Gönderen Konu: 300 m atis ve cok guzel bir Ballistik programi  (Okunma sayısı 10823 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
300 m atis ve cok guzel bir Ballistik programi
« : 10 Mart 2013, 16:54:33 »
Asagida cekirdegin uzun mesafelerde nekadar dusecegini hesab eden cok guzel bir program. (Java gerektiriyor.)
Istediginiz her cekirdegin hesabini yapabirirsiniz.

Kullanmak isten olursa ve sorulariniz olursa ellimden geldigi kadar yardim etmeye calisirim

http://ballistics.norma.cc/javapage_US2.asp?Lang=1

Bu arada bu gun yapmis oldugum atislarin sonucu. .222 kalibreli 300 meterden atis yaptim. dusuncelerinizi alayim dedim.

Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı T.Emirhan MERT

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: 300 m atis ve cok guzel bir Ballistik programi
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2013, 20:28:52 »
Ufuk  bey  ben 7 mm kullanıcısıyım yani 7 mm rem mag niçin bizler bu  grupmanı  sağlıyamıyoruz.300 metrede 20  cm  içine toplasak  inanın seviniyoruz.Sebepleri  şunlar  olabilirmi..
1.Ayak mak milmont 465  euro
2.Tüfek  cz 550 2800 dolar
3.Bipod yok  atışlar kum torbasının üstünden yapılıyor kıpırdamadığına emin olun.
4.Bedding  yok
5.Muzzle breaker yok.Muzzle breaker tüfeğime takdırdım ancak  düşüm  aşırı arttığından dolayı çıkardım yani 300 metrede 15 cm  düşüm  yapan tüfek  muzzle breakaer taktıktan sonra düşüm  oldu 40  cm onun için  çıkardım.
Sn ufuk  bey Muzzle breaker hakkında sizin düşünceleriniz  neler ve siz  bu grupmanı  yaptığınız  tüfeğin  özelliklerinden bahsedermisiniz  örneğin     
Mermiler kaç. grain muzle breaker varmı ,  dürbün  markası,bedding, bipod varsa markası,montaj takımı schwenkmi  sabitmi.Yaptığınız grupman benim için  rüya gibi  yardımcı  olunda bu grupmana yakınını bizde yapalım.
Saygılar..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 11 Mart 2013, 20:54:56 »
Emirhan Bey,
Ülkemizde kullanılan 7mm çap ile ilgili grupman problemini daha önce de çok duydum.Bazı arkadaşlarım 250 mt civarında yaptıkları atışlarda bir yemek tabağı boyutlarında bir alana grupmanı toplarlarsa mutlu oluyoruz diyorlardı.Sanırım burada en büyük problem ülkemizdeki 7mm fişeklerin bu iş için çok uygun olmaması.
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 11 Mart 2013, 21:11:28 »
Fehmi bey,
Siz de magnum çap kullandınız siz yaşamadınız mı  bu  problemleri.Fişekte  problem olacağını zannetmiyorum arama motoruna federal cartridge accuracy yazın   ve görselleri  tıklayın 7 mm dahil  olmak üzere çoğo çapın grupmanı  mevcuttur.Problem yukarıdakı  saydığım unsurlardan birisinde ama hangisinde bakacağız ve tecrübeli arkadaşlarımızın yazmasını bekleyeceğiz..
Saygılar..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 11 Mart 2013, 21:42:08 »
Emirhan Bey,
Özel olarak grupmana hiç bakmadım.Tüfeğimi 200 mt ye sıfırladım.Bu mesafede bir trap plağının içine çok rahat grupman yapıyorum.Avda da oldukça başarılı bir şekilde kullanıyorum.Bunun dışında Cz 3006 sı olan bir abimizin özellikle avda yaptığı atışları bırakın buraya yazmayı arkadaş arasında bile söylerken iki kere düşünürüm. Ancak Özellikle Federal fişeklerde bu sorunu yaşayan çok insan duydum.Şu an durum nasıl bilmiyorum ama daha önce gelen Federalin bazı fişeklerine baktığınızda Federalin kendi sitesinde ve hatta programında bile bulamıyordunuz.Malum MKE bunları ihale yolu ile alıyor.Federal Amerikada satamadıklarını bize satmış olabilir.Ben de yakında Fusion 165 grainlerden alıp denemeyi düşünüyorum bakalım 300 win mag da nasıl sonuç verecekler.
  • Glock 19 Gen 5
1977-İZMİR

