Gönderen Konu: Av tüfeği kullanımı  (Okunma sayısı 893 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Av tüfeği kullanımı
« : 25 Ocak 2024, 21:30:07 »
Değerli avcı büyüklerim 2015 yılından bu yana süperpoze av tüfeği  kullanıyorum bu sene heves ettim akdaş marka otomatik tüfek edindim ...
Fakat nedendir bilmiyorum tüfeği kullanmaktan hiçbir zevk almadım dişimi sıkıp birkaç av kullandım önüme çıkan ilk tavşanıda vurdum ...
Poze tüfeğimi elime alınca sanki vucudumun bir parçasıymış gibi geliyor ...
Poze çifte av tüfeği kullanıp otomatiğe geçen avcı arkadaşlar sizde böyle bir problem yaşadınız mı?
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Av tüfeği kullanımı
« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2024, 21:45:04 »
Halis hocam bende yıllardır uzun namlu sabit şok poze kullanıyorum yazın sıcağında  ayak dibinden kalkan bıldırcın da avladım -15 de uzak tavşan ördek te avladım bir yarıotomatık te ben almayı düşünüyorum  büyük ihtimale akdaş hibrit olcak gibi yarı otomatiğin tam olarak neyi memnun etmiyor durduruculuğu pozeye göre zayıf mı geliyor öyle bir his mi oluşuyor inşallah aynı duruma bende düşmem
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2024, 23:14:55 »
Halis hocam bende yıllardır uzun namlu sabit şok poze kullanıyorum yazın sıcağında  ayak dibinden kalkan bıldırcın da avladım -15 de uzak tavşan ördek te avladım bir yarıotomatık te ben almayı düşünüyorum  büyük ihtimale akdaş hibrit olcak gibi yarı otomatiğin tam olarak neyi memnun etmiyor durduruculuğu pozeye göre zayıf mı geliyor öyle bir his mi oluşuyor inşallah aynı duruma bende düşmem
üstadım çok iyi düşünmenizi isterim aldığım tüfek  akdaş ah 212 tüfeğin av performansını ölçebilecek kadar bile tahammül edemedim benim sıkıntım kullanım detayları
mesela   pozede emninet kapalı geziyorum otomatikte yapamadım
  tüfeği genelde tam ortadan tutuyorum elim her an için kurma koluna değiyor döner başlık çok az bile geride kalsa tüfek patlamıyor ...

• huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2024, 01:08:23 »
Halis bey,ben 2006 yılında yarı otomatik stoegeri satıp bir sezon tüfeksiz kalmıştım,sonra bir bayi ile anlaşıp ekonomik durumumdan da dolayı çift tetik huğlu 104 â almak zorunda kalmıştım.tüfeğin saçması,avı çok düzgündü ancak çift tetik oluşuna bir türlü alışamadım.ilk fırsatta çift tetik arayan bir abimize sattım,kendisi halen faal şekilde kullanıyor.ben kol ve vücut ölçülerime uyan Phenoma ile tanıştım.o gündür bu gündür Phenoma sız yapamıyorum.hatta üstüne birde vursan ve ata edindim,ata yazlık Phenoma kışlık tüfeğimdir,ikisininde dipçik ölçüleri aynıdır,vursanın dipçiği uymuyor ve soğudum o tüfekten,kuyruk yayından dolayı dipçik açısıda veremiyorum ve vursan ile hep alt atıyorum.özet olarak tüfeğinizle bütünleşmeniz lazım.6 sene öncede Akdaş ak 212 yi sattım,alan arkadaş öyle beğendiki sarsılmaz tüfeklerini sattı.tavsiyem pozeyi elinize almayın ve otomatiğe odaklanın.iki arabayı aynı anda süremezsiniz.bu kuraldır
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Halis UZEL

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2024, 09:33:11 »
.tavsiyem pozeyi elinize almayın ve otomatiğe odaklanın.iki arabayı aynı anda süremezsiniz.bu kuraldır
Ahmet bey tavsiyeniz için teşekkür ediyorum ama yarı oto tüfeğim  çocuklarımın avcı  olma ihtimali düşünülerek kanepenin altındaki yerini aldı …
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 26 Ocak 2024, 10:57:51 »
Selamlar halis hocam   ekip olarak hepmizde otsmatik, süper poze ve çifte mevcut ama bizimde en keyif aldığımız tüfek süper pozelerdir  ki bu benğm için hiç bir zaman değişmeyecek 11 yaşından beri ava giderim çifte ile başalyıp süper poze,otamatik  ile devam eden yüne otamatik ve süper poze ile devam ediyorum    ova avlarında otamatik genelfe dağ avlarında poze ile gidiyorum en çokda dağ avları ve üveyik avı yapıyorum poze ile çokta keyifli avlar oluyor 

Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

The following users thanked this post: Halis UZEL

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 26 Ocak 2024, 11:48:59 »
Selamlar halis hocam   ekip olarak hepmizde otsmatik, süper poze ve çifte mevcut ama bizimde en keyif aldığımız tüfek süper pozelerdir  ki bu benğm için hiç bir zaman değişmeyecek 11 yaşından beri ava giderim çifte ile başalyıp süper poze,otamatik  ile devam eden yüne otamatik ve süper poze ile devam ediyorum    ova avlarında otamatik genelfe dağ avlarında poze ile gidiyorum en çokda dağ avları ve üveyik avı yapıyorum poze ile çokta keyifli avlar oluyor 

Özgür abi merhaba ..tüfekle ilgili kullanamayacağıma dair olumsuz düşüncelere kapılınca  aklıma hep sen geliyordun . Adam benim kullandığım fişek çeşidinden daha fazla tüfek çeşidi kullandı yinede avını yapıyor  …..
Bu olayda galiba benim alışkanlıklarımı değiştirememe gibi huyum baskın geliyor
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 26 Ocak 2024, 21:55:27 »
Ben 16 avrupa çifte ile ava başladım peşinden magic aldım pompalım da var süper poze de çok kullandım 12 çiftem de var çift tetik, tek tetik, pompalı, otomatik hepsini ara ara kullanıyorum ve zevk alıyorum hepsinin yeri ayrı genelde çulluk avcısıyım otomatik te 5 şok kullanıyorum 3 e alsam kuşu vuramam çifteler ful şok aynı kuşu çiftelerimle vuruyorum tüfeğin insana uyması da öyle birşey onu anladım ama tabi şuan hayalim 61 namlu bir poze
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

The following users thanked this post: Halis UZEL

Çevrimdışı Ahmet HOŞGÜN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2024, 13:54:50 »
 otomatik te 5 şok kullanıyorum 3 e alsam kuşu vuramam çifteler ful şok aynı kuşu çiftelerimle vuruyorum  ;D ;D ;D nasıl oluyor
  • frankı Otm.
  • Yıldız Alt Üst
Ahmet HOŞGÜN
1966-SİNOP/ANKARA

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 29 Ocak 2024, 12:48:11 »
otomatik te 5 şok kullanıyorum 3 e alsam kuşu vuramam çifteler ful şok aynı kuşu çiftelerimle vuruyorum  ;D ;D ;D nasıl oluyor
Elime daha çok yatıyor bana daha uyum sağlıyor
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa