üreticilere maillerle bu durumu bildirmemiz ve bu konuda ısrarcı olmamız gerekiyor. yoksa daha çok tüfek değiştiririz. tabi bu işte üreticilerin işine gelir. benim merak ettiğim silah üreticisi firmaların bu konuda ne gibi çalışmaları var? arge araştırmacıları bu konuyla ilgileniyorlar mı acaba? bakınız çoğu avcı arkadaşlar (yerli-yabancı silahı olan) randımanlı av yapamamaktadır, tabi bunu belki av silahının kötülenmesini istemediği içinde yapıyor ama dile getiremedikleri asıl sorun budur. şu kadar para vermiş silah almış öldürüyor mu? eh işte... peki böyle mi olmalı. avcının da merhameti var. hayvan yaralı olduğu zaman insan acıyor acı çekmesine. onun için sevgili dostlar bu konu her şeyden önemli bence..tüm avcı arkadaşların başından bu konuda bir sürü av geçmiştir. avcı dostları...görüş ve önerilerinizi bekliyorum..hadi rastgele..
1971 Yenice-Çanakkale

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 07 Kasım 2014, 11:59:49 »
atıcının yeteneği uygun mesafe iyi bir önleme ava uygun fişek ve şok seçimi.7  yada 8 numara 32 gr bir fişek full imp mod ve mod şok ile 35 mt mesafede bir avın ölmesi için gereli grupman ve penetrasyona fazlasıyla sahip.gerisi atıcının mahareti.fişeği yazmayada gerek duymuyorum.en ucuzu bile bu mesafede fazlasıyla iş görür.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #16 : 07 Kasım 2014, 13:03:26 »
atıcının yeteneği uygun mesafe iyi bir önleme ava uygun fişek ve şok seçimi.7  yada 8 numara 32 gr bir fişek full imp mod ve mod şok ile 35 mt mesafede bir avın ölmesi için gereli grupman ve penetrasyona fazlasıyla sahip.gerisi atıcının mahareti.fişeği yazmayada gerek duymuyorum.en ucuzu bile bu mesafede fazlasıyla iş görür.
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 07 Kasım 2014, 15:59:12 »
Ne alaka abi konuk atiyoz konuk onudami vuramiyoz 3 no sok 30 mrtre civari mesafe 32gr 8numara rc fisek burda senin dedigine göre uygun hersey ölmüyo iste da napcaz
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 07 Kasım 2014, 18:53:27 »
    bak özgür kardeşim  aşağıda  benim tarafımdan yapılmış iki grupman testi var.36,5mt 6 numara saçma 1 ve 2 nolu şok.kim nereye atar nereye bakar nasıl atar ben bilemem.ben senin 30 mt tahmin ettiğin mesafenin 40mt olup olmadığınıda bilemem.ama yine iddaa ediyorum 40mt  bile olsa konuk olan bir hedef yine vurulur ve ölü olarak ele geçer. yazmışsın  kullandığın 30 tane tüfek değiştirdiğini.bu tüfeklerin içerisinde hiç mi iyi  tüfek yoktu.şu an elimde2 çifte 1 tane  s poze  1 tane y oto var ve hepsi  bu yazdığım mesafelerde çok etkili .biri çukur  biri yüksek bant.fark yok doğrultulan yer 35 mt ise ölmeme ihtimali neredeyse yok.siz kusuru başka yerde arayın.        http://avlakforum.com/forum/baikal-toz-av-tufekleri/baikal-grupman-ve-penetrasyon-testi-%28russian%29/   http://postimg.cc/image/4d8xfw5rj/
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2014, 19:18:38 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 07 Kasım 2014, 22:13:37 »
her şey tüfekte bitmiyor namlusu iyi olan her tüfek güzel av yapar önemli olan fişek şeçimi bihassa tapa seçimi örnek olarak keçe yada bior tapalı bir fişekle ördek avına giden avcıdan nasıl cansız öedekler  beklenir ava ve mesafe göre fişek ve şok seçimi en önemli faktör
1985
BURSA

