Gönderen Konu: DEVLET AVLAĞI MESELESİNE NASIL BAKMAK LAZIM ?  (Okunma sayısı 2596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet YÖNDEM

• *
DEVLET AVLAĞI MESELESİNE NASIL BAKMAK LAZIM ?
« : 23 Mart 2013, 00:42:34 »
1- Arkadaşlar bölgemizin devlet avlağı ya da genel avlak ilan edilmesi söz konusu. Bizimse kafamız karışık. Meseleyi iki açıdan düşünebiliriz.
- Devlet avlağı yapılırsa;  kontrollü avcılık yapılacağı içn , kaçak ve usulsüz avcıık engelleneceği için Yaban hayatı ve avcılık daha gelişebilir.
- Devlet avlağı yapılırsa , tüm köylünün ormana girimesi için avcılık belgesi alması ve her yıl vergi yüküyle karşılaşması söz konusu. Belge alanların bile zaman zaman pişman olup iptal ettirdiği bir ortamda bu bölgedeki bir çok köyün ahalisi kaçak konuma düşecek . zıtlaşma ,ve inatlaşmadan dolayı da insanlar av hayvanlarına daha da çok zarar verecek. bu da ihtimal dahilinde.
Bunlar aklımıza gelenler. bunun dışında meseleye daha farklı bakılabilir, daha iyi veya daha kötü olur diyen varsa herkesin görüşlerini merak ediyorum.

2- Bir de Devlet avlağı ilan edilen yerlerde avlanmak için günlük izin belgesi gerekiyor sanırım. yıllık avlanma vergisi dışında ek bir ücret talep ediliyormu bu izin belgesi için.

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,160897.0.html
Ahmet YÖNDEM 0505 733 2636 1978 DÜZCE
İyi bilin ki , kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur.  (Rad 28)

Çevrimdışı Ahmet YÖNDEM

• *
Ynt: DEVLET AVLAĞI MESELESİNE NASIL BAKMAK LAZIM ?
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2013, 21:40:23 »
fikri olan yok mu arkadaşlar.
yoksa konuyu açmak için daha uygun bi bölüm mü var ?

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2013, 23:01:31 »
 O0 O0 bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım . genel avlak ve devlet avlağı tabiri anladığım kadarıyla aynı şeyi ifade ediyor .. genel avlaklarla , ÖZEL AVLAKLARI birbirinden ayıralım . genel avlaklarda , avcılık belgesi , ruhsatlı tüfeği , ve avcılık pulu olan herkes av günlerinde avlanabilir .. bu avlaklar , avcıların yoğun olarak bulunduğu alanlar olduğundan , daha çok denetim olur , ve bu gayette normaldir .. bu günler dışında avlanmak isteyenler , bağlı bulundukları şubeden,  özel izin alarak  ve herhangi bir ek ücret ödemeden av yapabilirler .. ava kapalı ve yasak  olan  bölgeler bu kapsam dışında . yasaksa yasaktır .. avcıların yoğun olarak bulunduğu avlaklarda bile , yeterince denetim yapılmıyor ,  akşamdan sabaha gümbür gümbür  fenerle , teyiple tüfekle av yapılırken bile denetim yapılmıyorda ; ormanı nasıl denetleyecek bu kurum ve kuruluşlar .. kanunen yasak olanlar , bir çok avcı kardeşimiz tarafından maalesefki son noktasına kadar deliniyor . devlet avlağı veya genel avlak olması , eğerki kaçak avlanacaksanız ve kafaya koymuşsanız pek birşey ifade etmez .. bize düşen kanunlar ve vicdan çevçeresinde avlanmak .. ormanlık alandada pek denetim olacağı kanısında değilim .. düz alanları denetleyemeyen görevli ve memurların ne işi olur ormanlık ve dağlık bölgede ...  O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2013, 23:50:32 »
Ahmet bey genel avlak devlet avlağı işlerinin sonunda ne olacağını kimse kesin olarak bilmiyor :( ancak talep çok olan bir bölge olursa ileride muhtemelen paralı avlak yani özel avlak olacaktır :(
bu işlerin ucu açık ve niyeti belli değildir çünkü avcılara bu konuda tam olarak danışılmamış ve net açıklamalar yapılmamıştır :(
benim bildiğim özetle bunlardır dilerim yardımcı olur
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 03 Nisan 2013, 11:24:29 »
Merhaba Ahmet Bey.
Konuya ilginizi kutluyorum ancak,
Bölgenizde devlet avlağı ilan edilme durumu var demişsiniz, böyle bir çalışma varsa yapacak bir şey yok şu durumda.
Bu çalışmayı durduracak siyasi yaptırıma ulaşabiliyorsanız eğer hiç beklemeyin durdurun.
Daha önce belgeli avcının avlağı olan bir bölge, devlet avlağı ilan edilir.....
Biz belgeli avcılara -eğer  erken davranabilirsek- sezonda en fazla beş gün av izni veriliyorken,
Yeterli denetim yapılmadığından, hatta hiç denetim yapılmadığından, buralar belgesiz avcıların yatağı oluyor.
Milli parklar buraya kafasına göre bir limit belirler, atıyorum burda 1500 keklik avlatacağım der. Bu keklik sayısını kişi başı 2 keklikten 5 gün, 2*5 =10   
1500/10: 150 kişiye avlanma izni verir sezonda. sonra kapatır........ Aslında çok derin konular ve çok yanlış uygulamalar var ama yazmakla bitmez. Yazı dizisi olur :)
Siz engelleyebiliyorsanız engelleyin.....
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Ahmet YÖNDEM

• *
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2013, 16:03:56 »
yakın köylerde benden başka " devlet avlağı ilan edilecekmiş ne oluyor ,faydası ne zararı ne diyen yok" nerdeyse.
Avlağa komşu köylerden "İstemezük" şeklinde imza toplayıp bakanlığa uluaştkırsak faydası olur mu ?