Gönderen Konu: yumuşak ve sert sacma hakkında  (Okunma sayısı 2947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali DAL

• Müdavim Üyemiz
yumuşak ve sert sacma hakkında
« : 01 Ekim 2011, 18:14:14 »
tüfeğim s 55  alt 3 üst 1 şokları var keklik ve tavşan avında
20 ila 50 metre arasında
yumuşak sacmamı veya sert sacmamı hangisi
daha verimli olur
birde kac gr kac no kullanmalıyım önereceğiniz markalar varmı
cevaplar için şimdiden  tşk ler
herkese saygılar  
 O0
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2011, 18:36:53 Gönderen: Ali DAL »
Ali DAL    1976
Serinhisar / DENİZLİ
05373669437

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: yumuşak ve sert sacma hakkında
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2011, 22:05:10 »
Ben kendi kullandığım fişeği başkasına önermek istemem. Her avcının da kendi tüfeğine uygun fişeği kendisinin keşfetmesi daha doğru geliyor bana. Ben ağır doluları sevmiyorum. 30 m den uzağa da bilerek tüfek atmam. Ördeği de yakınlarda bulamadığım için diğer avlarda bana 32 g bile gereksiz. Çoğu zaman 24-28 g fişek dediğim mesafelerde randımanlı bana göre.

Saçmanın sert olanı daha güzel dağılım verir. Ava daha fazla nüfuz eder. Bence iyidir. Yumuşak saçmanın da ava daha çok enerji bırakma ve bir iki daha faydası var. Yakın mesafede yumuşak, uzak mesafelere sert saçma daha iyi bence. İşin doğrusu, bu soruya bu şekilde doğru cevap vermek kolay değil. Çünkü istediğimiz saçmayı, barutu, saçma sertliğini biraraya getirmek zor.

Tüfeğiniz hafif olduğu için 32 g dan yüklü fişek önermem, sert teper. 32 g olanı da çok soğuk ve 30 m den uzak atışlar için kullanın bana kalırsa. Sıcaklarda 24-28 gram arası ve keçe tapalı fişekler de sizi tatmin edecektir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.