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 07 Kasım 2014, 23:41:59 »
Suat abi sen hala testten bahsediyosun evet 30 tane silah kullandım ve belki yarısı 32 gr sevdiği marka ile avı ölü ele geçirirdi bu silahların, ama senin daha hala tecrübe edemediğin şeyler var anlaşılan atılan av kayıttan hedefler değil av can taşıyor ve her giren saçma avı öldürmüyor yukarıda yazdım hava lodos idi ve şu an silahlar elimde gel buraya ikimizde yakınız birbirimize eline verdiğim silahlarla sen at 32 gr fişeği hemde her ne marka olursa olsun diyosun bide sana en kral markaları vericem av cansız düşsün yere, gittiğinde ölü ise yol masrafın bana ait hatta en güzel yerde bide et mangal yaparız burdada herkez şahit olsun daha napim :) bak abi yakınında vardır illa aliminyum kasa 2900 - 3000 gr ağırlığında poze veya kinetik otomatik sıcakta lodos havada at kendin dene 32 gr fişekleri hele bide bu fişekler winchester ranger modeli remington gibi sert olanlarsa havada tüğ sayarsın ama silahlar 3200 gr üstü olursa o zaman tamam büyük ihtimalle iş yapar ve ondada yine doğru markayı markayı ister öle senin dediğin gibi her markayla en ucuz yerli markayla olmuyo yani
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 07 Kasım 2014, 23:54:29 »
Suat abi sen hala testten bahsediyosun evet 30 tane silah kullandım ve belki yarısı 32 gr sevdiği marka ile avı ölü ele geçirirdi bu silahların, ama senin daha hala tecrübe edemediğin şeyler var anlaşılan atılan av kayıttan hedefler değil av can taşıyor ve her giren saçma avı öldürmüyor yukarıda yazdım hava lodos idi ve şu an silahlar elimde gel buraya ikimizde yakınız birbirimize eline verdiğim silahlarla sen at 32 gr fişeği hemde her ne marka olursa olsun diyosun bide sana en kral markaları vericem av cansız düşsün yere, gittiğinde ölü ise yol masrafın bana ait hatta en güzel yerde bide et mangal yaparız burdada herkez şahit olsun daha napim :) bak abi yakınında vardır illa aliminyum kasa 2900 - 3000 gr ağırlığında poze veya kinetik otomatik sıcakta lodos havada at kendin dene 32 gr fişekleri hele bide bu fişekler winchester ranger modeli remington gibi sert olanlarsa havada tüğ sayarsın ama silahlar 3200 gr üstü olursa o zaman tamam büyük ihtimalle iş yapar ve ondada yine doğru markayı markayı ister öle senin dediğin gibi her markayla en ucuz yerli markayla olmuyo yani

ben yazın sıcağında keklik için aldığım 32 gram fişekleri 3 kg benelli ile üveyikte kullandım hiç öyle tüy savrulması olmadı
  • Franchi Affinity

