Gönderen Konu: Pompalı tüfekle av yapılır mı???!!!  (Okunma sayısı 3835 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
Pompalı tüfekle av yapılır mı???!!!
« : 06 Mayıs 2020, 22:50:11 »
Bazı arkadaşlar bu sorunun cevabını arıyor bende tecrübe ettiğim kadarıyla bu konuda merakı olan arkadaşlara dilim döndüğünce yardımcı olmak adına  alttaki videoylada destekleyerek bilgilendirme yapmak istedim konuyu destekleyecek daha tecrübeli ustalarında katkısı olursa sevinirim,

Benim 3 adet pompalı tüfeğim oldu 1. kral marka 2. remington 870 (kısa bir süre kullandım) 3. Stoeger p350  bunlardaki tecrübelerimi bazı artı ve eksileri Aşağıdaki videoyla destekleyerek paylaşıyorum, videodaki gördüğüm pompalıyla özellikle ilk kullanmaya başladığınızda karşılaşabileceğiniz eksiyi söyleyeyim pompayı çekmeyi unutmak yada tam çekmemek 🙂 yeterince alıştırma yapmadan ava çıktığınızda bu çok büyük ihtimalle karşılaşılabilecek birşey bunu aşmak için bol alıştırma yapmak  ve mümkünse o sürede başka tüfek kullanmamak bunu ilk tüfeğimde ve 3 yıl otomatik kullandıktan sonra aldığım sreöington sonrasında stoegerde yaşadım alışkanlık kazanma süreci kişiden kişiye değişebilir ama alışılmama gibi birşey olmuyo 4 arkadaşıma aldırdım hepsi otomatik kullanıyordu şuan hâlâ pompalı kullanıyorlar,
Pompalı seçiminde yapılacak av çok önemli her avı yapabilirsiniz yalnız pompa çekmenin zor olduğu dar yerlerde dengenizi sağlanmakta güçlük çektiğiniz yamaçlarda  pompalı sizi kısıtlayacaktır tabi bu olay çok sık başınıza gelecek gibi düşünmeyin ama çoğunluk dik yamaçlarda keklik avı yapıyorsanız bazı pozisyonlarda ikinci atış yapma şansınız olmayabilir yoksa alıştıktan sonra ekstrem koşullar hariç sıkıntısız kullanabilirsiniz benim 3 4 yılda bir kaç defa başıma geldi böyle bir olay yere parmak uçlarımda çökerek atış yaptığımda tüfeğin tepmesiyle dengeö bozulup elimi yere götürmem bu esnada pompayı çekememe ve ardında atış için tüfeği kavradığımda o anın heyecanıyla pompanın çekilmediğini unutarak atış yapmaya kalkıp boş tetiği çekmek bu tabi çok zor koşullarda düşük ihtimalle olabilecek bir şey değil yanlış anlaşılmasın, birde tüfeklerdeki kilit sistemleri ve çekme mesafesi var düz kilit tüfekler dönerbalık kilide göre bence cekme mesafesi olarak daha avantajlı dönerbaşlık mekanizma düz mekanizmadan daha uzun tabi çekme mesafeside süpermagnum pompalılar  el kundagı kısa olan pompalılar özellikle kısa boylu kişilerde tüfeği kurmayı zorlaştırıyor süpermagnum pompalı alacaklara özellikle düz kilit seçmesini tavsiye ederim kullanmış olduğum stoeger p350 