Gönderen Konu: yaf fisek hakkinda  (Okunma sayısı 13894 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Doğan İLGÜN

• Müdavim Üyemiz
yaf fisek hakkinda
« : 28 Eylül 2014, 15:09:52 »
Bıldırcın avı icin bir koli yaf 30gr kecetapa av fisegi aldik.
Bir fisek tufegi bukadarmi cok kirletir.bi daha bedava verseler almam.az degil 150 lirada para veriyoruz.
Doğan İLGÜN
1978 BURSA

Çevrimdışı İbrahim ÇAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: yaf fisek hakkinda
« Yanıtla #1 : 28 Eylül 2014, 15:17:46 »
yaf kurşunda da aynı.çok fazla sıvama yapıyor.zuber misket sıfıra yakın sıvama yaptı.saçmada da aynı durum olabilir
1994 BURSA-TAVŞANLI

Çevrimdışı Ali TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 28 Eylül 2014, 17:12:26 »
Sezon sonunda teflon bulaşık teliyle 1 kez harbi yaptığınızda tüfeğiniz tertemiz oluyor.Çizilme aşınma olmuyor.Ayrıca bıldırcın için 30 gr bioru tavsiye ederim.
1982 SİNOP

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #3 : 28 Eylül 2014, 18:22:50 »
Konuyla alakalı olmıyacak ama yaf kartuşu keçeyi barutu hepsini ithal olarak almıyormu alıyor
Şimdi bu fişek kirletiyorsa cheditlerde kirletiyor demektir yanlışmıyım
  • YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 28 Eylül 2014, 18:33:38 »
Konuyla alakalı olmıyacak ama yaf kartuşu keçeyi barutu hepsini ithal olarak almıyormu alıyor
Şimdi bu fişek kirletiyorsa cheditlerde kirletiyor demektir yanlışmıyım

yanlış mantık..

her fişekte cheddite barut kullanılmıyor..bir çok barut var...barutun ağzı açık kalsın bir gün..hava nemli olsun..barut iz bırakır...ne marka olursa olsun bu böyledir...barutdan daha çok dolum şartlarının ve fişeği muhafaza koşullarının da önemi var...
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimiçi Mesut KARABEYİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2014, 19:09:48 »
Yaf ile yaptığım her atışımdan sonra namlunun içinde sarı barut lekeleri oluyor. Uzun ince bir dal parçasıyla namluyu temizliyorum.
1993 İSTANBUL
(memleket KASTAMONU)

Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde adı yabancıları titreten bir millet olduk.

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2014, 19:21:49 »
Bir fisek tufegi bukadarmi cok kirletir.bi daha bedava verseler almam.az degil 150 lirada para veriyoruz.
Doğan bey fişeği kesip barutuna baktınız mı ? Barutun rengi yeşil mi ?

Çevrimdışı Mükerrem ELİDOĞRU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 28 Eylül 2014, 19:36:08 »
geçen yıl  1 koli fişek denedim yaf olarak  hiç memnun değilim .tüfeği barut sarabilir temizleriz çıkar ama kuşlarımdan çoğun da iç kanama sağlayamaması sebebiyle  hep uçup telef oldular .aynı kuşu  3 kez vuruluşuna şahidim havada  .bir avcı ve vicdan sahibi olarak saçma alan kuşların uçup gitmesi beni rahatsız etti.ben de kullanmam diyenlerdenim
1981 ORDU/FATSA

Çevrimdışı Doğan İLGÜN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 28 Eylül 2014, 20:10:05 »
Harbi teliyle fircaladim.cikmadi.namlu yatagi ve 10cm ilerisi cikmiyor.bulasik teli deniycem.ucar avcisi kardesim.icini kesmedim.kesince yayinlarim resimlerini.istiosan gondereyim sana at bi kac.
Doğan İLGÜN
1978 BURSA

