SİLAHLAR, MÜHİMMAT, EKİPMAN HAKKINDA HER ŞEY > FİŞEKLER HAKKINDA HER ŞEY

Fişek Anatomilerinin İncelenmesi

(1/363) > >>

Erdem VARDAR:
Değerli avlak üyeleri, uzun zamandan beri yapmayı planladığım fişek inceleme işlemleri için konuyu başlatmak istedim, İtalyan bir avcılık sitesinde gördüm ve o formatta hazırlayıp paylaşmak istedim, burada ki amaç piyasa da ki fişeklerin bileşenlerinin incelenmesi sayısal değerler ile ölçülmesi ve üreticinin belirttiği bileşenlerin kullanılıp kullanılmadığı ve üreticinin sayısal, miktar, boyutsal değerlere göre arasındaki farkları belirtmektir.
Bu sebepten kullandığımız fişeklerin içindeki bileşenlerin ne olduğunu bilmemiz ve orjinal fişek kullanıp kullanmadığımız açısından bizlere fikir verir diye düşünüyorum.
Diğer üyelerinde burada fişek incelemelerini aynı formatta paylaşması ve konuya katkı sağlamaları daha fazla bilgi edinmemizi sağlayacaktır.

Konu içeriği başlıktakinden daha kapsamlı olduğu için başlığı değiştirdim

Erdem VARDAR:
FİOCCHİ TUNDRA 46 GR.

resim yükleme servisi

Kovan: Fiocchinin askeri yeşil kovanı 76 mm., metal yüksekliği 25 mm.
Kapsül: Fiocchi Dfs 616
Barut: Alliant Blue Dot(?) 2.25 gr.
Tapa: Gualandi super G 22 mm.
Saçma: n°4 45,85 gr. (kutuda yazan 46gr) Saçma yapısı kurşun ve kompozit malzeme karışımı
Kapatma şekli: Yıldız
Kapalı yüksekliği: 64 mm.

Erdem VARDAR:
B&P MB LONG RANGE 36 GR.

resim yükleme servisi

Kovan: B&P gordon sistem yeşil renk kovan 70 mm., metal yüksekliği 20 mm.
Kapsül: Fiocchi Dfs 616
Barut: MB*36 1,85 gr.
Tapa: B&P Z2/m  19 mm.
Saçma: n°4 36,19  gr. (kutuda yazan 36 gr.) Saçma yapısı kurşun
Kapalı yüksekliği: 58 mm.

Not: resimde iki farklı ambalaja sahip fişek vardır,yeni ve eski kutulara sahip ambalajlardan alınan fişekler incelenmiştir, eski ambalajdaki barut MB*36,  yeni ambalajdaki barut ise büyük ihtimalle F2 barutu, barut miktarı ise 1,80 gr. geldi.

Erdem VARDAR:
LAMBRO BİTURBO 38 GR.

ücretsiz resim barındırma

Kovan: Nobelsport yeşil renkte kovan 70 mm. metal yüksekliği 22 mm.
Kapsül: NSİ 686
Barut: Tecna 2.10 gr. 
Tapa: B&P Z2/m  18 mm.
Saçma: n°1 38,25  gr. (kutuda yazan 38 gr.) Saçma yapısı kurşun
Kapalı yüksekliği: 58 mm.

not: beni en çok şaşırtan barut mktarı oldu, 2.1 gr. tecna barutu çok ciddi miktar, özellikle 38 gr. bir fişek için, ayrıca üreticisi tapanın NSİ GT21 olduğunu sitesinde yazıyor ancak içinden çıkan tapa B&P Z2M

Sinan TANLIKOLU:
paylaşım için teşekürler

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

There was an error while thanking
Thanking...
Tam sürüme git