pompalı süpermagnum  aynı zamanda dönerbaşlıklı kilide sahipti çekme boyu uzun nisbeten sertti düz başlık olan kral, arkadaşımın aldığı  hatsan ve remington 870 pompalı ona göre çok yumuşak hareketle kuruluyordu şuan iki arkadaşımda benelli süpernova var güzel tüfek esasında ama kaba ve ağır gezme avlarında yorar ben bizzat stoegerde ağır tüfek test ettiğim için ağır tüfeği tavsiye etmiyorum özelikle pomğslıda bir kaç atış arka arkaya yaptığınızda ağırlıkla beraber pompa hareketi kolu yorar aksine pompalılarda çok hafif taşıması kolay sadece tepmeyi biraz fazla hissedersiniz oda bence fazla önemli değil, bir diğer tüfek videolardan izlediğim kadarıyla kendimce yorum yapacağım winchester sxp bu tüfekte dönerbaşlık kilit kurma mesafesi konusu yukarda yazdım kullananlar ilave bilgi verebilir o konuda yalnız bu tüfekte gözlemlediğim atış sırasunda el kundağını tutmazsanız tamen geri gelip boş fişeği dışarı tahliye edebiliyor bu her ne kadar bir avantaj gibi gözüksede videolarda izlediğim av ve atış anında pompalama hareketinin akıcılığını bozmakta atıcılardanda kaynaklanabilir ama yinede benim düşüncem atış anında bir miktar geri gelen elkundağı atıcının pompala hareketi için boşluk oluşturuyor gibi geldi bunu stoegerde denemiştim tek elde yatay şekilde atış yaptığımda mekanizma 1 cm kadar anca açılmıştı omzuma dayamadan atış yapmıştım  düz başlıklarda açılmıyordur diye düşünüyorum deneyen ustalar bişgilendirme yaparlar....
   Bu yazıyı kendi tecrübe ve yorumlarımla yaz pompalıya ilgisi olan arkadaşların bilgi edinmesi adına elimden geldiğince katkı sağlamak istedim farklı tecrübesi olan ustalar ilave yapacaktır eksiğimiz yanlışımız varsa bizde düzeltmiş oluruz, son olarak şunuda ekleyeyim pompalıyla av yapmak gerçektende çok zevkli el alışkanlığı kazanıp sürekli kullandığınız zaman ayrı bir hazzı var.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
Ynt: Pompalı tüfekle av yapılır mı???!!!
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2020, 12:03:28 »
Merhaba Adaş;
bende otomatik kullanıcı idim. lakin bu yıl sadece domuz avı için Maverick88 tüfeğe sahip oldum. kuş avlarında otomatik, domuz avlarında pompalı kullanmayı planlıyorum.
aldığımdan beri 40-50 kadar fişek yaktım. evet alışınca pompalama hakereti akıcılığı kendiliğinden geliyor.
benim en büyük edişem; otomatik kadar seri bir atış yapamayacak olmam. bu durum beni düşündürüyor. özellikle domuz saldırı durumunda ihtiyaç olabilecek bir durum.
yeni sezonda deneyip göreceğiz. İnşallah muvaffak oluruz.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE

