Gönderen Konu: Uzak mesafe atışında etkili fişek?  (Okunma sayısı 51585 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Uzak mesafe atışında etkili fişek?
« : 14 Eylül 2013, 14:34:30 »
 Selamlar, huğlu 76 namlu sabit üst namu full şoklu alt namlu yarım şoklu tüfekte 50-60 metreye gurupmanı fazla dağıtmadan ve etkili atış yapmak istiyorum, uzak atışlarda hangi fişeği önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

Buda benim cephanelik  :P
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 14:41:27 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Ahmet YILDIRIM 17

• Müdavim Üyemiz
  • çanakkale
Ynt: Uzak mesafe atışında etkili fişek?
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2013, 18:40:47 »
Yavaşcaların f1 traplarıni denemeni tavsiye ederim tahmin edemicen mesafeldrden güzel atışlar yaptım

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2013, 19:12:49 »
aynı marka aynı namlu olupta aynı fişeği sevmeyen tüfekler bile varken fişek tavsiyesi zor ama.üveyik içinse mirage 8 no,30.5gr lite game power tapa..bior tapa olmasın ama.power olucak sal gitsin arkasından.birde 28gr saga power tapa. no 8,9 farketmez..ikiside çok harika fişekler..çok uzak mesafelerden kuşu cansız düşürüyor kanatmıyorda.benim stoeger bu fişekleri çok seviyor..stoegercilere duyurulur..birde rc2 28gr 7.5 - 8 no trap fişekleri..koyu mavi renkte olan.compenetion line gibi bişi yazıyor üzerinde..bunları buldumu coşuyor tüfek.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 19:15:52 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2013, 19:52:11 »
 Hocam ben genelde tavşana atıyorum 3-4 numara fişek olarak, 5 numarada gidiyoda 6 ve yukarısı mesafe 40metreyi açınca etkisini yitiriyo. Yakın vuruşlarda mirage, rc sıpe, b&p markalarından çok memnun kaldım gerçi uzun namlu full şok tüfekle yakından hangi sıkıyla atsanız hayvanı bırakır  :)  yederki avı iyi merkezleyip tetiği çekin. Ama uzak atışları hiç denemedim 40-50 metreyi aştımı av bırakıyorum. Yaralı kaçırmak istemiyorum ama iyi bir fişek bulursam 60-65 metreye kadar atıcam.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 19:53:12 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2013, 20:18:31 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 16:19:26 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2013, 20:25:59 »
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2013, 20:34:14 »
60 - 65 metre hayalden öte gitmez . en etkili atış mesafesi , azami  ,  fişeğin durumuna göre 30 35 metredir .  gerisi sizin hayal gücünüze bağlı . .  soğuk havalarda gramajı ve saçmayı  yükseltmek  mantıklı gibi görünsede , patternde çok büyük boşkuklar  oluşmasına sebep olur , ve bundan gerisi şanstır . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2013, 20:52:26 »
Hocam ben genelde tavşana atıyorum 3-4 numara fişek olarak, 5 numarada gidiyoda 6 ve yukarısı mesafe 40metreyi açınca etkisini yitiriyo. Yakın vuruşlarda mirage, rc sıpe, b&p markalarından çok memnun kaldım gerçi uzun namlu full şok tüfekle yakından hangi sıkıyla atsanız hayvanı bırakır  :)  yederki avı iyi merkezleyip tetiği çekin. Ama uzak atışları hiç denemedim 40-50 metreyi aştımı av bırakıyorum. Yaralı kaçırmak istemiyorum ama iyi bir fişek bulursam 60-65 metreye kadar atıcam.