Çevrimdışı Mehmet ALTAN

• *
« Yanıtla #5 : 11 Mart 2013, 21:46:33 »
mermi çekirdeğini hedefe ulaştıran optiktir buna dikkat edelim

1980 erz/ispir/ANTALYA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 11 Mart 2013, 22:32:10 »
Fehmi Bey,
Sakıncası yoksa  tüfeğinizin markasını,optiğinizi,montaj takımınızı belirtirmisiniz.
1988 MERSİN

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 11 Mart 2013, 23:12:26 »
Bence en önemli olan kullanilan mermi ve cekirdegi sonra dürbun ve tufegin standarti. Bedding daha sonra gelen bir olaydir bence.

Mermiden baslayaca olursak,

Ilk önce cekirdegin sizin tufeginizdeki barrel twist rate (turkcesini bilmiyorum ama namnunun icersindeki dönus)uygun olmasi. Mesala biz "Barnes Varmint grenade" isminde bir mermiyi denedik. bu merminin stabilize olabilmesi icin barrel twist 1:14 olmasi gerekiyor. Ama benim tufegimin barrel twist  1:8. Biz 20 metreden bile 1metreye ye 1metre hedefi vuramadik. Demek istedigim cekirdek cok önemli. Her cekirdek her tufege uymuyor. Anladigim kadariyla sizin de mermi secme imkaniniz yok. size tavsiyem daha hafif mermileri denemeniz.

Gelelim durbune: taninmis markalardan olanlan bir durbununuz varsa ozamman problem yok. Piyasada bulunan diyelimki Burris, Bushnell, Docter, Kahles, Leupold, Nightforce ve Tasco bile isinizi görer. Ama giderde taninmamis bir marka durbun alirsaniz onu bilemem.

Tufeginizin standarti da cok önemli. mesala 22-250 Namluyu cok yipratan bir kalibre 500-600 atistan sonra namluyu degistirmek gerektiriyor ama 7 mm icin bunu söyleyemem. Malesef CZ cok kullanilmayan bir marka burada onun icin pek fazla birsey söyleyemiyecegim. CZ genelde iyi tufekler uretiyorlar bir kac sene önce bir CZ .22 lr vardi ve cok memnundum.

Ben burada susturucu kullaniyorum ve  Muzzle breake hic kullanmadim ve kullanmamda. Gaz basincinin cikisi cekirdegin stabilesine engel olabilir diye. Kullanan arkadaslarim var ayni sebebten onlarda kullanmiyorlar artik.

Merak ettigin siz eger Muzzle breake cikardiysaniz namlunun en uc kismi nasil? bu da cok önemli. Eger "kroning på bössan" googel den resimlere bakarsan nedemek istedigimi anlarsiniz. Eger bu duzgun degilse vuruslariniz sacilir ve toplu bir gurup vuramazsiniz.

Benim kulladigim tufek Tikka T3 Super Varmint kalibre .222 mermi Norma oryx 55 gr. 976 m/s biopod yok bende kum torbasinda atiyorum.

Atis yaparken önemli olan konu (bulari siz biliyorsunuzdur ama ben yinede tekrarlayayim)

Tufeginizin altina saglam bir destegin bulunmasi ve dipcigin altindada saglam bir destegin bulunmasidir. Tam vurmadan önce nefes alip verislerinizi kontollemek.

Keske yakinda olsaydimda tufeginize bir göz atsaydim. Yukardaki dedigim cogunu siz belki biliyorsunuzdur ama bilmeyen arkadaslarin belki isine yarar.

Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 11 Mart 2013, 23:16:07 »
Emirhan Bey,
Özel olarak grupmana hiç bakmadım.Tüfeğimi 200 mt ye sıfırladım.Bu mesafede bir trap plağının içine çok rahat grupman yapıyorum.Avda da oldukça başarılı bir şekilde kullanıyorum.Bunun dışında Cz 3006 sı olan bir abimizin özellikle avda yaptığı atışları bırakın buraya yazmayı arkadaş arasında bile söylerken iki kere düşünürüm. Ancak Özellikle Federal fişeklerde bu sorunu yaşayan çok insan duydum.Şu an durum nasıl bilmiyorum ama daha önce gelen Federalin bazı fişeklerine baktığınızda Federalin kendi sitesinde ve hatta programında bile bulamıyordunuz.Malum MKE bunları ihale yolu ile alıyor.Federal Amerikada satamadıklarını bize satmış olabilir.Ben de yakında Fusion 165 grainlerden alıp denemeyi düşünüyorum bakalım 300 win mag da nasıl sonuç verecekler.

Banada öyle geliyor Bizim burada Fusion kullanani ne duydum nede gördum. Amerikada satamadıklarını size satiyorlar...
Bildigim Norwecte cok kullaniliyor.
« Son Düzenleme: 11 Mart 2013, 23:17:49 Gönderen: Ufuk RASK »
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 11 Mart 2013, 23:30:58 »
Tabiki belirtirim. Cz 550 300 win mag. Ayaklar mak. Dürbünüm de gayet ucuz Hawke Endurance 30   3-12x50 ışıklı.Daha önceleri Weaver 2.5-10x50 ve bir ara schmidt and bender kullandım.Bahsettiğim 3006 sı olan abimde yine cz550 3006 mak ayak Meopta 3-12x56 ve zeiss 1-4x24 dürbünler var. Bu arada hazır fırsat bulmuşken dürbün konusunaki fikrimi de belirteyim.Ben kişisel olarak Dürbün konusunun haddinden fazla büyütüldüğünü ve bunun biraz marketing olduğunu düşünüyorum. Piyasada çok güzel dürbünler var özellikle z6i farklı ölçüleri ve kalitesi ile favorilerim arasında ama çok ciddiyim o paraları verip kesinlikle almam
  • Glock 19 Gen 5
1977-İZMİR