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 08 Kasım 2014, 10:34:19 »
ben yazın sıcağında keklik için aldığım 32 gram fişekleri 3 kg benelli ile üveyikte kullandım hiç öyle tüy savrulması olmadı
Doğrudur ama ben her silah için demiyorum bunu genelde böyle olur diyorum olmayanlarda var hatta yazdım silahlarımın yarısı seviyordu diyorum ama kimse mağlesef anlamamak için elinden geleni yapıyor Suat abinin demesi şu marka önemli değil silah önemli değil sen yeterki 1-2 şokla 30-35 metreden vur illa ölür demek istiyor ölmüyorsa atıcıdandır demek istiyor bende diyorumki konuk atıyorum konuk ve Allaha şükür attığım mesafeleri aşa yukarı hesaplıyacak kadar aklım var diyorum öğle her silah ve fişek için geçerli bi durum değildir diyorum bu olmazsa gelde ben ispatlim diyorum kendiniz atın diyorum silahı ve fişeği ben vericem diyorum bakalım attığın gibi ölsün yanına gittiğimizde cansız dursun o zaman konuşun ben susayım diyorum. Sizde madem sıcakta ve lodos havada özellikle lodosu belirtiyorum sıcak yetmiyor nem oranı çok yükseldiği andan bahsediyorum sizin benellide her marka  32 grmı seviyorsa ve attığın her av cansız kalıyorsa onuda siz ispatlayın görelim diyorum o silahıda sonra bana getirin sıfır fiyatının üzerine bin lirada ben fazla vericem o benelliyi alıcam söz 30 tane silah değiştirdim ben öle birşey görmedim bunun içinde 2 adette benelli var her havada her 32 gr markayla avı cansız düşüren silah hiç görmedim ama milletin elindeki her silah bunu yapıyor hayretler içindeyim diyecek bişey bulamıyorum
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 08 Kasım 2014, 11:16:52 »
özgür bak kardeşim ben bu yazdıklarıma ispat olsun diye sana iki foto gösterdim.sadece grupman olarak.emin ol dediğim mesafede 8 numara bir fişek bile iyi bir vuruşla avı öldürür.bir avın ölmesi için  gerekli olan fişek hızı saçmanın enerjisi bu yazdığım mesafelerde fazlasıyla mevcut.
yukarıdaki test atışlarına bakarsan konmuş bir bıldırcın büyüklüğündeki bir avın vurulabileceğini anlamışsındır.senin dediğin çelgin olayıda olur nadirde olsa.saçmalı av tüfekleri yapı itibariyle iri saçmaları pek sevmezler.iri saçmalarda iyi  grupmandan
bahsetmek  pek söz konusu değil.ince saçma sarar kalın saçma kırar.haftanın üç günü faal olarak avlanan  yaklaşık 20 senedir bu işlerle uğraşan biri olarak  her ne kadar senin kadar fazla tüfek değiştirmemiş olsamda hala sözlerimin arkasındayım.sabah ördek bekleri hariç 6 7 8 numara en ucuz fişeklerle 35 mt mesafede 1 2 3 numaralı şoklarla vurulan avların yüzde 90 ı ayak bile çekemez.denemesi bedava.şayet ölmüyorsa ben tüfeğin arkasındaki adama bakarım.ya iyi bir vuruş yapamamıştır yada uzak atmıştır.

BİGA/1979

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #24 : 08 Kasım 2014, 13:29:49 »
Biliyorum, işin keyfi burada. :) Bu şekilde tecrübeleri paylaşmadan, üzerine bir de atışmadan, tartışmadan işin keyfi çıkmıyor. :) Belli ki çok ciddi tecrübeleriniz var. Saygı duydum ve her yazdığınızı okudum. İyi ki okumuşum, çok ilginç bilgilere de rastladım. Hepinize selamlar.

Ben de müsadenizle bir iki şey yazayım.

Arkadaşlar, ölüm haktır :) Yaratan, biz insanlar dahil canlıların ölümünü sebeplere bağlamış... Hayati organ ve/veya dokularda yeterli tahribatı/iç kanamayı oluşturan her şey canlıları öldürmeye yeter. Yani bu işte çok fazla bir gizem aramamak lazım. Evet konu daha gizemli olursa ben de dahil herkesin daha çok hoşuna gider. :)

Saçma, hayati organ/dokulara kadar penetre olup yeterli ölümcül tahribatı oluşturabiliyorsa , canlı ölür...