Serkan Yusuf Dostumuzun dediği gibi 35,40 metreden sonrası biraz şans..azami 40 metre..oda cansız düşermi bilemem..öyle bir fişek varmı oda meçhul.varsada toplu gitmez..grupmanı illaki bozar çok dağıtır.Amerikalılar bile ördek kaza en uzak aşağı yukarı 25 metre mesafeden atıyorlar..magnum fişek attıkları halde..var sen düşün gerisini...ha vurulur mu 50 metrelerden..vurulur ama 5,6 yılda 10 yılda bir bilemedin 2kere denk geliyor böyle enstanteneler..kendi atışlarımdan biliyorum.

bu arada bende benim cephaneleri bi çıkarıp resmini koysam iyi olucak epey kullandım sezon öncesi keyfe keder atışlarda ama sağlam mühimmat duruyor daha  :D
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 20:58:00 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2013, 22:19:05 »
özkursanın extra hızlı tabir edilen bir tek kurşununu kullandım gayet iyiydi.
1978-İZNİK

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 14 Eylül 2013, 22:34:30 »
Rc s4 tavsiyem

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

The following users thanked this post: Gökmen TAŞAR

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2013, 23:19:39 »

bu videodaki gibi hindi şoku lazım 40 50 gramlık fişek lazım o şekilde vurulur anca
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2013, 23:22:41 »
RC S4 ile ARMUSA fişeklerini tavsiye edebilirim.Ancak 65 metre gibi mesafeler çok fazladır.40 metrenin uzağına atmamak gerek.Şu da bir gerçek ki , uzun menzilli fişekler de tüfekten tüfeğe farklılık gösterir.Bir çok markanın böyle fişekleri var, çoğu 36 gr fişekler.Bu ağır gramajlı fişekler ise dar şoklarda maalesef saçmayı fazla dağıtabiliyor.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #12 : 14 Eylül 2013, 23:36:01 »
Hanefi dayı zuber 5 no kullanır.))

Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 14 Eylül 2013, 23:40:42 »
 Öncelikle yorum yapan herkese teşekkürler, gerçekçi tecrübelere dayalı yorumlar faydalı oldu. Aslında bol sallıyan avcılar kafamı karıştırdı. Ben 76 namlu ile 70 metreden tavşanı aldım hatta 150 metreden tavşanın tozunu attım diye bilinçsizce sallıyanlar duydum tabi benim mantığım almadı ama dedim 67cm namlu 2 numara sabit şokla 45 metreden tavşanı yatırdığım oldu 76cm full şok namludada iyi bir fişek bulursam kendi öldürücü mesafemi 55-60 metreye uzatabilirim. Tabi bunu hayvan üzerinde denemeden önce foruma konu açmakta faydagördüm çünkü uzak mesafeye kadar soğuyan ve hızı kesilen saçma hayvana isabetetse bile yerinde bırakmıyacağı gibi acı çekerek kaçtığı yerde ölmesine sebepolabilir.
 Sanırım arkadaşların tavsiyeettiği fişek markalarından alıp 45 metrede teneke üzerinde delicilik etkisine bakıp 45-50 metrede atış yapmam nekadar sağlıklı ona kararvermem gerekiyo.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 14 Eylül 2013, 23:44:56 »
Hanefi dayı zuber 5 no kullanır.))

Buarada Hanefi dayı gerçekten sağlam atıcıymış. Yanılmıyosam elinde 76namlu poze var ve uzun namluda o hızda kaçan bir hayvana atış yapıp tutturmak başarıdır çünkü uzun namlu çabuk hedefe oturmaz ama oturdumuda sonuç ortada  ;D.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 23:46:30 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 15 Eylül 2013, 00:00:22 »
Hanefi Dayı hakkaten konuşturmuş Tüfeği..Üstad..tebrikler kendisine.