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 12 Mart 2013, 00:04:03 »
Tabiki belirtirim. Cz 550 300 win mag. Ayaklar mak. Dürbünüm de gayet ucuz Hawke Endurance 30   3-12x50 ışıklı.Daha önceleri Weaver 2.5-10x50 ve bir ara schmidt and bender kullandım.Bahsettiğim 3006 sı olan abimde yine cz550 3006 mak ayak Meopta 3-12x56 ve zeiss 1-4x24 dürbünler var. Bu arada hazır fırsat bulmuşken dürbün konusunaki fikrimi de belirteyim.Ben kişisel olarak Dürbün konusunun haddinden fazla büyütüldüğünü ve bunun biraz marketing olduğunu düşünüyorum. Piyasada çok güzel dürbünler var özellikle z6i farklı ölçüleri ve kalitesi ile favorilerim arasında ama çok ciddiyim o paraları verip kesinlikle almam
Durbunlerin arasindaki fark gunun son isiginda ortaya cikiyor. Kaliteli durbunler isigi daha iyi yansittigindan avinizi daha da uzatabilirsiniz.  Gun gunes ve aydinlikta yazdiklariniza katiliyorum. Ucuz durbunler de isinizi görer.
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 12 Mart 2013, 00:04:38 »
Fehmi  bey  size hak vermiyor değilim  ama ayaklar konusunda aynı  şeyi   söylemek  zor.Bence ayak en iyisi  olması gerek diye  düşünüyorum.Doğru bu  gün z6 tüfekten daha pahalı birebir mak shopta uzun bir süre hem kahlesi  hem de swarowski yi  inceledim  ciddi manada çözünürlük  yüksek  z6 ile z6 i  arasındaki  fark ışık ve 400 euroya yakın fark var bence  gereksiz.Ve iyi alma konusunda sınır yok  bu gün swaro z6 alırsın yarın taktik dürbün alım der SB ye yüklenirsin sonra bide NF yi deniym  dersin biraz  zaman geçer almışken pahalısını alım dersin  us optics alasın gelir.Uzun süre  bushnell elite 4200  kullandım saydığım dürbünlerle parlaklık bakımından fark yoktur desem çoğu swaro kullanıcısı beni  topa tutar ve aşağılayıcı  ithamlarda bulunur sözüm bu  forumdan dışarı  bu  forumda arkadaşlıklar ve yazışmalar çok güzel kimse kimseyi  benim bilgim senin bilgini  döver  gibi  kompleks  içinde değiller inanın bu forumda böyle mütevazi  arkadaşların olduğunu bilsem çok  önceden burda yazmaya başlardım  inanırmısınız  bir ara o  x  isimli  forum yüzünden avdan tüfekten soğudum lanet olsun  bu yivli  meraklıları  hep böylemi  dedim ailem beni  avdan soğutmak için yıllarca çaba harcadılar  ama  x isimli forum  üyeleri  kadar  başarılı olamadılar.Neyse  çok  şükür kendim gibilerin olduğu  bir yerdeyim  ve  çok  mutluyum herkese teşekkürler özellikle Ufuk ve Fehmi  beye teşekkürler.Neyse saydığım dürbünler arasındaki  bariz  fark ise turretleridir yani kuleleridir.Bushnelle SB nin kliğini  çevirdiğin zaman diyorsunki  evet fiyat farkını şimdi anladım.Bu nightforce ve swarowski  içinde geçerli.
Saygılar..
1988 MERSİN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 12 Mart 2013, 00:25:26 »
Ufuk bey  yazınızı  geç okudum kusura bakmayın,
Bende mermiden başlayacak olursam ağır  çekirdek kullanmamın sebebi rüzgardan ve hava şartalarından dolayı takdir edersinizki  bu dediklerimden daha az etkileniyorlar.Twist rate olayına cz 7 mm için 1;6  yapmış işin gerçeği  175 garin  kaç yiv kıvrım  oranını sever onu  bilmiyorum.
Dürbünde  sizinle aynı  düşünüyorum   o konuda kafamda soru  işareti   yok.
Tüfeğimden memnunum metal  nişangahla  güzel  grupman  yapıyor tabi 50 metreden :D
Evet muzzle breaker  işi  bozuyor  iyi  tarafı  tepme bariz  bir şekilde  azalıyor  ses 2 katına çıkıyor ve klik  sayısı  şaşıyor 7 mm 175  garin kliği oluyor  308 180 garin kliği  yani  7mm 175 garin balistiği muzzle breaker takıldığında  308  180  grain  balistiğini  veriyor.Evet muzzle breakerı  sökünce tüfeğin ucu çok    çirkin  görünüyor  grupmana kötü  etki  yapabileceğini   hiç   düşünmemiştim sayenizde öğrendim.Verdiğiniz  cevaplar  gerçekten tatmin edici  tüfeğimi  görme olayına gelince TR ye geldiğinizde evimize kadar bekleriz nohut tarlasının başında domuz  nasıl  vuruluyor onuda görmüş olursunuz.
Saygılarr.
1988 MERSİN

