Gönderen Konu: Kendi Saçmamı Kendim Dökebilirmiyim ???  (Okunma sayısı 34323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Kendi Saçmamı Kendim Dökebilirmiyim ???
« Yanıtla #75 : 18 Ekim 2015, 21:08:45 »
sukru bey haftaya arsenik bulup deneyecem o kadar yorulduk eksik kalmasin :) :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #76 : 18 Ekim 2015, 21:21:14 »
sukru bey haftaya arsenik bulup deneyecem o kadar yorulduk eksik kalmasin :) :)
arsenikden uzak durun  :o
inanılmaz zehirli bir maddedir.
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #77 : 18 Ekim 2015, 21:47:41 »
evet haklisiniz periyodik cetvelde bizmutla antimon arasinda ikisinin ozelliklerini gosterirmis antimon da olur yani ama o maddeye bakmadim daha cunku daha iyisini buldum kalay kullanabiliriz sanirim :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #78 : 18 Ekim 2015, 22:03:00 »
:D Nefis çiviler. Burada ortaya çıkan bir şey var: Suyu (sıvıyı) yukarı yaklaştırınca daha düzgün olmaya başlıyorlar. Ben olsam yumuşatıcı veya başka ne kullanılıyorsa onu da yine eksik etmezdim. Alttaki sıvı (su) ılık olsa saçma aniden soğumaz ve dibe inene kadar küreselleşmeye devam eder bence. İşin aslı su veya hangi "sıvı" olursa olsun, damlatıldığında "minimum enerji" prensibine göre küresel şekil almaya çalışır. Sizinkiler küre olmaya uygun şartlara ulaşamamışlar. Daha damlarken kenarlara takılıp uzadıkları, sündükleri ve bir yandan da hızla soğudukları için küreselleşemeden donmuşlar(öyle değil mi).

Ben bu kadar eksik malzemeye rağmen hala ümitliyim ve daha bile arttı aslında. Daha minik delikler olsa, kovadaki sıvıyı deliklerin "dibine", mesela 1 cm den bile daha yakına konulsa; içinde o yumuşatıcı veya uygun yağ da olsa bundan iyi olurdu. Ben bu eksiklerle bu kadarını bile beklemezdim.

Şayet bir de rampaya akıtılsa, rampadan yuvarlanırken belki yuvarlaklaşmaya yardımı olurdu.

Detaylar var demiştim. Bunlardan biri de deliklerin önündeki erimiş kurşun miktarının sabit tutulmaya çalışılmasıymış. Tabi aynı zamanda o erimiş kurşunun sıcaklığı da çok değişmemeli. Tekrar edeyim; küçük saçmalar daha kolay yuvarlak oluyorlarmış. 0,5 mm-0,6 mm gibi deliklerden bahsediyorum.

Muhsin Bey kardeşim o Arap güzel sonuç alıyorsa yaptıklarını bir görsek; fotoğraf neyin yok mu?
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2015, 22:09:02 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #79 : 18 Ekim 2015, 22:05:27 »
Evet arseniğe bulaşmayın. Bu basit düzenlerde Arsenik kullandığını yazan hiç kimseye rastlamadım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #80 : 19 Ekim 2015, 00:10:11 »
rampayıda denedim ama olmadı :D
ama denemelere devam edicem
aklımda 3-5 şeydaha var  ;D
benim gözlemlediklerim şöyle
yüksek mesafede kurşun damlası hızlanıyo
buda suya hızlı çarpmasına neden oluyo
rampa kurşunu yavaşlatıyo
ancak rampa kaygan olmalı yoksa damla yuvarlanmıyo
birde kurşunun yogun sıcaklıkda olması şart akışkanlığı az olursa damlalar çok muazzam damlamıyor
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #81 : 19 Ekim 2015, 00:11:14 »
volkan bey dediklerinizin cogu dogru yalniz ana problem degiller bence..arapla iletisim kurmaya calistim da mesajlarim gorulmedi..ben bu kalayi deneyecem aklima yatti %2 oraninda kursunla eriyik hale geldikten sonra akiskanligini azaltirsa kuyruk olusmaz cunku kursun akiskanliktan dolayi kuyruk birakiyor delik onemli tabi ama dedigim gibi ana etken degil yada lehim katarsak kursuna cokta guzel yumusak sacma elde ederiz...aklima alasimlar geldi eski insanlar demirin paslanmasindan esnekliginden sikayet etti krom nikelle karistirip islerine gelen celigi uretti bizde saf kursunun akiskanligini azaltmak icin farkli alasimlar denemeliyiz bana mantikli geldi yine bir heves olustu halbuki civilerden sonra bulasmam demistim  :D
1992 HATAY