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 15 Eylül 2013, 00:08:00 »
 Aynı pozisyonda otomatikle tavşana 4 tane atıp düşüremiyen avcılarda gördüm  :D Bide bu tip başarılı atışlardı ben uzun yıllar aynı tüfeği kullanmaya bağlıyorum. Şimdi yerli silah sanayimiz rekabet içinde sürekli yeni modeller çıkartıyo ve fiyatlarıda mümkünolduğunca makul tutuyolar, reklama önemveriyolar. Yani kısacası insana sık tüfek aldırabiliyolar buda tüfek atıcı adaptasyonunu olumsuz etkiliyo. Tabi hiç tüfek almıyalım demiyorum sonuçta yerli silah sanayimizin gelişmesi güzel bişey fakat gereksiz ihtiyaç fazlası sadece heves için almamak lazım düşüncesindeyim.
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2013, 00:09:42 Gönderen: Serkan GÜNGÖR »
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 15 Eylül 2013, 00:34:40 »
tavşan için düşünüyorsan uzak mesafe fişeği 34gr RC2   4 veya 5 numara..tek geçerim ördekte özellikle..ama tavşanıda paket yapmadan bırakmaz tahminim.Sene 2002 yanılmıyorsam ... bir kaç kaz sürüsü dolaşıyor ovada.huğlu 103D 71 namlu pozeyide alalı 2 yıl falan olmuştu 2000de aldım kaz ördek avına gitmedim daha o tüfekle hiç..çıktım ovaya yanımdada 5,6 tane fişeğim var hepside RC2 34 GR 5 NO..50 - 60 metre mesafe..kar yeni kalktı ama kalın buz her yer..bazı yerler çamurlu..2 tane kaz kabak gibi duruo ovada..yanaşmak çok zor..o çamurda buzda 2 arkadaş sürüne sürüne gittik kazlara en yakın  mesafeye kadar..bi tane duvar var tarla sınırı..taş duvar.en yakın yerde orası kazlara..mesafede dediğim gibi..tüfekleri duvarın üstüne koyduk destekli atıcaz..3e kadar saydık 3 deyince ateşledik.alt namluyla attım 1 - 2 fix şok benim tüfek..yani 2 şokla.kaz yan duruyordu tetiği çekmemle diğer tarafa devrilmesi bir oldu..öteki arkadaş otomatikle attı full şok takılı kaz kalktı gitti baya bi gitti bıraktı kendini yere..aldık kuşları..o gün bugün bu fişek su kuşu avlarımda vazgeçilmezimdir..geçen yılda aynı tüfek ve tahmini aynı mesafelerden 34gr rc 4 no saçmayla ufak ördek düşürdüm.76 pozeyle de fena gitmez hani.dene derim.