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 28 Eylül 2014, 20:29:16 »
bugatti serisiyle başlayan namlu kirletme sorunu devam etmekte bence yavaşçalara bu şikayetlerinizi mail yoluyla iletin,biz şahsen bu şikayetleri kendilerine ileteceğiz fabrika bizim balıkesirde.ilk başlarda 32 gr fişekleriyle güzel keklik avları yaptık sonradan biraz çeşitlerin artmasıyla durum bozulmaya başladı.bakalım şikayetleri iletelim bekleyelim ne yapacaklar.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 28 Eylül 2014, 20:39:46 »
Doğan Bey,
Bence yaf keçe tapa dolumlarını hatalı yapıyor. Keçe tapa dolum yapan birçok firma keçe tapadan önce barut üstüne çapı mm farkla büyük olan yarım plastik tapalar kullanılıyor. Bu şekilde iyi bir sıkışma olup yanmamış barut kalmıyor. Ama yaf bu şekilde yapmadığı için namlu içinde yanmamış barut pislikleri kalıyor.

Allah'a emanet olun. Rastgele.
1984 ORDU

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 28 Eylül 2014, 21:32:52 »
Harbi teliyle fircaladim.cikmadi.namlu yatagi ve 10cm ilerisi cikmiyor.bulasik teli deniycem.ucar avcisi kardesim.icini kesmedim.kesince yayinlarim resimlerini.istiosan gondereyim sana at bi kac.
malzemeyi aynı fişeklerde bile farklı kullanıyorlar oyüzden dedim. Ben 30 gr bior aldım 2 farklı parti üretim. Birinden çok memnun kaldım ama öbürü vasattı hem namluyu çamur gibi yapardı hem de hiç av vurmazdı. Aquila barutlu olan iyiydi ama değişik yeşil barutlu olan berbattı.
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2014, 09:50:09 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #12 : 29 Eylül 2014, 00:14:42 »
yanlış mantık..

her fişekte cheddite barut kullanılmıyor..bir çok barut var...barutun ağzı açık kalsın bir gün..hava nemli olsun..barut iz bırakır...ne marka olursa olsun bu böyledir...barutdan daha çok dolum şartlarının ve fişeği muhafaza koşullarının da önemi var...
Yaf 16 çeşit barut kullanıyor diye biliyorum ha cheditte ha nobel sport sonuçta makina kimya degil yabancı
 O0
  • YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

Çevrimdışı Süleyman ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 29 Eylül 2014, 10:54:20 »
Tüfeğim Huğlu 104 A 71 namlu senelerden beri yaf 30 gram bior tapalı mavi renkli  fişeklerini kullanırım çok memnunum.Acaba canlı düşmesi tüfeğin fişek seçiminden olabilir mi ?
Süleyman ARSLAN
1981 zonguldak/alaplı

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 29 Eylül 2014, 12:24:20 »

doğan bey,

tüfeğinizin cinsi ve sistemi nedir, şoku nedir bilmiyorum ama bildiğim gerçek şu'ki yerli firmalarımız bizim üretimimizdeki keçe tapada standart bir performans maalesefki sergileyemiyorlar.

yazılarda var, muzaffer beyin dediği gibi  keçe değilde, yaf ın bior tapasını tercih ediniz yerli fişekte, bende 30 gr. 8 no bior tapa kullanıyorum. yerli bir gazlı yarı otomatik 65 namlu 12 çaplı bir tüfeğim var bahsettiğim fişek bıldırcında benim vazgeçilmezim sadece refleks atışlarım yaralı düşüyor bıldırcında oda benden kaynaklı, hata yan saçma gurupmanında kalıyor av , namlu kirliliğinde kesinlikle problem yaşamıyorum olması gereken kirlenmenin dışında dert açmadı, avın ele geçmesi yaralı ve saçma alarak gitmesi hiç ama hiç hazetmediğim bir konudur, neticede sizin emeğiniz nasibiniz, yaralı gitmesi istenmeyecek bir konu.

elinizdeki keçeleri iade edip ,biorla aldığınız av bayiinden değiştirin bence. neticede para veriyorsunuz ,..

saygılarımla. 
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 08 Ekim 2014, 15:52:32 »
ben sezon başında keçe tapa 32 gr 10 numarayı denedim hiç hoşuma gitmedi
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 09 Ekim 2014, 21:53:26 »
bıldırcın için meca biorlar tavsiyedir sizi üzmez...
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Coşkun ÇAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 09 Ekim 2014, 22:16:47 »
bıldırcın için meca biorlar tavsiyedir sizi üzmez...