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #82 : 19 Ekim 2015, 00:14:26 »
antimon maddesi genelde kurşunların içinde mevcut
çünkü aldığımız kurşunların çoğu hurda akülerden elde ediliyo
akü için hazırlanan tüm kurşunlara antimon %2-3 oranında ekleniyo
kullandığım kurşunda %3 antimon varmış
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #83 : 19 Ekim 2015, 00:26:23 »
o zaman damlayi yogunlastirmak icin ne yapabiliriz ki kisik ateste mi yapsak kovada ki suyu da caydanliktan mi doksek anlamadim ki sanki atomu parcaliyoruz bi gulle dokemedik elalem kendine gyrcopter yapip ucuyor yav :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #84 : 19 Ekim 2015, 00:36:32 »
arapla yazisiyorum fotolari atiyor :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #85 : 19 Ekim 2015, 01:40:25 »

1992 HATAY

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #86 : 19 Ekim 2015, 01:50:05 »
su kullaniyor soguk olmasi ve atesinde mavi olmasi gerek dedi araba akusunden bahsetti ve telefon kablosu ama ne demek istedi anlamadim iletisimde problem var tel nosunu istedim vermedi ben verdim aramadi...ozkursan fisek kullaniyorlar irakta cok kaliteli oldugunu soyledi 15 $ para veriyorlar paketine katlanamamis sacma dokmenin yolunu bulmus burda ozkursan 6$ deyince inanmadi bana  :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #87 : 19 Ekim 2015, 02:05:41 »
Şükrü bey selamlar;

Ben bayağı uğraştım ama tam yuvarlak elde edilemiyor. Sonra anladım ki içine başka bir madde daha katıyorlarmış tam ismi şuan aklıma gelmedi %1 yada %10 oranında katılması gerekiyor bu hem kurşunu sertleştiriyor hem de suya düştüğünde işte o tam yuvarlak olmasını sağlayan madde. Ben o zaman araştırdım bulamamıştım. Birde suyun içine katılan bir yağ var su üstünde kalan o da iş yapıyormuş. Aslında yapardım ama işlerim çok yoğun uğraşamadım.
Ek bilgi daha vereyim shotmaker adı altında satılan aparatlar var yurtdışında onuda bir araştırın derim. Olayın püf noktası 0.06 mm ile delik açılması.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=826561900708852&id=164713170227065
bu linkteki adamla gorustum..
1992 HATAY

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #88 : 19 Ekim 2015, 12:56:29 »
şükrü abicim bu video da bayağı detaylı anlatmış arkadaş çevirebilirseniz faydası olabilir daha önce sormuştum sıvı su mu diye bu arkadaş değişik bir sıvı kullanıyor.

• ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #89 : 19 Ekim 2015, 21:56:41 »
volkan bey dediklerinizin cogu dogru yalniz ana problem degiller bence..arapla iletisim kurmaya calistim da mesajlarim gorulmedi..ben bu kalayi deneyecem aklima yatti %2 oraninda kursunla eriyik hale geldikten sonra akiskanligini azaltirsa kuyruk olusmaz cunku kursun akiskanliktan dolayi kuyruk birakiyor delik onemli tabi ama dedigim gibi ana etken degil yada lehim katarsak kursuna cokta guzel yumusak sacma elde ederiz...aklima alasimlar geldi eski insanlar demirin paslanmasindan esnekliginden sikayet etti krom nikelle karistirip islerine gelen celigi uretti bizde saf kursunun akiskanligini azaltmak icin farkli alasimlar denemeliyiz bana mantikli geldi yine bir heves olustu halbuki civilerden sonra bulasmam demistim  :D
Bence kuyruklar hızlı soğuduklarından, yani damlarken yeterince yüksek sıcaklıkta olmadıklarından, damlarken hem kenara takılıp, hem hemen soğuyuverdiklerinden öyle oluyorlar. Daha yoğun veya daha soğuk olsalar daha kötü olacaklarını sanıyorum.

Bunun düzgün çalışan örneklerine benzetmeye çalışmak en doğrusu. Tek yol değilse de, yeni şeyler keşfetmeye çalışmaktan daha hızlı sonuç alınır. Arap'ın yaptığı saçmalar da epey düzgün. Biraz iriler sanki. Daha ufaklar daha düzgün oluyor diyorlar. Demek daha ufaklardan yapabilse daha da düzgün olabilirlermiş.

Neyse ben daha karışmıyayım. Kolay gelsin.
1968

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #90 : 19 Ekim 2015, 22:35:00 »
volkan bey karismak ne demek dusuncelerinize saygi duyuyorum fikir alisverisi onemli yanlis anlamayin hakli olabilirsiniz bilmiyorum deneyecez iste :) kursunla kalay karisimi zaten lehim alasimiymis bende mantik hatasi yapip lehimle kursunu karistirmaktan bahsetmisim yukarda :)
1992 HATAY

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #91 : 19 Ekim 2015, 23:12:57 »
Rica ederim, ondan demedim. Kendim tecrübe etmeden fikir yürüttüğüm için hoş görünmüyor olabilir diye düşündüm.
1968

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #92 : 20 Ekim 2015, 13:40:25 »
burda bahsi geçen mavi alev şu eksozcularında kullandığı oksijen kaynağıda dediğimiz mi acaba
biz sonuçda lpg kullanıyoruz sorun burdanda kaynaklanıyo olabilirmi ?
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: İdris MOĞOL

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #93 : 20 Ekim 2015, 17:08:39 »
Arkadaşlar,