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 12 Mart 2013, 00:43:06 »
Ufuk bey  yazınızı  geç okudum kusura bakmayın,
Bende mermiden başlayacak olursam ağır  çekirdek kullanmamın sebebi rüzgardan ve hava şartalarından dolayı takdir edersinizki  bu dediklerimden daha az etkileniyorlar.Twist rate olayına cz 7 mm için 1;6  yapmış işin gerçeği  175 garin  kaç yiv kıvrım  oranını sever onu  bilmiyorum.
Dürbünde  sizinle aynı  düşünüyorum   o konuda kafamda soru  işareti   yok.
Tüfeğimden memnunum metal  nişangahla  güzel  grupman  yapıyor tabi 50 metreden :D
Evet muzzle breaker  işi  bozuyor  iyi  tarafı  tepme bariz  bir şekilde  azalıyor  ses 2 katına çıkıyor ve klik  sayısı  şaşıyor 7 mm 175  garin kliği oluyor  308 180 garin kliği  yani  7mm 175 garin balistiği muzzle breaker takıldığında  308  180  grain  balistiğini  veriyor.Evet muzzle breakerı  sökünce tüfeğin ucu çok    çirkin  görünüyor  grupmana kötü  etki  yapabileceğini   hiç   düşünmemiştim sayenizde öğrendim.Verdiğiniz  cevaplar  gerçekten tatmin edici  tüfeğimi  görme olayına gelince TR ye geldiğinizde evimize kadar bekleriz nohut tarlasının başında domuz  nasıl  vuruluyor onuda görmüş olursunuz.
Saygılarr.

Bu filimde namlu ile ilgili ne demek istedigimi anlatiyor

Merminin önemi

Bak bir de unutdugum bir konu daha var. Kagit parayi söyle iki ucundan tutup namlunun altinda gecirebiliyormusun?

http://www.gunsandammo.org/index.php?title=File:Free_floating_barrel2.jpg
« Son Düzenleme: 12 Mart 2013, 00:55:29 Gönderen: Ufuk RASK »
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 12 Mart 2013, 01:19:23 »
Gerçekten sohbet havasında güzel paylaşım oluyor.Emirhan Bey,aslında hem siz hem de Ufuk Beyin belirrtiği 2 nokta tam anlamıyla dürbün seçiminde kriter alınması gereken noktalar.Bunlardan biri az ışık diğeri de kule kullanımı ve uzak hesap gerekitren atışlar. Fırsat buldukça özellikle amerikalı avcıların forumlarını okuyorum.Kendi dürbünümü de bu şekilde seçmiştim.Bu amerikalı birçok avcının ortak kanısı pahalı dürbünleri de kullanmış olmalarına ramen normal kullanımda 200 usd lik ile 2500 usd lık dürbünler arasında okadar fark olmadığı.Ancak özellikle dürbünün önüne takılan gece görüş cihazı kullandıklarında farklı sonuçlar alıyorlar.Ufuk Beyin de bahsettiği gibi fişek çok önemli ve bizim burada gerçekten iyi fişek bulmamız mümkün değil.Örneğin elinize bir norma fişek geçse onunla çok daha iyi bir grupman yapacağınıza eminim.
  • Glock 19 Gen 5
1977-İZMİR

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 12 Mart 2013, 01:27:04 »
Gerçekten sohbet havasında güzel paylaşım oluyor.Emirhan Bey,aslında hem siz hem de Ufuk Beyin belirrtiği 2 nokta tam anlamıyla dürbün seçiminde kriter alınması gereken noktalar.Bunlardan biri az ışık diğeri de kule kullanımı ve uzak hesap gerekitren atışlar. Fırsat buldukça özellikle amerikalı avcıların forumlarını okuyorum.Kendi dürbünümü de bu şekilde seçmiştim.Bu amerikalı birçok avcının ortak kanısı pahalı dürbünleri de kullanmış olmalarına ramen normal kullanımda 200 usd lik ile 2500 usd lık dürbünler arasında okadar fark olmadığı.Ancak özellikle dürbünün önüne takılan gece görüş cihazı kullandıklarında farklı sonuçlar alıyorlar.Ufuk Beyin de bahsettiği gibi fişek çok önemli ve bizim burada gerçekten iyi fişek bulmamız mümkün değil.Örneğin elinize bir norma fişek geçse onunla çok daha iyi bir grupman yapacağınıza eminim.