Çevrimdışı Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #2 : 07 Mayıs 2020, 12:12:09 »
videoda izlediğimiz coni, tüfeğe iyi alışmış. neredeyse otomatik kadar hızlı yeniden kurum sağlayabiliyor.
lakin o bile (1:25sn de) yeni beslemeyi yapmadan tetik düşürebiliyor.
Görecez bakalım
yeni sezon bize neler getirecek.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 07 Mayıs 2020, 15:46:27 »
videoda izlediğimiz coni, tüfeğe iyi alışmış. neredeyse otomatik kadar hızlı yeniden kurum sağlayabiliyor.
lakin o bile (1:25sn de) yeni beslemeyi yapmadan tetik düşürebiliyor.
Görecez bakalım
yeni sezon bize neler getirecek.

Evet videoda boşa tetik düşürmede var ama o çok sık olacak birşey değil yalnız otomatikle kullandığınız zaman ikisi arasında geçiş yaptığınız da kişisel adaptasyonunuza bağlı zaman zaman pompayı çekmeyi unutAbilirsiniz ben pompalı kullandığım zaman tek tüfeğimdi sürekli pompalı kullanıyordum şunu söyleyebilirim alıştığınızda o videodakinden daha hızlı kullanabilirsiniz kendimden söyleyeyim ava atış yapıp avı vurduğumda yada av gözden kaybolduğunda tüfeği emniyete alıyordum namluya fişek sürdümmü diye kontrol ediyordum namluda dolu fişek var yani tamamen refleks olarak atış sonrasında hemen pompalama yapıp dolduruyorsun, videoda tüfeğin tepmesiyle geri gelen dönerbaşlıklı bolt azda olsa akıcılığı bozuyor tabi buna kendinizi alıştırıp tetik çektiğiniz anda pompalama yaparsanız daha akıcı dolum ve atışlar olur... bende daha önce mossberg pompalı çok araştırmıştım bir türlü imkan olup alamadım maverikte olabilirdi ama emniyet tetik tertibetının önünde diye tercih etmedim, şuan yerlide akdaş pompalılar güzel diğer markalarla çalışma sistemi olarak fark yok ama sadece kilit  açma mandalı sebebiyle tercih ederim, ben stoeger pompalıyı gayet rahat kollanıyordum iş nedeniyle il değiştirince sadece yıllık izinde ava gidebiliyorum bir kaç defa götürdüm eski akıcılığı sağlayamıyorum hatta arada tam dolum yapamıyorum el soğuyor pompalıdan otomatiğe geçtim... akdaş pompalının videosunu atayım bu şekilde antreman yaparsanız bir de hadef dikip atış yapıp pompalayıp tekrar atış yaparak eli alıştrımak lazım iyi bir şekilde adapte olursanız otomatikten çok fark kalmıyor

« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2020, 05:22:11 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• *
« Yanıtla #4 : 11 Mayıs 2020, 22:55:44 »
yıllarca üzümlü pompalıyla keklik avı yaptım alısınca en iyi av sılahı pompalıdır.tabi ozamanlar takoz falan yokdu ama şimdi bence gerek yok,3 fışek için gerek yok.benim fikrim tabiki,çullukda keklikde zaten iki fişek ile vurulmayan av uzadımı mesafe 3üncü fişek genelde boşa gider.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı Murat PAKEL

• *
« Yanıtla #5 : 14 Mayıs 2020, 01:05:34 »
kuş avında belki güzel olur ama domuz avında o pompalıyı kurma riskine girmem. heyecan yada panikle kuramazsam ciddi sıkıntı olur. domuz avı için iyi marka gazlı bir tüfek tercih ediyorum
  • Saint etienne darne çifte
  • Simson Suhl
  • Huğlu 104a/ Seçkin S3 superpoze
  • Özkanlar FX015
  • Akdaş AG 212
  • English Pointer
Murat PAKEL
1975 İZMİR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 14 Mayıs 2020, 03:22:27 »
kuş avında belki güzel olur ama domuz avında o pompalıyı kurma riskine girmem. heyecan yada panikle kuramazsam ciddi sıkıntı olur. domuz avı için iyi marka gazlı bir tüfek tercih ediyorum

Ben domuz tavşam avı yaptım sürekli pompalı kullanırsanız eliniz alışıyor refleks haline geliyor tetik çeker çekmez kuruyorsunuz tüfeği çok defa atış yapıp av vurulduktan sonra yada av gittikten sonra tüfeği kurup kurmadığımı hatırlamıyorum mekanizmayı açıp kontrol ettiğimde bir bakıyorum dolu fişek namluda refleks olarak pompa hareketini yapmış oluyorsunuz tabi bu sürekli aynı tüfeği kullanmayla oluyor çift tetik çifte kullanmakda pompalı kadar zor bence çok defa aynı tetiği çektiğim oldu çift tetik çiftede bu sizin elinizi alıştırmanıza bağlı bir olay...
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı Ümit DOLU

• *
« Yanıtla #7 : 15 Mayıs 2020, 11:43:48 »
Selamlar,
Pompalı tüfekle pekala av yapılır. Tekli kırma ile bile av yapılır ki yaşı 40 ın üzerinde olan arkadaşlardan eminim zamanında bunu tecrübe etmiş olanlar bir hayli fazladır. Ben de benelli supernova tüfeğim ile yıllarca bıldırcın, üveyik, keklik, tavşan, tahtalı, ördek, domuz vs. bir çok av yapım. Oldukça alışkındım. Mekanizma kurulması belli bir süreden sonra refleks haline geliyor. Nişan hattını bozmadan 3 fişeği çok seri bir şekilde atabiliyordum. Ancak 3 sezon önce y.oto tüfek aldıktan sonra bir daha pompalı ile ava gitmedim, gitmeyi de düşünmüyorum. Şahsi tecrübem güvenilir bir y.oto av tüfeği ile çok daha keyifli avlar yapılabileceğidir.
Dolayısıyla avlanmak için pompalı av tüfeği almak isteyen arkadaşlara naçizane önerim özellikle ilk tüfekleri ise tercih etmemeleri olacaktır.