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 15 Eylül 2013, 01:24:05 »
tavşan için düşünüyorsan uzak mesafe fişeği 34gr RC2   4 veya 5 numara..tek geçerim ördekte özellikle..ama tavşanıda paket yapmadan bırakmaz tahminim.Sene 2002 yanılmıyorsam ... bir kaç kaz sürüsü dolaşıyor ovada.huğlu 103D 71 namlu pozeyide alalı 2 yıl falan olmuştu 2000de aldım kaz ördek avına gitmedim daha o tüfekle hiç..çıktım ovaya yanımdada 5,6 tane fişeğim var hepside RC2 34 GR 5 NO..50 - 60 metre mesafe..kar yeni kalktı ama kalın buz her yer..bazı yerler çamurlu..2 tane kaz kabak gibi duruo ovada..yanaşmak çok zor..o çamurda buzda 2 arkadaş sürüne sürüne gittik kazlara en yakın  mesafeye kadar..bi tane duvar var tarla sınırı..taş duvar.en yakın yerde orası kazlara..mesafede dediğim gibi..tüfekleri duvarın üstüne koyduk destekli atıcaz..3e kadar saydık 3 deyince ateşledik.alt namluyla attım 1 - 2 fix şok benim tüfek..yani 2 şokla.kaz yan duruyordu tetiği çekmemle diğer tarafa devrilmesi bir oldu..öteki arkadaş otomatikle attı full şok takılı kaz kalktı gitti baya bi gitti bıraktı kendini yere..aldık kuşları..o gün bugün bu fişek su kuşu avlarımda vazgeçilmezimdir..geçen yılda aynı tüfek ve tahmini aynı mesafelerden 34gr rc 4 no saçmayla ufak ördek düşürdüm.76 pozeyle de fena gitmez hani.dene derim.
Şimdiyekadar elden çıkartıklarımıda sayarsak baya bi huğlu tüfek sahibi oldum. Benim tecrübelerim huğlu RC fişeği seviyo. Geçenlerde yaptığım 35 metre gurupman denemelerimde en iyi sonucuda rc den aldım. Av üzerindeki etkisine gelirsek 35-40 metrelerde öldürücü fakat yakın mesade atışlarında hayvan vurulduğunu anlamıyo. Tahminim saçmalar sert geliyo fitil yapmak yerine delip geçiyo hayvan vurulduğunu anlamıyo. Yakın mesafede b&p ve mirağeden iyi sonuç aldım mirağenin yumuşak saçması var hemen fitil yapıyo. Sanırım full şoklu göze 34gr rc2 yarım şoklu gözede mirage 32g koyarsam yakın ve uzak atışına göre atış yapabileceğim ideal ayarı bulurum.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 15 Eylül 2013, 07:35:55 »
Şimdiyekadar elden çıkartıklarımıda sayarsak baya bi huğlu tüfek sahibi oldum. Benim tecrübelerim huğlu RC fişeği seviyo. Geçenlerde yaptığım 35 metre gurupman denemelerimde en iyi sonucuda rc den aldım. Av üzerindeki etkisine gelirsek 35-40 metrelerde öldürücü fakat yakın mesade atışlarında hayvan vurulduğunu anlamıyo. Tahminim saçmalar sert geliyo fitil yapmak yerine delip geçiyo hayvan vurulduğunu anlamıyo. Yakın mesafede b&p ve mirağeden iyi sonuç aldım mirağenin yumuşak saçması var hemen fitil yapıyo. Sanırım full şoklu göze 34gr rc2 yarım şoklu gözede mirage 32g koyarsam yakın ve uzak atışına göre atış yapabileceğim ideal ayarı bulurum.

çok doğru tespit..34gr rc2 yakın mesafede deliyor..kuş uzak düşüyor düşsede bulunmuyor..geçen kış 2 ördeği bulamadım suda..sabah geçidinde burnunun dibinde bitiyor ördek uzaktan görüp hazırlanamıyorsun zaten tüfeği yüzüne alana kadar tependen geçmekte oluyor...sağlam fişek diye 34gr rc attım düştü ama yok..daha sonra biride uzak düştü.sazlıkta bulmak imkansız gibi bişey.ama kuş uzaktayken atarsan iyi indiriyor..yakın mesafelerde mirage çok iyi.

Çevrimdışı Serkan ÇAKAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 15 Eylül 2013, 12:17:13 »
rc sipe....
serkan çakar 1979 MERZİFON / AMASYA
05423436587

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 15 Eylül 2013, 13:05:36 »
 Poze ve çiftelerin en büyük avantajlarından biride iki namluyada av durumuna göre o anda kararvermek için iki farklı türde fişek koyulabiliyo. Benim bazen bir göze domuz sıkısı diğer göze saçma koyduğum bile oluyo bölgeye göre. İnanırmısınız bilmem ben bikeresinde Rc fişekle 15 metre önümde sabit olarak duran tavşanı vurdum hayvan kalkıp nasıl kaçtı görmeniz lazımdı. Ama 45 metreden rc sıpe ile olduğu yerde kalan tavşanda oldu. Rc uzak atış istiyo özellikle çifte ve pozeler otomatiklere göre daha tazikli saçma çıkarttıkları için.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• *
« Yanıtla #22 : 15 Eylül 2013, 16:14:40 »
Serkan Yusuf Dostumuzun dediği gibi 35,40 metreden sonrası biraz şans..azami 40 metre..oda cansız düşermi bilemem..öyle bir fişek varmı oda meçhul.varsada toplu gitmez..grupmanı illaki bozar çok dağıtır.Amerikalılar bile ördek kaza en uzak aşağı yukarı 25 metre mesafeden atıyorlar..magnum fişek attıkları halde..var sen düşün gerisini...ha vurulur mu 50 metrelerden..vurulur ama 5,6 yılda 10 yılda bir bilemedin 2kere denk geliyor böyle enstanteneler..kendi atışlarımdan biliyorum.