+1 kesinlikle
1988 BALIKESİR

Çevrimdışı Emre AK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 10 Ekim 2014, 09:17:33 »
geçen yıl  1 koli fişek denedim yaf olarak  hiç memnun değilim .tüfeği barut sarabilir temizleriz çıkar ama kuşlarımdan çoğun da iç kanama sağlayamaması sebebiyle  hep uçup telef oldular .aynı kuşu  3 kez vuruluşuna şahidim havada  .bir avcı ve vicdan sahibi olarak saçma alan kuşların uçup gitmesi beni rahatsız etti.ben de kullanmam diyenlerdenim
İz,kir bırakması var hemde çok fazla ama çok uzak mesafelerde bile ektili, kir olayı olmasa Avrupa fişeklere değişmem...
  • Setter (body,sunny,oskar)
  • franchi vs 610
  • huğlu 901 g
  • genç huğlu çifte

Emre AK
1983-Muş

DOĞA İLE İLGİLİ HERŞEY...

Çevrimdışı Mükerrem ELİDOĞRU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 07 Ekim 2015, 20:21:04 »
çulluk için disparsente tapa kullandım  1koli hiç memnun kalamadım.. kirletme işine gelince 2 kere fazla harbiyle temizlenir  çok sorun değil
1981 ORDU/FATSA

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 07 Ekim 2015, 22:16:15 »
Arkadaşlar hem ucuz olcak hemde kaliteli .bunlar birbirine uzak kavramlar..ben yıllardır mirage kullanıyorum bıldırcın avında. Oda kirletiyor oda sıvama yapıyor böyle şeylere takıl Mamak lazım.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 07 Ekim 2015, 22:23:05 »
Arkadaşlar hem ucuz olcak hemde kaliteli .bunlar birbirine uzak kavramlar..ben yıllardır mirage kullanıyorum bıldırcın avında. Oda kirletiyor oda sıvama yapıyor böyle şeylere takıl Mamak lazım.
doğru tespit  salı günü bıldırcın avında önce 28 gr bior 10 no meca kullandım hem tüfeğin içi leş gibi olmuş hemde kuşlar genelde yaralı düştü sonra 30 gr 10 no yaf keçe tapa attım performansı harika idi
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #22 : 12 Ekim 2015, 22:50:38 »
Yaf 10 ve 9 No 28 gram keçe tapa kullandım kuşları aldım ama inanılmaz dengesiz ve istikrarsız geldi bana şöyleki yaklaşık olarak aynı mesafeden yaptığım atışlarda bazı kuşlar cansız,bazıları parçalanmış bazılarıda canlı düştü biraz mesafe verdiğim kuşlardada saçma almasına rağmen yamuk yumuk uçup çok uzaklarda düşenler oldu hele bazı fişeklerde öyle bir basınçla patlama olduki bilmeyen magnum sıktı sanır. buna ilaveten kuşlar hep kanlı idi fitilleme yok temizlenen kuşlarda hiç bir saçma görülmedi görünen o ki paraya kıyıp avrupa fişek atacağız gibi görünüyor.
bıldırcına avrupa fişekmi sıkılır diyenler için avın küçüğü büyüğü olmaz av avdır. ve ava saygı duyulmalıdır oda bir can taşıyor yaralı gitmesi ve telef olması benim için üzücü olduğu için üzülmektense kalite takılmak gerekir bence. kullanılan tüfek vursan 92 A 66 cm 4 no şok selamlar....
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2015, 22:51:48 Gönderen: M.Emin OLGAÇ »
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 13 Ekim 2015, 00:28:30 »
Yaf demek sıvazlanma ve kursun artıkları demek
1985
BURSA

Çevrimdışı Şener CANKAT

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1983 / ANTALYA
« Yanıtla #24 : 13 Ekim 2015, 09:22:30 »
Zevkler ve renkler tartışılmaz ama Yaf' ın fişeklerinden ve tek kurşunundan memnunum. Fiyatına göre performansı çok iyi. Namlu kirletmeyen fişekler üretilene kadar Yaf' a devam. Ne kadar ekmek okadar köfte.
1983 - Antalya