Cekirdek alma imkaniniz varmi?
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 12 Mart 2013, 09:42:48 »
Ufuk Bey, burada çekirdek ,kovan, barut ve diğer reloading ekipmanlarını bulamazsınız. Keşke en azından attıklarımızı tekrar doldurabilsek ama bu mümkün değil.Ben en azından av için kullandığım 300 win fişeklerinden şimdiye kadar memnunum ama yıllık 200 fişek hakkı bizi çok zorluyor.Onu bile önce emniyete dilekçe ile başvurup emniyetin onayı ile yılda 1 kere alabiliyoruz.Fişek sadece MKE nin kendi yerinde satılıyor.İstanbul ve Ankara dışında MKE yok.Başka ildeki vatandaş ya Ankara veya İstanbula gidecek veya bulunduğu yerde MKE bayii (MKE ile anlaşmış normal av bayileri) varsa oraya başvurarak %25 daha yüksek bir fiyata fişeğini getirtecek ki bu da bayinin insiyatifinde işine gelmezse uğraşmaz bile.
  • Glock 19 Gen 5
1977-İZMİR

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 12 Mart 2013, 09:49:26 »
Ufuk Bey, burada çekirdek ,kovan, barut ve diğer reloading ekipmanlarını bulamazsınız. Keşke en azından attıklarımızı tekrar doldurabilsek ama bu mümkün değil.Ben en azından av için kullandığım 300 win fişeklerinden şimdiye kadar memnunum ama yıllık 200 fişek hakkı bizi çok zorluyor.Onu bile önce emniyete dilekçe ile başvurup emniyetin onayı ile yılda 1 kere alabiliyoruz.Fişek sadece MKE nin kendi yerinde satılıyor.İstanbul ve Ankara dışında MKE yok.Başka ildeki vatandaş ya Ankara veya İstanbula gidecek veya bulunduğu yerde MKE bayii (MKE ile anlaşmış normal av bayileri) varsa oraya başvurarak %25 daha yüksek bir fiyata fişeğini getirtecek ki bu da bayinin insiyatifinde işine gelmezse uğraşmaz bile.

Valla nediyeyim Allah kolaylik versin.
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 12 Mart 2013, 11:07:10 »
Ufuk  bey  kağıt  parayı  evet o şekilde  rahatça bayağı  bi aşağıya doğru  geçirebiliyorum  bu tüfeğe ve atışa ne fayda sağlıyor.
Bu arada Ufuk  bey mermilerle ilgili  videoyu  izledim  gerçekten  en kötü  grupmanı  yapan fişek hangisi  federal mi  Leryy beyin dediğini anlayamadım sadece video  sonunda  en iyi  grupman yapan hedef kağıdını  gösterdi.Benim  yaptığım  grupman aynen  sol üst  köşedeki  grupman gibi.Yani ilk  yaptığı  grupman.Çekirdekleri  kendimiz  dökelim  desek ve ihbar üzerine böyle  bir suçtan yargılansak yargılanmamız 5 ila 12  yıl  arası  değişecek  daha önce  böyle bir  mahmkeme yada yargıtay  kararı yok ama 6136  sayılı  kanuna ve kanun uygulamasını düzenleyen yönetmeliğine  göre durum böyle.Aslında burada açık bir  hüküm  söz  konusu  değik  hatta iç işlerine  yazılan bir dilekçe neticesinde bile  iç işleri  bakanlığı  bunu adliye görevlilerinin somut  olaya göre değerlendireceklerini  belirtmişlerdir.Yani  diyelimki kendi  faturalı  aldığım fişeklerimi  attıktan sonra  yeniden dolum  yaparak atışa müsait hale getirirsem   bir avukat olarak yargılanacağım suç 5 ila 12 yıl  arası  6136  sayılı  kanunun 12.maddesi   bariz  bir şekilde  böyle  söylüyor.2 moa  daha iyi  grupman yapacağım diye  hiç  gerek  yok.Olsun av kaçsın önemli  değil  ama böyle bir suçtan yargılanmak  adam öldürmeye tam teşebbüs suçuyla aynı bu  konuda kanun kesinlikle bir değişiklik yapmalı  diye düşünüyorum. >:(
Saygılarr..
1988 MERSİN

Çevrimdışı Ufuk RASK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 12 Mart 2013, 12:34:41 »
Bu kagit paranin asagi dogru gecebilmesinin sebebisudur yani ingilizcesi "Free-floating barrel".