Uzak mesafelerde, nispeten daha yoğun et-sinir-kemik dokusuna, nispeten daha kalın deriye sahip hayvanlarda, hayati organlarda ölüm için gerekli tahribatı oluşturabilmek için daha yüksek enerjiye ihtiyaç vardır. Bunun için de saçmanın namludan (mümkünse) daha yüksek hızla çıkması,  kütlece daha ağır olması avantajlı olur. Hava mukavemetinden dolayı enerjisini en az seviyede kaybetmesi için de küresel formunun bozulmaması gerekir. Deforme olan, düzleşen saçmanın havayla dik açıda direkt temas yüzeyi artar ve mukavemet de doğal olarak artmış olur. Bunun için de en azından dış yüzeyinin deformasyona karşı dayanıklı olması gerekir. Bu da genellikle saçmanın sert olması anlamına gelir. Yani öz kütlesi ağır ve sert saçma kilittir.

Kurşun ağır bir metaldir ancak yumuşaktır. Kurşunu nikel gibi bir metal ile kaplarsanız hem ağır hem de sert bir saçmayı nispeten daha ucuz maliyetlerle elde etmiş olursunuz. Ancak üretimi daha pahalıya mal olan, kendiliğinden hem sert hem de ağır olan saçmalar da var. Hevi-Shot fişekler buna örnek. Tabii ki bunlar daha kaliteli ama dolayısıyla daha pahalı olan fişekler. (Malzemenin kendisinin belirli bir özelliği sağlamasının yerine, endüstride hangi sektör olursa olsun kaplama metodlarını kullanmak, her zaman daha ucuz maliyetle benzer fonksiyonu sağlamaya yarar. Namlu içlerinin krom kaplanması da buna benzer.)

Yakın mesafelerde ve derisi/mukavemeti nispeten zayıf olan bıldırcın gibi hayvanlarda, hayati organlarda yeterli tahribatı oluşturmak için çok daha az enerji yeterli olur. Dolayısıyla saçma yumuşak da olsa olur, hatta yumuşak saçma , patlama anında daha fazla deforme olduğu (küresel formunun bozularak düzleştiği) için hava mukavemetine daha fazla maruz kalır ve daha çok dağılır, bu da pattern çapının büyümesi demektir. Yakın mesafelerde de isabet yüzdesini artırabilmek adına bu bir avantajdır.

Enerji için ne gerekir? Hız ve kütle. Namludan çıkan saçmanın hızı ve saçmanın kütlesi önemli. Deformasyona dayanıklılık için de sertlik önemli.

İsabet yüzdesini artırabilmek için ne gerekiyor? Düzgün ve yeterli çapta bir pattern. Bunun için de namlu ve choke uyumu da çok önemlidir. Kaliteli bir namlu, mesafe ve ava uygun bir choke hem isabet yüzdesini artırır hem de gerekli namlu çıkış hızını sağlayarak gerekli enerji sağlanmış olur.

Ve tabii ki atıcıya uymayan bir tüfekle hedefe isabetli atış yapmak da zordur, bazen de imkansız...

Yivli tüfek balistiğiyle , yivsiz tüfek balistiğinin kinetiği, fiziki gerçekleri , dolayısıyla hesapları ve formülasyonları farklıdır. Dolayısıyla, "saçma sertse deler geçer av ölmez" dememek lazım, bunu çok duyuyorum, ama bu doğru değil arkadaşlar. Bu çıkarım yivli tüfek balistiğinde, jiroskopik etkiyle dönerek ilerleyen mühimmatlar için geçerliyken, küresel formlu ve çok daha küçük kütleye sahip saçmalarda geçerli değildir arkadaşlar.  Bununla birlikte , 40 gram nickel kaplı saçma dolu bir fişek ve full choke'la ayağımızın dibinden kalkan bıldırcına atıp da isabet ettirebilirsek tabii tüyler savrulur, çünkü ortada bıldırcın diye bir şey kalmaz değil mi ? :)

Selamlar, herkesin tecrübesinde mutlaka faydalanılabilecek bir şeyler mevcuttur. Tecrübelerinizi saygıyla takip ediyorum.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Mustafa GÜVEN 38