Benim ingilizcem oldukça iyidir, benim anladığım (izlediğim amerikalıların youtube'a koydukları videolardan anladığım, yoksa kendimin hiç saçma dökümü deneyimim yok) için sırrı 1) açtığınız sıvı kurşunun akacağı değilin pürüzsüz, çapaksız olmasında 2) delikten çıkan kurşunun uygun bir rampa aracılığıyla soğutucu sıvıya yuvarlanarak düşmesinde. Benim anladığım kurşunların yüksekten ve serbest düşmesi iyi değil. Ayrıca soğutma sıvısı olarak çok farklı şeyler kullanan olsa da, sadece oda sıcaklığındaki suyu kullanan ve çok düzgün saçmalar elde edenler de var. Detaylı anlatım içeren videolara rastlarsanız, çeviri için yardımcı olurum.

Herkese kolay gelsin...
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: Hüseyin ÖZCAN, Şükrü TEKELİ, Muhsin UYSAL

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #94 : 23 Ekim 2015, 21:19:33 »
cozdum sukru bey su yuzeyinden 5 cm yukardan damlattim cok kilcal kuyruk biraktilar elimle ovalayinca dusuyor kuyruklar..o kuyruklarda deligin cift tarafinin puruzsuz olmayisindan sanirim yarin damlattigim tenekenin ic tarafina zimpara atacam ki deliklerin ic yuzey dis yuzeyi gibi duz olsun...siz de deneyin ha bu arada su soguk ve derin olsun.. :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #95 : 24 Ekim 2015, 11:27:18 »
bu linkte damlalıklar hazır satılıyor...
http://www.ebay.com/sch/Sporting-Goods-/888/i.html?_nkw=lead+shot+maker&_frs=1

daha önce denendi bundan 8-10 yıl kadar önce ben 50 kg kadar saçma döktürttüm şimdi iletişim yok arkadaşla..o daha çok çok ince saçma 11-12 no döküyordu..

sistemi buydu çok benziyordu..

ben bir ara bu linkteki gibi düşündüm

ancak kurşunların döküldüğü sıvı karışımı çok önemli

« Son Düzenleme: 24 Ekim 2015, 11:33:01 Gönderen: Polat OLUR »
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #96 : 24 Ekim 2015, 15:18:00 »
yeni civilerim :)

1992 HATAY

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #97 : 24 Ekim 2015, 21:44:25 »
.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 05:59:06 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Muhsin UYSAL

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #98 : 24 Ekim 2015, 23:42:13 »
yeni civilerim :)

bu saçmaların şöyle bir riski var
yamuk oldukları için atış yönünden sapabiliyolar. bu tür saçmalar fermalı avlarda köpeğin vurulmasına dahi sebep olabiliyormuş  :)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #99 : 24 Ekim 2015, 23:48:12 »
bu denemelerden edindigim tecrubeye gore en yuvarlak sacmalar icin:
1-kursun parlak temiz olmali aksi halde eridiginde pislik yuzuyor ve delige varinca damladiginda patlamis misir gibi oluyor deligi kismen tikayabiliyor.
2-su soguk ve derinligi en az 40 cm olmali.
3-bardak dibi su yuzeyinden 5cm yuksek olmali.
4-bardakta tek delik olmasi daha avantajli sacma numarasinin ayni veya yakin olmasi acisindan damlama hizini dert etmeyin yeterince hizli damliyor zaten.
5-deligin bulundugu bardak ic ve dis yuzeyi kesinlikle duzgun zimparali olmali.
6-alev orta ateste verilmeli ve bardaga yakin olmali ki ates mavi olsun gaz cig yansin.(mumkunse damlama basladiktan sonra damlama icin yeterli en dusuk ates olsun ayari bulmak lazim yani)
7-alevin hizasi bardak dibinde olmali damla bardaktan ayrilinca o mavi aleve girince kuyrugu varsa kendini toparliyor ve suya carpinca donuyor.
8-ideal damlama hizi saniyede 2 damla.
9-bardaga kursunu serit seklinde koymak lazim yada eriyik kursun seviyesini iyi ayarlamak lazim cunku az olunca fazla yavas damliyor sacma numarasi buyuyor fazla oluncada basincdan dolayi cok seri damliyor buda epey uzun kuyruk yapiyor.
10-kursun eriyik oldugu halde damlama olmuyorsa delik tikanmistir hafif ustten bardaga vurunca aciliyor.
ben bunlara harfiyen uyamadim kosullarim yetersizdi elde olanla yapmaya calistim 0.5 pilot kalemin ucuyla konik bir tasa delik acip penseyle tuttum ve alevi kardesimin tasa tutmasiyla tenceredeki suya damlattim ve bu civileri elde ettim.Aralarinda fisekten sokulmus gibi yuvarlak sacmalarda cikti onlari elimin dogru mesafede oldugu anda(ister istemez titreme yukselip alcalma oldu) alevin  ve eriyik kursun yuksekliginin uygun oldugu anda elde ettigimi dusunuyorum biraz uzun oldu ama eksik bisey kalsin istemedim saygilar.. :) :)
1992 HATAY