Stocknuz ahsap olmasi dolayindan (eger ahsapsa) yasayan bir maddedir. devamli nemde ve havadurumundan etkilenir. hem siser hemde iner. Eger namlunuz stocka temas ediyorsa bu sizin namlunuzu etkiler, bir sistigini gözaltina alin bu manluya mm olarak bastiracaktir. Bunlar tabiki gözle görulecek olaylar degil. Gurup atisi yaparkende namlununs isinmasi sonucu birinci attistan sonra mikro titresmeler ortaya cikailir. Bu titresmelerde eger namlunuz stoka temas ediyorsa hedefi sasirtacaktir.  Genelde Uzun atis tufeklerinde tufeginizin kutusu ve stokunuz arasinda temas edecek iki nokta bulunmalidir. bilmiyrum turkcesi bumu ama "geri tepme pabuçları" diyeyim ben. asadaki resime bakin. Genel olarak bu bölgeler pillar bedding yapilmaktadir.

Plastik olan stocklarda soguktan ve sicaktan etkilenebirir. ayni durum plastik stocklar icinde gecerlidir ama olu bir material oldugundan titresme daha az olur.

Yazdiklariniz da cok dogru. Avlama ve uzun atis yapma bizin hobbimiz amma hapis yatmaya ve hayatini mahfetmeye degmez. ne diyeyim sizin icin uzuluyorum. Insallah bir gun Turkiyemizde avrupa gibi olur ve istedigin mermiyi istediginiz gibi atabilirsiniz.
Ufuk Rask
Isvec / Antalya

Çevrimdışı Muhittin YÜCEL

• *
« Yanıtla #20 : 12 Mart 2013, 13:41:44 »
Ufuk  bey  ben 7 mm kullanıcısıyım yani 7 mm rem mag niçin bizler bu  grupmanı  sağlıyamıyoruz.300 metrede 20  cm  içine toplasak  inanın seviniyoruz.Sebepleri  şunlar  olabilirmi..
1.Ayak mak milmont 465  euro
2.Tüfek  cz 550 2800 dolar
3.Bipod yok  atışlar kum torbasının üstünden yapılıyor kıpırdamadığına emin olun.
4.Bedding  yok
5.Muzzle breaker yok.Muzzle breaker tüfeğime takdırdım ancak  düşüm  aşırı arttığından dolayı çıkardım yani 300 metrede 15 cm  düşüm  yapan tüfek  muzzle breakaer taktıktan sonra düşüm  oldu 40  cm onun için  çıkardım.
Sn ufuk  bey Muzzle breaker hakkında sizin düşünceleriniz  neler ve siz  bu grupmanı  yaptığınız  tüfeğin  özelliklerinden bahsedermisiniz  örneğin     
Mermiler kaç. grain muzle breaker varmı ,  dürbün  markası,bedding, bipod varsa markası,montaj takımı schwenkmi  sabitmi.Yaptığınız grupman benim için  rüya gibi  yardımcı  olunda bu grupmana yakınını bizde yapalım.
Saygılar.............................syn emirhan bey kunuyu takıp edıyorum... 7mm  le ilgili wermiş oldugunuz bılgılere..muzzle brk için vermiş oldugunuz  doneler de ya kullandıgınz muzzle.sizin tfy nıze uymamıştır kı öyle gözükuyo..yanlış. ürün almışınız. bu ürünlerle genelde üst vurması lazım ve cok daha ıyı gurup elde etmiş olmanız lazım..mesfe kunusunda 300 mt de 2 cekırdek  bır bırını keser 400.15 cm içinde 500 de 30 cm nın içinde ve bir birine cok  ama cok yakındır .Twist rate ...10,1 olması  lazım 10 inç de 1 tur gibi mesela.federal  fişekler cok cok duzgun grp cıkartıyor pmc lerde aynı bc ler tutuyor.tabıkı ufuk beyın kundakla ılgılı yazdıgı şeyler cok dogru şeylerde .sıra tfk dedıyımız sıradan alıp kullandıgımız tfk lerde cok hassas atışlar beklemek ne kadar dogru .oda ayrı bır konu.bir cok faktör war.namlu kalınlıkları ..namlu uzunlukları .twist r. namlu üstundeki gez ve arpacık .atış için olmazsa olmaz tetık.namlunun kundakla olan teması ....en önemlısıde atıcının hedefe aynı acıyla bakması.buda.mesela aynı tfk le başka bır atıcı sizden cokdaha farklı atabılır.. cok önemli bir faktör..yukarda bir cok şeyi yazmışsınız ..zaten montaj kundak fişek optık vs vs burda şöyel bır gercek war sıra tfk atış tfy deyıl cz  nın tfk leri cok hasas atış ımkanı saglayan bır namlusu war bır cok marka ve model tfkten cok daha ıyı gurup saglayan bır namluya sahıp..tabıkı bu sıra tfklerle atış yapabıleceyımiz  mesfeler beli..ama şu bır gercek kii.300 mt 2 fişek bır bırını keser.ben de her 2 cap ve marka mevcut tabiki atış sehpasında.yapılan şeylerden bahsedıyorum
« Son Düzenleme: 12 Mart 2013, 13:43:45 Gönderen: Muhittin YÜCEL »
Muhittin YÜCEL
1970 istanbul