bu arada bende benim cephaneleri bi çıkarıp resmini koysam iyi olucak epey kullandım sezon öncesi keyfe keder atışlarda ama sağlam mühimmat duruyor daha  :D
Şahin Abim ve Yusuf Abim çok güzel yorum yapmışlar. Anladıkları belli tüfekten fişekten. Bence de dedikleri aynen doğrudur. Bu işten anlayan herkesten ,bütün ustalardan da aynı yorumu duydum. Hepimize mutlaka denk gelir uzak vuruşlar ama 35 metreden sonra daha çok yaralı gönderiyoruz. Yazık oluyor. Bu tür arayışlara gerek yok diye düşünüyorum. Şahsen ben kuş avlarında 40 metreden sonra atmıyorum yazdığım sebepten. Bir tek tavşanda kar olduğu zaman uzak olsa da atıyorum. Takibi yapılabiliyor çünkü izden. Bu tür uzak atışlarda da en iyi verimi RC fişekten aldım. Özellikle soğuk havada RC S4 çok iyi uzak mesafede. Benim uzak dediğimde 45 -50 metre arası. Bundan sonrası tamamen ne kadar iyi nişan alırsan al şanstır zaten bana göre. Vurulmaz mı vurulur ama yukarda ustaların belirttiği gibi nadiren olur bu. Rasgele..
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2013, 16:17:49 Gönderen: Akif ARSLAN »
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Serkan GÜNGÖR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 15 Eylül 2013, 17:54:02 »
 Sanırım herkesin görüşü aynı. Etkili atış mesafesi 45 metreden sonra hayvanın kalma yüzdesi baya düşüyo. Aslında bu konuda ipin ucunu kaçıran genelde sallamayı seven avcı ve av bayisi gurubu. Mesela fişek almaya gidiyorum av bayisi ben bu fişekten geçen birine sattım geldi 5 kutu daha aldı 80 metreden ördeği çaput etmiş içinden 15 tane saçma çıkmış gibi palavralar.

Ama bizim buralarda gece avına 36gr 1 numara saçmayla çıkan avcılar biliyorum. 80-100 metreye kadar projektör yada kafa lambasının parlattığı her göze atış yapıyolar. Gurupman çok dağalıyo ama bir tane bile tutsa 1 numara saçma hayvanı bırakmaya yeter diyolar. Tabi benim bahsettiğim avcılıktan ziyade katliamcılık nesil tüketmek oluyo. o şekilde vurulmuş bir tavşanıda yüzülmüşken görmüştüm. Sadece koltukaltından bir tane saçma girmiş ama saçma deliğinin çevresinin eti 7-8cm çapında kapkara yapmış kan toplamış ve deformasyona uğramış. Bildiğiniz oymuş yani hayvanı.
Serkan GÜNGÖR
1984 İZMİR

Çevrimdışı Ercan KOÇ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 10 Kasım 2015, 14:10:45 »
Büyük adımlarla 70 adıma şise diktim test için. Fişek rc gaccia 34 gram 3 numara şok 5di başka şok yoktu o anlık ...
3 atış yaptım vurmadı, saçmaların hedefin altına doğru vurduğunu farkettim 50-70 cm hedefin üstüne atış yaptım vurdum fakat şise de kırılma olmadı. Hızlı ve kaliteli bir fişekle etkili menzilin Max 60 metre oldugunu düşünüyorum. O mesafeden sonrası çok zor ve mucizelere kalmış bişey bana göre
1986 ORDU