Bununla beraber ben pompalı tüfeğimi hala çok seviyorum bana inanılmaz bir güven ve sağlamlık hissi veriyor. Bozulacak çalışmayacak bir aksamı yok. Tabiri caiz ise top gibi tüfek. Ancak dediğim gibi avda kullanmayı tercih etmem.
Saygılar.
  • Fabarm L4S Grey Hunter 66 cm
  • Benelli supernova 61 cm
Ümit DOLU
1980 ANKARA

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 15 Mayıs 2020, 11:52:59 »
Yıllarca ördek ve domuz avlarında farklı namlu boyu farklı marka bir çok pompalı tüfek kullandım. Elimde pompalı tüfek var diye hiç sorun yaşamadım. Otomatik olsaydı şu avı kaçırmazdım demedim. Kaçırdıysam vuramadıysam benim suçumdur. Sadece av değil ben pompalı tüfekle skeet de atıyorum. Bunu ben yapıyorsam herkes yapabilir. Pompalı diye uzak durulan tüfekler bir çok otomatik tüfekten daha iyi çalışır.
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 16 Mayıs 2020, 20:39:38 »
Selamlar,
Pompalı tüfekle pekala av yapılır. Tekli kırma ile bile av yapılır ki yaşı 40 ın üzerinde olan arkadaşlardan eminim zamanında bunu tecrübe etmiş olanlar bir hayli fazladır. Ben de benelli supernova tüfeğim ile yıllarca bıldırcın, üveyik, keklik, tavşan, tahtalı, ördek, domuz vs. bir çok av yapım. Oldukça alışkındım. Mekanizma kurulması belli bir süreden sonra refleks haline geliyor. Nişan hattını bozmadan 3 fişeği çok seri bir şekilde atabiliyordum. Ancak 3 sezon önce y.oto tüfek aldıktan sonra bir daha pompalı ile ava gitmedim, gitmeyi de düşünmüyorum. Şahsi tecrübem güvenilir bir y.oto av tüfeği ile çok daha keyifli avlar yapılabileceğidir.
Dolayısıyla avlanmak için pompalı av tüfeği almak isteyen arkadaşlara naçizane önerim özellikle ilk tüfekleri ise tercih etmemeleri olacaktır.

Bununla beraber ben pompalı tüfeğimi hala çok seviyorum bana inanılmaz bir güven ve sağlamlık hissi veriyor. Bozulacak çalışmayacak bir aksamı yok. Tabiri caiz ise top gibi tüfek. Ancak dediğim gibi avda kullanmayı tercih etmem.
Saygılar.

Ünal bey benelli pompalı gerçekten çok güzel çalışan sağlam bir tüfek arkadaşımda var bir kaç defa atış yaptım atışı çok konforlu güzel ama malesef el kundağı kaba ve çok ağır hafif olsa tadından yenmez, yerli pompalılar sağlamlık olarak kötü değiller iş görür ve hafifler 3 kg civarı bu sebeple tercih edilebilir ben stoeger pompalıdan sonra ağır tüfekten bezdim askı kayışıyla omzuma takıyorum omzum ağrıyor elinde taşıyorum kolum bileklerim ağrıyor, pompalılarda otomatikte olan  gaz odası piston yay olmadığı için nispeten daha hafif, tabi hafif oluncada tepmesi biraz sert oluyo sağlam tutmak gerekiyor

Stoeger p350  fişek yükleme namluya sürme namludaki fişeği alma doldur boşalt
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2020, 07:51:00 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212