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 12 Mart 2013, 14:40:55 »
Sn Muhittin bey,
Muzlle breaker ı agaarm taktı  yani  salman kardeşler taktı.Memnun  kalmadım söktüm  söktüğüm  yatağa  eğer sizin kullandığınız ve memnun kaldığınız cz 550 ye ve  7 mm çapa uyan muzzle breaker tavsiyeniz varmı.

Bu arada yanıldığınız  bir nokta var  evet  100 metre sıfırlama atışlarında  muzzle breaker  takınca 12 cm  üst vuruyor   bende muzzle breakera özel sıfırlama yapıyorum  ancak iş 500  metre  atışa gelince  7 mm 175 grain  145 cm alt vurması  gerekirken muzzle breaker varken düşüm  191 cm  oluyor.Bunu tecrübe edene kadar yarım günümü  ve bir  çok  mermi  harcadım ve yanımda bir arkadaşımda bana yardımcı  oldu.

Evet muzzle breaker takılıyken grupman daha iyi  500 metrede.Ama ses kulağı sağır eden cinsten.Neyse  ses önemli  değil.Muzzle breakerı çıkarınca grupman kötü ama düşüm genelde 140 ile 155 cm  arası oynuyor  ve daha az stabil.
Atışlarımda atış sehbasındaki kadar sağlam olduğuna inanıyorum.

Ufuk  bey  açıklayıcı  anlatımınız  teşekkürler.
Saygılarr..
1988 MERSİN

• *
« Yanıtla #22 : 12 Mart 2013, 14:49:17 »
kullandıgınız mermı marka ve bc  soylermısınız..ayrıca anladıgım kadarıyla bc  tutmuş..Muzzle..ı barele vıdalanan  bır model mi yada barele dişmi actınız muzzle. ın resmını yada tfy resmini koyarmısınız muzzle lı.yada marka model söyleyın

« Son Düzenleme: 12 Mart 2013, 15:18:09 Gönderen: Muhittin YÜCEL »
Muhittin YÜCEL
1970 istanbul

• *
« Yanıtla #23 : 12 Mart 2013, 15:51:24 »
Muhittin YÜCEL
1970 istanbul

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 12 Mart 2013, 16:48:02 »
Kusura bakmayın Muhittin   bey  geç  cevap  için,
http://agaarms.com/assets/images/gallery/fullsize/tufek/CZ_mod550_7_mm_Magnum_namlu_ucu_freni.jpg
Efendim  galiba benim mekanizmayı  burdan görebilirsiniz  evet diş  açmışlar  namluya  ve çıkarınca çok kötü  görünüyor.Sizinkide fotodan badger ordanace ye benziyor  doğrumu.

Kullandığım mermi daima 7 mm 175  grain federal
Saygılar..
1988 MERSİN